Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαζάκια - πότε;;;


Agapi6

Recommended Posts

Γεια σας!!

Να κάνω μια ερώτηση σε όσες έχουν κάνει γλυκό βάφτισης σε βαζάκια. Πόσο καιρό πριν πρέπει να τα φτιαξω για να μην χαλάσουν αλλά να είμαι και εγώ άνετη και ήσυχη ότι είναι όλα έτοιμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!!

Να κάνω μια ερώτηση σε όσες έχουν κάνει γλυκό βάφτισης σε βαζάκια. Πόσο καιρό πριν πρέπει να τα φτιαξω για να μην χαλάσουν αλλά να είμαι και εγώ άνετη και ήσυχη ότι είναι όλα έτοιμα;

 

Εγώ που πρέπει να είμαι έτοιμη για τις 21 Σεπτέμβρη, να σου πω την αλήθεια θα προσπαθήσω να τα έχω έτοιμα μέχρι το τέλος Αυγούστου.

 

Σήμερα έφτιαξα 1 κιλό γλυκό σταφύλλι για να δω αν θα βγει καλό! Αν ναι, τότε ψωνίζω την Τετάρτη στη Λαϊκή σταφύλλια, τα φτιάχνω την Πέμπτη και μετά τον 15Αύγουστο που θα γυρίσω, τα γεμίζω για να τα έχω έτοιμα!

 

Νομίζω ότι όσο πιο νωρις τόσο το καλύτερο. Άλλωστε εάν τα έχεις αποστειρώσει και τα έχεις τοποθετημένα ανάποδα μέχρι την ημέρα της βάφτισης, δεν θα υπάρχει κανενα πρόβλημα!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Να κάνω μια ερώτηση σε όσες έχουν κάνει γλυκό βάφτισης σε βαζάκια. Πόσο καιρό πριν πρέπει να τα φτιαξω για να μην χαλάσουν αλλά να είμαι και εγώ άνετη και ήσυχη ότι είναι όλα έτοιμα;

 

Εγώ που πρέπει να είμαι έτοιμη για τις 21 Σεπτέμβρη, να σου πω την αλήθεια θα προσπαθήσω να τα έχω έτοιμα μέχρι το τέλος Αυγούστου.

 

Σήμερα έφτιαξα 1 κιλό γλυκό σταφύλλι για να δω αν θα βγει καλό! Αν ναι, τότε ψωνίζω την Τετάρτη στη Λαϊκή σταφύλλια, τα φτιάχνω την Πέμπτη και μετά τον 15Αύγουστο που θα γυρίσω, τα γεμίζω για να τα έχω έτοιμα!

 

Νομίζω ότι όσο πιο νωρις τόσο το καλύτερο. Άλλωστε εάν τα έχεις αποστειρώσει και τα έχεις τοποθετημένα ανάποδα μέχρι την ημέρα της βάφτισης, δεν θα υπάρχει κανενα πρόβλημα!

 

πρέπει δηλαδή να τα βάλω και ανάποδα;; Καλά είμαι εντελώς άσχετη! Πόσα κιλά θα αγοράσεις για πόσα άτομα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω! Από έναν υπολογισμό που είχα διαβάσει εδώ μέσα κάπου παλαιότερα είναι

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

και διάβασε και εδώ για την αποστείρωση http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5751&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Εγώ με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, για 150 βαζάκια θα αγοράσω 7 κιλά γλυκό + 7 κιλά ζάχαρη! Θα γεμίσω με όσο γλυκό βγει και αν δω ότι χρειάζομαι συμπλήρωμα ακόμα και 1 εβδομάδα νωρίτερα φτιάχνω άλλο 1 κιλό σταφύλλια. Άλλωστε είναι τόσο εύκολο! Ούτε καθάρισμα θέλει.... Απλά να βγάλεις τις ρώγες από το τσαμπί και να τα πλύνεις πολύ καλά!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω! Από έναν υπολογισμό που είχα διαβάσει εδώ μέσα κάπου παλαιότερα είναι

