Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Καλησπέρα.Σε ένα μήνα ξεκινάμε στερεές τροφές(στον 6 )και η παιδίατρος είπε να ξεκινήσουμε με βρασμένα λαχανικά εποχής και μετα απο μια βδομάδα τα φρούτα..Ποια είναι τα ποιο"αθώα" λαχανικά πέρα απο την πατάτα και το κολοκύθι που μπορεί να δεχτεί ένα παιδί με πολλές αλλεργίες?

 

Κάθε εποχή έχει τα δικά της. Το σημαντικότερο είναι να εισάγεις μόνο μια νέα τροφή κάθε 4-7 μέρες και όχι όλα μαζί, ώστε αν κάτι πειράξει το μωρό, να αποκλειστεί αυτό το τρόφιμο. Συνήθως αφήνουμε τελευταίες τις τροφές που έχουν μικρα σποράκια πχ ντομάτες, μελιτζάνες κτλ. Επίσης, τα εσπεριδοειδή τα αφήνουμε για τον χρόνο. Δεν δοκιμάζουμε φράουλες.

Εδώ θα δεις προτάσεις για γεύματα και άλλα στοιχεία:

http://www.wholesomebabyfood.com/

Εδώ θα δεις γενικές οδηγίες για την εισαγωγή στις στερεές:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

Καλό είναι να μιλήσεις και με έναν αλλεργιολόγο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα fairy's mom!Σε ειχα ρωτησει λιγες μερες πριν για τη συμβουλο θηλασμου και μετα την απαντηση σου κλεισαμε ραντεβου μαζι της για την Τριτη το οποιο περιμενω με μεγαλη χαρα και ανυπομονησια!!Θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του αλλεργιολογου και του ομοιοπαθητικου γιατι με ενδιαφερουν πολυ και θα ηθελα να ειναι οι επομενοι που θα απευθυνθουμε για την αλλεργια του μωρου μας!!Ευχαριστω πολυ για ολα!!!!!!Η βοηθεια σου ανεκτιμητη!!!

 

Εστειλα πμ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση μας ειναι η εξης: θηλαζω φυσικά ακόμα με πληρη αποχη γαλακτομικων και παραγωγων. τρωω ολα τα υπολοιπα σιγα σιγα για να παρατηρώ. το μωρό μου τρωει μηλο,αχλαδι,μπανανα και σουπα (κοτοπουλο, σελινο, κολοκυθι, καροτο, πατατα, λαδι, σταγονες λεμονι). ανα τρεις ημερες κάθε υλικό.

 

προκληση μου ειπαν να κανω στους 10μήνες. μήπως είναι νωρίς? και μου ειπε να του δοκιμάσω να του δωσω και μοσχαρι οπου θα βοηθησει την αναιμια. Αφού είναι αλλεργικη στο γαλα δεν θα είναι και στο κρέας?? δεν ξέρω τι να κάνω και δεν σε βοηθάει κανένας γιατί δυστυχώς και αυτοί δεν ξέρουν. καποια βοήθεια σε αυτό??

 

Λένα από αυτά που τρώει η μικρή σου εμάς μας απαγόρεψε η αλλεργιολόγος το σέλινο και αρχικά και την μπανάνα. Την μπανάνα τη δοκίμασα 9,5 μηνων και την πείραξε. Επίσης απαγορευτικά τα όξινα (λεμόνι, πορτοκάλι) σίγουρα για το πρώτο έτος. Από κρέατα σίγουρα όχι μοσχάρι αν υπάρχει επιβεβαιωμένη αλλεργία στο γάλα. Μας επέτρεψε κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι (στα 2 τελευταία αλλάζω 2 φορές το νερό).

 

Επίσης μας επέτρεψε μπρόκολο (την φουντίτσα μόνο) και σπανάκι, πέρα από κολοκύθι, καρότο και πατάτα. Ό,τι δοκιμάζεις φρόντιζε να το δοκιμάζεις κάθε 5-7 μέρες, όχι λιγότερο από 5. Επίσης τα λαχανικά που είναι μέσα στη γη, αν μπορείς να τα παίρνεις βιολογικά και όχι από τις περιοχές που είναι μολυσμένοι οι υδροφόροι ορίζοντες, ακόμα κι αν είναι βιολογικά.

