Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερθυρεοειδισμος- χαμηλη tsh


Recommended Posts

εκανα εξεταση για θυροειδη στην 26 βδομαδα.

Μου προεκυψε:

TSH - 0,24

FT4- 1,22

FT3- 2,3

Μιλήσα με τον γυναικολογο και ως συνηθως με εκανε μπαλακι σε ενδοκρινολογο.

Εχει κανεις ιδεα τι σημαινουν ολα αυτα? Τι επιδραση εχει στο μωρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλεκα μου σε ευχαριστω. Μιλησα τωρα με τον ενδοκρινολογο, ο οποιος μου ειπε οτι οι χαμηλες τιμες δεν μας ανησυχουνε. Μονο οι υψηλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αναρωτιωμουν αν εχει ζητησει και σε αλλη κοπελα ο γυναικολογος της να κανει εξετασεις για θυροειδη στο τριτο τριμηνο εγκυμοσυνης, δεδομενου οτι οι εξετασεις μου ηταν καλες για το συγκεκριμενο θεμα προ εγκυμοσυνης. το προβλημα μου ειναι ο διαβητης κυησης. Καποια αλληγ κοπελα με διαβητη κυησης που ο γιατρος της, της ζητησε να κανει ελεγχο για θυροειδη????

 

Παροτι οι εξετασεις μου συμφωνα με το ενδοκρινολογο δεν φαινεται να εχουν προβλημα, ο γυναικολογος μου ζηταει να τις επαναλαβω στο ΙΑΣΩ γιατι λεει δεν εχει εμπιστοσυνη στην Βιοιατρικη!!!! Εχετε ακουσει κατι σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οι τιμές σου είναι μια χαρά! Επίσης κάθε διαγνωστικό κέντρο έχει μικρές αποκλίσεις, όμως αν είχες πρόβλημα θα φαινόταν. Και η Βιοιατρική είναι αξιόπιστο κέντρο, έχω κάνει πολλές φορές εξετάσεις εκεί.

Γιατί συνδέεις και τον διαβήτη κύησης; στο είπε ο γιατρός ότι συνδέονται; Κι εγώ είχα στην εγκυμοσύνη, τον ρύθμισα με διατροφή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!μην ανησυχεις..οι γνωστες τρελλες ορμονες..κ εγω ειχα θεμα κ με εστειλε σε ενδοκρινολογο..κ το ρυθμισαμε..παντως πηγαινε στον ενδοκρινολογο..ειναι σημαντικο...

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει για τον διαβητη κυησης μου ειπε να τα αγνοησω. Ειναι μια χαρα λεει.

Ο γυναικολογος μου λεει τα κουφα. Με τρομοκρατει χωρις να μπορω να καταλαβω γιατι.

Καταρχην με βαζει να κανω αυτην την εξεταση για θυροειδη στο 3ο τριμηνο, χωρις ιστορικο με την δικαιολογια οτι εχω διαβητη κυησης.

Οι τιμες δεν του φαινονται καλες και με στελνει σε εναν ενδοκρινολογο. Και αφου και εκει μου λενε μην ανησυχεις μου βγαζει το καινουργιο οτι η βιοιατρικη δεν ειναι καλο κεντρο και να τα ξανακανω ολα απο την αρχη στο ΙΑΣΩ.\

Αναρωτιεμαι με τρομοκρατει για να με ελεγχει??? Και η εμμονη με το ΙΑΣΩ τι να υποθεσω? χανει λεφτα το μαγαζακι??

Ολα αυτα μου κλονιζουν την εμπιστοσυνη μου προς το ατομο του....

Link to comment
Share on other sites

xionatoula, καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Σου εύχομαι το μωράκι να είναι γερό και τελειόμηνο!

Εγώ έχασα ένα μωρό από αρρύθμιστο υπερθυρεοειδισμό Graves κι έκτοτε έχω ενημερωθεί πολύ πάνω στο θέμα. Βρήκα και μια γιατρό που την εμπιστεύομαι και τώρα προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη! :)

Είδα τις τιμές που γράφεις και θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση: θα μπορούσες να μου γράψεις δίπλα στα αποτελέσματα τα φυσιολογικά όρια για την κάθε ορμόνη (ανώτατο - κατώτατο)? Σε ρωτάω επειδή εγώ παρακολουθώ το θυρεοειδή κάθε μήνα με εξετάσεις και πηγαίνω μάλιστα στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο κάθε φορά ακριβώς για να περιορίσω όσο περίσσότερο μπορώ την απόκλιση. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις όμως, το διαγνωστικό είχε άλλα όρια από αυτό που πηγαίνω τώρα (μάλλον γιατί μέτραγαν Τ4 και όχι FT4).

