Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πετρωνει η κοιλια..


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!διανυω τον 8ο μηνα, την 33η εβδομαδα κι αυτες τις μερες νιωθω οτι η κοιλια μου πετρωνει κατα διαστηματα μες στη μερα.ειναι φυσιολογικο?ο γιατρος μου εχει πει οτι αρχιζει η μητρα συσπασεις για προετοιμασια για τον τοκετο. ποσες φορες ομως μες στη μερα πρεπει να το νιωθω για να μην ειναι ανησυχητικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!

Σου γράφω ένα απόσπασμα από το περιοδικό "Παιδί και νέοι γονείς" του Φεβρουαρίου που λέει ακριβώς για το σύμπτωμα που παρουσιάζεις.

"Πρόκειται για απολύτως φυσιολογικές και αναμενόμενες συσπάσεις της μήτρας οι οποίες την προετοιμάζουν για τον τοκετό. Οι συσπάσεις είναι αθώες και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν έναρξη τοκετού. Οι αληθινές συσπάσεις που θα σε οδηγήσουν στο μαιευτήριο εμφανίζονται στην αρχή, κάθε ορισμένα λεπτά και θα γίνονται όλο και πιο συχνές. Όταν τις νιώθετε σταθερά κάθε 12 λεπτά ξεκινήστε για το πολυπόθητο ραντεβού! Επίσης θα καταλάβετε ότι ήρθε η ώρα από τον πόνο που σας προκαλούν στην κοιλιά και την μέση , ο οποίος θυμίζει το γνωστό πόνο περιόδου."

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!!!!!:):)

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!διανυω τον 8ο μηνα, την 33η εβδομαδα κι αυτες τις μερες νιωθω οτι η κοιλια μου πετρωνει κατα διαστηματα μες στη μερα.ειναι φυσιολογικο?ο γιατρος μου εχει πει οτι αρχιζει η μητρα συσπασεις για προετοιμασια για τον τοκετο. ποσες φορες ομως μες στη μερα πρεπει να το νιωθω για να μην ειναι ανησυχητικο?

 

καλημερα!

εχω τετοια πετρωματα απο την 33η εβδομαδα και ειμαι στην 37η.

μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικα.

απο τον 8ο τις ενιωθα πολλες φορες την ημερα ακομη και σημερα.

μονο αν συνοδευονται απο τακτους πονους εντονους ειναι σημαδι τοκετου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια που μου απαντησατε γρηγορα!!η αληθεια ειναι πως ειχα ανησυχησει, αλλα με ηρεμησατε αρκετα!!minak ευχαριστω για τις ευχες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι 27 εβδομαδων και η κοιλια μου πετρωνει απο τισ 20 εβδομαδες!!!!!!(βεβαια εγω εχω διδυμα)

ρωτησα το γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αρκει να μην ειναι πανω απο 6 την ημερα!!

αρχιστε να μετρατε λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου συμβαινει αυτο απο την 24η και με εχει ανησυχησει πολυ τωρα 26η κ συνεχιζονται ακανονιστα αλλα αρκετες φορες μεσα στην ημερα (πανω απο 6 σιγουρα).ο γιατρος μου ειπε πως αν δεν γινουν τακτικες κ συχνες να μην στενοχωριεμαι:shock:

Link to comment
Share on other sites

.ο γιατρος μου ειπε πως αν δεν γινουν τακτικες κ συχνες να μην στενοχωριεμαι:shock:

 

Ακριβώς!

Είχα συσπάσεις από τον τρίτο κι όλας μήνα! Κάποιες φορές δε πέτρωνε η κοιλιά μου για πολλή ώρα (και δίωρο...). Ήταν δε τόσο συνηθισμένες πια που δεν έδινα σημασία και κατάλαβα ότι γεννάω όταν μια ωραία κυριακή που κίνησα για βόλτα κάτι με πόναγε το έντερο, μέχρι το βράδυ οι πόνοι μου έφερναν δυσφορία οπότε μέτρησα και είδα ότι οι συσπάσεις ήταν ανά 3 λεπτά!

Κοινώς αν σε πιάσουν πολλές μέτρα ανά πόση ώρα είναι. Αν είναι τακτικές να θορυβηθείς. Αν είναι μια τώρα μια σε δύο λεπτά και μια σε δεκαπέντε μάλλον είναι οι προπαρασκευαστικές και στην δική μου περίπτωση με βοηθούσε το να σταματώ τις δουλειές και να ξαπλώνω για καμια ωρίτσα.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα καπου ψαχνοντας για τις συσπασεις οτι οντως ξεκινανε απο πολυ νωρις στην εγκυμοσυνη αλλα δεν γινονται αντιληπτες παρα μονο στους 2 τελευταιους μηνες,μαλλον εμεις ανηκουμε στις εξαιρεσεις που τις καταλαβαινουμε νωριτερα,τι να πω...οντως βοηθαει η ξεκουραση κ ειδικα αν ξαπλωσεις με λυγισμενα τα ποδια στο πλαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...