 

Τέλος, γιατρός δεν είμαι αλλά η πρόκληση στους 10 μήνες μου φαίνεται νωρίς..... Εμάς μας έχει προγραμματίσει στους 14 μήνες (6 μήνες μετά τα patch). Εσείς πότε κάνατε τα τελευταία τεστ?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως αφήνουμε τελευταίες τις τροφές που έχουν μικρα σποράκια πχ ντομάτες, μελιτζάνες κτλ. QUOTE]

 

amaretto πότε βάλατε εσείς την ντομάτα? Γιατί η αλλεργιολόγος μου την έχει στα απαγορευτικά για το μωρό (σε μένα επέτρεπε μόνο τη σάρκα χωρίς τα σπόρια, αν και από τον φόβο μου δεν την είχα δοκιμάσει) Για να πω την αλήθεια θα ήθελα να την βάλω στη διατροφή του μωρού, αλλά έλεγα να περιμένω τον χρόνο. Εσείς τι κάνατε?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αφήνουμε τελευταίες τις τροφές που έχουν μικρα σποράκια πχ ντομάτες' date=' μελιτζάνες κτλ. [/quote']

 

amaretto πότε βάλατε εσείς την ντομάτα? Γιατί η αλλεργιολόγος μου την έχει στα απαγορευτικά για το μωρό (σε μένα επέτρεπε μόνο τη σάρκα χωρίς τα σπόρια, αν και από τον φόβο μου δεν την είχα δοκιμάσει) Για να πω την αλήθεια θα ήθελα να την βάλω στη διατροφή του μωρού, αλλά έλεγα να περιμένω τον χρόνο. Εσείς τι κάνατε?

 

Στερεές αρχίσαμε στους 7.5 μήνες (Απρίλιος) και δοκιμάζαμε μια καινούργια τροφή κάθε βδομάδα. Το μωρό κυρίως θήλαζε, οπότε, καταλαβαίνεις ότι πέρασε πολύυυς καιρός, για να τα δοκιμάσουμε "όλα".

Μέχρι το έτος, δεν δοκίμασε κανένα από τα συνηθισμένα αλλεργιογόνα και δεν είχαμε κάποια αντίδραση.

ΑΛΛΑ έκανε αντίδραση σε μήλο, αχλάδι, λάδι, κρεμμύδι, καρότο και άλλα που θεωρούνται σχετικά ακίνδυνα κάπου στους 14 μήνες (χειμώνας), παρόλο που τα έτρωγε την προηγούμενη άνοιξη. Δεν της τα δίναμε για κάποιο διάστημα και βγάλαμε το χειμώνα με μπανάνες, ώσπου, όταν ήταν 21 μηνών άρχισα την αποχή από γαλακτοκομικά. Τότε ήταν καλοκαίρι και δεν την πείραζε καμιά καλοκαιρινή τροφή, δοκιμάσαμε και ντομάτα και μελιτζάνα χωρίς πρόβλημα.

Το φθινόπωρο ξαναδοκιμάσαμε τις τροφές που είχαν βγάλει αντίδραση και τις έφαγε χωρίς συμπτώματα, οπότε ήταν σίγουρο πια ότι ήταν ψευδοαλλεργία λόγω διασταυρούμενης αντίδρασης με τα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ. Η αποχή κράτησε 6.5 μήνες. Ο τελευταίος μήνας ήταν και με αποχή από το μοσχάρι αλλά δεν φάνηκε καμιά διαφορά, οπότε το ξαναεντάξαμε. Μετά άρχισα να τρώω πάλι γαλακτοκομικά. Τότε άρχισε να τρώει και ψωμί (30 μηνών!) Ξαναεμφάνισε συμπτώματα τρώγοντας διάφορες τροφές μετά από 3-4 μήνες (Απρίλιος). Τότε ήταν που δοκίμασε πρώτη φορά πορτοκάλι και έκανε έκζεμα, το οποίο φαινόταν να εντείνεται με την κατανάλωση γλουτένης. Μετά από λίγο καιρό άρχισε νέα αποχή. Δοθείσης της ευκαιρίας δοκιμάσαμε αυγό, τις πρώτες φορές δεν την πείραξε, μετά άρχισε να βγάζει σπυράκια. Είχε ξεπεράσει τα 3. Βλέπεις, δεν βιαζόμαστε καθόλου, εφόσον τρώει σωστά και θρεπτικά, η ανάπτυξη της είναι καλή, παρά το περιορισμένο διαιτολόγιο. Όταν ήταν 20 μηνών, είχα κάνει μια λίστα με τροφές που τρώει και τροφές που την πειράζουν, για να τη δώσω στον αλλεργιολόγο, και διαπίστωσα ότι έτρωγε πολλά υγιεινά πράγματα που άλλα παιδάκια δεν ήθελαν ούτε να τα δουν.

