Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κληρονομικό δίκαιο.


beba09

Recommended Posts

Μακάβρια η ερώτηση εάν όμως υπάρχει ανάμεσα μας κάποια δικηγόρος ή λογίστρια που ξέρει να μας απαντήσει.

 

Εάν κάποιος κληρονομήσει μαζί με άλλους ένα σπίτι μαζί με τον επιζών γονέα και τα αδέλφια του, διαθήκη δεν υπάρχει, στο οποίο και ήδη ζει μέσα ο ένας γονέας και το ένα τέκνο, τα υπόλοιπα τέκνα μπορούν να ζητήσουν να αποχωρίσουν οι διαμένοντες ή να πουλήσουν το μερίδιο τους και μόνο ή να έρθουν να εγκατασταθούν με γνώμονα ότι το σπίτι ανήκει και κατά ένα μερίδιο σε αυτούς ή να κατέχουν κλειδιά του οικήματος και να έρχονται όποτε θέλουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά η κοινή λογική λέει ότι από τη στιγμή που είναι δικό τους το σπίτι, μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν.

 

Να το πουλήσουν, να ζητήσουν από αυτόν που μένει να βγει, να ζητήσουν ενοίκιο κλπ κλπ

Όπως ακριβώς αν αγοράσεις ένα σπίτι και το νοικιάσεις σε κάποιον άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω σχεση με τον κλαδο... αλλα απο κατι οικογενειακα κληρονομικα θεματακια, αυτο που περιγραφεις λεγεται εξ αδιερετου... Πραγμα που σημαινει οτι για να πωληθει/ενοικιαστει πρεπει να υπαρχει ομοφωνη γνωμη...(φεξε μου κ γλιστρησα δλδ...). Τωρα για την διαμονη, θεωρητικα ολοι εχουν δικαιωμα να το κατοικησουν. Αν εχετε κανει αποδοχη κληρονομιας ολα αυτα βεβαια..... Αν υπαρχει συνεννοηση μεταξυ σας, θα βγαλετε καποια ακρη, αλλιως...καπου...καπως....καποτε....:lol::lol::lol:

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα επειδη μας απασχολει ενα σχετικο θεμα ξερω οτι οταν ενα ακινητο περναει χωρις διαθηκη παει στον πιο κοντινο συγγενη, εδω θα ελεγα οτι ειναι ο αλλος γονιος που θα πρεπει να κανει αποδοχη κληρονομιας. Αν κανουν αποδοχη και τα παιδια με τη σειρα τους τοτε παει εξ αδιαιρετου και πρεπει να τα βρουν μεταξυ τους.

 

Εγω αναρωτιεμαι αν δεν κανει αποδοχη κληρονομιας αυτος που ειναι ο πιο κοντινος συγγενης (λογω οικονομικων λογων) τοτε κινειται αυτοματα καποια διαδικασια και ζητειται αποδοχη απο τους επομενους συγγενεις? Η μενει το θεμα ετσι αν δεν το κινησει καποιος?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι μπορούν να απαιτήσουν να μείνουν στο σπίτι. εξάλλου τα κινητά πράγματα (έπιπλα, ρούχα, σκεύη) πηγαίνουν στον επιζώντα σύζυγο, οπότε δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν.

νομίζω ότι ο επιζών σύζυγος διακιούται το 1/4 της περιουσίας και τα τέκνα τα υπόλοιπα.

μπορεί να γίνει εξαγορά του ποσοστού από τους ενδιαφερόμενους, αλλιώς θα πρέπει να πωληθεί το σπίτι και να μοιραστούν όλοι οι κληρονόμοι ανάλογα το ποσό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλο αυτό μου χτυπάει το καμπανάκι ότι κάπως έτσι βλέπεις κάτι σπίτια διαμάντια στην επαρχία και στις πόλεις να ρημάζουν...

