Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΧΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ


maria k

Recommended Posts

Έχω να γράψω πάρα πολλές μέρες κι αυτό οφείλετε στο άγχος!!!!!!!!!!!!!!!!!Τρελό άγχος.Νομίζω ότι κάτι θα ξεχάσω,ότι κάτι δεν θα αρέσει σε μενα ή σε κάποιους άλλους.Α Γ Χ Ο Σ για τα παντα!!!!!!!!!!

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε σιγα πια!!Γιατι ρε παιδακι μου τοσο πολυ!!Θες να σου πω κατι για να καταλαβεις και να νιωσεις καλα??Η βαφτιση μας ειναι σε 3 βδομαδες!28 -6!

Δεν εχουμε ψωνισει για την μικρη τα βαφτιστικα!Περιμενουμε τον νονο μας!Δεν εχουμε φροντισει για το ντυσιμο μας!Μαμα-μπαμπας-μπεμπα!!Και τελος την Κυριακη γραφω και μαθημα!!Δεν εχω κλεισει κομμωτηρια-αισθητικουος κλπ. Τωρα μοιραζω τα προσκλητηρια!Θες κι αλλα να σου πω?Σκεψου οτι ταχεις κανει ολα γιαυτο αγχωνεσαι!Μια χαρα θα πανε ολα!Και μετα θα λες αυτο ηταν?Οπως στο γαμο!Θυμασαι??Ετσι δεν παθαινουμε ολοι? :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ! Αν είσαι αγχώδης -όπως κι εγώ- είσαι σε ολα.... Εξαιρέσεις δεν κάνουμε... :lol:

 

Κι εγώ θα βαφτίσω στις 31-08 και αγχώνομαι από τώρα... :?

 

Εσείς πότε με το καλό?

 

Κουλ και στις 2 μας... :D

Link to comment
Share on other sites

Μαρία θα έρθω από εκεί και θα σε χαστουκίσω να συνέλθεις :lol:

 

Μην την λαμβάνεται υπόψη σας κορίτσια αλήθεια σας λέω...

τα έχει όλα έτοιμα εδώ και μέρες, είναι όλα τέλεια και πανέμορφα

είναι απλά αγχωτική από φύση της

σας το λέω με βεβαιότητα, την ξέρω καλά την κυρία... :lol: είμαστε κουμπάρες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η βάπτιση είναι το Σάββατο (ΑΥΤΟ,14/6).Και μαζί με τα αγχωτικά μου μου ρθε κι αυτό.Της μικρής το μάτι τρέχει δάκρυ συνέχεια και τσιμπλιάζει.Βάζουμε τα κολλύριο

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια εχεις εσυ αγχος που βρισκεσαι και στην Ελλαδα.

 

Εγω που φτανω Αθηνα την Τριτη και μεσα σε λιγοτερο απο δυο βδομαδες

πρεπει να βρω καλαθια για τις μπουμπουνιερες, να βαλω τα κουφετα στις μπουμπουνιερες, να παω στο κεντρο να κανονισω το μενου, να συναντηθω με την κοπελα που θα κανει το στολισμο, να κανονισω για τα γλυκα, να περασω απο το φωτογραφο κλπ, κλπ, κλπ.

 

Εκτος απ'ολα αυτα εχω να ετοιμασω βαλιτσες, να καθαρισω το σπιτι, να παω για πεντικιουρ και φρυδια, να με χτενισει η κομμωτρια μου την Κυριακη, να κουρεψω τον μικρο κλπ, κλπ, κλπ.

 

Και αναμεσα σε ολα αυτα εχω και τον μικρο να ανεβαινει στα τραπεζακια του σαλονιου, στους καναπεδες και εχθες εσπασε και το ενα πλακακι απο το τραπεζακι στο σαλονι.

 

Ξεαγχοθηκες τωρα?

Εγω αγχοθηκα πιο πολυ!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κουουουουλλλλλ !!!

Καλή επιτυχία.