 

Γράφω το σεντόνι, για να δείξω ότι δεν χρειάζεται άγχος αλλά μεθοδολογία .. έκανα και κάνω κι εγώ λάθη, γι'αυτό λέω πάντα ότι όσο πιο νωρίς ξεκινήσει η αποχή, τόσο καλύτερα για όλους. Μια μαμά που θηλάζει έχει το χρόνο με το μέρος της. Το παιδί μου έτρωγε 2 κουταλιές φαγητό μέχρι 14 μηνών και ήταν 13 κιλά και δεν ανησυχούσα καθόλου για την ανάπτυξη της, είχα φροντίσει να της φτάνει το γάλα μου, όσο δεν δεχόταν τις τροφές καλά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

άφω το σεντόνι, για να δείξω ότι δεν χρειάζεται άγχος αλλά μεθοδολογία .. έκανα και κάνω κι εγώ λάθη, γι'αυτό λέω πάντα ότι όσο πιο νωρίς ξεκινήσει η αποχή, τόσο καλύτερα για όλους. Μια μαμά που θηλάζει έχει το χρόνο με το μέρος της. Το παιδί μου έτρωγε 2 κουταλιές φαγητό μέχρι 14 μηνών και ήταν 13 κιλά και δεν ανησυχούσα καθόλου για την ανάπτυξη της, είχα φροντίσει να της φτάνει το γάλα μου, όσο δεν δεχόταν τις τροφές καλά.

 

 

Λοιπόν, ξέρετε τι καταλαβαίνω? Πέρα από τους ειδικούς, το καλύτερο εργαλείο των μαμάδων είναι η παρατήρηση. Επειδή όμως εύκολα ξεχνάμε, εμένα με βοήθησε ένα ημερολόγιο που κατέγραφα καθημερινά τί έτρωγα και πότε εμφάνιζε βλένες/αίμα κι αν ήταν πρωί ή βράδυ. Έτσι είδα ότι την πείραξε πχ ο αρακάς, το λάχανο και οι φακές, που έτρωγα εγώ.

 

Όσο για τον θηλασμό δεν άντεξα μετά από 5,5 μήνες την διατροφή και πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω απίστευτες τύψεις τώρα! :oops: Τα λέω στους δικούς μου, αλλά κανείς δεν με καταλαβαίνει... Μπορώ να πω ότι χαίρονται κιόλας, γιατί "επιτέλους τρώω"... Εγώ βέβαια δοκίμασα να την ξαναβάλω στο στήθος (έχω ακόμα ελάχιστο γάλα, που βγάζω με το θηλαστρο), αλλά το παιδί δεν το έπαιρνε, παρόλο που ήταν πεινασμένη και επέμενα. Το δοκίμασα 10 μέρες αφού σταμάτησα και μετά 20 περίπου μέρες που σταμάτησα. Δεν το πίστευα!!! Πώς γίνεται να προτιμά το απαίσιο Alfare και να με ξεχάσει τόσο γρήγορα???? Τεσπά τώρα το έχω πάρει απόφαση και πορευόμαστε πλέον με το ξένο γάλα, με τις ενοχές μας και με ελπίδες για γρήγορη ανοσία....

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελευταία φορά που κάναμε τα τεστ ηταν 5και μισό μηνών. απο τοτε δεν τα εχουμε ξανακανει.

