Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα σε ολους! ο γιος μου τωρα ειναι 16 μηνων και εχει υδροκηλη στον δεξιο ορχη ο γιατρος που τον ειδε μιλησε για επεμβαση εκτος και αν απορροφηθει απο μονο του , εχουν περασει 3 μηνες απο την τελευταια φορα που τον ειδε αλλα βλεπω οτι ακομα υπαρχει η κηλη ειδικα οταν αρρωσταινει αυτη μεγαλωνει, εχουμε να αντιμετωπισουμε και υποσπαδια συγχρονως , θα ηθελα και γω το τηλ του ΠΔΧ απο Αγια Σοφια για να παρω μια δευτερη γνωμη μπας και γλιτωσουμε το 1 χειρουργειο τουλαχιστον

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σε ολους! ο γιος μου τωρα ειναι 16 μηνων και εχει υδροκηλη στον δεξιο ορχη ο γιατρος που τον ειδε μιλησε για επεμβαση εκτος και αν απορροφηθει απο μονο του , εχουν περασει 3 μηνες απο την τελευταια φορα που τον ειδε αλλα βλεπω οτι ακομα υπαρχει η κηλη ειδικα οταν αρρωσταινει αυτη μεγαλωνει, εχουμε να αντιμετωπισουμε και υποσπαδια συγχρονως , θα ηθελα και γω το τηλ του ΠΔΧ απο Αγια Σοφια για να παρω μια δευτερη γνωμη μπας και γλιτωσουμε το 1 χειρουργειο τουλαχιστον

 

ευχαριστω πολυ

 

κοριτσια καλημερα κ μας ο μικρος μας ειναι 46 ημερων κ η παιδιατρος μας ενημερωσε οτι εχει υγροστο δεξι ορχη .το ονομα του γιατρου στο αγ σοφια μπορει να μου πει καποιος .

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω η υδροκηλη δεν χρειάζεται χειρουργείο τον πρώτο χρόνο. Ο γιατρός που χειρούργησε τον μικρό μου είναι Παιδοουρολόγος και βλέπει και στην Αθήνα. Αν θέλεις σου στέλνω πμ με λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω η υδροκηλη δεν χρειάζεται χειρουργείο τον πρώτο χρόνο. Ο γιατρός που χειρούργησε τον μικρό μου είναι Παιδοουρολόγος και βλέπει και στην Αθήνα. Αν θέλεις σου στέλνω πμ με λεπτομέρειες.[/Q ΝΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΜ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια εχει περασει καιρος το ξερω!Εχει και μενα ο μεγαλος μου 3,5 χρονων υδροκηλη και πηγα στον παιδοουρολογο στο Αγ.Σοφια που μαλλον αυτον εννοειτε και εσεις.Πολυ καλος μας ειπε οτι καλο ειναι να γινει η επεμβαση αν και δεν δημιουργει καποιο προβλημα στην υγεια του παιδιου η υδροκηλη.Εμενα με εχει αγχωσει η επεμβαση σαν χειρουργειο!Εχει κανει καποιο αλλο παιδακι τετοιου ειδους?Ο γιατρος μας καθησυχασε οτι δεν ειναι σοβαρο κ οτι μπορει την ιδια μερα κιολας να βγει αλλα....δεν ξερω!!Οπως και να το κανεις η ναρκωση ειναι ναρκωση κ η τομη τομη!!!!

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα. Ο γιος μου ειναι 3.5 χρονων και μαλλον θα χρειαστει επεμβαση υδροκηλης καθως η δεξια "πλευρα" μας φουσκωνει καθε φορα που αρρωσταινουμε. Επειδη ειμαστε απο επαρχια κ θελουμε να αποφυγουμε το τοπικο νοσοκομειο αν μπορειτε να μου δωσετε τα στοιχεια καποιου καλου χειρουργου στοα Παιδων θα ηταν πολυ καλο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πολύ καλός και συνεννοήσιμος είναι ο Μόσχος Βερβερίδης' date=' στο "Α.Κυριακού". Δεν έχω τηλέφωνο, αλλά θα τον βρεις μέσω κέντρου.[/quote']

 

Σε ευχαριστω θα τον εχω υποψη μου. Αν και θα προτιμουσα να γινει η εγχειρηση στο Αγια Σοφια. Εχει νοσηλευτει εκει η κορη μου κ ειχαμε μεινει πολυ ευχαριστημενοι. Καμια κοπελα να ξερει απο το Αγια ΣΟφια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

Ως τριδυμομαμά, με 2 εκ των οποίων αγόρια, έχω κάνει και τις δύο επεμβάσεις.

