Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο μεγαλο σοκ ειναι η βαφτιση για τα μωρα μας ?


bizoudaki

Recommended Posts

Κοριτσια μπορειτε να πειτε χαζομαμα, φοβιτσιαρα, οτιδηποτε .... ... αλλα την τρεμω την ημερα της βαπτισης.

 

Η μικρουλα μου γενικα τρομαζει απο τον πολυ κοσμο και την φασαρια και κλαιει, παρολο που την βγαζουμε εξω καθε μερα να συνηθιζει.

 

Επισης εμαθα για την εκκλησια (Μονη Βλαταδων Θεσσαλονικης) οτι οι παπαδες ειναι πολυ αγαρμποι και τα βουτανε τα μωρα ολοκληρα μεσα στο νερο και μαλιστα τα κρατανε και λιγη ωρα κατω απο το νερο. Φυσικα μετα αυτα πλανταζουν στο κλαμα και δεν ηρεμουν με τιποτα. :evil::evil:

 

Δεν ξερω τι να κανω για να την προετοιμασω την μικρη :?

 

Εσεις πως το βλεπετε το ολο θεμα ή τι σκοπευετε να κανετε με τα μωρακια σας?

 

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι εχει παρει στραβα και τον νονο της και οταν τον βλεπει κλαει. Ξερετε αν αφηνουν την μανα να κραταει το μωρο και να το δωσω στον νονο μονο σε καποιες στιγμες που ειναι απαραιτητο ??

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο την δικια μας εμπειρια , την περισσοτερη ωρα ο νονος την κραταει αγκαλια. εσυ για λιγο , να την ντυσεις-ξεντυσεις και προς το τελος του μυστηριου . γιατι δεν προσπαθεις να περασει περισσοτερο χρονο μαζι του? να παιξουν, να βρει κανενα μπιχλιμπιδι που της αρεσει και τον κοιταξει καπως καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Eμένα η δικιάμου δεν έκλαψε καθόλου. Της άρεζε το μπάνιο γενικώς και με την νουνά της δεν είχε αμαν και τις ιδιαίτερες γνωριμίες. Είχα πει απλως την νουνα της να προσέξει το λάδι που θα ρίξει στο κεφάλι να παει προς τα πίσω και όχι προς τα μάτια. ο παπας της φέρθηκε πολύ καλά και δεν είχαμε ιστορίες.

 

Ο νουνός θα κρατάει το μωρό καθόλη την διάρκεια του μυστηρίου και δεν κάνει να το έχεις εσυ όσο και να κλαίει. Το καλύτερο είναι να εξοικειοθεί μαζί του.

.png
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου κόρη, γιατί την δεύτερη δεν την βαφτίσαμε ακόμα, δόξα τον θεό δεν έκλαψε καθόλου. Μάλιστα ο παπάς την βούτηξε ολόκληρη με το κεφάλι στο νερό. Γενικά ήταν απότομος ο παπάς μιας και ήταν και αρκετά μεγάλος σε ηλικία (έχει βαφτίσει και τον άντρα μου) Είναι δύσκολο για τις μανούλες πάντως, ειδικά στο πρώτο παιδί να το ακούν να κλαίει σπαρακτικά.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για την συμπαρασταση.

 

Σκεφτομαι οτι ολη η μερα της βαφτισης θα μας βγει με κλαματα γιατι δεν ειναι μονο η βουτια :?

 

Μετα θα ορμησουν οι συγγενεις για να την δουν απο κοντα (φυσικα θα αποφυγω την χαιρετουρα) και μετα στην ταβερνα θα τρομαξει απο τις φωνες και την φασαρια.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην αφησεις κανενα να τη παρει εφοσον το μωρο θα κλαιει. Ασε που αν κλαιει δεν θα πλησιασει και κανενας να το παρει απο εσενα. Ετσι εγινε και με τη μια τη δικη μου :wink::wink:

Μετα στο τραπεζι νυσταξανε απο το κλαμα και τη κουραση τις κοιμησα και τελος :wink:

Ξυπνησανε οταν αρχισανε να φευγουν οποτε γλυτωσανε πολλες αγκαλιες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

fourfourina μου αυτο θα κανω!

 

Εξαλλου μου εχουν βγαλει το ονομα οτι ειμαι αντικοινωνικη και δεν αφηνω τους συγγενεις να μου την πασπατευουν ... ...

