Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προφυλαξη παιδιων απο ιωσεις - κρυολογηματα...


Recommended Posts

Γεια σας...θα ηθελα να πειτε τι μετρα προληψης παιρνετε ωστε να αποφευγετε διαφορες ιωσεις ή κρυολογηματα των παιδιων...Πχ δεν πατε σε παιδοτοπους?...δεν αφηνετε να φιλανε το παιδι?....

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν θες να σου αρρωστήσει μέτρα πρόληψης είναι τα εξείς (δεν τα κάνω όλα αλλά αυτά είναι τα σωστά) :

  • δεν πλησιαζει κανείς άρρωστος το παιδί (αν είναι απαραίτητο του φοράμε μάσκα, του προτήνουμε να πλύνει χέρια)
  • αερίζουμε συχνά τους χώρους (τα μωρά δεν αρρωσταίνουν από το κρύο αλλά από τους παθογόνουσ μικροοργανισμούς)
  • αποφεύγουμε χώρους που συνοστίζονται παιδιά (παιδότοποι, παιδικοί σταθμοί κτλ), και γενικά κόσμος
  • μαθαινουμε το παιδί να πλένει τα χέρια του πολυ συχνά
  • πλένουμε τα χέρια μας (σε εξωτερικούς χώρους βοηθούν τα αντησηπτικά μαντηλάκια) , καλύπτουμε το στόμα μας όταν φταιρνιζόμαστε
  • φροντίζουμε για την άμυνα του παιδιού (αν είναι μωρό το θηλάζουμε, αν είναι μεγαλύτερο του προσφέρουμε μια ισσοροπημένη διατροφή, η άσκηση βοηθά επείσης στην τόνωση του ανοσοποιητικού)
  • δεν παραλείπουμε τα εμβόλια του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

(τα μωρά δεν αρρωσταίνουν από το κρύο αλλά από τους παθογόνουσ μικροοργανισμούς)

 

 

καταρχην συμφωνω σε ολα οσα εγραψες...αλλα θα μεινω λιγακι σε αυτο.το ειχα απορια,και η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο το 1 μου παιδι μουεδειξε να καταλαβω οτι απο το κρυο το πολυ πολυ να εχει μυξουλες, πυρετο δεν σηκωνει, εκτος εαν αψηφισεις τις μυξουλες(δεν κανεις ορους κτλ)και προχωρησει το πραγμα. Ολα τα υπολοιπα προερχονται απο την επαφη με τον κοσμο.και τι να κανεις, φαντασου οτι κανω ολα οσα εγραψες και μου εχει κανει 4 φορες ιωσεις, που και να την πηγαινα σε παιδοτοπους κτλ.>δεν γινεται να ειναι και σε γυαλα.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν παραλείπουμε τα εμβόλια του παιδιου

 

Πονεμένη ιστορία, ειδικά τώρα με τη νέα γρίπη!!!:roll: "Τι θα κάνουμε?" ρωτάω, και απαντάω "Θα δείξει!" Όταν έρθει ο εμβόλιο θα ρίξουμε τρελλό γέλιο...

Καλά φέτος εννοείται πως δεν θα πλησιάσουμε σε παιδότοπους, ομαδικές δραστηριότητες σε κλειστούς χώρους, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς κλπ. Ένας χειμώνας είναι θα πλακοπεράσει...

Αλλά σκέφτομαι πως μ' αυτό τον τρόπο θα γίνουμε ερημίτες...:? Άλλα είναι απλά θέμα cost and benefit analysis, κάτι χάνεις και μειώνεις (δεν εξαλλείφεις) τις πιθανότητες για να νοσήσεις...

Και καλά, την κοινή γρίπη την παλεύουμε, με τη νέα τι κάνουμε (γιατί ως γνωστών ο νέος είν' ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς...:wink:)

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ (Το λέω πιο πολύ για να τ'ακούσω εγώ)!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το μόνο που μας προστατεύει από τις ιώσεις είναι ένας γερός οργανισμός με ένα καλό ανοσοποιητικό σύστημα.

Είναι αδύνατο να αποφύγουμε την επαφή με τους ιούς. Ακόμα και να κλείσουμε τα παιδιά μας στο σπίτι (πράγμα αδύνατο ειδικά για παιδιά σχολικής ηλικίας) και πάλι η μαμά και ο μπαμπάς θα πάνε αναγκαστικά στη δουλειά και θα μεταφέρουν και οι ίδιοι ό,τι κυκλοφορεί.

Γι' αυτό ενίσχυση του ανοσοποιητικού με καλή διατροφή, μπόλικη βιταμίνη C, θηλασμό στα μικρά παιδιά και ...καλή ψυχολογία. Οι έρευνες έχουν δείξει ότι η καλή ψυχολογική κατάσταση βοηθά το ανοσοποιητικό ενώ αντίθετα ένας οργανισμός που βρίσκεται σε κατάσταση στρες έχει πεσμένες άμυνες. Γι' αυτό θεωρώ ότι τα παιδιά που θα πηγαίνουν τακτικά στην παιδική χαρά έχουν καλύτερες άμυνες απέναντι στους ιούς από τα παιδιά που κρατιούνται κλεισμένα μέσα, για να τους αποφύγουν.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το μόνο που μας προστατεύει από τις ιώσεις είναι ένας γερός οργανισμός με ένα καλό ανοσοποιητικό σύστημα.

Είναι αδύνατο να αποφύγουμε την επαφή με τους ιούς. Ακόμα και να κλείσουμε τα παιδιά μας στο σπίτι (πράγμα αδύνατο ειδικά για παιδιά σχολικής ηλικίας) και πάλι η μαμά και ο μπαμπάς θα πάνε αναγκαστικά στη δουλειά και θα μεταφέρουν και οι ίδιοι ό,τι κυκλοφορεί.

