Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ονοματοδοσια στο μαιευτηριο


Recommended Posts

Καλησπερα.. μου ειπαν προσφατα οτι υπαρχει δυνατοτητα να δηλωσεις-αν θελεις - το ονομα του παιδιου σου στο ληξιαρχειο του μαιευτηριου κι ετσι -περα απο αλλα- να γλιτωσεις ολο το τρεξιμο μετα τη βαφτιση, ή και να μην κανεις αν δεν θελεις ή δεν μπορεις βαφτιση. Το συζητουσα ομως με φιλους που προσφατα γεννησαν και μου ειπαν οτι ενω το ζητησαν δεν τους το επετρεψαν.. Γνωριζετε κατι σχετικο με το θεμα? Υπαρχει ισως καποιο διαταγμα που υποστηριζει οτι εχουμε αυτο το διακαιωμα ? ειχε καποιος σχετικη εμπειρια? ευχαριστω πολυ!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο. Ονοματοδοσία κάναμε στο ληξιαρχείο αθηνών όταν πήγαμε να πάρουμε την ληξιαρχική πράξη γέννησης. νομίζω 10 με 15 ημέρες μετά την γέννηση. Την κάνουν επί τόπου και σου γίνουν νέα ληξιαρχική πράξη γέννησης στην οποία αναφέρεται και το μικρό όνομα του παιδιού. Απλά αν πάει ο ένας γονιός μόνος του, χρειάζεται εξουσιοδότηση από τον άλλον.

Εμείς προτιμήσαμε να κάνουμε ονοματοδοσία ώστε στα βιβλιάρια υγείας της μικρής, στο αμκα, στην μερίδα στον Δήμο κ.α. να φαίνεται από την αρχή το όνομά της και όχι ως αβάπτιστη. Θέλαμε να αποφύγουμε την ταλαιπωρία να δηλώσουμε μετά την βάπτιση το όνομα της μικρής πάλι σε όλες αυτές τις υπηρεσίες. Τον σεπτέμβρη θα κάνουμε και την βάπτιση της μικρής αλλά δεν χρειάζεται να την δηλώσουμε πουθενά.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα twiggy.Κ εμεις επιχειρησαμε να δηλωσουμε μαζι με τη γεννηση κ το ονομα

της μικρης μας αλλα στο ληξιαρχειο δεν επετρεψαν στο συζυγο μου να το κανει.Ο λογος;;;

Απαιτειται, απ'οτι του ειπαν,η παρουσια κ των δυο γονεων κ αυτο γιατι πηγαιναν μπαμπαδες κ δηλωναν το ονομα που ηθελαν χωρις τη συμφωνια της μαμας κ μετα που εβγαινε η μαμα απ το μαιευτηριο πηγαινε στο ληξιαρχειο και γινοταν χαμος.Ετσι για να αποφυγουν τις φωνες κ τα μαλωματα μπορουσες να κανεις ονοματοδοσια παρουσια και των δυο γονεων ή με υπευθυνη δηλωση του γονιου που δεν ηταν παρον.Τους φανταζομαι τους δυστυχους τους υπαλληλους του ληξιαρχειου...Το τι θα ειχαν δει κ τι θα ειχαν ακουσει ε;;; :eek:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Λογικό, λοιπόν, να απαιτείται η παρουσία και των δύο! Μου θυμίζει τα παλιά χρόνια, στα χωριά, που έπιανε κρυφά η γιαγιά το νονό, για να μπει το όνομα που γούσταρε αυτή, εν αγνοία της νύφης της και μαμάς του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι εννοειται πως πρεπει να ειναι και οι δυο.. Δεν θυμαμαι ομως, την ληξιαρχικη πραξη δεν την παιρνεις επι τοπου στο μαιευτηριο? αραγε πηγε ο αντρας μου μετα να τη παρει.. ?θα τον ρωτησω. Οποτε στην περιπτωση που η ονοματοδοσια γινεται 15 μερες μετα, κανεις την εξουσιοδοτηση πριν γεννησεις γιατι που να τρεχεις λεχωνα στις υπηρεσιες!!! σωστα? κι εγω νομιζω δεν ειναι και πολυ ωραιο αυτο το "αβαφτιστο" ή το "θυλη και επωνυμο" που εχουν ολα τα χαρτια... ετσι κι αλλιως η βαφτιση υποτιθεται ειναι για να παρεις θρησκευμα οχι ονομα.. τα χουν μπλεξει ολα σε αυτη την χωρα!! ευχαριστω κοριτσια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...