Σημειώσε σε ένα χαρτί αυτά που έχεις να κάνεις και συμπλήρωνε το κατά διαστήματα, αν και απ'΄ότι λένε μάλλον τα εχεις όλα έτοιμα και χαλάρωσε.

Το πιο σημαντικό είναι να δει ο κόσμος και οι φίλοι σας μια ευτυχισμένη και χαρούμενη οικογένεια και όχι μια αγχωμένη μαμά.

 

Χαμογέλα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν... Χι Χι

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, χαλάρωσε από όσα διαβασα όλα τα έχεις έτοιμα, και τέλεια μάλιστα λένε οι φήμες για να σε παρηγορήσω και να ξέρεις ότι όντως υπάρχουν χειρότερα νασκεφτείς ότι εμείς βαφτίζουμε τον μικ΄ρομας μια μέρα μετά (15/6) και δεν εχω βρει παπούτσια και τσάντα, (εσώρουχα :oops::oops: -φοράω ακόμα της εγκυμοσύνης παρόλο που έχω χάσει όλα τα κιλά), δεν έχω κανονισει διακόσμηση εκκλησίας, κολυμπηθρας, κέντρου (έχω μια ιδέα αλλά δεν τηνέχω υλοποιήσει), καλαθια για μπομπονιέρες, αισθητικό, κομμωτήριο κανόνισα χθες και έχω και έναν γκρινιάρη άντρα που μου λέει ότι τα αφήνω όλα τελευταία στιγμή (όχι πως έχει αδικο ο ανθρωπος), αλλά τον μπέμπη δεν τον κραταει για να κανω εγώ μανικιουρ και πεντικιουρ και πρέπει να ψαξω ποιος θα μου τον κρατησει... Ευτυχώς τα βαπτιστικά του μπέμπη είναι όλα ετοιμα εκτός από τα μαρτυρικά που πρέπει να καρφωθεού σε ένα καραβι (σαν μαξιλάρακι).....Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε....

ντινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουουουουλλλλλ !

Το πιο σημαντικό είναι να δει ο κόσμος και οι φίλοι σας μια ευτυχισμένη και χαρούμενη οικογένεια και όχι μια αγχωμένη μαμά.

Πολύ μου αρέσει αυτό που έγραψες ΠΓ!!!!.......θα προσπαθήσω να το θυμάμαι κι εγώ...μου χρειάζεται... :wink:

 

Μαρία νόμιζα ότι εγώ είμαι απίστευτα αγχώδης, αλλά νομίζω πως με έχεις ξεπεράσει... :)

Αφού τα έχεις όλα έτοιμα προσπάθησε να χαλαρώσεις και να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις... (τα γράφω για να τα βλέπω κι εγώ :lol: )

.....για να είσαι σίγουρη πως δεν θα ξεχάσεις κάτι σημαντικό, κράτα σημειώσεις (συμφωνώ και σ'αυτό με την ΠΓ)

- μόλις σκεφτείς κάτι γράψτο

.....εγώ στην πρώτη μας βάπτιση είχα κολλήσει στη εξώπορτα ολόκληρη λίστα, η οποία με βοήθησε πολύ...

.....όσο για τους καλεσμένους σίγουρα θα περάσουν όμορφα...τουλάχιστον αυτό μην σε απασχολεί καθόλου !!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεστε-

 

μιλάω εγώ που αγχώνομαι συνέχεια και για τα πάντα....για τη βάφτιση είχα ψοφήσει :? τελικά τζάμπα,μας μένει μόνο το άγχος και δεν ευχαριστιόμαστε τίποτα....

 

φιλιά κ'αγωνιστικούς χαιρετισμούς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω να γράψω πάρα πολλές μέρες κι αυτό οφείλετε στο άγχος!!!!!!!!!!!!!!!!!Τρελό άγχος.Νομίζω ότι κάτι θα ξεχάσω,ότι κάτι δεν θα αρέσει σε μενα ή σε κάποιους άλλους.Α Γ Χ Ο Σ για τα παντα!!!!!!!!!!