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

και διάβασε και εδώ για την αποστείρωση http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5751&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Εγώ με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, για 150 βαζάκια θα αγοράσω 7 κιλά γλυκό + 7 κιλά ζάχαρη! Θα γεμίσω με όσο γλυκό βγει και αν δω ότι χρειάζομαι συμπλήρωμα ακόμα και 1 εβδομάδα νωρίτερα φτιάχνω άλλο 1 κιλό σταφύλλια. Άλλωστε είναι τόσο εύκολο! Ούτε καθάρισμα θέλει.... Απλά να βγάλεις τις ρώγες από το τσαμπί και να τα πλύνεις πολύ καλά!

 

Τελικά σου πέτυχε το σημερινό γλυκό; Εγώ έχω αγοράσει μεγάλα βαζακια 200ml και δεν ξέρω αν θα βάλω γλυκο ή μαρμελάδα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω! Από έναν υπολογισμό που είχα διαβάσει εδώ μέσα κάπου παλαιότερα είναι

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

και διάβασε και εδώ για την αποστείρωση http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5751&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Εγώ με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, για 150 βαζάκια θα αγοράσω 7 κιλά γλυκό + 7 κιλά ζάχαρη! Θα γεμίσω με όσο γλυκό βγει και αν δω ότι χρειάζομαι συμπλήρωμα ακόμα και 1 εβδομάδα νωρίτερα φτιάχνω άλλο 1 κιλό σταφύλλια. Άλλωστε είναι τόσο εύκολο! Ούτε καθάρισμα θέλει.... Απλά να βγάλεις τις ρώγες από το τσαμπί και να τα πλύνεις πολύ καλά!

 

Τελικά σου πέτυχε το σημερινό γλυκό; Εγώ έχω αγοράσει μεγάλα βαζακια 200ml και δεν ξέρω αν θα βάλω γλυκο ή μαρμελάδα.

 

Δεν το τελείωσα ακόμα! Η συνταγή έλεγε να το βράσω 10 λεπτά με τη ζάχαρη και να το αφήσω σκεπασμένο με πετσέτα για 24 ώρες! Μετά θα το βρασω για να "δέσει" το σιρόπι! Οπότε θα σου απαντήσω από Δευτέρα από άποψη γεύσης! Από άποψη εμφάνισης πάντως μου φαίνεται μια χαρά! :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να σου πω! Από έναν υπολογισμό που είχα διαβάσει εδώ μέσα κάπου παλαιότερα είναι

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

και διάβασε και εδώ για την αποστείρωση http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5751&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Εγώ με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, για 150 βαζάκια θα αγοράσω 7 κιλά γλυκό + 7 κιλά ζάχαρη! Θα γεμίσω με όσο γλυκό βγει και αν δω ότι χρειάζομαι συμπλήρωμα ακόμα και 1 εβδομάδα νωρίτερα φτιάχνω άλλο 1 κιλό σταφύλλια. Άλλωστε είναι τόσο εύκολο! Ούτε καθάρισμα θέλει.... Απλά να βγάλεις τις ρώγες από το τσαμπί και να τα πλύνεις πολύ καλά!

 

Τελικά σου πέτυχε το σημερινό γλυκό; Εγώ έχω αγοράσει μεγάλα βαζακια 200ml και δεν ξέρω αν θα βάλω γλυκο ή μαρμελάδα.