 

Εγώ να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου? Θα έπαιρνα μία δεύτερη γνώμη, αν κάτι δεν μου πηγαινε καλά με αυτά που μου λέει ένας γιατρός (να σκεφτείς ότι έχω αλλάξει 5 παιδιάτρους μέχρι να καταλήξω στην έκτη που έχουμε τώρα και πλέον είμαι ευχαριστημένη)

Επίσης γνώμη μου είναι να περιμένεις να χρονίσει τουλάχιστον μέχρι να κάνεις πρόκληση.

 

Σου έχω στείλει πμ με τα στοιχεία. Αν πας, πες μας τι σας συμβούλευσε για την πρόκληση..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε κ μενα εγω εχω μπερδευτει εντελως πια... ο μικρος μου θηλαζει αποκλειστικα κ πριν ενα μηνα εμφανιστηκαν εκζεματα εντονοι κολικοι επιμονο μπουκωμα κτλ....εδω κ 2 βδομαδες απεχω απο τα γαλακτοκομικα κ ολες τις αλλεργιογονεσ τροφεσ πλην της γλουτενης.το ψωμι το κανω μονη μου...παραλληλα εκανε ομοιοπαθητκη η οποια θεραπεια τελειωσε κ περιμενουμε.οι κολικοι κοπηκαν κ γενικα ηρεμησε,τα εκζεματα παραμενουν αλλα δεν φουντωνουν σε γενικεσ γραμμες...το θεμα ειναι οτι ειδα αφοτου εκοψα τα παντα 3 φορες κουκιδες αιμα,ηταν ελαχιστο αλλα το ειδα.επισης υπαρχουν βλεννεσ στα κακακια...κ ρωταω τωρα...ειναι οτι ακομη δεν εχει καθαρισει ο οργανισμος του η ενδεχεται να τον πειραει παλι κατι?εχω απελπιστει δεν τρωω καθολου καλα δν ξερω πια τι να φαω ολο τα ιδια κ τα ιδια κ δεν μου αρεσουν τα λαχανικα ιδιαιτερα αλλα το θεμα ειναι οτι εχω φοβια πως οτι τρωω τον πειραζει..εχω κουραστει παρα πολυ κ πειναω βρε παιδια.εαν τον πειραζει κ η γλουτενη τι να πω πια δεν ξερω...τρωω συνεχεια κοτοπουλο,μακαρονια σκετα, κατσικι πατατες,ρυζι (η μαρμελαδα βερυκοκο πειραζει?)αυτα...τι αλλο να φαω?φοβαμαι να δοκιμασω σιγασιγα τις τροφες...τι να κανω πια ειμαι πολυστεναχωρημενη που δεν βρισκω ακρη...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε κ μενα εγω εχω μπερδευτει εντελως πια... ο μικρος μου θηλαζει αποκλειστικα κ πριν ενα μηνα εμφανιστηκαν εκζεματα εντονοι κολικοι επιμονο μπουκωμα κτλ....εδω κ 2 βδομαδες απεχω απο τα γαλακτοκομικα κ ολες τις αλλεργιογονεσ τροφεσ πλην της γλουτενης.το ψωμι το κανω μονη μου...παραλληλα εκανε ομοιοπαθητκη η οποια θεραπεια τελειωσε κ περιμενουμε.οι κολικοι κοπηκαν κ γενικα ηρεμησε,τα εκζεματα παραμενουν αλλα δεν φουντωνουν σε γενικεσ γραμμες...το θεμα ειναι οτι ειδα αφοτου εκοψα τα παντα 3 φορες κουκιδες αιμα,ηταν ελαχιστο αλλα το ειδα.επισης υπαρχουν βλεννεσ στα κακακια...κ ρωταω τωρα...ειναι οτι ακομη δεν εχει καθαρισει ο οργανισμος του η ενδεχεται να τον πειραει παλι κατι?εχω απελπιστει δεν τρωω καθολου καλα δν ξερω πια τι να φαω ολο τα ιδια κ τα ιδια κ δεν μου αρεσουν τα λαχανικα ιδιαιτερα αλλα το θεμα ειναι οτι εχω φοβια πως οτι τρωω τον πειραζει..εχω κουραστει παρα πολυ κ πειναω βρε παιδια.εαν τον πειραζει κ η γλουτενη τι να πω πια δεν ξερω...τρωω συνεχεια κοτοπουλο,μακαρονια σκετα, κατσικι πατατες,ρυζι (η μαρμελαδα βερυκοκο πειραζει?)αυτα...τι αλλο να φαω?φοβαμαι να δοκιμασω σιγασιγα τις τροφες...τι να κανω πια ειμαι πολυστεναχωρημενη που δεν βρισκω ακρη...