 

Καλό και γρήγορο ξεμπέρδεμα εύχομαι.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα επειδη μας απασχολει ενα σχετικο θεμα ξερω οτι οταν ενα ακινητο περναει χωρις διαθηκη παει στον πιο κοντινο συγγενη, εδω θα ελεγα οτι ειναι ο αλλος γονιος που θα πρεπει να κανει αποδοχη κληρονομιας. Αν κανουν αποδοχη και τα παιδια με τη σειρα τους τοτε παει εξ αδιαιρετου και πρεπει να τα βρουν μεταξυ τους.

 

Εγω αναρωτιεμαι αν δεν κανει αποδοχη κληρονομιας αυτος που ειναι ο πιο κοντινος συγγενης (λογω οικονομικων λογων) τοτε κινειται αυτοματα καποια διαδικασια και ζητειται αποδοχη απο τους επομενους συγγενεις? Η μενει το θεμα ετσι αν δεν το κινησει καποιος?

 

Αν κάποιος πεθάνει και δεν έχει αφήσει διαθήκη, η περιουσία του διανέμεται σύμφωνα με το νόμο («εξ αδιαθέτου» διανομή). Συγκεκριμένα ο νόμος ρυθμίζει ποιοι κληρονομούν και τι ποσοστό ο καθένας τους.

Η διανομή γίνεται κατά «τάξεις», δηλαδή αν υπάρχουν κληρονόμοι εγγύτερου βαθμού, αποκλείουν κληρονόμους πιο μακρινού βαθμού π.χ. αν υπάρχουν παιδιά αποκλείονται από την κληρονομία τα αδέλφια του αποθανόντος.

Η περίπτωση σου:

1η τάξη: Αν ο αποθανών έχει αφήσει απογόνους («κατιόντες») τότε κληρονομούν αυτοί .Δηλαδή κληρονομούν τα παιδιά του, ενώ αν κάποιο από τα παιδιά του έχει πεθάνει τότε η μερίδα του πάει στα παιδιά του, αν έχει, «κατά ρίζες». Αν δεν έχει παιδιά επαυξάνεται η κληρονομία των άλλων δικαιούχων. Αν υπάρχει επιζών σύζυγος κληρονομεί κατά το 1/4 ενώ τα παιδιά μοιράζονται εξ ίσου τα υπόλοιπα 3/4.

Πάντως οι δικαιούχοι, είτε ο κληρονομούμενος είχε διαθήκη είτε όχι, θα πρέπει να αποδεχτούν ή να αποποιηθούν την κληρονομία μέσα σε διάστημα τεσσάρων μηνών από τη στιγμή που έμαθαν το θάνατο ή από τη στιγμή που δημοσιεύτηκε η διαθήκη. Για τους κατοίκους του εξωτερικού η ανάλογη προθεσμία είναι ενός έτους. Αν μέσα στο διάστημα αυτό δεν κάνουν αποδοχή ή αποποίηση τότε θεωρείται ότι έγινε σιωπηρή αποδοχή.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Catrin σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Αν ειναι ευκολο διαβασε πως ακριβως εχει το θεμα. Πεθαινει ο παππους κι αφηνει το σπιτι στο χωριο. Εχει ενα γιο κι ενα εγγονι απο το αλλο παιδι που πεθανε. Ο γιος ρωτησε εκει (επαρχια) και του ειπαν οτι αυτος ειναι ο κληρονομος και αν θελει αυτος να παρει ποσοστο το αλλο παιδι μπορει να κανει αποδοχη κληρονομιας μαζι του και να παρουν το σπιτι εξ αδιαιρετου.

 

Το προβλημα που παρουσιαστηκε τωρα ειναι οτι τελικα το σπιτι εχει πολεοδομικες ατασθαλιες που δεν γνωριζε ο γιος. Ο ενας οροφος ειναι αυθαιρετο κτισμα που ουδεποτε νομιμοποιηθηκε οπως νομιζε. Ετσι για να γινει αποδοχη πρεπει αρχικα να νομιμοποιηθει και ειναι μεγαλο το ποσο, δεν μπορει να το πληρωσει ο γιος. Αποφασισε να το αφησει ετσι και να μη κανει αποδοχη. Νομιζει οτι θα χρησιμοποιει το σπιτι χωρις προβλημα (που δεν θα το χρησιμοποιει δλδ γιατι κοπηκαν ρευματα κλπ αλλα λεμε τωρα)

 

Κι εγω αναρρωτιεμαι. Μπορει να μεινει η κατασταση ετσι? Δεν θα ασχοληθει καποιος απο την εφορια η δεν ξερω που με το τι γινεται αυτο το σπιτι/ Φορους κλπ? Αυτο ειναι η σιωπηρη αποδοχη? Καποια στιγμη θα πρεπει να δηλωθει στο Ε9 .....