 

Δεν το τελείωσα ακόμα! Η συνταγή έλεγε να το βράσω 10 λεπτά με τη ζάχαρη και να το αφήσω σκεπασμένο με πετσέτα για 24 ώρες! Μετά θα το βρασω για να "δέσει" το σιρόπι! Οπότε θα σου απαντήσω από Δευτέρα από άποψη γεύσης! Από άποψη εμφάνισης πάντως μου φαίνεται μια χαρά! :wink:

 

 

Ερωτήσεις:

-Για 1 κιλό γλυκό πόσο σταφύλι θα πρέπει να αγοράσω;

-Βάζεις μόνο ζάχαρη;

-Τελικά πέτυχε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το τελείωσα ακόμα! Η συνταγή έλεγε να το βράσω 10 λεπτά με τη ζάχαρη και να το αφήσω σκεπασμένο με πετσέτα για 24 ώρες! Μετά θα το βρασω για να "δέσει" το σιρόπι! Οπότε θα σου απαντήσω από Δευτέρα από άποψη γεύσης! Από άποψη εμφάνισης πάντως μου φαίνεται μια χαρά! :wink:

 

 

η Δευτέρα ήρθε και δε μας είπες τίποτα!

Πες γιατί κι εγώ σταφύλι θα φτιάξω :lol:

έβαλες μέσα και αμυγδαλάκια? γιατί βρήκα μια συνταγή που λέει για αμυγδαλάκια και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα

επίσης, τι ποικιλία σταφυλιού πήρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το τελείωσα ακόμα! Η συνταγή έλεγε να το βράσω 10 λεπτά με τη ζάχαρη και να το αφήσω σκεπασμένο με πετσέτα για 24 ώρες! Μετά θα το βρασω για να "δέσει" το σιρόπι! Οπότε θα σου απαντήσω από Δευτέρα από άποψη γεύσης! Από άποψη εμφάνισης πάντως μου φαίνεται μια χαρά! :wink:

 

 

η Δευτέρα ήρθε και δε μας είπες τίποτα!

Πες γιατί κι εγώ σταφύλι θα φτιάξω :lol:

έβαλες μέσα και αμυγδαλάκια? γιατί βρήκα μια συνταγή που λέει για αμυγδαλάκια και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα

επίσης, τι ποικιλία σταφυλιού πήρες?

 

εκανα και εγω μια δοκιμή με 1 κιλό και το γλυκο δεν ξεκολλάει από το πιατάκι!! Σαν να έχω βάλει κόλλα στιγμής!! Μιλάμε για την αποτυχία!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή ήταν λίγο?

έφτιαξα κι εγώ τελικά :D όλο το Σαββατοκύριακο έφτιαχνα

μέχρι στιγμής έχω φτιάξει 2 κιλά σταφύλι (είναι έτοιμο στο ψυγείο) το οποίο όμως καθαρό χωρίς τα ζουμιά μου βγήκε τελικά 1,6

έβαλα μέσα και αμυγδαλάκι κι είναι τέλειο

τώρα έχω ήδη στην κατσαρόλα άλλα δύο κιλά και περιμένουν να γίνουν

το βράδυ θα τα περάσω τη δεύτερη βράση τους

 

τι αναλογίες έβαλες?

εγώ έβαλα σε μια τεράστια κατσαρόλα

2 κιλά σταφύλια

2 κιλά ζάχαρη

1 κούπα νερό

(100 γρ αμύγδαλα, χυμό ενός λεμονιού, μια βανίλια άρρωμα)

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή ήταν λίγο?

έφτιαξα κι εγώ τελικά :D όλο το Σαββατοκύριακο έφτιαχνα

μέχρι στιγμής έχω φτιάξει 2 κιλά σταφύλι (είναι έτοιμο στο ψυγείο) το οποίο όμως καθαρό χωρίς τα ζουμιά μου βγήκε τελικά 1,6

έβαλα μέσα και αμυγδαλάκι κι είναι τέλειο

τώρα έχω ήδη στην κατσαρόλα άλλα δύο κιλά και περιμένουν να γίνουν

το βράδυ θα τα περάσω τη δεύτερη βράση τους

 

τι αναλογίες έβαλες?

