Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επόμενο ραντεβού...πότε;;;;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!Χρειάζομαι τη βοήθεια σας...Πριν δυο μέρες έκανα τεστ και μου βγήκε θετικό...Χτες πήγα στη γυναικολόγο μου και το επιβεβαίωσε...

Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε οτι είμαι στην 6η εβδομάδα και ότι όλα είναι πολύ καλά...Στον υπέρηχο είδα μόνο μια μαύρη κουκίδα,την καρδούλα δεν την ακούσαμε...Εγώ τα είχα χάσει τόσο που δεν ρώτησα σχεδόν τίποτα.

Μου εδωσε ένα κατεβατο με εξετάσεις και μου είπε να ξαναπάω σε ένα μήνα.

Μήπως είναι πολύ;Μήπως θα έπρεπε να πάω πιο νώρις; Διάβασα σε άλλα ποστ οτι πηγαίνουν μετα απο μία δύο εβδομάδες; Πείτε μου όποια ξέρει γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ....

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 μήνα;;;;;;;;;εγώ πήγα πρώτη φορά στην 6η εβδομάδα και μου είπε ότι την επόμενη βδομάδα πρέπει να ακούσουμε την καρδούλα του αλλά επειδή θα έλειπα διακοπές πήγα την 8η. καλέ ούτε τώρα που είμαι στην 15η δε με αφήνει ένα μήνα. 3 βδομάδες μου είπε τώρα. άσε που εγώ αγχώνομαι γιατί το θεωρώ πολύ. σου συνιστώ να ρωτήσεις και αλλού...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα αφού ακούσαμε καρδούλα ζήτησε να με βλέπει κάθε μήνα (εκτός από κανα δυό περιπτώσεις που πήγα απροειδοποίητα εγώ στο ιατρείο του γιατί είχα λίγο αίμα και ευτυχώς δεν ήταν τίποτα). Στην αρχή πάντως και εγώ στις 2 εβδομάδες πήγα μετά την 1η επίσκεψη για να ακούσουμε την καρδιά και φυσικά στο τέλος των εγκυμοσύνων που με έβλεπε αν 15 ημέρες (Από 7 1/2 μηνών και μετά). Να επιμείνεις να σε ξαναδεί. Δεν νομίζω να σου πει όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ.. Να πας σε 1-2 βδομάδες να ακούσεις την καρδούλα του.

Εγώ πήγα στην 5η εβδομάδα(1η φορά) και μετά ξαναπήγα στην 7η και άκουσα την καρδουλίτσα μου και μου έκλεισε το τρίτο ραντεβού μετά από 3 εβδομάδες.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συγχαρητηρια!!!Θα γινεις μανουλα καλε....αντε με το καλο!!Σου ευχομαι να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις οσο μπορεις.

 

Οταν πηγα εγω στο γιατρο μου ημουν στην 6η εβδομαδα και μου ειπε να ξαναπαω σε μαι εβδομαδα να ακουσουμε καρδουλα.Η αληθεια ειναι οτι τον πρωτο καιρο καθε 1-2 εβδομαδες ηθελε να με βλεπει μονο και μονο να ακουμε οτι χτυπαει η καρδια του κανονικα.

 

Εγω θα σου ελεγα ,εφοσον τον εμπιστευεσαι και δεν τιθεται θεμα να αλλαξεις γιατρο,ξεκινα να κανεις σιγα σιγα τις εξετασεις σου και σε καμια εβδομαδα παρε το γιατρο τηλεφωνο και πες του οτι αγχωνεσαι και θελεις να πας να σε δει να ακουσετε καρδουλα μαζι να ηρεμησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην συγχαρητηρια!!!Θα γινεις μανουλα καλε....αντε με το καλο!!Σου ευχομαι να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις οσο μπορεις.

Ναι ρε Νίκη!!! Πολύ γαϊδούρι νιώθω!!! :oops:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!! Με το καλό το μωρουλάκι σου!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να πας να ακουσεις την καρδουλα για να εισαι και συ πιο ηρεμη.