..Μια απο τα ιδια και σε διπλη δοση........... τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

χμ εχω μπροστα μου 3 μηνες

δεν εχω ανθρωπο να αφησω τα παιδια (τα αφηνω στη νταντα εν ωρα δουλειας αλλα δε μπορω να την εχω και το ΠΣΚ) ειμαι μοναχους-μοναχους, μονο με τον πατερα μου και δεν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ ακομα!!!!!!!!!! Να αγχωθω λετεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε? :lol::lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω να γράψω πάρα πολλές μέρες κι αυτό οφείλετε στο άγχος!!!!!!!!!!!!!!!!!Τρελό άγχος.Νομίζω ότι κάτι θα ξεχάσω,ότι κάτι δεν θα αρέσει σε μενα ή σε κάποιους άλλους.Α Γ Χ Ο Σ για τα παντα!!!!!!!!!!

..Μια απο τα ιδια και σε διπλη δοση........... τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Αχ κορίτσια , έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση...πρέπει να πάρουμε βαθιές ανάσες...κι εγώ δεν κοιμάμαι τα βράδια γιατί σκέφτομαι τι έχω να κάνω και τι έχω ξεχάσει... :?

 

Virginia βαφτίζουμε την ίδια μέρα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ αγχώνομαι και δεν κοιμάμαι εγώ που βαφτίζω 21/9. Σας καταλαβαίνω όλες απόλυτα.

Αλλά νομίζω ότι έχουμε άγχος απλώς και μόνο γιατί θέλουμε να είναι όλα τέλεια για τα μωράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Maria σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μόλις βάφτισα και είχα τρελό άγχος- κυρίως για το μωρό: μην τυχον ταλαιπωρηθεί, μήπως κρυώσει, μήπως κάνει τα κακάκια του σε λάθος ώρα χε χε- αλλά και για όλα τα υπόλοιπα: φοβόμουν ότι έκλεισα λάθος ημερομηνία και ότι δεν θα γίνει η βάφτιση, θα πάνε όλα στραβά, και ότι άλλο παρανοικό μπορείς να σκεφτείς. Φυσικά όλα πήγαν τέλεια: η μπουμπου ήταν πολύ ήσυχη -ενώ συνήθως είναι γκρινιάρα- την τάισα ενδιάμεσα και κοιμόταν μετά στο τραπέζι. Όντως γράψε τι θα χρειαστεί - πχ πάνες του μωρού, άτομο να μοιράζει τις μπομπονιέρες, κάποιος να παραλαμβάνει δώρα- και σκέψου η βάφτιση είναι ένα θρησκευτικό μυστήριο (αυτό που λένε ότι ο θεός φυλάει τα μωρά- και να φανταστείς δεν είμαι ιδιαίτερα της θρησκείας)-, και αν τυχόν κάποιος παραπονεθεί είναι κακοπροαίρετος ή βλαξ και δεν αξίζει να ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σας καταλαβαίνω απόλυτα.Μετά από 3 βαφτίσεις στην 4ρτη είχα τις ίδιες ανησυχίες.Και αυτό μ'έκανε νατο δω αλλιώς και να πάρω το πάνω χέρι.Δεν άφησα το άγχος να καταστρέψει την πρώτη,την πιο όμορφη,την πιο γλυκειά ,τη μοναδική στιγμή που το παιδί μου θα γινόνταν πολίτης της πολιτείας των αγγέλων.Σκεφτόμουν μόνο τα θετικά,και είχα ξεχωρίσει το μυστήριο της βάφτισης από τα πρακτικά της που είναι η προετοιμασία της. Στο τέλος όλα πάντα πάνε καλά.Εφάρμοσα το 'μια ήρεμη μαμά είναι μια ευτυχισμένη μαμά'. Είμαι σίγουρη ότι έτσι το βλέπετε όλες σας κατά βάθος.Με το καλο τα μικρούλια σας να κάνουν μπλουμ!!!!κι εσείς να τα καμαρώνετε!!!

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...