Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη στο κρεβάτι


Recommended Posts

Elena μην ανησυχείς γιατί όλα θα πάνε καλά. Εγώ είχα πάθει 2 αποκολλήσεις στην αρχή και έμεινα ξαπλωμένη. Το χειρότερο πάντως είναι να το έχεις άγχος. Μην ανησυχείς γιατί περνάει.

Ξεκουράσου και θα δεις πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός. Εγώ προχθές μόλις είχα κάνει το τεστ με τις ελάχιστες ελπίδες ότι είμαι έγκυος γιατί είχα τόσα καφέ υγρά και είχα κόψει και το Utrogestan νομίζοντας πως έχω αδιαθετήσει και το τεστ ήταν θετικό. Και σήμερα είμαι ήδη 26 εβδομάδων και ακούω τη μικρή μου κάθε μέρα στην κοιλιά.

Σχετικά με τα Utrogestan η γιατρός μου γέλαγε όταν της είπα για το χαρτί και τις αντενδείξεις και τις παρενέργειες. Καμία μας δεν έχει ιδέα από Ιατρική γιατί είναι τόσες οι παραμέτρους που δεν ξέρουμε και αγχωνόμαστε χωρίς λόγο.

Να ξέρεις πάντως πως αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και έχεις σωστή παρακολούθηση όλα πάνε κατ'ευχήν. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποσο δίκιο έχετε.. ευχαριστώ κορίτσια! Δεν είχα ιδέα από εγκυμοσύνες τελικά..

Θα προσπαθησω να απολαυσω αυτό το χρόνο, εξάλλου η επόμενη ευκαιρία για πλήρη ξεκούραση θα είναι η ... συνταξη!

Είναι περίεργο πόσες γυναίκες έχουν βρεθεί σην ίδια θέση!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

26 εδομάδων, μάλλον ξεπερνάς τον κινδυνο αφου εκλεισε τριμηνο, έτσι?

δεν παραπονιέμαι γιατί πήρα εύκολα άδεια κι έχω μεγάλη βοήθεια από όλους γύρω μου..

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

εγω ειμαι στον τεταρτο μηνα και ειμαι ακομη στο κρεβατι..αποκολληση απεκτησα τωρα στον τεταρτο..αλλα μεχρι και τον τριτο ειχα αιμοραγιες και πονακια...δεν ειναι τιποτα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολα θα περασουν!!!!!!!το θεμα ειναι να ακουμε τον γιατρο τι μας λεει και να μην κανουμε του κεφαλιου μας και ολα θα πανε καλα και θα ερθει η μερα του τοκετου και οταν θα δουμε το αγγελουδι μας θα τα ξεχασουμε ολα!!!!!!!!!!!!ολα τα ωραια πραγματα στη ζωη θελουν θυσιες!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειάς σας κορίτσια. Είχα και γω αποκόλληση το καλοκαίρι, στην αρχή του τέταρτου μήνα.Είχα κάνει τον υπέρηχο β επιπέδου και ήταν όλα τέλεια, αλλά μετά από πέντε μέρες είχα αιμοραγία, πίστεψα οτι απέβαλα. Διαπιστώθηκε μερική αποκόλληση αλλά το μωρό δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα εκείνο το βράδυ μάθαμε και το φύλο του παιδιού. Έκατσα σπίτι δυο μήνες, πρόσεξα αρκετά και στις 12-01-2011 γέννησα έναν παίδαρο 4250!

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας. Υπομονή χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά:P

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Γεια σας! Βρισκομαι στην 20η εβδομάδα κυησης και κλεινω αισιως 3 μηνες στο κρεβατι. Στην 5η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα, και λογω αποκολλησης πηρα αδεια και εμεινα ξαπλωμενη με τα κλασικα utrogestan. Εγινε η επουλωση δεν φαινοταν κατι και την 13η εβδομαδα επεστρεψα στη δουλεια για 2 μερες καθως εκανα μεγαλη αιμορραγια... Ο γιατρος ειπε πως το πιθανοτερο ειναι να μεινω στο κρεβατι γενικα καθως η δουλεια μου εχει ορθοστασια.. Με την εισοδο στο β τριμηνο αρχισαν καποια πονακια.. Συσπασεις.. Ενω ειμαι στο κρεβατι πραγμα οχι και τοσο φυσιολογικο. Ξεκινησα ενεσιμη προγεστερονη αλλα και παλι καποιες καφε και ροζ εκκρισεις υπαρχουν. Το μωρο ειναι μια χαρα συμφωνα με τον γιατρο αλλα δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι οτι για καποιπο κακο λογο συμβαινουν ολα αυτα. Εχει συμβει σε καποια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/9/2019 at 3:38 ΜΜ, Ntina89 είπε:

Γεια σας! Βρισκομαι στην 20η εβδομάδα κυησης και κλεινω αισιως 3 μηνες στο κρεβατι. Στην 5η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα, και λογω αποκολλησης πηρα αδεια και εμεινα ξαπλωμενη με τα κλασικα utrogestan. Εγινε η επουλωση δεν φαινοταν κατι και την 13η εβδομαδα επεστρεψα στη δουλεια για 2 μερες καθως εκανα μεγαλη αιμορραγια... Ο γιατρος ειπε πως το πιθανοτερο ειναι να μεινω στο κρεβατι γενικα καθως η δουλεια μου εχει ορθοστασια.. Με την εισοδο στο β τριμηνο αρχισαν καποια πονακια.. Συσπασεις.. Ενω ειμαι στο κρεβατι πραγμα οχι και τοσο φυσιολογικο. Ξεκινησα ενεσιμη προγεστερονη αλλα και παλι καποιες καφε και ροζ εκκρισεις υπαρχουν. Το μωρο ειναι μια χαρα συμφωνα με τον γιατρο αλλα δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι οτι για καποιπο κακο λογο συμβαινουν ολα αυτα. Εχει συμβει σε καποια?

Υπομονη κ κουραγιο..εφτασεσ ηδη στα μισα...

Μαγνησιο για τισ συσπασεισ παιρ εισ???

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2019 at 1:38 PM, Ntina89 said:

Γεια σας! Βρισκομαι στην 20η εβδομάδα κυησης και κλεινω αισιως 3 μηνες στο κρεβατι. Στην 5η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα, και λογω αποκολλησης πηρα αδεια και εμεινα ξαπλωμενη με τα κλασικα utrogestan. Εγινε η επουλωση δεν φαινοταν κατι και την 13η εβδομαδα επεστρεψα στη δουλεια για 2 μερες καθως εκανα μεγαλη αιμορραγια... Ο γιατρος ειπε πως το πιθανοτερο ειναι να μεινω στο κρεβατι γενικα καθως η δουλεια μου εχει ορθοστασια.. Με την εισοδο στο β τριμηνο αρχισαν καποια πονακια.. Συσπασεις.. Ενω ειμαι στο κρεβατι πραγμα οχι και τοσο φυσιολογικο. Ξεκινησα ενεσιμη προγεστερονη αλλα και παλι καποιες καφε και ροζ εκκρισεις υπαρχουν. Το μωρο ειναι μια χαρα συμφωνα με τον γιατρο αλλα δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι οτι για καποιπο κακο λογο συμβαινουν ολα αυτα. Εχει συμβει σε καποια?

 

Αχ, καλή μου! Η ιστορία της εγκυμοσύνης μου! Ακριβώς τα ίδια πέρασα κ εγώ! Είχα και μεγάλες αιμορραγίες και αιματάκι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και αρκετά ἐντονες συσπάσεις από το β' τρἰμηνο. Και όλα αυτά ενώ ήμουν ξαπλωμένη συνέχεια στο κρεβάτι ή στην καλύτερη περίπτωση καθισμένη σε μια πολυθρόνα. Ούτε θυμάμαι πόσα utrogestan και  κάψουλες μαγνησίου έπαιρνα ημερησίως... Για να καταλάβεις, εγώ νοσηλεύτηκα στον έκτο μήνα με τόσο έντονες συσπάσεις που οι γιατροί για να αποφύγουν πρόωρο τοκετό μου έδωσαν 5 αμπούλες τοκολυτικών φαρμάκων. Και τελικά τα κατάφερα μια χαρά και ο γιός μου τώρα κοντεύει 11 μηνών!  Σου τα γράφω αυτά  για να παίρνεις δύναμη από το γεγονός ότι και άλλες κοπέλες πέρασαν τις ίδιες δυσκολίες με εσένα στην εγκυμοσύνη και τα κατάφεραν . Σημασία έχει ότι το μωράκι σου είναι καλά, αυτό μόνο! Θα τα καταφέρεις!  Και μην σκέφτεσαι ότι τα συμπτώματα συμβαίνουν για κάποιον κακό λόγο, γιατί δεν είναι έτσι. Απλώς είναι ανεξήγητο γιατί κάποιες κοπέλες, ενώ έχουν μία γενικά πολύ καλή εικόνα και φυσική κατάσταση, έχουν δύσκολες εγκυμοσύνες, όπως ακριβώς είναι ανεξήγητο γιατί κάποιες κοπέλες δυσκολεύονται να συλλάβουν. Το μόνο που θα έλεγα είναι εάν σε ενοχλήσουν κάποια στιγμή αρκετά οι συσπάσεις ή νιώσεις ότι δεν σταματούν να πάρεις τηλέφωνο αμέσως τον γιατρό σου ή ακόμα και να πας στο νοσοκομείο. Μην φοβηθείς ποτέ ότι μπορεί να είσαι υπερβολική. Φύλαγε τα ρούχα σου...  

