Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλιοκάκη & ανάπτυξη παιδιού 5 ετών


Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου και φίλες

Έχω έναν γιό σχεδόν 5 ετών. Το 2009 κατά τη διάρκεια νοσηλείας του για άσχετο λόγο στο Αττικό νοσοκομείο, οι γιατροί πρόσεξαν καθυστέρηση στην σωματική του ανάπτυξη (ύψος, βάρος). Το είχαμε προσέξει, αλλά δεδομένου ότι ούτε εμείς οι γονείς δεν είμαστε ψηλοί, δεν του είχαμε δώσει τόσο σημασία. Λάθος μας όμως από ότι φάνηκε.

Μετά από διάφορες εξετάσεις που κάναμε από τότε έχουμε καταλήξει ότι μάλλον έχει κοιλιοκάκη (δυσανεξία στην γλουτένη).Με το μάλλον εννοώ ότι οι αιματολογικές μας βγαίνουν οριακά καλές, πράγμα που σημαίνει πως ίσως να είναι και κακές.

Τώρα είμαστε σε φάση όπου μας λένε ότι για να το σιγουρέψουμε πρέπει να κάνομε λήψη δείγματος από το λεπτό έντερο για βιοψία, μέσω γαστροσκόπησης, κατόπιν νάρκωσης.

Έχετε περάσει/ακούσει παρόμοια περίπτωση? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος σαφούς διάγνωσης της κοιλιοκάκης, χωρίς να μπλέκει κανείς με τέτοιες καταστάσεις?

Είναι αναστρέψιμη η κατάσταση όσον αφορά την ανάπτυξη? Μπορεί δηλαδή να κερδιθεί το χαμένο ύψος, ή ότι κάνουμε από δω και πέρα?

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

Εύη Q

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω να σου απαντησω αλλα θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο να μου πεις ποιες εξετασεις του ειναι ωριακες?Ο γιος μου 3 ετων ειναι στο υψος κατω απο την καμπυλη(ηταν 88,7 τον Αυγουστο που εκλεινε τα 3) αλλα κι εμεις ειμαστε χαλαροι δεδομενου οτι οικογενειακως ειμαστε κοντοι.

Σε παιδοενδοκρινολογο πηγες?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Φτου να πάρει, βλέπω πως η απάντησή μου δεν εμφανίζεται!

 

Λοιπόν τα γράφω πάλι.

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τις εξετάσεις που κάναμε μας τις όρισαν από το Αττικόν, κατά τη διάρκεια της νοσηλείας μας. Κάναμε διάφορες αιματολογικές, κάποιες από αυτές και έμείς οι γονείς για αποκλεισμό κληρονομικών αιτιών, κάναμε εξετάσεις θυρεοειδούς, ακτινογραφία οστικής πυκνότητας.

Συγνώμη ξαναγράφω σε λίγο.....

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι!

Τις εξετάσεις μας όλες τις είδε ο παιδοενδοκρινολόγος του Αττικόν και είπε μας είπε να επαναλάβουμε μόνο μία αιματολογική που έβγαινε οριακά καλή.

Αυτή επαναλάβαμε μετά 6 μήνες και πάλι βγήκε οριακά καλή. Είναι η ανίχνευση των ουσιών του οργανισμού που διασπούν τη γλουτένη. Ινγλουταμινάση νομίζω είναι η μία, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς, δεν τις έχω και μαζί μου.

 

Από τότε που ανακινήθηκε το θέμα, όλο μπροστά μου τη βρίσκω την κοιλιοκάκη και διαβάζω διάφορα, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό που θέλω να μάθω αν είναι εντελώς απαραίτητο να γίνει, είναι η εξέταση με την λήψη δείγματος για βιοψία.....

 

Δεν μου αρέσει η ιδέα της νάρκωσης και της όλης φάσης με σωληνάκια μέσω του στομαχιού και τέτοια, αν υπάρχει εναλλακτική....

Θα δούμε τί θα πεί και η γαστρεντερολόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για κανε ερωτηση στο θεμα αδυνατα μωρα......

το χεις υποψη σου????

αυτο ειναι http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1783034#post1783034

 

νομιζω οτι καποια εκει εχει κανει αυτην την εξεταση αλλα μου διαφευγει τωρα ποια.....

θα σου πουν τις εντυπωσεις και τις εμπειριες τους. απ οτι θυμαμαι δεν ηταν και τοσο ασχημη εμπειρια η εξεταση που λες.....

ελπιζω να βοηθησα.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...