 

Θα θεωρηθει σιωπηρη αποδοχη απο τον γιο αλλα και το εγγονι? Δλδ το σπιτι περναει στην κατοχη τους ετσι, χωρις συμβολαιογραφικη πραξη?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι δικαιούχοι, είτε ο κληρονομούμενος είχε διαθήκη είτε όχι, θα πρέπει να αποδεχτούν ή να αποποιηθούν την κληρονομία μέσα σε διάστημα τεσσάρων μηνών από τη στιγμή που έμαθαν το θάνατο ή από τη στιγμή που δημοσιεύτηκε η διαθήκη. Για τους κατοίκους του εξωτερικού η ανάλογη προθεσμία είναι ενός έτους. Αν μέσα στο διάστημα αυτό δεν κάνουν αποδοχή ή αποποίηση τότε θεωρείται ότι έγινε σιωπηρή αποδοχή.

 

επειδή κάναμε πρόσφατα :cry: αποδοχή κληρονομιάς, οι προσθεσμίες που μας είπαν δικηγόρος-συμβολαιογράφος είναι οι εξής: 6 μήνες αποδοχή κληρονομιάς και 4 μήνες αποποίηση χρεών (εφόσον υπάρχουν).

Εντάξει εμείς δεν είχαμε θέμα με χρέη, αλλά ήταν το πρώτο που μας τόνισαν!!!

την αποδοχή κληρονομίας την ολοκληρώσαμε στους 5 μήνες!!!

η μαμά μου κληρονόμησε το 25% κι εγώ το 75% (είμαι μοναχοπαίδι), εκτός από το αυτοκίνητο που κληρονομήθηκε 100% από τη μαμά μου.

 

ακόμα και ένα παλιό δίκυκλο το κληρονομήσαμε 25% και 75% :lol: :lol: και ο υπάλληλος του υπουργείου συγκοινωνιών στο πόστο των μεταβιβάσεων είναι το πιο αισχρό και ελεεινο άτομο που συναντήσα ποτέ στη ζωή μου....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα επειδη μας απασχολει ενα σχετικο θεμα ξερω οτι οταν ενα ακινητο περναει χωρις διαθηκη παει στον πιο κοντινο συγγενη, εδω θα ελεγα οτι ειναι ο αλλος γονιος που θα πρεπει να κανει αποδοχη κληρονομιας. Αν κανουν αποδοχη και τα παιδια με τη σειρα τους τοτε παει εξ αδιαιρετου και πρεπει να τα βρουν μεταξυ τους.

 

Εγω αναρωτιεμαι αν δεν κανει αποδοχη κληρονομιας αυτος που ειναι ο πιο κοντινος συγγενης (λογω οικονομικων λογων) τοτε κινειται αυτοματα καποια διαδικασια και ζητειται αποδοχη απο τους επομενους συγγενεις? Η μενει το θεμα ετσι αν δεν το κινησει καποιος?

 

τι εννοείς για οικονομικούς λόγους;;; δηλαδή για να κάνει αποδοχή θα πρέπει να πληρώσει κάποιος, και πόσο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοείς για οικονομικούς λόγους;;; δηλαδή για να κάνει αποδοχή θα πρέπει να πληρώσει κάποιος, και πόσο;;

Εγώ πλήρωσα 300? την συμβολαιογραφο (επαρχία) για το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιας. Επίσης, δεν ειναι απαραιτητο πως κληρονομεις μόνο περιουσια από τον/την μακαρίτη, μπορει να κληρονομεις και χρέη

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πεθάνει και δεν έχει αφήσει διαθήκη, η περιουσία του διανέμεται σύμφωνα με το νόμο («εξ αδιαθέτου» διανομή). Συγκεκριμένα ο νόμος ρυθμίζει ποιοι κληρονομούν και τι ποσοστό ο καθένας τους.