Link to comment
Share on other sites

@Ntina89 Ήμουν και εγω στη θέση σου. Όπως και πολλές άλλες κοπελες που ειχαν δυσκολες εγκυμοσυνες. Χαλάρωσε κ ακουσε το σωμα σου. Εαν χρειάζεται να εισαι ξαπλωμένη, καντο. Προσωπικά ήμουν τέσσερις μήνες ξάπλα κ μέχρι τέλους περιορισμενης κινητικότητας. Σημασία έχει στο τέλος να ειστε μανούλα και μωράκι καλά. Όλα τα άλλα, αιμορραγίες, εμετοι, συσπάσεις κτλ σβήνουν μπροστά στο θαύμα της ζωής. Μου το λέγανε και δεν το πιστευα. Κρατησα το μωρό μου αγκαλιά λίγες ώρες μετα τη γεννα και ρωτηθηκα "θα το περνούσες ξανά ολο αυτο; ". Απαντησα "αύριο κιόλας ". 

Link to comment
Share on other sites

@tzenaki1982 Δεν πήρα ξεχωριστά μαγνήσιο ακόμα, αλλά έχει μέσα στις πολύ βιταμίνες και στο ασβέστιο που παίρνω.

@Maya14 Ξαπλώνω και προσπαθώ να είμαι θετική. Απλά κάποιες φορές φοβάμαι για την υγεία του μωρού, πρόωρο τοκετό κτλ. Αλλά είναι βοηθητικό να ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλες γυναίκες που το πέρασαν και τελικά όλα πήγαν καλά! Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2019 at 3:38 ΜΜ, Ntina89 είπε:

Γεια σας! Βρισκομαι στην 20η εβδομάδα κυησης και κλεινω αισιως 3 μηνες στο κρεβατι. Στην 5η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα, και λογω αποκολλησης πηρα αδεια και εμεινα ξαπλωμενη με τα κλασικα utrogestan. Εγινε η επουλωση δεν φαινοταν κατι και την 13η εβδομαδα επεστρεψα στη δουλεια για 2 μερες καθως εκανα μεγαλη αιμορραγια... Ο γιατρος ειπε πως το πιθανοτερο ειναι να μεινω στο κρεβατι γενικα καθως η δουλεια μου εχει ορθοστασια.. Με την εισοδο στο β τριμηνο αρχισαν καποια πονακια.. Συσπασεις.. Ενω ειμαι στο κρεβατι πραγμα οχι και τοσο φυσιολογικο. Ξεκινησα ενεσιμη προγεστερονη αλλα και παλι καποιες καφε και ροζ εκκρισεις υπαρχουν. Το μωρο ειναι μια χαρα συμφωνα με τον γιατρο αλλα δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι οτι για καποιπο κακο λογο συμβαινουν ολα αυτα. Εχει συμβει σε καποια?

 

Αντιπηκτικές ενέσεις για την πρόληψη των θρομβώσεων κάνετε? Ή έστω κάνετε ενέσεις για κάποιον άλλο λόγο (προληπτικά για θρομβοφιλία κλπ)?

Αν δεν κάνετε ενέσεις μιλήστε με το γιατρό σας ή απευθυνθείτε σε αιματολόγο. Η αυστηρή ακινησία στην κύηση αυξάνει κατά πολύ τον κίνδυνο θρόμβωσης και απαιτεί αγωγή θρομβοπροφύλαξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...