Ο ένας, μάλιστα, έκανε διπλό χειρουργείο πριν 4 μήνες στο Παίδων Αγία Σοφία στον κύριο Νίκα. Εγχειρίστηκε για υδροκήλη κι αιμαγγείωμα.

Ο ίδιος γιατρός τον είχε εγχειρίσει και 4 μηνών για βουβωνοκήλη.

Μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του μέσω του νοσοκομείου.

Ανήκει στους γιατρούς που σηκώνουν το κινητό τους και, ακόμα και αν έχει δουλειά εκείνη τη στιγμή, σε καλεί αργότερα πίσω.

 

Σας εύχομαι καλή επιτυχία

Μην ανησυχείς, εμείς αυτές τις εγχειρίσεις τις έχουμε φάει με το κουτάλι και θεωρούνται ρουτίνας για τα αγόρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή κ εμεις πρεπει να χειρουργηθούμε για υδροκηλη κ βουβωνοκηλη, μπορει κανεις να μου συστησει καλο χειρουργο σε δημ.νοσοκομειο;;ευχαριστω

 

Εμεις καναμε τον ιουνιο χειρουργείο για υδροκηλη στο Παιδων Αγια Σοφία με τον κ. Τσαχουριδη. Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι. Η επεμβαση διήρκησε 45 λεπτα κ η ολη διαδικασια απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 12 που ημασταν σπιτι. Ραντεβου μεσω του 1530 (?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το κοριτσάκι μου χειρουργήθηκε τον Ιούλιο για βουβωνοκήλη στο Παίδων Πεντέλης απο τον κ.Βελαώρα. Όλα πήγαν μιά χαρά. Έμεινα ευχαριστημένη και απο το νοσοκομείο αλλά και απο τον παιδοχειρούργο. Συμπαθητικός και ευγενικός άνθρωπος.

Η διάγνωση έγινε στο νοσοκομείο απο τον παιδοχειρούργο και κλείσαμε ραντεβού με αναμονή δύο εβδομάδες. Σου το λέω αυτό γιατί στο Παίδων Αγίας Σοφίας υπάρχει πολύ μεγάλη αναμονή, μήνες ολόκληρους.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αναμονη στο Παιδων Αγια Σοφία, επειδη εχω προσφατη εμπειρια κ για ενημερωση των υπολοιπων μαμαδων, να σας πω οτι αυτο εξαρταται απο τον γιατρο κ μονο. Εμας μας ρωτησε οταν μας εξετασε μεσα Μαιου αν βιαζομαστε κ επειδη ειπαμε ναι μας ειπε οτι θα μας βαλει αμεσα. Μας πηρε εντος της εβδομαδας για ραντεβου μετα απο 2 εβδομαδες αλλα ο μικρος αρρωστησε κ το ακυρωσαμε. Μετα απο 2 εβδομαδες ξαναπηρε (απο οτι καταλαβα τα κανονιζουν καθε 2 εβδομαδες) κ το παιδι χειρουργηθηκε εντος 1 μηνα απο τη διαγνωση. Παντως πιστευω οτι σε τετοιου ειδους απλες επεμβασεις ρουτινας ολα τα εξειδικευμενα για παιδια νοσοκομεια εχουν καταλληλους γιατρους. Αλλωστε το πιο σοβαρο κομματι τετοιων επεμβασεων ειναι η αναισθησια

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αναμονη στο Παιδων Αγια Σοφία, επειδη εχω προσφατη εμπειρια κ για ενημερωση των υπολοιπων μαμαδων, να σας πω οτι αυτο εξαρταται απο τον γιατρο κ μονο. Εμας μας ρωτησε οταν μας εξετασε μεσα Μαιου αν βιαζομαστε κ επειδη ειπαμε ναι μας ειπε οτι θα μας βαλει αμεσα. Μας πηρε εντος της εβδομαδας για ραντεβου μετα απο 2 εβδομαδες αλλα ο μικρος αρρωστησε κ το ακυρωσαμε. Μετα απο 2 εβδομαδες ξαναπηρε (απο οτι καταλαβα τα κανονιζουν καθε 2 εβδομαδες) κ το παιδι χειρουργηθηκε εντος 1 μηνα απο τη διαγνωση. Παντως πιστευω οτι σε τετοιου ειδους απλες επεμβασεις ρουτινας ολα τα εξειδικευμενα για παιδια νοσοκομεια εχουν καταλληλους γιατρους. Αλλωστε το πιο σοβαρο κομματι τετοιων επεμβασεων ειναι η αναισθησια

