Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ.....


Recommended Posts

Καλημέρα στις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες! Αυτό που με απασχολεί και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας είναι ότι αύριο είναι η ΠΗΤ μου και ακόμη κανένα σημάδι ότι πρόκειται το μωρό να βγει. Όλα μέχρι τώρα ήταν πολύ καλά. Πριν 2 ημέρες που πήγα στη γιατρό και με εξέτασε μου είπε ότι δεν βλέπει καμία αλλαγή στον τράχηλο, είναι σκληρός ακόμη και ούτε με τεχνητούς πόνους μπορεί να κάνει τίποτα. Το μόνο που μου είπε ότι μπορεί να βοηθήσει είναι περπάτημα και θα πηγαίνω κάθε 2 ημέρες για NST να βεβαιώνομαι ότι είναι καλά το μωρό μέσα στην κοιλιά. Πότε θα βγει όμως??? Έχει καμία κοπέλα εμεπιρία από γέννα με τεχνητούς πόνους που να ήταν σκληρός ο τράχηλός της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Gina δεν έχω εμπειρία από άλλο τοκετό γενικότερα, εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι μπορεί να φτάσει και 41η ή 42η εβδομάδα :shock: μέχρι να έρθει η ώρα με φυσιολογικό τρόπο! Με το καλό και Καλό κουράγιο σου εύχομαι :wink:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι το μωρο ειναι κοριτσακι?

τα κοριτσακια λενε περνουν ολες τις μερες, πιθανο και παραπανω

μην ανησυχεις συμβαινει. Μαλλον την εχει καταβρει το μικρο εκει μεσα , διεσθανεται σε τι κοσμο επροκειτο να ρθει:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα, μην αγχώνεσαι! Για τους πόνους δεν θα υπάρξει ιδιαίτερη προειδοποίηση, απλά θα έρθουν! Εσύ δεν νιώθεις το μωρό να έχει κατέβει και γενικώς να είσαι λίγο..πώς να το πω...βαριά;; Η φύση ξέρει μια χαρά πότε θα ξεκινήσει ο τοκετός! Όπως σου γράφει και η προλαλήσασα η εγκυμοσύνη, ιδίως για πρωτοτόκο, μπορεί να φτάσει μέχρι την 42η εβδομάδα! Γι' αυτό υπομονή.. Καλύτερα να αποφύγεις τους τεχνητούς πόνους, εφόσον βέβαια με το ΝΣΤ το μωράκι φαίνεται καλά, κι αυτό γιατί νομίζω ότι έτσι θα πονέσεις περισσότερο! Απ' ό,τι θυμάμαι που μας έλεγαν στον ανώδυνο, με τους τεχνητούς πόνους το σώμα δεν εκκρίνει την ουσία που σε ανακουφίζει μετά από κάθε σύσπαση. Άντε μ' έναν πόνο!

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το περπάτημα και οι σκάλες μπορεί να βοηθήσουν λίγο την κατάσταση αν θες να αποφύγεις τους τεχνητους πόνους. Αλλά όταν λέμε περπάτημα εννοούμε περπάτημα. Να κουραστείς. Άντε με το καλό και με έναν πόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι γνωριζω πρεπει να αποφευγονται οι τεχνητοι εαν δεν υπαρχει ιατρικος λογος. κανουν εντονες συσπασεις που οχι μονο δεν ανοιγουν παντα τον τραχηλο αλλα στρεσαρουν και το μωρο επειδη ειναι συνεχεις και πεφτουν οι παλμοι του.

μια νορμαλ εγκυμοσυνη δαρκει μεταξυ 37-42. το 40 οπως και το ονομαζουν ειναι πιθανη ημερομηνια, οχι απολυτο οριο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι σκαλες!!!εγω δεν ανοιγα στο 3ο παιδι!παρα το περπατημα την κουραση με αλλα 2 παιδια μεχρι κ σεξ εκανα σχεδον καθε μερα αλλα τιποτα!!μενω στον 3ο οροφο.ανεβικα περιπου 15 φορες τις σκαλες(15 ανεβασμα 15 κατεβασμα) απανωτα ομως οχι λιγο τωρα κ λιγο μετα.αυτο το εκανα κατα τις 11 το βραδυ κ την αλλη μερα το πρωι στις 9.15 με πιασανε πονοι.13.20 το μεσημερι γεννησα!

ξεκινα σκαλες σημερα!

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι το μωρο ειναι κοριτσακι?

