Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελειομηνο μωρο με χαμηλο βαρος!


Recommended Posts

Κοριτσαρες γεια σας,

δεν ξερω αν σωστα ανοιγω αυτο το θεμα εδω απλα θεωρω οτι εδω θα το διαβασουν πιο πολλοι.

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια σας αναλογη εμπειρια με τη δικη μου.

Γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο την 37εβδ.+6 ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2130 το οποιο δε χρειαστηκε να νοσηλευτει καθολου.

Ο μικρος ειχε τυλιχτει με το λωρο,δεν επαιρνε θεση και ειχε γερασει και ο πλακουντας,ολα μαζι!(δεν καπνιζω,δεν πινω).

Επειδη ακουω διαφορα οτι αυτα τα μωρακια θελουν προσοχη και οτι εχουν πιο αργη αναπτυξη και αλλα πολλα θα ηθελα να ακουσω απο καποια μανουλα τη δικη της εμπειρια ή αν εχετε ακουσει κατι για αυτες τις περιπτωσεις.

Τα φιλια μου σε ολες και ολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ξερω οτι τα προωρα μωρακια μενουν καπως πισω κ οχι τα τελειομηνα επειδη απλως εχουν χαμηλο βαρος.το βαρος δεν εχει καμια σχεση σε ενα τελειομηνο για το ποτε θα μιλησει θα περπατησει κλπ

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι τα προωρα μωρακια μενουν καπως πισω κ οχι τα τελειομηνα επειδη απλως εχουν χαμηλο βαρος.το βαρος δεν εχει καμια σχεση σε ενα τελειομηνο για το ποτε θα μιλησει θα περπατησει κλπ

 

μακαρι να ειναι οπως τα λες Dimitra83 γιατι ακουω διαφορα και εχω αγχωθει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη συμπεθέρα Δήμητρα. Αν τα τελειώμηνα μένουν πίσω στην ανάπτυξη, τότε ποιά μωρά αναπτύσσονται κανονικά; Μην τους ακούς να λένε ό,τι τους έρχεται στο μυαλό. Μια χαρά είναι το μωρό σου και θα δεις οτι σε λίγο καιρό ούτε που θα θυμάσαι πόσο μικρούλι ήταν όταν το πρωτοέφερες σπίτι :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το βαρος με την εγγεφαλικη αναπτυξη σε ενα τελειομηνο δεν εχει καμια σχεση!προφανως ειναι λογια κακοβουλων ατομων!μιας φιλης μου το αγορακι γεννηθηκε στις 40 εβδ 2300 κ 12 μηνων εκανε προτασεις κανονικες .τα ειχαμε παιξει ολοι

Link to comment
Share on other sites

Α,ρε κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ,εχω ακουσει παρα πολλα τελευταια και εχω αγχωθει αρκετα γμτ μου για αυτο ανοιξα αυτο το θεμα για να ακουσω απο μανουλες εμπειρες οπως εσεις οτιδηποτε ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελα μου και απο μενα , δεν εχει σημασια το βαρος με την αναπτυξη του νοητικη μεν ακους κανεναν εχουν δικαιο τα κοριτσια , και μενα ο μικρος ειναι τελειομηνο μωρο με καλο βαρος 3.400 και τωρα μην φανταστεις δεν ειναι και ο πρωτοσ στα κιλα αλλα ειναι πανεξυπνος μην ακους κανεναν ... Τωρα ποσο μηνων ειναι και τι βαρος εχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελα μου και απο μενα , δεν εχει σημασια το βαρος με την αναπτυξη του νοητικη μεν ακους κανεναν εχουν δικαιο τα κοριτσια , και μενα ο μικρος ειναι τελειομηνο μωρο με καλο βαρος 3.400 και τωρα μην φανταστεις δεν ειναι και ο πρωτοσ στα κιλα αλλα ειναι πανεξυπνος μην ακους κανεναν ... Τωρα ποσο μηνων ειναι και τι βαρος εχει?