 

Ναι θα συμφωνήσω, ήθελα να το αναφέρω και πρίν αλλά το ξέχασα. Η αναισθησιολόγος στο Παίδων Πεντέλης ήταν αρκετά μεγάλη σε ηλικία και έμπειρη, σου ενέπνεε εμπιστοσύνη, οτι ολα θα πάνε καλά, όπως και πήγαν άλλωστε στην δική μας περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα

Όσον αφορά την αναμονή, εξαρτάται σε τι φάση βρίσκεται η πάθηση.

Εμάς, 4 μηνών τότε, χειρουργήθηκε μέσα σε 3 μέρες από τη στιγμή που τον είδε ο χειρουργός, για βουβωνοκήλη.

Στην πρόσφατη υδροκήλη, κανονίστηκε το χειρουργείο 1 χρόνο μετά, με την ελπίδα να απορροφηθεί. Βέβαια, ενδιάμεσα χρειάστηκε να περάσουμε τόσο από το Πεντέλης όσο και από το Αγία Σοφία γιατί υπήρχαν διαστήματα που το σημείο πρηζόταν και ανησυχούσαμε. Τον χειρουργό τον επισκεφτήκαμε 3 φορές ενδιάμεσα στο Αγία Σοφίας για να τον δει και τελικά δεν το γλιτώσαμε το χειρουργείο που ήταν και διπλό, όπως προανέφερα.

Επειδή με τρίδυμα έχουμε περάσει από όλα τα Παίδων, οι γιατροί ήταν εξυπηρετικοί και φιλότιμοι και στα τρία νοσοκομεία.

Εμάς ήταν επιλογή μας να τον εγχειρίσει και στα δύο περιστατικά ο κύριος Νίκας και δεν το μετανιώσαμε.

Αλλά, το πόσο άμεσα θα εγχειριστεί το παιδί εξαρτάται από την εξέλιξη της πάθησης.

Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια και τους γονείς τους καλή ανάρρωση και γρήγορη και μακάρι να μένουμε όλοι μακριά από τα νοσοκομεία, αλλά ακόμα και να χρειάζεται να πηγαίνουμε σε αυτά, να είναι όλα περαστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.Τον κ.Βελαωρα ηδη μου τον συστησε η κουμπαρα μου (μένω κ κοντα στην Πεντελη) και η ιδια μου μιλησε με τα καλυτερα κ για τον Τσαχουριδη που όμως απ οσο μου ειπε η ιδια δεν χειρουργει πλεον βουβωνοκήλες-υδροκήλες αλλα πιο εξεζητημένα και δυσκολα περιστατικα και εχει αφησει αυτά για τους γεν.χειρουργους.Σιγουρα θα παω σε 2 από αυτους.Κ θα κλεισω ραντεβού αμεσα μεσω τηλ.ευχαριστω κ παλι

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα, προκειται να κανει επεμβαση ο γιος μου για υδροκηλη με τον κ Κουσιδη στο Παιδων. Εχει καποιος γονιος αποψη για τον συγκεκριμενο γιατρο? Ευχαριστω πολυ!    

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας !ο μικρός μας εμφάνισε υδροκηλη τον περασμένο Σεπτέμβριο !περιμενουμε σχεδόν ένα χρόνο μήπως γίνει απορρόφηση .Έχει κάποιος να πει κάτι για ίδια περίπτωση ;έκλεισε η επικοινωνία του που υπήρχε με την κοιλιτσα του παιδιού ;αν όχι τι κάνατε στην συνέχεια ;σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε να συστήσετε από προσωπική εμπειρία κάποιον καλό παιδοχειρούργο σε ιδιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα για υδροκήλη για τον μικρό μου 19 μηνών. Έχουμε ήδη απευθυνθεί στο Αγλαΐα Κυριακού αλλά έχουν 1 χρόνο αναμονή για την επέμβαση κ θέλουμε να δούμε  μήπως πάμε σε ιδιωτικό για πιο άμεσα.

Επεξεργάστηκαν by Mary s
Extra information
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...