Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ακούω το μωρο μου!!!!!!!!!!!Help!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.

Απο χτες το πρωι ακούω ελαχιστα εως καθόλου τον μπέμπη μου που

μεχρι την Κυριακη ήταν πολυ ζωηρός.

Είμαι ακριβώς 8 μηνών και αυτο το ελαχιστο που τον νιώθω, τον νιώθω πολύ

χαμηλά. Την τελευταία φορά που τον είδαμε το κεφάλι ήταν προς τα κάτω και το βαρος του ηταν 1.200 (πριν 1 εβδομάδα). Ξερω οτι μεγαλωνοντας εχουν λιγοτερο χώρο να κινουνται αλλα οχι κι ετσι.....

Σας λεει κατι η περιπτωση μου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλή μου,

 

πόσες ώρες δεν τον νιώθεις? μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, αλλά νομίζω ότι πρέπει άμεσα να πάρεις τον γιατρό σου...για να είσαι σίγουρη...

 

κι εγώ όταν ήμουν έγκυος υπήρχαν κάποιες ώρες ησυχίας και ανησυχούσα αλλά έτρωγα κάτι γλυκό ή έπινα χυμό, τον ζούλαγα λίγο έκανα καμιά άσκηση γιόγκα και ξύπναγε συνήθως...είχα και ένα μηχάνημα που ακούς την καρδούλα στο σπίτι και ησύχαζα...

 

φαντάζομαι ότι για να ανησυχείς είναι πολλές ώρες, για αυτό (και επειδή πάντα ο γιατρός ξέρει καλύτερα) κάνε ένα τηλεφώνημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.μέσα σε ενα 24ωρο τον εχω ακούσει ελάχιστες φορές κι αυτο με πολυ ακινησια και αυτοσυγκεντρωση για να καταλαβω οτι κινειται.

Σε σχεση παντα μεχρι προχτες που ήταν πολυ ζωηρός.

Link to comment
Share on other sites

Φάε λίγη σοκολάτα.

Αν δεν τον νιώσεις δεν είναι κακό να μιλήσεις με το γιατρό.

Κάτσε στο κρεβάτι και ηρέμισε. Όταν κινήσαι εκείνο νανουρίζεται και κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι αυτο το εκανα!! Και μολις πριν λιγο έφαγα ενα σοκολατάκι.

Το ενδεχόμενο να κοιμαται ή εγω να εχω κουραστει αυτες τις μερες το επηρεάζει?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον γιατρό σου αμέσως θα έλεγα, τώρα, μην το αφήνεις, γιατί να διακινδυνεύσεις? Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά ξέρω περιπτώσεις που χρειάστηκε άμεση παρέμβαση, οπότε μην το αφήσεις άλλο. Ασε το φόρουμ και τηλεφώνησε, τώρα

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

φαει αρκετη σοκολατα κ ξαπλωσε για να εχει περισσοτερο χωρο να τεντωθει.. να κουνηθει.. κ μετα απο αυτο παρε οπωσδηποτε τον γιατρο.. δεν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι. στο τελος της εγκυμοσυνης το πιο σημαντικο ειναι να ακους το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ κ εγώ!! Πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο. Για να σε ησυχάσω λίγο, όταν ημουν έγκυος κ έκανα δουλειές κ εγώ μετά δεν ακουγα τη μικρή μου. Αυτό γινόταν για καμιά ώρα πιθανώς γιατί νανουρίζονταν από τις κινήσεις... Μετά ξάπλωνα κ κουνούσα λίγο την κοιλιά μου ή έτρωγα κάτι γλυκό και άρχιζε τις κινήσεις!!!

Πάρε το γιατρούλη σου για να χαλαρώσεις... κ πες μας τα νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξάπλωσε και χαλάρωσε. Χαίδευε την κοιλίτσα σου να δεις αν αντιδράει. Απλά όταν ξεκουραζόμαστε ανάσκελα δίνουμε χώρο στο μπεμπέ να τεντωθεί, να αλλάξει στάση κτλ.

 

Αν ανησυχείς ακόμα, πάρε το γιατρό να πας να ακούσεις την καρδούλα του και να ηρεμήσεις.