 

επειδη εχω περασει τα ιδια,σε καταλαβαινω απολυτα...και εγω μες στην απελπισια ημουν.κι ενω απειχα απο ολα τα γαλακτοκομικα,συνεχιζα να βλεπω αιμα.εκοψα και εσπεριδοειδη και ντοματα,τα ιδια.συνεχιζα να κοβω τροφες...μεχρι που εκοψα ολα τα αλλεργιογονα.τρωω μονο αρνι-κατσικι-κοτοπουλο-γαλοπουλα-χοιρινο(το κοτοπουλο με επιφυλαξη),μηλο,πατατα,κολοκυθι,λαχανο,πρασο,κρεμμυδι,σκορδο και καροτο.το αχλαδι και η μπανανα τα ελεγχω μηπως τον πειραζουν,το ιδιο και το μελι.

τωρα πια μπορω να πω οτι τρωω καλα και σωστα!μετα απο λιγο καιρο συνηθιζεις και αρχιζεις να κανεις εξυπνα γευματα,μονοτονα μεν,υγιεινα δε.οσον αφορα την μαρμελαδα...καλυτερα να σταματησεις να τρως τυποποιημενα!!!εγω ετσι την πατησα μαλλον.ενω ειχα κοψει τα αγελαδινα,ετρωγα τραχανα.υποτιθεται οτι ειναι απο κατσικισιο γαλα.το αιμα επεμενε,και μετα την ψυλλιαστηκα κ ειδα οτι στα συστατικα εγραφε σκετο γαλα.αρα...αγελαδινο.τελος και ο τραχανας.μετα ετρωγα παριζακι,ανακαλυψα αργοτερα οτι κ αυτο εχει πρωτεινες γαλακτος,μετα πηρα βραστη γαλοπουλα,που τελικα κ αυτη εχει πρωτεινες γαλακτος...μ'αυτα κ μ'αυτα εγω βρεθηκα να εχω κοψει τα παντα,και να μην μπορω να βγαλω ακρη.επειδη δεν προσεχα.

τωρα θα παω στις 24 στο παιδων,να δω τι εξετασεις θα μου κανουν...

mavromataki χαρηκα με τα νεα σας.αντε και γρηγορα σας ευχομαι να περασουν ολα!!!:-)

by the way,επειδη μενω επαρχια και θα κατεβω αθηνα μονο για τους γιατρους,ποσες μερες θα πρεπει να υπολογισω οτι θα μεινω αθηνα;πρεπει να με δουν 3 συνεχομενες μερες;για να ξερω και τι αδεια πρεπει να παρει ο αντρας μου...και πεφτει και 25η....:?

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας σε ολες!εχουμε και εμεις προβλημα με αλλεργιες.Γιναμε 5 μηνων σημερα με αλοκλειστικο θηλασμο φυσικα.Εδω και 2,5 μηνες εχουμε αιμα στα κακα μας.ξεκινησαμε αραια και που και τον τελευταιο καιρο πιο συχνα.Εχω αποκλεισει τα γαλακτομικα εδω και ενα μηνα και πολλα αλλα αργοτερα.Ακομα ομως δεν εχουμε δει φως:-(Ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση και δεν ξερω τι να φαω!Τον αλλο μηνα θα δουμε αλλεργιολογο στο Παιδων ελπιζω να μας βοηθησουν στο προβλημα μας γιατι εδω με τους παιδιατρους που εχουμε δει δεν μας βοηθανε.:twisted:Θα θελα την βοηθεια σας μιας και ειμαστε πολλες που εχουμε τα ιδια προβληματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας σε ολες!εχουμε και εμεις προβλημα με αλλεργιες.Γιναμε 5 μηνων σημερα με αλοκλειστικο θηλασμο φυσικα.Εδω και 2,5 μηνες εχουμε αιμα στα κακα μας.ξεκινησαμε αραια και που και τον τελευταιο καιρο πιο συχνα.Εχω αποκλεισει τα γαλακτομικα εδω και ενα μηνα και πολλα αλλα αργοτερα.Ακομα ομως δεν εχουμε δει φως:-(Ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση και δεν ξερω τι να φαω!Τον αλλο μηνα θα δουμε αλλεργιολογο στο Παιδων ελπιζω να μας βοηθησουν στο προβλημα μας γιατι εδω με τους παιδιατρους που εχουμε δει δεν μας βοηθανε.:twisted:Θα θελα την βοηθεια σας μιας και ειμαστε πολλες που εχουμε τα ιδια προβληματα!