εγώ έβαλα σε μια τεράστια κατσαρόλα

2 κιλά σταφύλια

2 κιλά ζάχαρη

1 κούπα νερό

(100 γρ αμύγδαλα, χυμό ενός λεμονιού, μια βανίλια άρρωμα)

 

΄Μπορείς να μου πεις πως ακριβώς το έκανες για να δω τι λάθος έκανα;

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω μια δοκιμή με 1 κιλό και το γλυκο δεν ξεκολλάει από το πιατάκι!! Σαν να έχω βάλει κόλλα στιγμής!! Μιλάμε για την αποτυχία!!!!!!!!!!!!!

 

Το έβρασες παρα πολυ , εξατμίστηκαν ολα τα υγρά και η ζαχαρη εγινε καραμέλα :D Σώζετε το γλυκό αν το ξαναβράσεις με λιγο νεράκι και συμπληρώσεις χυμό λεμονι στο τελος .

 

Στο γλυκό σταφύλι μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε και 700-800 γρμ ζάχαρη γιατι ειναι πολυ γλυκό απο μονο του το φρούτο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω μια δοκιμή με 1 κιλό και το γλυκο δεν ξεκολλάει από το πιατάκι!! Σαν να έχω βάλει κόλλα στιγμής!! Μιλάμε για την αποτυχία!!!!!!!!!!!!!

 

Το έβρασες παρα πολυ , εξατμίστηκαν ολα τα υγρά και η ζαχαρη εγινε καραμέλα :D Σώζετε το γλυκό αν το ξαναβράσεις με λιγο νεράκι και συμπληρώσεις χυμό λεμονι στο τελος .

 

Στο γλυκό σταφύλι μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε και 700-800 γρμ ζάχαρη γιατι ειναι πολυ γλυκό απο μονο του το φρούτο .

 

Δηλαδή θέλει 10 λετπά ακριβώς πριν και 10 στη δεύτερη βράση; Και κάτι άλλο. Μάλλον το σταφύλι που εβαλα ειχε σκληρά φλούδια γιατί τα ενοιωθες όταν τα μάσαγες.

Να σώσω το γλυκό αποκλείεται γιατί έγινε ένα με το βαζάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πάντως μου βγήκε πολύ το ζουμί και το κράτησα σε άλλο βάζο μήπως το χρειαστώ για να συμπληρώνω :lol:

 

καταρχάς, πήρα σταφύλι σουλτανίνα (2 κιλά)

το έπλυνα αρχικά καλά καλά και το άφησα μέσα στο σουρωτήρι για τα μακαρόνια για κάμποσες ώρες (καθαρισμένο εννοείται απ τα κοτσάνια)

το έπλυνα δλδ το πρωί και το έβαλα το σταφύλι να γίνει το μεσημεράκι

 

 

πήρα την κατσαρόλα 5 λίτρων και έβαλα μια κούπα νερό

μετά από πάνω έβαλα ένα πακέτο ζάχαρη

έριξα τα σταφύλια τα δύο κιλά

και ξανά από πάνω ένα πακέτο ζάχαρη

 

τα έβαλα πάνω στο μάτι σε δυνατή φωτιά και περίμενα να δω τι θα γίνει γιατί ήταν ένας συμπαγής όγκος που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα :lol:

η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φοβήθηκα ότι κάτι δεν κάνω καλά

όταν άρχισε να ζεσταίνεται η κατσαρόλα και το σταφύλι, σιγά σιγά άρχισε το σταφύλι να βγάζει τα νερά του

έτσι άρχισε η ζάχαρη σιγά σιγά να υποχωρεί και να είναι πιο εύπλαστη

με μία ξύλινη κουτάλα ανά διαστήματα ανακάτευα καλά απ τον πάτο να πάρουν στροφές τα σταφύλια

 

σε κάμποση ώρα ήταν μια χαρά... τα σταφύλια σε ζουμάκι!