 

θα εχω και την χαρη οχι μονο το ονομα :P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki εσένα αν σε παίρνανε ξαφνικά 2 άγνωστοι άντρες και σε πετάγανε μέσα στη θάλασσα πως θα ένιωθες;;;; Φαντάζομαι λοιπόν οτι για τα περισσότερα μωρά δεν πρέπει να ειναι και πολύ ευχάριστη εμπειρία :)

Link to comment
Share on other sites

Μην προεξωφλεις την αντιδραση του μωρου. Κι εγω το ιδιο αγχος ειχα αλλα δεν εκλαψε καθολου (με εξαιρεση καποια στιγμη που της μπηκαν λαδια στο ματι αλλα εκλαψε για πολυ λιγο) Οσο τη βουτουσε στην κολυμβηθρα γελαγε. Παντως κοριτσια το μωρο ολη την ωρα το κρατουσα εγω ή ο αντρας μου με εξαιρεση στην αρχη που διαβαζαν οι νονοι το πιστευω και μετα την κολυμβηθρα οταν τους την εδωσε ο παπας. Σ' ολο το μυστηριο την ειχα εγω. Ρωτησα τον παπα απο πριν και μου ειπε οτι θα το κραταει αυτος με τον οποιον αισθανεται ανετα το παιδι, σημασια εχει να μην το εκνευρισουμε και να περασει καλα. Μαλιστα η κορη μου σ'ολο το μυστηριο κραταγε σφιχτα τον bob σφουγγαρακι κι οταν καποια στιγμη της επεσε εσκυψε ο παπας και της τον εδωσε λεγοντας μεταξυ ψαλμων: Παρτον bob σου!!!! :lol::lol: Ηταν σουπερ ο παπας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην προεξωφλεις την αντιδραση του μωρου. Κι εγω το ιδιο αγχος ειχα αλλα δεν εκλαψε καθολου (με εξαιρεση καποια στιγμη που της μπηκαν λαδια στο ματι αλλα εκλαψε για πολυ λιγο) Οσο τη βουτουσε στην κολυμβηθρα γελαγε. Παντως κοριτσια το μωρο ολη την ωρα το κρατουσα εγω ή ο αντρας μου με εξαιρεση στην αρχη που διαβαζαν οι νονοι το πιστευω και μετα την κολυμβηθρα οταν τους την εδωσε ο παπας. Σ' ολο το μυστηριο την ειχα εγω. Ρωτησα τον παπα απο πριν και μου ειπε οτι θα το κραταει αυτος με τον οποιον αισθανεται ανετα το παιδι, σημασια εχει να μην το εκνευρισουμε και να περασει καλα. Μαλιστα η κορη μου σ'ολο το μυστηριο κραταγε σφιχτα τον bob σφουγγαρακι κι οταν καποια στιγμη της επεσε εσκυψε ο παπας και της τον εδωσε λεγοντας μεταξυ ψαλμων: Παρτον bob σου!!!! :lol::lol: Ηταν σουπερ ο παπας!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ωραίος ο παπάς!!!!

 

εμένα ο γιος μου πλάνταξε στο κλάμα :cry::cry::cry::cry::cry::cry: παρόλο που ήταν πολύ κοινωνικός από μικρός και που αγαπούσε πολύ τους νονούς του!! η καημένη η νονά του ακόμη το θυμάται με τρόμο το μυστήριο ...

εν τω μεταξύ εγώ στην βάφτιση ήμουν 6 μηνών έγκυος στην κοράκλα μου και καταλαβαίνεις πόσο εύκολο ήταν να τον κρατώ όλη την ώρα αγκαλιά :wink:

η κόρη μου πάντως στην κυριολεξία κοιμήθηκε στην αγκαλιά του παπά!! αφού έλεγα " βρε παιδί μου κλάψε λίγο έτσι για τις φωτογραφίες!! αλλά μπααααα.... τίποτα η ζουζούνα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τρέμω την ώρα της βάφτισης...

Αλλά σκοπεύω να μιλήσω με τον παπά για το αν θα μ'αφήσει να παρω την πιτσιρικούλα μου αγκαλιά σε περίπτωση κλάματος.Και για το αν σκοπεύει να τη θαλασσοπνίξει!!! :twisted::twisted::twisted:

Και θα μιλήσω με τη νουνά για να μου τη δώσει άμεσα σε έκτακτη περίπτωση!!!

Φυσικά δε συζητάω για χαιρετούρες και για τις "γλυκύτατες" θείες που θα θέλουν να την πάρουν αγκαλιά! :twisted::twisted::twisted:

 

Κι όποιος θέλει ας με πει αντικοινωνική!ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ!

 

Ομοίως προτείνω να πράξεις...Α!Σε περίπτωση που ο παππάς μου πει κουλά σκέφτομαι να αλλάξω κι εκκλησία :wink:

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιτσιρικάκια της τάξης μου (είμαι νηπιαγωγός) μου είχε περιγράψει την εμπειρία του, η οποια ήταν πολύ έντονη, γιατί βαφτίστηκε σε μεγάλη ηλικία και θυμόταν τα πάντα. Μου είχε πει λοιπόν τα εξής: Δεν του άρεσε που του έβγαλαν τα ρούχα και ντρεπόταν,δεν του άρεσε καθόλου που τον πασάλειψαν με λάδι....και στο τέλος του έκοψαν και τα μαλλιά!!!