 

Να σου ζησει ο παιδαρος! εμεις τωρα ειμαστε 2 μηνων και ζυγιζουμε 3300 μονο με θηλασμο.και ΄γω μια χαρα το βλεπω το παιδακι μου αλλα με τοσα που ακουω αγχωνομαι και για αυτο ρωταω.σέυχαριστω καλη μου.

Link to comment
Share on other sites

τα προωρα μενουν καπως πισω οχι για τα κιλα αλλα γιατι ο εγκεφαλος δεν αναπτυχθηκε εντελως οταν γεννηθηκαν κ αργουν σε σχεση με τα τελειομηνα.οχι οτι εχουν προβλημα απλα αργουν να μιλησουν να περπατησουν κλπ.σε καπια φαση εχουν τις ιδιες ικανοτητες με τα τελειομηνα μωρα.μην ανησυχεις για τπτ μην ακους κανεναν ολα μια χαρα ειναι.τα κιλα με τον εγκεφαλο δεν εχουν καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσαρες γεια σας,

δεν ξερω αν σωστα ανοιγω αυτο το θεμα εδω απλα θεωρω οτι εδω θα το διαβασουν πιο πολλοι.

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια σας αναλογη εμπειρια με τη δικη μου.

Γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο την 37εβδ.+6 ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2130 το οποιο δε χρειαστηκε να νοσηλευτει καθολου.

Ο μικρος ειχε τυλιχτει με το λωρο,δεν επαιρνε θεση και ειχε γερασει και ο πλακουντας,ολα μαζι!(δεν καπνιζω,δεν πινω).

Επειδη ακουω διαφορα οτι αυτα τα μωρακια θελουν προσοχη και οτι εχουν πιο αργη αναπτυξη και αλλα πολλα θα ηθελα να ακουσω απο καποια μανουλα τη δικη της εμπειρια ή αν εχετε ακουσει κατι για αυτες τις περιπτωσεις.

Τα φιλια μου σε ολες και ολους.

 

Κούκλα μου Μην αγχώνεσαι καθόλου.Και εγώ γέννησα με καισαρική μόλις μπήκα στην 38 εβδ.Η μπέμπα γεννήθηκε 2.500 και την πήρα σπίτι 2.300.Τώρα είναι 6 μηνών, κούκλα, πανέξυπνη και όχι μόνο αναπτύχθηκε κανονικότατα αλλά επειδή είναι ήδη 7.800!! η παιδίατρος κοιτάζει να της κόψει θερμίδες.Στο μαιευτήριο έκλαιγα και εγώ που την έβλεπα σαν γατάκι, ούτε έκλαγε όπως τα άλλα παιδάκια, μόνο κοιμόταν και κλάμαααα εγώ.Πρέπει να την δεις τώρα την αντάρτισσα..ανάπτυξη και σωματική και νοητική μια χαρά.Μην ακούς τι λένε.

Να τον χαίρεσαι

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω γενησα στις 38 εβδομαδες. 2350 η μικρη λογω 1)μονηρους ομφαλιου λωρου, 2)αυξημενων αντιστασεων στην μητριαια αρτηρια ,και 3) αρτηριακης πιεσης.

Τα κιλα που επερνε τους πρωτους μηνες ηταν παραπανω απο το κανονικο.Ετσι σε 4 μηνες μεχρι σημερα που ειναι 21 μηνων,ειναι σταθερα πανω απο τον μεσο ορο. Νομιζω οτι η κληρονομικοτητα παιζει τον κυριο λογο για την αναπτυξη του.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω τα μωρα που γεννιουνται με μικρο βαρος τρωνε περισσοτερο κ παιρνουν διπλασιο βαρος απο οτι ενα μωρο με κανονικο βαρος.τα εχει μελετησει ολα η φυση μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα και να σου ζησει το μωρακι! :D

 

