Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ...ΑΚΙΝΗΣΙΑ


Recommended Posts

strawberry καλησπέρα εμένα δεν μου είχε δώσει αλλά εξ αρχής επαιρνα salospir για άσχετο λόγω.αντιπηκτικες θα σου δώσει ο γιατρός παρα μονο το κρίνει απαραίτητο αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με όλες τις περιπτώσεις ακινησίας.οι αντιπηκτικες είναι καθαρά για την θρομβοφιλία

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήθελα να ρωτήσω όλες τις κοπέλες που ο γιατρός τους έχει συστήσει ακινησία λόγω επιπλοκών, εάν προληπτικά σας έχει δώσει να κάνετε αντιπηκτικές ενέσεις (innohep ή clexanne).

 

Απ οτι θυμαμαι μου ξεκινησε τις αντιπηκτικες μετα την 1 εβδομαδα πληρης ακινησιας κ νομιζω πως ηταν οι innohep.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Ειμαι στην 24η εβδομάδα με δακτυλιο στον τραχηλο και ξαπλα! Τις τελευταίες μέρες εχω πονους περιοδου αρκετους και παρολο που παιρνω προγεστερονη και μαγνησιο φοβαμαι για προωρο τοκετο! 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Rena_32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ειμαι στην 24η εβδομάδα με δακτυλιο στον τραχηλο και ξαπλα! Τις τελευταίες μέρες εχω πονους περιοδου αρκετους και παρολο που παιρνω προγεστερονη και μαγνησιο φοβαμαι για προωρο τοκετο! 

 

 

Πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου άμεσα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2018 at 8:10 ΜΜ, Rena_32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ειμαι στην 24η εβδομάδα με δακτυλιο στον τραχηλο και ξαπλα! Τις τελευταίες μέρες εχω πονους περιοδου αρκετους και παρολο που παιρνω προγεστερονη και μαγνησιο φοβαμαι για προωρο τοκετο! 

 

 

Δεν θα απαντήσω στην ουσία της ερώτησής σας, γιατί είναι ζήτημα που θα πρέπει να απαντήσει ο γυναικολόγος σας.

Θα επισημάνω, πάντως, με την ευκαιρία και πάλι ότι πρέπει να  ρωτήσετε το γιατρό σας και για την ανάγκη θρομβοπροφύλαξης αν δεν κάνετε ήδη αντιπηκτικές ενέσεις. Γυναίκες που βρίσκονται σε αυστηρή ακινησία κινδυνεύουν από θρομβώσεις και, αναλόγως και άλλων παραγόντων που συνεκτιμούνται, πρέπει να καλύπτονται για αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Δεν θα απαντήσω στην ουσία της ερώτησής σας, γιατί είναι ζήτημα που θα πρέπει να απαντήσει ο γυναικολόγος σας.

Θα επισημάνω, πάντως, με την ευκαιρία και πάλι ότι πρέπει να  ρωτήσετε το γιατρό σας και για την ανάγκη θρομβοπροφύλαξης αν δεν κάνετε ήδη αντιπηκτικές ενέσεις. Γυναίκες που βρίσκονται σε αυστηρή ακινησία κινδυνεύουν από θρομβώσεις και, αναλόγως και άλλων παραγόντων που συνεκτιμούνται, πρέπει να καλύπτονται για αυτό το ενδεχόμενο.

Δεν το γνωριζα..  Ευχαριστώ πολύ!!  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έκλεισα την 23 εβδομάδα εγκυμοσύνης. Την Κυριακή που μας πέρασε πήγα για τσίσα πριν κοιμηθώ και διαπίστωσα μεγάλη αιμορραγία... Μίλησα με τον γιατρό και αποφασίσαμε να πάμε στο μαιευτήριο για υπέρηχο. Η μπουμπού μας ήταν μια χαρά(δόξα τω Θεώ)! Δεν έβλεπε κάποια μεγάλη αποκόλληση και μου συνέστησε αυστηρή ακινησία, utrogestan και αντιβίωση... Το βράδυ ένιωθα να τρέχει υγρό σταγόνα σταγόνα και το πρωί η σερβιέτα ήταν γεμάτη υγρό(σα νερό) και αίμα... Ο γιατρός ανησύχησε για το υγρό,μάλλον αμνιακό αλλά λόγω αιμορραγίας δεν μπορούσαμε να το διαπιστώσουμε...Την Τρίτη το αίμα σταμάτησε σχεδόν αλλά χθες το βράδυ παρουσιάστηκε ξανά(όχι ποσότητα μεγάλη και πιο ροζ χρώματος)... Είμαι στο κρεβάτι από την Κυριακή το ξημέρωμα,κάνω την ανάγκη μου σε πάπια και δεν επιτρέπεται να σηκωθώ για κανένα λόγο..... Είναι πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο.... Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά ψάχνω κοπέλες με παρόμοια εμπειρία...μήπως πάρω δύναμη γιατί φοβάμαι...............

Δεν θέλω να χάσω το κοριτσάκι μου.......

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Alcedo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έκλεισα την 23 εβδομάδα εγκυμοσύνης. Την Κυριακή που μας πέρασε πήγα για τσίσα πριν κοιμηθώ και διαπίστωσα μεγάλη αιμορραγία... Μίλησα με τον γιατρό και αποφασίσαμε να πάμε στο μαιευτήριο για υπέρηχο. Η μπουμπού μας ήταν μια χαρά(δόξα τω Θεώ)! Δεν έβλεπε κάποια μεγάλη αποκόλληση και μου συνέστησε αυστηρή ακινησία, utrogestan και αντιβίωση... Το βράδυ ένιωθα να τρέχει υγρό σταγόνα σταγόνα και το πρωί η σερβιέτα ήταν γεμάτη υγρό(σα νερό) και αίμα... Ο γιατρός ανησύχησε για το υγρό,μάλλον αμνιακό αλλά λόγω αιμορραγίας δεν μπορούσαμε να το διαπιστώσουμε...Την Τρίτη το αίμα σταμάτησε σχεδόν αλλά χθες το βράδυ παρουσιάστηκε ξανά(όχι ποσότητα μεγάλη και πιο ροζ χρώματος)... Είμαι στο κρεβάτι από την Κυριακή το ξημέρωμα,κάνω την ανάγκη μου σε πάπια και δεν επιτρέπεται να σηκωθώ για κανένα λόγο..... Είναι πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο.... Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά ψάχνω κοπέλες με παρόμοια εμπειρία...μήπως πάρω δύναμη γιατί φοβάμαι...............

Δεν θέλω να χάσω το κοριτσάκι μου.......

Δείτε, παρακαλώ, λίγο παραπάνω την ανάρτησή μου σχετικά με την ανάγκη θρομβοπροφύλαξης, εφόσον βρίσκεστε σε αυστηρή ακινησία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Δείτε, παρακαλώ, λίγο παραπάνω την ανάρτησή μου σχετικά με την ανάγκη θρομβοπροφύλαξης, εφόσον βρίσκεστε σε αυστηρή ακινησία.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Θα τον ρωτήσω...

Ανησυχώ για το υγρό...σήμερα μετά την ούρηση βγήκε μια σχετικά μικρή ποσότητα υγρών με αχνό αίμα... Ξέρω ότι στην εβδομάδα που είμαι δεν έχω ελπίδες αν χάνω αμνιακό υγρό.. Και δεν έχω δυνατότητα να το ελέγξω,μιας και είμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και δεν μπορώ να κάνω υπέρηχο κλπ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...