 

Σου εύχομαι τελειόμηνη εγκυμοσύνη με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξαπλωσα και κουνησα λιγο την κοιλια μου και ο μπεμπης αντεδρασε κι εντονα μαλιστα. Αυτο σημαινει οτι ειναι καλα εεεε??? Απλα παλι μετα απο λιγο ξαναηρέμησε

Link to comment
Share on other sites

το γιατρο το πηρες αν οχι παρε τηλ το γιατρο τωρα και πηγαινε να το δεις το μωρο,εμεις εδω δε μπορουμε να σου δωσουμε απαντηση στο συγκεκριμενο ερωτημα.

ποσο εισαι;

 

ειδα οτι εισαι 8 μηνων παρε το γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξαπλωσα και κουνησα λιγο την κοιλια μου και ο μπεμπης αντεδρασε κι εντονα μαλιστα. Αυτο σημαινει οτι ειναι καλα εεεε??? Απλα παλι μετα απο λιγο ξαναηρέμησε

 

μια χαρούλα είναι το μωρό! σκέψου ότι σε αυτή τη φάση κοιμάται 21 ώρες το 24ωρο, οπότε οι ώρες που είναι ξύπνιο μπορεί να είναι τις ώρες που κοιμάσαι εσύ!

κάθε μέρα είναι διαφορετική, εμείς κάθε μέρα ίδιοι είμαστε? προχθές μπορεί να τα έδωσε όλα και σήμερα να ξεκουράζεται! και εγώ τις ίδιες ανησυχίες είχα, όταν γέννησα όμως είδα πόσες ώρες κοιμάται το νεογέννητο (άλλο που τα βράδια πεθάναμε στο ξενύχτι) και κατάλαβα ότι λάθος ανησυχούσα!

επίσης το να ξαπλώνεις ανάσκελα βοηθάει, γιατί η κοιλιά απλώνει και οι κινήσεις του φαίνονται πιο έντονα, επίσης αν σκύψεις και το ξεβολέψεις, σίγουρα θα σε κλοτσήσει, εγώ αυτό έκανα όταν ανυσηχούσα (ή ξάπλωνα ή έσκυβα, ανάλογα πού βρισκόμουν)

με το καλό να περάσει το διάστημα μέχρι να γεννήσεις και να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mου είχε συμβεί κι εμένα αυ΄το που λες... Ό,τι καθησυχαστικό και να σου λέμε εμείς, για δική σου ανακούφιση και ηρεμία να μιλήσεις με το γιατρό σου για υπέρηχο αν κρίνει εκείνος ή ό,τι άλλο. Μια εγκυούλα δεν πρέπει να αγχώνεται!!

Link to comment
Share on other sites

zoumou εκτός από το να πάρεις το γιαρό σου, παίζει και αυτό που είπες ότι ίσως επειδή κουράστηκες δεν ακούς το μωρό, εγώ το είχα συνέχεια στη τελευταια μου εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξαπλωσα και κουνησα λιγο την κοιλια μου και ο μπεμπης αντεδρασε κι εντονα μαλιστα. Αυτο σημαινει οτι ειναι καλα εεεε??? Απλα παλι μετα απο λιγο ξαναηρέμησε

 

 

αφου αντεδρασε ενταξει...ομως παρε ο γιατρο σου τηλεφωνο ή κανε εναν υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου όσο και να με καθησύχαζαν οι υπόλοιποι, ακόμα και ο γιατρός μου, θα ανησυχούσα και δεν θα ηρεμούσα. Είναι η φύση μου τέτοια

Θα πήγαινα στο πλησιέστερο νομοκομείο που εφημερεύει και θα έκανα έναν υπέρηχο, ή θα τρο άκουγα με το sonicaid. Μου είχε πει μια μαία ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που μια μαμά πάει στο νοσοκομείο λέγοντας ότι δεν ακούει το μωρό, ως δια μαγείας τότε αρχίζει τις κλωτσιές!

 

edit: όταν έγραψα "αν ήμουν στη θέση σου" εννοούσα αν το άκουγα καθόλου. Αφού το άκουσες αρκεί να μιλήσεις με τον γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξαπλωσα και κουνησα λιγο την κοιλια μου και ο μπεμπης αντεδρασε κι εντονα μαλιστα. Αυτο σημαινει οτι ειναι καλα εεεε??? Απλα παλι μετα απο λιγο ξαναηρέμησε

Όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

maracicoko τωρα που το λες εφαγα 5-6 γλυκισματα απο χτες μεχρι σημερα αυτα που φτιαχνουν στους γαμους (παντρευεται ο αδερφοσ μου) με το πικραμυγδαλο η amaretto. Τι προκαλει το ποτο σε τετοια μικρη ποσοτητα????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...