τα κοριτσακια λενε περνουν ολες τις μερες, πιθανο και παραπανω

μην ανησυχεις συμβαινει. Μαλλον την εχει καταβρει το μικρο εκει μεσα , διεσθανεται σε τι κοσμο επροκειτο να ρθει:D:D

καλα αυτο το εχω ακουσει κ για αγορια κ για κοριτσια.αλλοι λενε το ενα αλλοι το αλλο.την πρωτη μου κορη την εκανα 39 εβδ κ 2 ημ

τον γιο μου 38 εβδ κ 3 ημ και την μικρη 39 εβδ κ 1 ημ

δε νομιζω να εχει σχεση το φυλλο.

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει α ναι την γεννα της κορης μου ειχε αναρτηση πανω μεσα στην κοιλια μου κ εγραφε επανω παρατα με σου λεω δεν βγαινω

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου μικρούλης δεν έβγαινε με τίποτα!!!!

40 εβδ + 4 μέρες πήρε ο καλός μου και πάλι τον κατάφερα να βγει με τεχνητούς. Μην αγχώνεσαι και εμπιστεύσου τον γιατρό σου. Με το καλό να έχεις στα χέρια σου ένα υγιές μωράκι!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα 42 εβδ. και 1 ημέρα. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα απτην αναμονή.

Απέφυγε όσο μπορείς την πρόκληση. Δεκαπλασιάζει τις πιθανότητες καισαρικής όταν είναι το πρώτο σου. Σκεφτόμουνα "θα βγεί πού θα πάει? υπάρχει καμιά που το κράτησε μέσα της? όχι. Αργά ή γρήγορα όλες γεννάμε, η φύση θα κάνει τη δουλεία της μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες! Αυτό που με απασχολεί και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας είναι ότι αύριο είναι η ΠΗΤ μου και ακόμη κανένα σημάδι ότι πρόκειται το μωρό να βγει. Όλα μέχρι τώρα ήταν πολύ καλά. Πριν 2 ημέρες που πήγα στη γιατρό και με εξέτασε μου είπε ότι δεν βλέπει καμία αλλαγή στον τράχηλο, είναι σκληρός ακόμη και ούτε με τεχνητούς πόνους μπορεί να κάνει τίποτα. Το μόνο που μου είπε ότι μπορεί να βοηθήσει είναι περπάτημα και θα πηγαίνω κάθε 2 ημέρες για NST να βεβαιώνομαι ότι είναι καλά το μωρό μέσα στην κοιλιά. Πότε θα βγει όμως??? Έχει καμία κοπέλα εμεπιρία από γέννα με τεχνητούς πόνους που να ήταν σκληρός ο τράχηλός της?

 

Στο τρίτο μωράκι μου όχι απλά ήταν σκληρός αλλά ούτε καν τον έπιανε Η.Τ 2/10 τελευταία επίσκεψη 1/10 οπού και κλείσαμε για τεχνητούς την άλλη μερα, στης 10 το πρωϊ μου έβαλε το υπόθετο και στης 12:30 είχα γεννήσει.

Dimitra οτι ακριβός περιγράφεις το έκανα, έλεος μόνο σε τραμπολίνο δεν πήδηξα αλλα τίποτα.

Gina με το καλό...............

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου ήταν μαλακός και από την 38η είχα διαστολή 3. τελικά στις 41 και 2 γέννησα με τεχνητούς και φτ. μην αγχώνεσαι το δρόμο δεν θα τον χάσει, θα βγει. κάνε τις συνταγές της δήμητρας και αν δεν πετύχουν στις 42 μπαίνεις για πρόκληση προσπάθησε μόνο να πας χαλαρή (όσο γίνεται δηλαδή). με το καλό!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό κοπέλα μου!

Γέννησα τον γιο μου στις 39 εβδ. και 4 μέρες με πρόκληση τοκετού!

Η διαδικασία ξεκίνησε στις 8 το πρωί, μισή ώρα μετά έσπασαν τα νερά και στις 12 γεννήθηκε ο κούκλος μου!

Δεν περίμενα να γίνουν όλα τόσο γρήγορα, καθώς είναι το πρώτο μου παιδάκι, αλλά ευτυχώς δε με ταλαιπώρησε καθόλου!