Η διανομή γίνεται κατά «τάξεις», δηλαδή αν υπάρχουν κληρονόμοι εγγύτερου βαθμού, αποκλείουν κληρονόμους πιο μακρινού βαθμού π.χ. αν υπάρχουν παιδιά αποκλείονται από την κληρονομία τα αδέλφια του αποθανόντος.

Η περίπτωση σου:

1η τάξη: Αν ο αποθανών έχει αφήσει απογόνους («κατιόντες») τότε κληρονομούν αυτοί .Δηλαδή κληρονομούν τα παιδιά του, ενώ αν κάποιο από τα παιδιά του έχει πεθάνει τότε η μερίδα του πάει στα παιδιά του, αν έχει, «κατά ρίζες». Αν δεν έχει παιδιά επαυξάνεται η κληρονομία των άλλων δικαιούχων. Αν υπάρχει επιζών σύζυγος κληρονομεί κατά το 1/4 ενώ τα παιδιά μοιράζονται εξ ίσου τα υπόλοιπα 3/4.

Πάντως οι δικαιούχοι, είτε ο κληρονομούμενος είχε διαθήκη είτε όχι, θα πρέπει να αποδεχτούν ή να αποποιηθούν την κληρονομία μέσα σε διάστημα τεσσάρων μηνών από τη στιγμή που έμαθαν το θάνατο ή από τη στιγμή που δημοσιεύτηκε η διαθήκη. Για τους κατοίκους του εξωτερικού η ανάλογη προθεσμία είναι ενός έτους. Αν μέσα στο διάστημα αυτό δεν κάνουν αποδοχή ή αποποίηση τότε θεωρείται ότι έγινε σιωπηρή αποδοχή.

 

 

 

Καλησπέρα καλή μου και σε ευχαριστώ πολύ, αυτά ξέρω και εγώ 1/4 ο σύζυγος και 3/4 τα παιδιά (σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση), τα έπιπλα κλπ στο σύζυγο. Τι γίνεται όμως πως το διαχειρίζονται;;; μπορούν τα 2 ή το ένα τέκνο να εξαναγκάσουν τους άλλους να φύγουν από το σπίτι, να το πουλήσουν ή να έρθουν να μείνουν ενώ ήδη έχουν οικογένεια. αυτά τα θέματα πως διαχειρίζονται....;; πρέπει να υπάρχει ομοφωνία;;

 

λυπάμαι αλλά υπάρχουν και άνθρωποι γαιδούρια και επικύνδινοι.

 

Επίσης κάτι ακόμα η μητέρα μου έγραψε με γονική παροχή ένα άλλο σπίτι όταν καλή ώρα φύγει από αυτή την ζωή απλά μου έρχεται η επικαρπία;;; όπως γράφει η γονική παροχή ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο, πχ αποδοχή κληρονομιάς;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το θέμα είναι παντελώς μακάβριο, το ξέρω αλλά πλέον έχω παιδί και επειδή με είχαν όλη για την αδελφή που θα μείνει ανύπαντρη και άτεκνη και μην ανησυχείς εμείς θα σε αναλάβουμε, λυπάμαι δεν τους έκανα την χάρη και έχω μωρό. Περιττό να πω ότι σκάσανε από το κακό τους. Η σχέση με τα αδέλφια μου έγινε άθλια από τότε που παντρευτήκαν.

 

Το θέμα είναι ότι πρόσφατα έπαθε κάτι η μάνα μου και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, άσε που στο σπίτι που ζω ρίχνω ένα σωρό λεφτά και θέλει ένα σωρό επισκευές. Να ξέρω για ποιον φτιάχνω δηλαδή.