 

κι εσεις τα ιδια;;;καλωσηρθατε στο κλαμπ...:(

οπως ειπα και πιο πανω,μην αγχωνεσαι για το τι θα τρως εσυ.θα την βρεις την ακρη σου.εγω οποτε πειναω τρωω ενα φρουτο,η ενα καροτο...φτιαχνω πρασορυζα,λαχανορυζα,και κρεατα ψητα χωρις εννοειται λεμονι-μουσταρδα κτλ.και ο αντρας μου οτι θελει το προσθετει στο πιατο.που και που του κανω και κανενα κοκκινιστο για να μην παραπονιεται...α!!!τρωω και οσπρια,ασπρα εννοειται.και δεν τον πειραζουν τον μπεμπη μου.αυτα προς το παρον,κ εμεις στην αναμονη ειμαστε για να μας δει αλλεργιολογος...α και αυτη την εβδομαδα,που θα κανουμε και το εμβολιο και θα μας δει η παιδιατρος,λεω να αρχισω να δοκιμαζω να του δινω κατιτις να φαει,του τρεχουν τα σαλια οταν τρωμε εμεις.

εστω λιγο μηλο,λιγη πατατα ή καροτο...εννοειται ενα-ενα την φορα,και με διαστημα 4-5 ημερων για την καθε νεα τροφη.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας αντιγράφω το διαιτολογιο αποφυγης που μου έδωσε η αλλεργιολόγος για μένα:

 

1. γάλα (αγελαδινό και κατσικίσιο), αυγό, ψάρι

2. όλα τα είδη περιπτέρου (τσίχλες, καραμέλες, πατατάκια, χυμοί, αναψυκτικά)

3. ξηροί καρποί (και σουσάμι)

4. όσπρια (φακές, φασόλια, ρεβύθια, σόγια)

5. μαλάκια - οστρακοειδή

6. Λαχανικά που έχουν σπόρο (φασολάκια, αρακάς, μπάμιες κλπ) και λάχανο

7. Φρούτα (σταφύλια, ακτινίδια, σύκα, ροδάκινο με φλούδα, φράουλες)

8. Αλκοόλ

9. Σοκολάτες

10. Τροφές τεχνικά χρωματισμένες και πακεταρισμένες

11. Μοσχάρι και χοιρινά προϊόντα (μπείκον, σαλάμια, λουκάνικα κλπ) - γενικότερα τα αλλαντικά. Το χοιρινό επιτρέπεται!!!!

12. Βελτιωτικά γεύσης (κέτσαπ, μουστάρδα, έτοιμες σάλτσες κλπ)

13. Έτοιμα φαγητα (πίτσες, σουβλάκια, fast food)

14. Ασπιρίνη και όλα τα μη στερινοειδή αντιφλεγμόνώδη. Επιτρέπεται η Παρακεταμόλη (Depon, panadol, dolal, lonarid, lonalgal)

 

Επιτρέπονται σε εμάς:

Λεμόνι (περιορισμένο σχετικά)

Μπρόκολο, χόρτα,

ντομάτα (μόνο η σάρκα της χωρίς τα σπόρια, αλλά περιορισμένη)

Βιτάμ (στο χαρτί)

Από γλυκά εγώ έτρωγα χωρίς να μας πειράζει μαρμελάδα μήλο, μαρμελάδα κεράσι, γλυκό του κουταλιού κεράσι και μέλι.

Επίσης πολύ θρεπτικό το αβοκάντο.

Και άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα.