Ομολογώ ότι μέχρι τότε ....απλά έμενα στο "χαριτωμένο" του πράγματος ....έκλαψε δεν έκλαψε...και δεν είχα σκεφτεί ποτέ πόσο σοκαριστικό μπορεί να είναι...για ένα παιδί να βιώνει μια τέτοια κατάσταση. Βέβαια η περίπτωση που περιγράφω αφορούσε παιδί και όχι μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Αχ πως τη σκεφτομαι αυτη τη μερα!!

Ο μικρος θα ειναι 19 μηνων και αυτο με το γδυσιμο ειναι αληθεια οτι μπορει και να ντρεπονται.

Στη μαμα μου παω και καμια φορα παω να του

βγαλω το παντελονι γιατι κανει ζεστη και δεν θελει!

Μα μπορει να ντρεπεται απο τοσο μικρος?

Το ξερω οτι θα γαντζωθει επανω μου η επανω στο μπαμπα του.

Το δε κλαμα το εχει στο τσεπακι του και στη βαφτιση πιστευω οτι θα κλαιει συνεχεια αν και τα παιιδια ειναι απροβλεπτα καμια φορα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ούρλιαζε (12 μηνών) και, όπως ήταν και δυνατός, άνοιξε ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ τα πόδια του στο στόμιο της κολυμπίθρας και δεν άφησε τον παπά να τον βουτίξει. Όλη η εκκλησία γέλαγε, το μωρό μου έκανε σαν παλαβό από το πείσμα και έδειχνε τις μπουνίτσες του, ο παπάς χαμογελούσε, και στο τέλος πήρε λίγο νεράκι και του έβρεξε το κεφαλάκι και συνέχισε... Τον παπά τον ξέραμε βέβαια 30 χρόνια, και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βασάνιζε το μωρό μου (του είχα κάνει και κουβέντα). Μετά τη βάφτιση μου λέει: "βλέπεις, ο δικός σου τα βγάζει πέρα μόνος του, δεν χρειάζεται τη μαμά του να τον υπερασπιστεί'.

Link to comment
Share on other sites

Τις κόρες μου τις έχει βαφτίσει ο ίδιος παπάς!

 

Η μεγάλη είχε βάλει τα πόδια και δεν μπορούσε να τη βουτήξει...μιλάμε για πολύ κλάμα και ουρλιαχτό! Το μικράκι μου δεν έκλαψε καθόλου, δεν ακούστηκε καν αφού μου έλεγε ο παπάς να τη τσιμπήσουμε λίγο να την ακούσουμε.. :lol:

 

Ο άντρας της παρέας ο Βασιλάκης έκλαψε ελάχιστα και στο τέλος κοιμήθηκε το αγόρι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ βάφτισα την Κυριακή που μας πέρασε την κόρη μου. Στην αρχή την κρατούσε η νονά της στα πρώτα λόγια, έξω από την εκκλησία. Όταν προχωρήσαμε μέσα στην εκκλησία, μου την έδωσαν όση ώρα αγίαζαν το νερό την κολυμπήθρας. ξεκίνησε να κλαίει όταν πήγα να την γδύσω γιατί την είχε πάρει ο ύπνος λίγο πριν. Εγώ κράταγα τη μικρη να την αλλέιψουν λάδι οι νονοί και ο ίδιος ο παπάς. Τον παπά δεν φάνηκε να τον φοβήθηκε (τον είχε δει 2 φόρες, μία στις 20 μερες από τη γέννησή της και μία σχετικά πρόσφατα 3 σ/κ πριν).

Νομίζω...γιατί ήμουν και σε σύγχηση, ότι όταν την έντυνα και μετά ήταν ήσυχη.

Πάντως...αυτό που θέλώ να πώ είναι ότι η κάθε ενορία και ο κάθε παπάς κάνει τα δικά του.

Κάποιοι βουτάνε μέχρι μέσα το μωρό, κάποιοι δίνουν το μωρό συνέχεια στη νονά, κάποιοι δίνουν τον μωρό στη μαμά.

Εγώ βάφτισα στον Αγιο Νεκτάριο στο Πανόραμα Βούλας και ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni να σας ζησει η νεοφωτιστη :)

 

Τελικα οντως ολα εξαρτωνται απο τον παπα. Αν το τρομαξει το μωρο, παει τελειωσε ... ...

