Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαλατα πρωτης βρεφικης ηλικιας στα Σ/Μ??


Recommended Posts

Σημερα δοθηκε στη δημοσιοτητα η αποφαση που λεει πως τα γαλατα της πρωτης βρεφικης ηλικιας θα πωλουνται και στα σουπερμαρκετ και μαλιστα με τιμη 20% χαμηλοτερη σε σχεση με τα φαρμακεια.

 

ποιες ειναι οι αποψεις σας γι αυτο?

εμπιστευεστε να παρετε τα γαλατα των παιδιων σας απο τα σ/μ?

στην περιπτωση που τα φαρμακεια σταματησουν να προμηθευονται με τα γαλατα αυτα λογω χασουρας, πως θα αντιμετωπισετε το ενδεχομενο να ξεμεινετε απο γαλα οταν τα σμ ειναι κλειστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι το ίδιο γάλα, ποιά η διαφορά να το πάρω απο σουπερμάρκετ ή φαρμακείο?

Τα σουπερμάρκετ είναι περισσότερες ώρες ανοιχτά απ'ότι τα φαρμακεία, οπότε πιστεύω πάλι οτι είναι πρός όφελός μας...

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, μου το είπε και ο άντρας μου, του τηλεφώνησα. Τι να πω, φυσικά σε όλους συμφέρει να το παιρνουν απο τα σουπερ μαρκετ και γω αυτό θα έκανα... Δε θέλω να διαμαρτύρομαι αλλά μας έχουν σκίσει τα τελευταία δύο χρόνια. (διαμαρτυρήθηκα τελικά)

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οικονομικο κινητρο ειναι βεβαια ισχυρο! ο καθενας θελει ειδικα αυτη την εποχη να γλιτωσει καποια λεφτα.

αλλα εγω περισσοτερο ανησυχω για τις συνθηκες φυλαξης στις αποθηκες των σ/μ, οπου σχεδον δεν τηρουνται ουτε οι βασικοι κανονες υγιεινης,ποσο μαλλον οι ειδικες συνθηκες που απαιτει ενα τοσο ευαισθητο προιον!

 

και χαιρομαι loretta που απαντησες κι εσυ στο θεμα για να εχουμε και τη γνωμη των φαρμακοποιων με φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

20% είναι αρκετά σημαντικό ποσό. Είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το ποσοστό κέρδους του φαρμακοποιού. Εμείς έχουν πελάτες που έρχονται αποκλειστικά για γάλα. Πολλούς θα τους χάσουμε. Όμως μη ξεχνάμε οτι ο φαρμακοποιός δεν είναι απλά ένας πωλητης. Σε πολλούς έχουμε δώσει συμβουλές, τους έχουμε βοηθήσει με προβλήματα, τους έχουμε πάει γαλα στο σπίτι τους γιατί είχαν μωρό άρρωστο και δε μπορούσαν να βγουν. Και φυσικά έχουμε ανοιξει το φαρμακείο νύχτα για να εξυπηρετήσουμε μαμά με μικρό μωράκι με πρόβλημα αλλεργίας. Αυτά δε τα βρίσκεις στο ράφι του σουπερ μαρκετ.

 

 

Τώρα για τους κανόνες υγιεινής δε ξέρω τι να πω. Ελπίζω να τηρούνται βασικοι κανόνες.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό που μένω εγώ (Αγγλία) όλα τα γάλατα (πρώτης, δεύτερης βρεφικής κ.λπ.) τα παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ. Δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα, άλλωστε οι συσκευασίες είναι αεροστεγείς.

 

Για το ότι οι φαρμακοποιοί σε εξυπηρετούν καλύτερα, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Αλλά όταν κίνητρο είναι η χαμηλότερη τιμή, το σούπερ μάρκετ συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι προς όφελός μας! Μόνο στην Ελλάδα είχαν την αποκλειστικότητα τα φαρμακεία και είχαμε τις υψηλότερες τιμές της Ευρώπης στα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

τελειο θαναι γιατι το εχεις οποτε θελεις σε σχεση με τα φαρμακεια που αν ξεμεινεις σε λαθος μερα που ειναι κλειστα τρεχεις να βρεις ανοιχτο.