Θα σου πω το παραδειγμα του μωρου της κουμπαρας μου που το εχω κοντινο και το ξερω καλα... Κι εκεινη γεννησε γυρω στην 37-38 εβδομαδα (δε θυμαμαι ακριβως, παντως το μωρο ηταν τελειομηνο) και το παιδακι γεννηθηκε 1750 γρ! :confused: ... Φυσικα μπηκε θερμοκοιτιδα για ενα μηνα και, και οταν πηγε 2 κιλα της το εδωσαν να το παρει σπιτι.. Βεβαια απορω πως ο γιατρος δεν ειχε δει οτι το μωρο ειχε μεινει τοσο πισω στην αναπτυξη του!

 

Σε πληροφορω τωρα που ειναι σχεδον 17 μηνων ειναι ενα φυσιολογικοτατο παιδακι χωρις κανενα προβλημα και μαλιστα περπατησε οταν χρονισε (πολυ γρηγοροτερα απο τη δικη μου κορη)! :wink:;-)

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω τα μωρα που γεννιουνται με μικρο βαρος τρωνε περισσοτερο κ παιρνουν διπλασιο βαρος απο οτι ενα μωρο με κανονικο βαρος.τα εχει μελετησει ολα η φυση μην αγχωνεσαι

 

Αυτό μου είχε πεί και ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρός μου. Καλά ο δικός μου είναι εξαίρεση μου φαίνεται γιατί είναι αδυνατούλης...αλλά αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ που μου λετε τις εμπειριες σας για να μου δωσετε κουραγιο.

Δυστυχως ακομα δεν εχουμε καταφερει να μπουμε μεσα στις καμπυλες σε βαρος και υψος(στο υψος ειμαστε ακριβως πανω στη χαμηλοτερη καμπυλη δηλ 1 ποντο και μπηκαμε).

Ειμαστε 5 μηνων παρα 7 μερες και ειμαστε περιπου 4800.

Γυρω στις 20 που θα παμε στον παιδιατρο για εμβολιο θα μας ζυγισει και θα μας μετρησει να δουμε τι εχουμε κανει.

Τωρα τον ζυγιζουμε εμεις στο σπιτι.

Δυστυχως η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια και δε πολυμπαινω στο φορουμ και γενικοτερα στο νετ γιατι ολο ψαχνω και τρελαινομαι.

Ο γιατρος μας στελνει τη δευτερα να κανουμε στο μικρο μας τεστ ιδρωτα(και μονο που το σκεφτομαι ποναω).

Ειχαμε προσπαθησει παλι αλλα δεν καταφερε ο μικρος να ιδρωσει και ετσι πρεπει να το επαναλαβουμε.

Φοβαμαι παρα πολυ δε θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι μπορει να συμβαινει κατι τετοιο στο θησαυρο μου.

Εχω χασει το γελιο μου,εχω μεινει μιση και στεναχωρω τα ματια μου,τη ζωη μου:τον αντρα μου![αντι για Νικη με πειραζει και με φωναζει Παρασκευη(απ΄το Μεγαλη Παρασκευη)νιωθω πολυ τυχερη που τον εχω στη ζωη μου].

Παλευω αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο.

Ευχομαι σε ολες μας τα βλασταρια μας να εχουν μονο υγεια τιποτα αλλο,ολα τα αλλα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω τα μωρα που γεννιουνται με μικρο βαρος τρωνε περισσοτερο κ παιρνουν διπλασιο βαρος απο οτι ενα μωρο με κανονικο βαρος.τα εχει μελετησει ολα η φυση μην αγχωνεσαι

 

Ετσι ακριβως εκανε και η κορη μου, που τη γεννησα προωρα. Γεννηθηκε 1820 γρ και τωρα 7 μηνων και 2 εβδομαδων ειναι 9620γρ. Ετρωγε πολυ τους πρωτους μηνες και επαιρνε 1,5 κιλο σχεδον καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...