εγω πηγα στην αρχη ,ξαναπηγα για καρδουλα και μετα μου ειπε να παω για αυχενικη σε περιπου 1μηνα.δεν αντεξα ομως και στο ενδιαμεσο ειχα ανασφαλεια και ξαναπηγα το ειδα μηλησα και με το γιατρο μου πουμε ηρεμισε και ολα καλα.σε ποιον πας;αν θελεις γνωμη για πολυ καλο γιατρ στειλε πμ

με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πήγαινα κάθε 3 εβδομάδες περίπου, τώρα κάθε 1,5 μήνα. Πάντως αν θέλεις να πας πιο νωρίς δεν νομίζω να σου πει όχι. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επειδή είχα πάει 4 φορές στο πρώτο 2μηνο επειδη φοβομουν διάφορα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ 1 μήνας αλλά θεωρώ ότι έπρεπε να ακούσει καρδούλα πρώτα.Όταν πήγα εγώ,ήμουν 8 εβδομάδων και ακούσαμε καρδούλα,μου έγραψε τις εξετάσεις και μου είπε να κλείσω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια.Και εφόσον έκανα αυχενική και ήταν όλα καλά,δεν χρειαζόταν να με δει και αυτός και με είδε μετά από 2 μήνες συνολικά! Κάναμε υπέρηχο,είδε τις εξετάσεις μου και μου είπε να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου.Έχει μια εβδομάδα που έκανα την Β επιπέδου και θα ξαναπάω στον γιατρό τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου.Παλιά αγχωνόμουν κι εγώ αλλά από τότε που νιώθω το νινί μου,δεν χρειάζεται να κάνω υπέρηχο για να δω αν είναι καλά!!Μίλησε με τον γιατρό σου και ρώτα τον για την καρδούλα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτές οι πρώτες εβδομάδες που δεν ξέρεις τι συμβαίνει είναι χάλια. Εγώ είμαι στο ( επίσης χάλια) μεταβατικό στάδιο που έχω αρχίσει να νιώθω το μωρό αλλά για να το νιώσω πρέπει να κάνει κάτι πολύ εντυπωσιακό μέσα και με αγχώνει πιο πολύ που κάποιες μέρες το νιώθω και κάποιες όχι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτές οι πρώτες εβδομάδες που δεν ξέρεις τι συμβαίνει είναι χάλια. Εγώ είμαι στο ( επίσης χάλια) μεταβατικό στάδιο που έχω αρχίσει να νιώθω το μωρό αλλά για να το νιώσω πρέπει να κάνει κάτι πολύ εντυπωσιακό μέσα και με αγχώνει πιο πολύ που κάποιες μέρες το νιώθω και κάποιες όχι.

 

Σε καταλαβαίνω...εγώ εκείνη την περίοδο ήμουν όλη μέρα ξάπλα με τα χέρια κολλημένα χαμηλά στην κοιλιά μέχρι να το αισθανθώ!!!!:lol: Μόλις το καταλάβαινα,ηρεμούσα!!Έτσι επί ένα μήνα περίπου!Μετά άρχισα να το νιώθω κανονικά!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ...αυτό θα κάνω τελικά...θα της πω να πάω σε δυο βδομάδες να μου φύγει το άγχος....Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο...sorry κιόλας αλλα είμαι πρωτάρα..:oops::oops::oops:

Δεν θα έπρεπε να κάνω και χοριακή;Εχω ακούσει οτι κάνουν για να βλέπουν τις μονάδες...Εμένα μου είπε απλά οτι όλα ειναι καλά,μου έδωσε ένα κατεβατό με εξετάσεις και φολλικο οξύ....

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια με το καλό να έρθει το μωράκι σου.Εγώ όταν πρωτοπήγα ήμουν στην 5η έβδόμαδα για την ακρίβεια πρίν από ένα χρόνο σαν σήμερα πετούσα στα σύννεφα,Επόμενη επίσκεψη ήταν στην 7η εβδομάδα στην οπία δεν τον ακούσαμε και ξανά στη 8 οπύ ακούστηκε το πολυπόθητο τικ τακ.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ...αυτό θα κάνω τελικά...θα της πω να πάω σε δυο βδομάδες να μου φύγει το άγχος....Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο...sorry κιόλας αλλα είμαι πρωτάρα..:oops::oops::oops:

Δεν θα έπρεπε να κάνω και χοριακή;Εχω ακούσει οτι κάνουν για να βλέπουν τις μονάδες...Εμένα μου είπε απλά οτι όλα ειναι καλά,μου έδωσε ένα κατεβατό με εξετάσεις και φολλικο οξύ....

Εγω δεν έκανα καθόλου χοριακή.Οτι σου πεί ο γιατρός σου.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΠΩΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΙΧΟ Κ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟΚΟΓΡΑΦΟ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...