πολλα προιοντα που τα εχουν τα φαρμακεια υπαρχουν στα σουπερ. δε βρισκω λογο να μη ψωνισω αποκει..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους!!!!

 

Πόσες φορές ξεμείναμε Σκ ..ναι γιατι δίναμε 18 ευρω επι 2...(να χαμε καβάντζα ενα κουτι ακόμα)αλλά επί 3 ήταν πολύ...βαρυ!

 

Αν βγεί στην αγορά πας το Σάββατο το βραδάκι στις 8 στο σούπερ της γειτονιάς σου χωρίς να τρέχεις να βρείς πιο διανυκτερεύει και παίρνεις 3 πλέον γιατί θα τα πάρεις πιο κάτω απο 18 ευρώπουλα...

 

Τώρα για το θέμα υγιεινής που αναφέρθηκε αφου είναι αεροστεγές κλειστές συσκεασίες δεν το καταλαβαίνω..που το πρόβλημα εκτός αν αρχίσει και γλείφει το κουτί το βρεφάκι :roll::roll:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω τη μικρή μου και ένα βράδυ έκλαιγε ασταμάτητα. είχα αρχίσει να έχω αμφιβολίες αν επαρκεί το γάλα μου και αν πεινάει και γι'αυτό κλαίει. Έστειλα κακήν κακώς το σύζυγο να αγοράσει το γάλα που προτείνει ο παιδίατρος από διανυκτερεύον φαρμακείο και να της δώσω λίγο αν πεινάει (πρωτόπειρη μαμά γαρ). Γύρισε και μου έφερε ένα κουτί και είχε δώσει 30 ευρώ!!!!

Δεν ήξερα πόσο κάνουν τα γάλατα, αλλά θυμάμαι πόσο μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει....μάλιστα πήρε τη μεγάλη συσκευασία γιατί ο φαρμακοποιός του είπε ότι αυτό το γάλο δεν κυκλοφορεί σε μικρότερες....

Μου φάνηκε πολύ ακριβο...

Νομίζω έπρεπε ήδη να πωλούνται σε σούπερ μάρκετ και να μην έχουν το μονοπώλιο τα φαρμακεία...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έπρεπε ήδη να πωλούνται σε σούπερ μάρκετ και να μην έχουν το μονοπώλιο τα φαρμακεία...

Πάντως και σε σούπερ μάρκετ μπορείς να πας και να αγοράσεις το 1 γάλα που κοστίζει τα τριπλάσια λεφτά από οποιοδήποτε άλλο... απλά δεν θα κάνει 30 ευρώ αλλά 24 :wink:

Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως απο τον 6ο και μετά απο το S/M δεν αγοραζουμε το γαλατακι? πιστευω οτι οι φαρμακοποιει πουλαν σε τιμες που εκεινοι θελουν. εγω αγοραζω το ALMIRON και πληρωνω 11,90 στο φαρμακειο της γειτονιάς.ψαχνωντας το εχω βρει βρει μεχρι και 14,40.ελεος!!!!!!!!!!!!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φάρμακα και τα γάλατα θα πρέπει να πωλούνται σε φιξ τιμές. Τουλάχιστον αυτό λέει ο νόμος. Τα γάλατα είναι ακριβά στα φαρμακεία γιατί τα αγοράζουμε ακριβά. Το κέρδος είναι πολυ μικρό στα γάλατα. Δε λέω οτι δεν υπάρχουν φαρμακοποιοί που ανεβάζουν τις τιμές, αλλά ας μη γενικεύουμε, δε πουλάμε σε τιμές που θέλουμε εμείς. Θεωρώ οτι είναι καλό για τον κόσμο που θα μπορεί να ψωνίζει ενα είδος πρώτης ανάγκης όπως το βρεφικό γάλα πιο φτηνά. Μακάρι να τα πουλούσαν και στους φαρμακοποιούς φτηνότερα οι εταιρίες για να είναι ανταγωνιστικοί.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει περασει ανεπιστρεπτι η εποχη που η κορη μου επινε γαλα 1ης (και 2ης βασικα :lol:) βρεφικης ηλικιας αλλα θυμαμαι ακομα ΠΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ αγχωνομουν για την τιμη του γαλακτος στα φαρμακεια.