 

Επίσης λυπάμαι πολύ που οι γονείς μου δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να κάνουν καθαρές εξηγήσεις παρά άφησαν το περιθώριο να γίνεται ο χαμός. Περιττό να πω ότι όλη η περιουσία της γιαγιάς μου σε οικόπεδα έμεινε στον αέρα γιατί κανείς δεν ξερει τι και πως και τέλος παντων δράμα.....κάτι που έγινε για ένα σωρό άτομα στο σόι. έλεος πλέον με αυτά τα κληρονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα;

Πως ξέρεις ποιανού είσαι κληρονόμος και σε ποιον βαθμό σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαθήκη; Δηλαδή αν πχ οι εγγύτεροι συγγενείς κάνουν αποποίηση κληρονομιάς και εσύ είσαι ο επόμενος στη λίστα, πως σου κοινοποιείται; Ή μήπως πρέπει να το ψάξεις μόνος σου;

Γενικά σε περίπτωση που υπάρξει κάποιος θάνατος, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις και πως γνωρίζεις αν υπάρχουν χρέη;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς για οικονομικούς λόγους;;; δηλαδή για να κάνει αποδοχή θα πρέπει να πληρώσει κάποιος, και πόσο;;

 

Ναι πληρωνεις συμβολαιογραφο, στη περιπτωση που λεω θα παει 400-600 απο οτι ειπαν και αναλογως με την αξια του ακινητου και την περιουσιακη σου κατασταση ισως υπαρξουν φοροι κληρονομιας.

 

Αλλα για να γινει η αποδοχη πρεπει να νομιμοποιηθει το ακινητο και εκει υπαρχουν προστιμα στη πολεοδομια και αμοιβη μηχανικου. Κσι οτι αλλο προκυψει. Αν υπαρχει δλδ καποιο τετοιο θεμα στο ακινητο πρεπει να τακτοποιηθει για να γινει η αποδοχη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης κάτι ακόμα η μητέρα μου έγραψε με γονική παροχή ένα άλλο σπίτι όταν καλή ώρα φύγει από αυτή την ζωή απλά μου έρχεται η επικαρπία;;; όπως γράφει η γονική παροχή ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο, πχ αποδοχή κληρονομιάς;;;

 

Απο οσο ξερω αυτο περναει κατευθειαν σε σενα και δεν χρειζεται να κανεις τιποτα. Απλα να ελεγξεις το θεμα τυχον φορολογιας οπως ειπα πανω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λυπάμαι πολύ που οι γονείς μου δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να κάνουν καθαρές εξηγήσεις παρά άφησαν το περιθώριο να γίνεται ο χαμός. Περιττό να πω ότι όλη η περιουσία της γιαγιάς μου σε οικόπεδα έμεινε στον αέρα γιατί κανείς δεν ξερει τι και πως και τέλος παντων δράμα.....κάτι που έγινε για ένα σωρό άτομα στο σόι. έλεος πλέον με αυτά τα κληρονομικά.

 

Και η περιπτωση που αναφερω τετοια ειναι, ο παππους δεν ηθελε να λυσει το προβλημα, ουτε καν να αφησει διαθηκη. Και τωρα πρεπει να πληρωσει ο γιος ενα καρο λεφτα, να νομιμοποιησει το ακινητο, να πληρωσει ολα τα συμβολαιογραφικα εξοδα για να δωσει το μισο σπιτι στον ανηψιο του. Και δυστυχως θα χαθουν ολα τα χωραφια τους.

Δυστυχως οι παππουδες το θεωρουν πιο ευκολο (γι αυτους) να αφησουν τα προβληματα σε αλλους παρα να τα διαχειριστουν στενοχωροντας τα παιδια τους. Τωρα αν προκυψουν προβληματα ολη η περιουσια του θα μεινει στον αερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή μου και σε ευχαριστώ πολύ, αυτά ξέρω και εγώ 1/4 ο σύζυγος και 3/4 τα παιδιά (σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση), τα έπιπλα κλπ στο σύζυγο. Τι γίνεται όμως πως το διαχειρίζονται;;; μπορούν τα 2 ή το ένα τέκνο να εξαναγκάσουν τους άλλους να φύγουν από το σπίτι, να το πουλήσουν ή να έρθουν να μείνουν ενώ ήδη έχουν οικογένεια. αυτά τα θέματα πως διαχειρίζονται....;; πρέπει να υπάρχει ομοφωνία;;

 

 