 

Το κάθε παιδί όμως είναι διαφορετικό, οπότε κάθε μαμά κάνει τα πειράματά της με προσοχή, κάθε τροφή ξεχωριστά, με δοκιμή 5-7 ημερών η κάθε μία.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα συμπασχουσες μανουλες δεν μπορω να βγαλω ακρη και παει πολυς καιρος...η παιδιατρος αρχικα μολις ειδα το αιμα(φυσικα φοβηθηκα πολυ,οχι οτι τωρα δεν φοβαμε..)μου ειπε κατι για το στηθος απο καποια ραγαδα που φυσικα δεν ειχα.στην αρχη δεν ηταν και τοσο συχνο το αιμα.μετα αρχισαμε να εχουμε σχεδον καθημερινα και εντονο αιματακι.πηγα και σε δευτερη παιδιατρο μου μιλησε μεχρι και για πολυποδα αλλα καπου διαβασα σε post και αλλες μανουλες τα εχουνε ακουσει τα σχετικα.αλλα 90%μιλανε για αλλεργια στο αγελαδινο γαλα.και σας ρωτω γιατι μετα απο 1 μηνα αποχης απο γαλα επισης(αυγο,ψαρι ξ.κ,πορτοκαλι,χοιρινο,μοσχαρι)τρωω οσπρια λαχανικα ντοματα σαλτσα αρνι κατσικι κοτοπουλο γενικως προσεχω πολυ, και το κουραγιο μου το δωσατε ολες εσεις που περνατε τα ιδια.για να μην σας κουραζω,στεναχωριεμαι πολυ γιατι ακομη δεν μου εχει μιλησει καποιος με ακριβεια και μερικες φορες παει και αλλου το μυαλο.:-(θελω τοσα πολλα να πω αλλα δεν γινεται.

Αν μπορει καποια να μου πει γιατι ειμαι και λιγο ασχετη με την τεχνολογια πως απαντω σε καποια συγκεκριμενη μανουλα δηλ:μεσα στο πλαισιο;δεν ξερω αν με καταλαβατε τι εννοω;:roll:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...ειμαι καινουργιο μελος...και εχω ενα αγορακι 3 μηνων με αλλεργιες...πριν 5 μερες πηρα τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις του μικρου και ολες ειναι αρνητικες:(...εχουμε σιγουρα αλλεργια στο αγελαδινο γαλα,στους ξηρους καρπους και το σουσαμι,στο κουνουπιδι,στα καρυκευματα...το θεμα ειναι οτι την εχουμε παρουσιασει με πολλους τροπους...με αιμα και βλεννη στα κακα,με εκζεμα,με εντονο συγκαμα,με αναγωγες,με εντονους κολικους...και πολλα αλλα...

περιμενω τη γιατρο(αλλεργιολογο)να με παρει τηλ να μου τι να κανω...δε ξερω τι να τρωω πια...θελω πολυ να συνεχισω να θηλαζω,αλλα κουραστηκα να κανω το μωρακι μου πειραματοζωο....και μετα να αισθανομαι ενοχες...:cry:

 

θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας....περιμενω τις απαντησεις σας....:lol:

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα ΓΚΑΡΗΣ 23 στην ιδια μοιρα ειμαι και εγω και πειναω και δεν ξερω τι ακριβως μας πειραζει.ακομα δεν εχουμε παει αλλεργιολογο.ευχομαι σε ολα τα μωρακια περαστικα για παψουμε και εμεις να ειμαστε μονιμως μες στο ανχος

Link to comment
Share on other sites

ταυρακι και εγω που εχω παει...μεχρι στιγμης δεν εχω δει κατι...καμοια βοηθεια...βεβαια δεν ξερω τι θα μου πει οταν με παρει τηλ...αλλα δεν ελπιζω...

 

μακαρι να μπορουσε να μου ελεγε καποιος θα τρως αυτα και δεν θα πειραζουν το μωρο σου...

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω μαζι σου γκαρη.δηλαδη να μην ελπιζω οτι θα μασ βοηθησουν ε;δηλαδη αδικα θα κατεβουμε Αθηνα;:confused:τι να πω ειμαι εξαντλημενη και δεν θελω με τιποτα να κοψω τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...