Μπορει οντως η διαφορα πλεον να ειναι μικρη (οπως ειπωθηκε παραπανω αντι για 30 ευρω - 24) αλλα πιστεψτε με, για γονεις οπως εγω που δεν καταφερα να θηλασω και που εχω ΤΡΟΜΕΡΟ προβλημα με τα χρηματα, μια τοσο αμελητεα διαφορα, εμενα θα μου ελυνε τα χερια. (Υπηρχαν φορες που μετρουσα τα 10λεπτα και τα 20λεπτα για να καταφερω να της αγορασω γαλα, οποτε 2-3-4 ή παραπανω ευρω μειον για εμενα θα ηταν ΜΕΓΙΣΤΗ ανακουφιση).

Αν ειχα μωρο σημερα, θα προτιμουσα το Σ/Μ απο το φαρμακειο.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας, οποιαδήποτε κίνηση συνεισφέρει στο ελαφρύνει το "καλάθι της νοικοκυράς", είναι σαφώς θετική. Ειδικά όταν αφορά σε είδη πρώτης ανάγκης, όπως το γάλα σε σκόνη, του οποίου η τιμή είναι πραγματικά σκανδαλώδης, κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο εχει και στα σουπερμαρκετ δεν καταλαβα γιατι οχι κι εδω? θα πεσουν οι τιμες ετσι πολυ ωραια,,,, δεν καταλαβα γιατι να μην εχω επιλογη,,,για να τα οικονομανε τα φαρμακεια φυσικα

 

να μπουνε να μπουνε,,,κι αν ειναι κλειστα τα σουπερ τοτε θα το παρω απο εφημευρευον φαρμακειο οποτε και θα το πληρωσω ακριβοτερα

 

αντε να μπαινει καθε κατεργαρης στον παγκο του και να ανοιγει η αγορα να πεφτουν οι τιμουλες!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε σούπερ μάρκετ μπορείς να πας και να αγοράσεις το 1 γάλα που κοστίζει τα τριπλάσια λεφτά από οποιοδήποτε άλλο... απλά δεν θα κάνει 30 ευρώ αλλά 24 :wink:

 

Νομίζω δεν είναι ευκαταφρόνητη διαφορά τα έξι ευρώ στο κάθε κουτί.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι ευκαταφρόνητη διαφορά τα έξι ευρώ στο κάθε κουτί.

Σαφώς και δεν είναι, αλλά όταν χρειάζεσαι γάλα για μια έκτακτη ανάγκη και αντί να πάρεις αυτό που κοστίζει 9,5 ευρώ παίρνεις αυτό που κοστίζει 30, έχεις κάνει μια απίστευτη σπατάλη (για οποιουσδήποτε δικούς σου λόγους). Όταν το γάλα θα πουλιέται στα σούπερ μάρκετ, δεν θα κοστίζουν όλα τα γάλατα το ίδιο για να διαλέγεις ποιο θες. Πάλι θα υπάρχουν γάλατα με 8 ευρώ και γάλατα με 24.

 

Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίει ο φαρμακοποιός όταν του ζητάς το ακριβότερο γάλα στη μεγαλύτερη συσκευασία. Κάποια πράγματα πάντα θα κοστίζουν πιο ακριβά από κάποια άλλα, άσχετα από το αν τα αγοράζεις εδώ ή εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι, αλλά όταν χρειάζεσαι γάλα για μια έκτακτη ανάγκη και αντί να πάρεις αυτό που κοστίζει 9,5 ευρώ παίρνεις αυτό που κοστίζει 30, έχεις κάνει μια απίστευτη σπατάλη (για οποιουσδήποτε δικούς σου λόγους). Όταν το γάλα θα πουλιέται στα σούπερ μάρκετ, δεν θα κοστίζουν όλα τα γάλατα το ίδιο για να διαλέγεις ποιο θες. Πάλι θα υπάρχουν γάλατα με 8 ευρώ και γάλατα με 24.