Γι' αυτό ενίσχυση του ανοσοποιητικού με καλή διατροφή, μπόλικη βιταμίνη C, θηλασμό στα μικρά παιδιά και ...καλή ψυχολογία. Οι έρευνες έχουν δείξει ότι η καλή ψυχολογική κατάσταση βοηθά το ανοσοποιητικό ενώ αντίθετα ένας οργανισμός που βρίσκεται σε κατάσταση στρες έχει πεσμένες άμυνες. Γι' αυτό θεωρώ ότι τα παιδιά που θα πηγαίνουν τακτικά στην παιδική χαρά έχουν καλύτερες άμυνες απέναντι στους ιούς από τα παιδιά που κρατιούνται κλεισμένα μέσα, για να τους αποφύγουν.;)

 

:D:D:D!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δίνει κάποιος από εσάς προληπτικά-βοηθητικά στο παιδί του κάποιο σκεύασμα ή καποιο βότανο, βιολογικό/φυτικό προϊόν για να ισχυροποιησει το ανοσοποιητικό?

εμένα είναι 18 μηνών, εχει ξεκινήσει βρεφονηπιακό, έχει ευαισθησία μικρή στα πνευμόνια (ίσως λόγω ελαφράς προωρότητας)

αν και τρώει από όλα και καλά, και φρούτα και λαχανικά, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι για αυτήν την ηλικία ως συμπήρωμα-βοήθημα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΥΤΙΚΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ. ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ!ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω του δινω που μου συνεστησε ο ομοιοπαθητικος βιταμινη C σε σταγόνες κιτρου. φυσικο προιον στις φυτικες τροφες εντασεται το εχουν ολα τα φαρμακεια νομιζω λεγεται cetricidal αν θυμαμαι καλα. ειναι και εμενα 18 μηνων και του δινω 5 σταγονες τη μερα. ειναι πολυ πικρο!!!! μονο μεσα σε χυμο το πινει!;)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

lioula εσένα τι μάρκα είναι? φαρμακευτικό ή φυτικό?

το σκέφτομαι σοβαρά να του δώσω κάτι... είναι μονίμως με συνάχι (και άρα βήχα) και χλωμούλης...

επίσης συκώτι δίνετε???? αν ναι, πως το μαγειρεύετε??? (για πρόσληψη σιδήρου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KORITSIA ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ αλλου αλλα καμια απαντηση ποσες απο εσας δινετε φυτικα η βιολογικα προιντα και ποια ξερει καμια την εχινατσια φυτικο για τη αυξηση του μεταβολισμου ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βρηκα αυτο για οσες θελουν να μαθουν για την εχινακια http://p-andr.blogspot.com/2007/06/blog-post_26.html

 

εγω επαιρνα παλια βιταμινες με εχινακια στις αρχες του φθινοπωρου, μου ειχε πει η φαρμακοποιος οτι ενισχυουν τον οργανισμο για τις ιωσεις του χειμωνα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΥΤΙΚΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ. ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ!ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ.

 

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΔΙΝΕΙς ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

δινω στη μεγαλη μου εχινακια κανα μηνα τωρα,και μεχρι στιγμης την εχουμε με μυξες χωρις αλλα συμπτωματα.ξερετε αν οταν κανουμε το εμβολιο της γριπης,αν πρεπει να την διακοψω καποιες μερεες?και για ποσο διαστημα ,μπορουμε να δινουμε εχινακια?σκ που δεν εχει σχολειο δεν της δινω.η παιδιαττρος δεν θελει να της δινω καθολου γιατι δεν εχει ασχοληθει με τα βοτανα και δεν τα ξερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχινάκεια από ποια ηλικία συστήνεται;

 

Ο μπέμπης μου είναι 3 μηνών και κάτι και απο χθες μου έχει μυξούλες. Δεν ήρθε σε επαφή με κάποιον άρρωστο και να κρύωσε δεν νομίζω. Τον έχω καλά ντυμένο.

Η παιδίατρος μου είχε πει παλιότερα αν ποτέ έχει μυξούλες να του βάλω φυσιολογικό ορό αλλά δεν κάθεται με τίποτα. Δεν είναι πολλές βέβαια αλλά το βράδυ ο κακομοίρης ξύπναγε.

Άσε που σήμερα θα πάμε και για το 2ο εμβόλιό μας.

Οπότε η γκρίνια θα διπλασιαστεί!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία, ειδικά τώρα με τη νέα γρίπη!!!:roll: "Τι θα κάνουμε?" ρωτάω, και απαντάω "Θα δείξει!" Όταν έρθει ο εμβόλιο θα ρίξουμε τρελλό γέλιο...

Καλά φέτος εννοείται πως δεν θα πλησιάσουμε σε παιδότοπους, ομαδικές δραστηριότητες σε κλειστούς χώρους, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς κλπ. Ένας χειμώνας είναι θα πλακοπεράσει...

Αλλά σκέφτομαι πως μ' αυτό τον τρόπο θα γίνουμε ερημίτες...:? Άλλα είναι απλά θέμα cost and benefit analysis, κάτι χάνεις και μειώνεις (δεν εξαλλείφεις) τις πιθανότητες για να νοσήσεις...

Και καλά, την κοινή γρίπη την παλεύουμε, με τη νέα τι κάνουμε (γιατί ως γνωστών ο νέος είν' ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς...:wink:)

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ (Το λέω πιο πολύ για να τ'ακούσω εγώ)!

Το εμβόλιο της γρίπης που κάνουν ( δεν θυμάμαι δυστυχώς σε ποιόν μήνα ) δημιουργεί αντισώματα και για την νέα γρίπη. Έχει δηλαδή συμπεριληφθεί και ο Η1Ν1

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...