Μ' έναν πόνο εύχομαι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μικρος μου γεννηθηκε στις 41.Με ειχε καταβαλει κι εμενα αυτο το ανχος κ δεν εβγαινα απο το σπιτι πριν τις 12 το βραδυ γιατι οποιον πετυχαινα μου ελεγε..."ακομα?" η πιο ηλ@@@α ερωτηση...ειχα τεραστια κοιλια...τεραστια ομως...κ ολοι με κοιτουσανε,ρωτουσανε..Ειχα παθει καταθληψη κ καθε βραδυ με επερνε ο αντρας μου κ περπατουσαμε κ μου μιλουσε να νιωσω καλυτερα...Μου δινουν προθεσμια ως τη τριτη,τιποτα...μετα μεχρι πεμπτη...παλι τιποτα κ μου λενε τελευταια σαββατο πονους...κ γεννας.Εκεινο το βραδυ κοντεψα να τρελαθω.Περπατουσαμε ως τις 2,5 το βραδυ κ μετα κατα τις 4...με πιασανε οι πονοι...σαββατο 14-8-10 πηρα αγγαλια το μωρο μου.Αν γυριζα το χρονο πισω...δε θα αφηνα τον εαυτο μου να καταβληθει απο το ανχος του ποτε θα γεννησω...μονο κακο κανει...οταν ερθει η ωρα θα γινει κ δεν υπαρχει βια για τιποτα....βγαλε απο το μυαλο σου το ερωτηματικο αυτο,σε παρακαλω...στο λεω εγω που κοντεψα να τρελαθω...:cry:να εισαι ξεκουραστη ωστε οταν ερθει η ωρα να εχεις δυναμη να παρεις αγκαλια το νινι σου,γιατι εγω τα καταφερα μετα απο ωρες κ με βοηθεια μονο κ δε θυμαμαι τιποτα,απο κουραση...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ, γιατί μέχρι τώρα δεν ήξερα κάποια που να γέννησε μετά την ΠΗΤ. Στην αδερφή μου που δεν την έπιαναν πόνοι την ΠΗΤ της έκαναν τεχνητούς. Όντως κοριτσάκι είναι και είναι και το πρώτο μου. Και είναι ακόμη πολύ κινητική!Εντωμεταξύ η μόνη μου δουλειά είναι να περπατάω... Έχουμε σκάλες στο σπίτι και της ανεβοκατεβαίνω αναγκαστικά αλλά μου είπε η γιατρός να προσέχω πολύ καθώς και τις δουλειές για να μη σπάσουν τα νερά. Μόνο το περπάτημα μου είπε πως είναι ακίνδυνο. Όταν αποφασίσει πάντως να βγει η μικρή θα σας ενημερώσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΙΝΑ 77 ΥΠΟΜΟΝΗ Κ Μ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 39+2 Κ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ !ΜΕ ΑΓΟΡΑΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ!ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΦΤΑΣΩ 42 ΕΒΔ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙ!:confused:

HTML Code for Websites: c BBCode for phpBB Forums c

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην ανχωνεστε καθολου...η ΠΗΤ δε σημαινει οτι μεχρι τοτε πρεπει να γενηθει.Αυτα τα λενε οι γιατροι για να σε ανχωσουν, να ζητησει καισαρικη για να μη τους ζαλιζεις-κανω λαθος?Οποτε ειναι ετοιμα να βγουν θα βγουνε...και κατι πολυ σημαντικο που δε το λεει κανενας...οσο περισσοτερο μενουν στη κοιλια τοσο καλυτερα ειναι για το μωρο,βγαινει πιο ανεπτιγμενο...εμενα πρωτη βδομαδα κρατουσε το κεφαλι κ στις 15 μερες κρατουσε το κορμι σα τοξο οταν τον σηκωνα,αλιγηστος..Κι επισης αν γινεται αποφυγετε τεχνιτους πονους κ επισκληριδιο,αν γινεται...

Να μς πειτε νεα σας κ οι δυο.Αλλιως στειλτε μου πμ

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

χμ ο δικος μου νωρις ηθελε να βγει στον 5 μηνα .. αλλα οταν εφτασε στην 41 εβδομαδα δεν ηθελε με ταλαιπωρησε πολυ .λοιπον περπατημα αλλιως κανε δουλειτσες στο σπιτι να δεις πως θα ανηξει. αλλιως ΣΕΧ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

40+2 σήμερα και ακόμη καμία πρόοδος... Εχθές μου είπε η γιατρός με λίγα λόγια ότι ή θα με πιάσουν οι πόνοι μέχρι το τέλος της εβδομάδας ή καισαρική. Φοβάται και να μην πολυμεγαλώσει το μωρό γιατί έχω μικρή λεκάνη (τώρα είναι 3100 γρ). Επιμένει ότι δε θα έχουν κανένα αποτέλεσμα οι τεχνητοί πόνοι και ότι αν το επιδιώξει μάλλον θα καταλήξω σε καισαρική. Πάντως αυτή τη στιγμή δε με πολυαπασχολεί αυτό, το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά η μικρούλα και να μην ταλαιπωρείται μέσα στην κοιλιά μου.