 

Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίει ο φαρμακοποιός όταν του ζητάς το ακριβότερο γάλα στη μεγαλύτερη συσκευασία. Κάποια πράγματα πάντα θα κοστίζουν πιο ακριβά από κάποια άλλα, άσχετα από το αν τα αγοράζεις εδώ ή εκεί.

Φυσικά και δεν φταίει ο φαρμακοποιός.Και μπορεί να τύχει και κάποιος που να μην έχει τα χρήματα και να πληρώσει το φαρμακοποιό του 2-3 μέρες αργότερα για παράδειγμα.Αυτό στις μεγαλοεταιρείες δεν γίνεται.Όμως αν μιλάμε για 20% κάτω η τιμή όσο και αν κοστίζει το γάλα συμφέρει.Το ακριβό θα γίνει πιο προσιτό και το φθηνό φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βελγιο δεν πουλανε γαλα πρωτης βρεφικης ηλικιας στο σουπερμαρκετ. Ουτε και τα ειδικα της δευτερης βεβαια. Καποια στιγμη ειχα δει στο "μεγαλο" σουπερμαρκετ διεθνους αλυσιδας δικο του γαλα 1ης ηλικιας αλλα οχι στο "μικρο" της ιδιας αλυσιδας.

Αν θυμαμαι καλα το γαλα για δυσκοιλιοτητα που πιναν και οι δυο σαν συμπληρωμα ηταν σημαντικα πιο ακριβο στην Ελλαδα. Επισεις εδω κυκλοφορουν οι δυο γνωστες μαρκες και η τιμη και η ποσοτητα ειναι ιδιες. Η μονη διαφορα ειναι οτι η μια συσκευασια κραταει 3 βδομαδες μετα το ανοιγμα και οι αλλη 4...

Παντως εχει να κανει και με την αγοραστικη δυνατοτητα του καταστηματος που πουλαει το καθε ειδος. Και θα σας πω ενα παραδειγμα. Η μητερα μου δουλευε σε κεντρικο ζαχαροπλαστιο στην περιοχη που ηταν το Μινιον... Προμηθευονταν σαν ζαχαροπλαστιο του μπουκαλι ουσκι στην τιμη που το Μινιον πουλαγε στην λιανικη! (την ιδια μαρκα)

Κατι αναλογο φανταζομαι πως θα συμβενει και με τα φαρμακεια. Ποσα κουτια μπορουν να στοκαρουν?

Link to comment
Share on other sites

παντως στην αγγλια που τα αγοραζα στο σουπερ μαρκετ τα πρωτης ηλικιας ειχαν την ιδια τιμη με τα δευτερης (7 λιρες -περιπου 10Ε τοτε- για 900γρ! πριν 5 χρονια).

 

Οταν ηρθα ελλαδα και εψαχνα στο σουπερ μαρκετ και δεν εβρισκα ημουν πολυ μπερδεμενη, και οταν τελικα πηγα στο φαμρακειο και το βρηκα σε διπλη τιμη απ'ο,τι της δευτερης ηλικιας ημουν πολυ θυμωμενη. Ειναι ειδος αναγκης, οχι πολυτελειας, και θα επρεπε το κρατος να απορροφαει καποιο κοστος.

 

Δεν ξερω αν το κερδος απ'τη διπλη τιμη πηγαινει στους φαρμακοποιους, στους εισαγωγεις, στις εταιριες, και ουτε μ'ενδιαφερει. Ειναι ομως απαραδεκτο! Και πολυ χαρηκα με τα νεα της νεας τιμης, αν και νομιζω οτι 20% χαμηλοτερα δεν ειναι αρκετα, μπορει να πεσει κι αλλο. ΠΡΕΠΕΙ να πεσει κι αλλο, οταν δε θηλαζεις δεν εχεις επιλογη αν θα το αγορασεις ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...