Οταν άρχισε να βράζει καλά καλά μέτρησα 10 λεπτά

Έβγαλα την κατσαρόλα απ τη φωτιά και την έβαλα στο πλάι, την σκέπασα με μία πετσέτα και την άφησα 24 ώρες

 

Την άλλη μέρα το μεσημέρι λοιπόν, τα ξαναέβαλα για βράση

Τα άφησα αρκετή ώρα γιατί είχαν πολύ ζουμί :lol:

Προς το τέλος προσθεσα 100 γρ αμυγδαλα ψύχα λευκή ανοιγμένα στα δύο και το χυμό ενός λεμονιού

Τα άφησα να βράσουν κι αυτά καλά καλά και μετά το απέσυρα απ τη φωτιά όπου το μετέφερα σε τάπερ για να το βάλω ψυγείο

 

το ζουμί το έχω σε άλλο βάζο γιατί όπως είπα βγήκε πολύ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου βγήκε πολύ το ζουμί και το κράτησα σε άλλο βάζο μήπως το χρειαστώ για να συμπληρώνω :lol:

 

καταρχάς, πήρα σταφύλι σουλτανίνα (2 κιλά)

το έπλυνα αρχικά καλά καλά και το άφησα μέσα στο σουρωτήρι για τα μακαρόνια για κάμποσες ώρες (καθαρισμένο εννοείται απ τα κοτσάνια)

το έπλυνα δλδ το πρωί και το έβαλα το σταφύλι να γίνει το μεσημεράκι

 

 

πήρα την κατσαρόλα 5 λίτρων και έβαλα μια κούπα νερό

μετά από πάνω έβαλα ένα πακέτο ζάχαρη

έριξα τα σταφύλια τα δύο κιλά

και ξανά από πάνω ένα πακέτο ζάχαρη

 

τα έβαλα πάνω στο μάτι σε δυνατή φωτιά και περίμενα να δω τι θα γίνει γιατί ήταν ένας συμπαγής όγκος που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα :lol:

η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φοβήθηκα ότι κάτι δεν κάνω καλά

όταν άρχισε να ζεσταίνεται η κατσαρόλα και το σταφύλι, σιγά σιγά άρχισε το σταφύλι να βγάζει τα νερά του

έτσι άρχισε η ζάχαρη σιγά σιγά να υποχωρεί και να είναι πιο εύπλαστη

με μία ξύλινη κουτάλα ανά διαστήματα ανακάτευα καλά απ τον πάτο να πάρουν στροφές τα σταφύλια

 

σε κάμποση ώρα ήταν μια χαρά... τα σταφύλια σε ζουμάκι!

Οταν άρχισε να βράζει καλά καλά μέτρησα 10 λεπτά

Έβγαλα την κατσαρόλα απ τη φωτιά και την έβαλα στο πλάι, την σκέπασα με μία πετσέτα και την άφησα 24 ώρες

 

Την άλλη μέρα το μεσημέρι λοιπόν, τα ξαναέβαλα για βράση

Τα άφησα αρκετή ώρα γιατί είχαν πολύ ζουμί :lol:

Προς το τέλος προσθεσα 100 γρ αμυγδαλα ψύχα λευκή ανοιγμένα στα δύο και το χυμό ενός λεμονιού

Τα άφησα να βράσουν κι αυτά καλά καλά και μετά το απέσυρα απ τη φωτιά όπου το μετέφερα σε τάπερ για να το βάλω ψυγείο

 

το ζουμί το έχω σε άλλο βάζο γιατί όπως είπα βγήκε πολύ :lol:

 

Η Λαμπρινή (βλ πιο πάνω) ειπε οτι αν τα βρασεις πολυ θα κοκκαλωσουν, εσενα γιατι σου βγηκασν με πολυ ζουμι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Agapi6 εσυ με ποια συνταγή το έκανες? Εβαλες νερό?

Εγω το κανω με ελάχιστο νερό αλλα θελει προσοχή στο βράσιμο και στο δέσιμο . Συνήθως οταν έχει η συνταγή νερό βγαινει πιο αραιο το σιροπι .

Αν βεβαια το βραζεις στη δυνατή φωτιά για ωρα ...παλι καραμελα θα γινει :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Agapi6 εσυ με ποια συνταγή το έκανες? Εβαλες νερό?