Marilu, σου εύχομαι να έχεις ήδη γεννήσει, αν όχι, τότε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο!!! κι εγω στις 41 γεννησα τη κορη μου, παιδια η πητ δεν βγαινει παντ σωστα οι γιατροι την υπολογιζουν σε σχεση με γυναικες που εχουν σταθερο κυκλο28 ημερων.

στον υπερηχο μου εβγαζε ημ/νια μια εβδομαδα αργοτερα απ οτι γεννησα ενω με βαση την τελευταια περιοδο θα γεννουσα μια εβδομαδα νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

40+2 σήμερα και ακόμη καμία πρόοδος... Εχθές μου είπε η γιατρός με λίγα λόγια ότι ή θα με πιάσουν οι πόνοι μέχρι το τέλος της εβδομάδας ή καισαρική. Φοβάται και να μην πολυμεγαλώσει το μωρό γιατί έχω μικρή λεκάνη (τώρα είναι 3100 γρ). Επιμένει ότι δε θα έχουν κανένα αποτέλεσμα οι τεχνητοί πόνοι και ότι αν το επιδιώξει μάλλον θα καταλήξω σε καισαρική. Πάντως αυτή τη στιγμή δε με πολυαπασχολεί αυτό, το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά η μικρούλα και να μην ταλαιπωρείται μέσα στην κοιλιά μου.

Marilu, σου εύχομαι να έχεις ήδη γεννήσει, αν όχι, τότε σύντομα!

 

κι εγω στενη λεκανη εχω και υπεφερα πριν γεννησω. ξερεις οσο ανοιγου τα κοκκαλα για να περασε το μωρο πριν τη γεννα. οταν μπηκα να γεννησω δεν καταλαβα τιποτα δυο φορες "σφιχτηκα" και τσουπ η μπουμπου βγηκε! χωρις επισκληριδιο κλπ

Link to comment
Share on other sites

gina77,K γω ειμαι 40+3 εβδο,κ χθες το βραδυ ημουνα στο νοσοκομειο κ μου ειπε οτι εχω διαστολη 1,5:shock::shock::shock::shock::shock:!!επαθα σοκ χαχα,,,γιατι ειναι το πρωτο μου μωρακι κ καθε τι καινουριο με κανει και αγχωνομαι.........:roll::roll::roll:οποτε ειμαι σε stand by,πρεπει μου ειπε ο γιατρος να πηγαινω καθε μερα στο νοσοκομειο για παρακολουθηση γιατι σημερα αυριο να περιμενω,,,,,,

ΑΧ κοριτσια δν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανω κ φοβαμαι.........:roll::roll::roll:!!!Η αναμονη τελικα ειναι πολυ πιο δυσκολη απο ολη την εγκυμοσυνη........

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ΠΗΤ 24/9, μέχρι τότε ο μικρός δεν έλεγε να κατέβει με τίποτα.Το τι περπάτημα έριξα δεν λέγεται...αλλά αυτός εκεί.Στις 25/9 το πρωί πήγα στον γιατρό όλα ήταν καλά & τίποτα δεν φαινόταν για τοκετό & όμως το μικρούλι αποφάσισε να βγεί...από το μεσημέρι & μετά με έπιασαν οι πόνοι!Βέβαια επειδή δεν είχε κατέβει καθόλου τον εβγαλε με βεντούζες & όλα καλά!!!Από την ΠΗΤ έχεις άλλες 6-7 μέρες περιθώριο οπότε μην αγχώνεσαι & βρίσκω πολύ ενθαρυντικό το ότι ούτε η γιατρός σου βιάζεται να προχωρήσει σε τεχνητούς πόνους...σπάνιο πλέον στις μέρες μας και αφού όλα πάνε καλά γιατί να βιαστείς?Υπομονή και με το καλό το μωράκι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι είχα θεόστενη λεκάνη και το μωρό βγήκε 3500,βέβαια αναγκαστικά έκανα επισκληρίδιο λόγω του πολύωρου τοκετού & δεν έχω καμία αμφιβολία για τον αν έπρεπε ή όχι να την κάνω καθώς ο γιατρός μου είναι στενός συγγενής πολύ στενός μάλιστα και ενάντια σε καισαρικές, επισκληριδίους, τεχνητούς πόνους κλπ παρά μόνο όταν υπάρχει κίνδυνος για μητέρα και παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...