Επειδη καποτε ειχε απασχολησει συγγενεις μου αυτο το θεμα απο οτι μου χαν πει αρχικα πρεπει να υπαρχει συμφωνια για να πουληθει ενα ακινητο εξ αδιαιρετου. Αλλα αν ο ενας εχει πχ οικονομικα προβληματα μπορει με δικαστηριο να ζητησει να βγει σε πωληση το ακινητο. Και το δικαστηριο να υποχρεωσει τον διαφωνουντα να πουλησει. Δεν ξερω αν οντως ισχυει αυτο, καλο θα ηταν να μας πει καποιος δικηγορος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο μπέρδεμα τα κληρονομικά,το ίδιο εχω πάθει με μια υπερήλικη θεία που εχει ενα μικρό σπιτάκι σε κακά χάλια, με το θείο δεν είχαν παιδιά,θέλει να το πουλήσει και με τα χρήματα να μπει σε γηροκομείο,λόγω κρίσης δεν πωλείται,το αποτέλεσμα είναι η γυναίκα να εχει πρόβλημα επιβίωσης και απο τους 15 κληρονόμους να δίνουμε οι 6 ενα ποσό κάθε μήνα για να ζει αξιοπρεπώς,οταν εχεις κάτι εξ αδιαιρέτου και 1 να διαφωνήσει δεν κάνεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

και ο υπάλληλος του υπουργείου συγκοινωνιών στο πόστο των μεταβιβάσεων είναι το πιο αισχρό και ελεεινο άτομο που συναντήσα ποτέ στη ζωή μου....

 

Να κάνεις επώνυμη καταγγελία εκεί που πρέπει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω αυτο περναει κατευθειαν σε σενα και δεν χρειζεται να κανεις τιποτα. Απλα να ελεγξεις το θεμα τυχον φορολογιας οπως ειπα πανω.

 

οκ σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Πεθαινει ο παππους κι αφηνει το σπιτι στο χωριο. Εχει ενα γιο κι ενα εγγονι απο το αλλο παιδι που πεθανε. Ο γιος ρωτησε εκει (επαρχια) και του ειπαν οτι αυτος ειναι ο κληρονομος και αν θελει αυτος να παρει ποσοστο το αλλο παιδι μπορει να κανει αποδοχη κληρονομιας μαζι του και να παρουν το σπιτι εξ αδιαιρετου.

 

Το προβλημα που παρουσιαστηκε τωρα ειναι οτι τελικα το σπιτι εχει πολεοδομικες ατασθαλιες που δεν γνωριζε ο γιος. Ο ενας οροφος ειναι αυθαιρετο κτισμα που ουδεποτε νομιμοποιηθηκε οπως νομιζε. Ετσι για να γινει αποδοχη πρεπει αρχικα να νομιμοποιηθει και ειναι μεγαλο το ποσο, δεν μπορει να το πληρωσει ο γιος. Αποφασισε να το αφησει ετσι και να μη κανει αποδοχη. Νομιζει οτι θα χρησιμοποιει το σπιτι χωρις προβλημα (που δεν θα το χρησιμοποιει δλδ γιατι κοπηκαν ρευματα κλπ αλλα λεμε τωρα)

 

 

 

 

Στην αποδοχη κληρονομιας ειτε με διαθηκη ειτε οχι , δεν απαιτειται βεβαιωση νομιμοτητας κτιριου. Αποδεχονται το ακινητο με τα αντιστοιχα ποσοστα που κληρονομει ο καθενας. Δεν μπορει ομως να γινει συσταση οριζοντιας συνιδιοκτησιας , ωστε να χωρισουν το κτιριο σε αυτοτελεις ιδιοκτησιες, ανα οροφο στη δικη σου περιπτωση , χωρις να εχει προηγηθει τακτοποιηση ή νομιμοποιηση αυθαιρετου.

Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα αποδοχης κληρονομιας σε αυθαιρετα, αλλα θα το εχουν εξ αδιαιρετου οι κληρονομοι. Το προβλημα ειναι ο χωρισμος της περιουσιας με μεταβιβασεις, τοτε τα κτιρια πρεπει να ειναι νομιμως υφισταμενα ή ενταχμενα στους νομους τακτοποιησης.