Εγω το κανω με ελάχιστο νερό αλλα θελει προσοχή στο βράσιμο και στο δέσιμο . Συνήθως οταν έχει η συνταγή νερό βγαινει πιο αραιο το σιροπι .

Αν βεβαια το βραζεις στη δυνατή φωτιά για ωρα ...παλι καραμελα θα γινει :lol:

 

1 κιλο σταφυλι

1 κ ζαχαρη

1 λεμονι

1 βανιλια

 

τι εννοεις να το ανακατευω συνεχεια;

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol:

 

Συγνώμη κορίτσια που γελάω αλλά σκεφτόμουν τον εαυτό μου και γελούσα :lol:

Λοιπον η πρώτη απόπειρα για το γλυκό απέτυχε παταγωδώς! Έγινε Καραμέλα! Να φανταστείτε ότι είχα βάλει σε ένα βαζάκι λιγάκι για να το πάω στον πατέρα μου που είναι και γλυκατζής να δοκιμάσει και να μου πει τη γνώμη του! Τελικά πέταξα το βάζο μαζί με το ΠΕΤΡΩΜΕΝΟ ΓΛΥΚΟ ΣΤΑΦΥΛΛΙ!!! :lol:

Έφτιαξα άλλη δόση, η οποία πέτυχε τελικά!

1 κιλό σταφύλι (σουλτανίνα)

1 κιλό ζάχαρι

1 ποτηράκι νερό

1 βανίλια

1 λεμόνι

αμυγδαλάκια ξασπρισμένα

 

Αυτό λοιπόν που παρατήρησα είναι ότι την πρώτη φορά είχα βάλει λιγότερο λεμόνι! και επίσης ότι το έβρασα περισσότερο και μάλιστα δεν είχα παρατηρήσει ότι είχε αρχίσει στο βράσιμο να παίρνει σκούρο χρώμα, δηλαδή άρχιζε να καραμελώνει!

 

Α! Ωριωνομαμά! Αμυγδαλάκι δεν έβαλα ακόμα! είναι καλό?

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Agapi6 εσυ με ποια συνταγή το έκανες? Εβαλες νερό?

Εγω το κανω με ελάχιστο νερό αλλα θελει προσοχή στο βράσιμο και στο δέσιμο . Συνήθως οταν έχει η συνταγή νερό βγαινει πιο αραιο το σιροπι .

Αν βεβαια το βραζεις στη δυνατή φωτιά για ωρα ...παλι καραμελα θα γινει :lol:

 

1 κιλο σταφυλι

1 κ ζαχαρη

1 λεμονι

1 βανιλια

 

τι εννοεις να το ανακατευω συνεχεια;

 

Μην σε ξεγελάνε οι "αφροί" του σιροπιού! Όταν κρυώσει το γλυκό θα πήξει!

Βασικά θα πρέπει να είσαι πάνω από το γλυκό για να μην ξεχαστείς! Επιπλέον θα πρέπει όταν νομίζεις ότι έχει γίνει, να πάρεις λίγο ζουμάκι με ένα κουταλάκι και να το ρίξεις πάνω σε ένα πιατάκι! Αν δεις να στέκετε (σχετικά) δηλαδή να μην τρέχει σαν νερό, αλλά να γλυστράει με σχετική δυσκολία τότε είναι έτοιμο! Αν αρχίσει να σκουραίνει στο χρώμα, δυστυχώς είναι "σκούρα" τα πράγματα :lol::lol::lol:

Δεν είχα άλλο τρόπο να στο εξηγήσω πιο απλά, Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :)

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ρώτησα την αδερφή μου που είναι αστέρι στη ζαχαροπλαστική και μου είπε ότι το δικό μου δεν έδεσε καλά επειδή δεν το ανακάτευα συνεχώς

 

εγώ πχ το έβαλα να βράζει για να δέσει και πήγα κι έκανα μπάνιο τον μικρό :lol:

τες πα, όχι ότι σήμερα το έκανα διαφορετικά γιατί έκοβα κορδελάκια για τα βαζάκια :lol:

το προτιμώ πιο νερουλό με σιρόπι έξτρα παρά πετρωμένο :lol:

 

 

artemis, το αμυγδαλάκι απλά ΣΟΥΠΕΡ!