 

Αυτο φοβαμαι εγω γιατι το βαφτιζουμε σε μοναστηρι και ειναι λιγο περιεργοι οι μοναχοι (πως μου ηρθε να το βαφτισω εκει τωρα που το ξανασκεφτομαι :? )

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μαλιστα η κορη μου σ'ολο το μυστηριο κραταγε σφιχτα τον bob σφουγγαρακι κι οταν καποια στιγμη της επεσε εσκυψε ο παπας και της τον εδωσε λεγοντας μεταξυ ψαλμων: Παρτον bob σου!!!! :lol::lol: Ηταν σουπερ ο παπας!!!

 

:lol::lol::lol:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα η κορη μου σ'ολο το μυστηριο κραταγε σφιχτα τον bob σφουγγαρακι κι οταν καποια στιγμη της επεσε εσκυψε ο παπας και της τον εδωσε λεγοντας μεταξυ ψαλμων: Παρτον bob σου!!!! :lol::lol: Ηταν σουπερ ο παπας!!!

 

:lol::lol::lol:

 

happy102.gifhappy102.gifhappy102.gifhappy102.gif

 

Πολυ σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης εμαθα για την εκκλησια (Μονη Βλαταδων Θεσσαλονικης) οτι οι παπαδες ειναι πολυ αγαρμποι και τα βουτανε τα μωρα ολοκληρα μεσα στο νερο και μαλιστα τα κρατανε και λιγη ωρα κατω απο το νερο. Φυσικα μετα αυτα πλανταζουν στο κλαμα και δεν ηρεμουν με τιποτα. :evil::evil:

 

Οντως ετσι ειναι...πηγα πριν ενα μηνα στη Βλαταδων...ο παπας βουτηξε το μωρο με το κεφαλι μεσα...η μαμα του εβαλε τα κλαματα απο την τρομαρα της...ο μπαμπας του μωρου (γιατρος γαρ κ γνωριζων τον κινδυνο της κινησης αυτης) ορμηξε να του παρει το παιδι απο τα χερια... ενω η γιαγια απειλουσε οτι θα τους κανει μηνυση για εκθεση βρεφους σε κινδυνο... :lol: Show εγινε...κοντεψε να χαλασει η βαφτιση...

 

Εγω αν ηταν δικο μου το παιδι θα τα ειχα παιξει...και δεν θα εκανα βαφτιση με τιποτα με τον συγκεκριμενο παπα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι παπάδες μπορούν ή να σε ηρεμήσουν ή να σε τσιτώσουν πιο πολύ την ώρα του μυστηρίου. Απ' 'οτι ξέρω το ότι τα βουτάνε με το κεφάλι σημαίνει καλύτερη προστασία του μωρού κατά του κακού. Βέβαια φαίνεται βάρβαρο και υπάρχουν ποικίλες αντιδράσεις από τους γονείς έτσι οι παπάδες αρχίζουν να υιοθετούν πιο γλυκούς τρόπους τέλεσης του μυστηρίου. Προσωπικά γνωρίζω μια περίπτωση όπου ο μπαμπάς ήταν ορθόδοξος και η μαμά ευαγγελίστρια εκ Γερμανίας.Τέλεσαν ορθόδοξη βάφτιση στο πρώτο τους παιδί και όταν η μαμά είδε τη συμπεριφορά του παπα στο μωρό φρίκαρε τελείως, με το ζόρι την κρατούσανε . Φυσικά ούτε λόγός για το άλλο τους παιδάκι. Ούτε εδώ έκαναν τη βάφτιση ούτε έγινε ορθόδοξο.

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο Κωνσταντινος ητανε 7 μηνων τοτε , και εγω φοβομουνα αν και ηταν και γνωστος ο Πατερ και στο χωριο που εγινε η βαφτιση ειχε ηρεμια . Γενικως ο μικρος ητανε λιγο γκρινιαρις ομως εκεινη την περιοδο , μας διευψευσε :D εκτος απο ελαχιστη και λιγη γκρινια , ητανε η καλυτερη του , οταν δεν τον βουτηξε στο νερο , αρχησε να πλατσουριζει και να γελαει χαχαχαχαχ. Ποτε δεν 3ερεις πως θα αντιδρασει ενα μωρακι .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει το μωρακι.

 

Την βουτηξε ο παπας τρεις φορες ολοκληρη με το κεφαλι μεσα και η μπεμπα μια χαρα :P

Ηταν μαγκας ομως ο παπας. Δευτερολεπτα την κρατησε μεσα στο νερο και η μικρη δεν το καταλαβε.

 

Επισης ενω φοβομουν οτι θα τρομαξει με τον κοσμο, αυτη μαγευτηκε με τα φωτα απο την καμερα και ηταν ενας αγγελος σε ολη την διαρκεια :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...