 

Το καλυτερο σε αυτες τις περιπτωσεις για τα ακινητα οπου υπαρχουν αυθαιρετα ή υπερβασεις σε σχεση με την Οικοδομικη Αδεια, εαν ο κληρονομουμενος δεν θελει η δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να τα τακτοποιησει, ειναι να κανει διαθηκη και να χωρισει την περιουσια του. Ετσι θα μπορει να γινει αποδοχη και δεν θα χρειαζονται μεταβιβασεις , που απαιτειται βεβαιωση νομιμοτητας . Εννοειται ουτε γονικη παροχη μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις.

Για αυτο το λογο μετα το Ν. 4014/11 , εχουν παγωσει ολες οι γονικες και γινονται πολλες διαθηκες, γιατι τα κτιρια που δεν εχουν αυθαιρεσιες ειναι απο λιγα ως ελαχιστα.

 

Οι διαθηκες ομως πρεπει να γινονται σωστα σε συμβολαιογραφο και να ειναι βασισμενες σε τοπογραφικα διαγραμματα ωστε να προλαβαινονται πολλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έγινε το ένα ακίνητο με γονική παροχή είναι νόμιμο σε όλα και βέβαια πήγαμε σε συμβολαιογράφο. Εκεί πληρώσαμε ένα ποσό καθόλου μικρό κοντά στο 2000 χιλιαρο, νομίζω. Η μητέρα μου έχει πει ότι όταν πεθάνει θα μου έρθει και η επικαρπία και θα έχω πλήρη κυριότητα μέχρι τότε εκείνη ορίζει για το ακίνητο, όχι βέβαια για πώληση, αλλά για ενοικίαση ή επισκευές κλπ.

 

Για το άλλο ακίνητο απλά δεν έχει αποφασίσει που θα δοθεί και επειδή μένω εγώ σε αυτό, εάν μας μείνει εξ' αδιαιρέτου θέλω να ξέρω τι δικαιώματα και το υποχρεώσεις έχω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αποδοχη κληρονομιας ειτε με διαθηκη ειτε οχι , δεν απαιτειται βεβαιωση νομιμοτητας κτιριου. Αποδεχονται το ακινητο με τα αντιστοιχα ποσοτα που κληρονομει ο καθενας. Δεν μπορει ομως να γινει συσταση οριζοντιας συνιδιοκτησιας , ωστε να χωρισουν το κτιριο ανα αυτοτελη ιδιοκτησια, ανα οροφο στη δικη σου περιπτωση , χωρις να εχει προηγηθει τακτοποιηση η νομιμοποιηση αυθαιρετου.

Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα αποδοχης κληρονομιας σε αυθαιρετα, αλλα θα το εχουν εξ αδιαιρετου οι κληρονομουμενοι. Το προβλημα ειναι ο χωρισμος της περιουσιας με μεταβιβασεις, τοτε τα κτιρια πρεπει να ειναι νομιμως υφισταμενα η ενταχμενα στους νομους τακτοποιησης.

 

Το καλυτερο σε αυτες τις περιπτωσεις για τα ακινητα οπου υπαρχουν αυθαιρετα , εαν ο κληρονομουμενος δεν θελει η δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να τα τακτοποιησε ειναι να κανει διαθηκη και να χωρισει την περιο θα ειναι χωρισμενη η περιουσια, θα μπορει να γινει αποδοχη και δεν θα χρειαζονται μεταβιβασεις , που απιτειται να ειναι νομιμα τα κτιρια . . Εννοειται γονικη παροχη δεν μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις.

Για αυτο το λογο μετα το Ν. 4014 , εχουν παγωσει ολες οι γονικες και γινονται πολλες διαθηκες, γιατι τα κτιρια που δεν εχουν αυθαιρεσιες ειναι απο λιγα ως ελαχιστα.

 

Οι διαθηκες ομως πρεπει να γινονται σε συμβολαιογραφο και να ειναι βασισμενες σε τοπογραφικα διαγραμματα ωστε να προλαβαινονται πολλα προβληματα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...