η αδερφή μου κι ο άντρας μου που το δοκίμασαν μέχρι στιγμής το γλυκό για να μου πουν αν είναι οκ (μη γίνουμε και ρεζίλι) μου είπαν και οι δυο σε διαφορετικές στιγμές "κρύφτο! πάρτο από εδώ θα το φάω όλο!"

η δε αδερφή μου, μου έκανε παραγγελιά να μην φτιάξω λέει ακριβώς όσο χρειάζομαι αλλά να φροντίσω να περισσέψει ένα βαζάκι να της το δώσω :lol:

 

εγώ πάλι λέω... καλό είναι και σ όποιον αρέσει να το φάει. Οποιου δεν του αρέσει... ε δεν πειράζει, θα του μείνει το βαζάκι :P

Link to comment
Share on other sites

Agapi6 εσυ με ποια συνταγή το έκανες? Εβαλες νερό?

Εγω το κανω με ελάχιστο νερό αλλα θελει προσοχή στο βράσιμο και στο δέσιμο . Συνήθως οταν έχει η συνταγή νερό βγαινει πιο αραιο το σιροπι .

Αν βεβαια το βραζεις στη δυνατή φωτιά για ωρα ...παλι καραμελα θα γινει :lol:

 

1 κιλο σταφυλι

1 κ ζαχαρη

1 λεμονι

1 βανιλια

 

τι εννοεις να το ανακατευω συνεχεια;

 

Αν δεν βάλεις νερο θελει να το βαλεις σε χαμηλή φωτια στην αρχή μεχρι να κατεβασει το σταφύλι τα δικά του νερα . Τον τροπο που θα δεις αν εδεσε στον γραφει πιο κάτω η artemis . :D

 

Μαμά του Ωρίων μπραβο σου :D Προσεχε μονο να δέσει καλά το γλυκο γιατι αν δεν δεσει θα μουχλιασει :? Δεν έχει σημασια το πολυ σιρόπι αλλα να ειναι δεμένο οχι νερουλό ...καταλαβες ? :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol:

 

Συγνώμη κορίτσια που γελάω αλλά σκεφτόμουν τον εαυτό μου και γελούσα :lol:

Λοιπον η πρώτη απόπειρα για το γλυκό απέτυχε παταγωδώς! Έγινε Καραμέλα! Να φανταστείτε ότι είχα βάλει σε ένα βαζάκι λιγάκι για να το πάω στον πατέρα μου που είναι και γλυκατζής να δοκιμάσει και να μου πει τη γνώμη του! Τελικά πέταξα το βάζο μαζί με το ΠΕΤΡΩΜΕΝΟ ΓΛΥΚΟ ΣΤΑΦΥΛΛΙ!!! :lol:

Έφτιαξα άλλη δόση, η οποία πέτυχε τελικά!

1 κιλό σταφύλι (σουλτανίνα)

1 κιλό ζάχαρι

1 ποτηράκι νερό

1 βανίλια

1 λεμόνι

αμυγδαλάκια ξασπρισμένα

 

Αυτό λοιπόν που παρατήρησα είναι ότι την πρώτη φορά είχα βάλει λιγότερο λεμόνι! και επίσης ότι το έβρασα περισσότερο και μάλιστα δεν είχα παρατηρήσει ότι είχε αρχίσει στο βράσιμο να παίρνει σκούρο χρώμα, δηλαδή άρχιζε να καραμελώνει!

 

Α! Ωριωνομαμά! Αμυγδαλάκι δεν έβαλα ακόμα! είναι καλό?

 

 

 

Και το δικό πέτρα έγινε και το πεταξα μαζί με το βαζακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...