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Αλεκα μου σε ευχαριστω. Μιλησα τωρα με τον ενδοκρινολογο, ο οποιος μου ειπε οτι οι χαμηλες τιμες δεν μας ανησυχουνε. Μονο οι υψηλες.

 

Επίσης, το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούν όλοι οι ενδοκρινολόγοι που επισκέφθηκα αλλά και ο γυναικολόγος μου είναι ότι ο υποθυρεοειδισμός πειράζει και όχι ο υπέρ...

Αν και στο μήνα που είσαι, το μωρό έχει ήδη φτιάξει δικό του θυρεοειδή αδένα και αυτορυθμίζεται...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ...και ο αρυθμιστος υπερθυρεοειδισμος μπορει να κανει κακο.....μπορει να προκαλεσει τοξικο σοκ στη μητερα, πιεση και ταχυπαλμιες.

Αλλα μιλαμε για τιμες αρκετα υψηλοτερες των φυσιολογικων.

Εγω εκανα μια εξεταση καθε τριμηνο πριν ανακαλυψω όι ειχα θεμα με θυρεοειδη (στην πρωτη εγκυμοσυνη) και στην δευτερη που ειχα κανει αφαιρεση , εκανα καθε 4 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και οι πολύ αποκλίνουσες τιμές είναι πρόβλημα, προς οποιαδήποτε κατεύθυνση κι αν είναι! Εγώ αναφερόμουν σε μικρές αποκλίσεις (παρόλο που δεν το έγραψα :?). Αναδιατυπώνω λοιπόν: Στο πρώτο τρίμηνο, οι οριακά αυξημένες τιμές θυρεοειδή προκαλούν πολύ λιγότερο πρόβλημα από ότι οι ελαφρώς πεσμένες. Ο υπό πρκαλεί καθ' έξιν αποβολές...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

]

 

Αλεκα μου σε ευχαριστω. Μιλησα τωρα με τον ενδοκρινολογο, ο οποιος μου ειπε οτι οι χαμηλες τιμες δεν μας ανησυχουνε. Μονο οι υψηλες.

 

Α, γεια σου!!!:P

 

Αναρωτιωμουν αν εχει ζητησει και σε αλλη κοπελα ο γυναικολογος της να κανει εξετασεις για θυροειδη στο τριτο τριμηνο εγκυμοσυνης, δεδομενου οτι οι εξετασεις μου ηταν καλες για το συγκεκριμενο θεμα προ εγκυμοσυνης. το προβλημα μου ειναι ο διαβητης κυησης. Καποια αλληγ κοπελα με διαβητη κυησης που ο γιατρος της, της ζητησε να κανει ελεγχο για θυροειδη????

 

 

Παρούσα!! Εγώ, με ΣΔΚ και προηγούμενο ιστορικό υπερθυρεοειδισμού, το οποίο όμως έχει ρυθμιστεί πολλά χρόνια πριν μείνω έγκυος! Απλά πρέπει να το παρκολουθούμε γιατί στην εγκυμοσύνη(στρεσογόνα κατάσταση για τον οργανισμό) πολύ εύκολα απορρυθμίζεται και ο θυρεοειδής.

 

Ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει για τον διαβητη κυησης μου ειπε να τα αγνοησω. Ειναι μια χαρα λεει.

Ο γυναικολογος μου λεει τα κουφα. Με τρομοκρατει χωρις να μπορω να καταλαβω γιατι.

Καταρχην με βαζει να κανω αυτην την εξεταση για θυροειδη στο 3ο τριμηνο, χωρις ιστορικο με την δικαιολογια οτι εχω διαβητη κυησης.

Οι τιμες δεν του φαινονται καλες και με στελνει σε εναν ενδοκρινολογο. Και αφου και εκει μου λενε μην ανησυχεις μου βγαζει το καινουργιο οτι η βιοιατρικη δεν ειναι καλο κεντρο και να τα ξανακανω ολα απο την αρχη στο ΙΑΣΩ.\

Αναρωτιεμαι με τρομοκρατει για να με ελεγχει??? Και η εμμονη με το ΙΑΣΩ τι να υποθεσω? χανει λεφτα το μαγαζακι??

Ολα αυτα μου κλονιζουν την εμπιστοσυνη μου προς το ατομο του....

 

Δεν το ξέρεις καλή μου ότι οι γυναικολόγοι δεν μπορούν να αξιολογούν ουσιαστικά άλλες εξετάσεις παρά μόνο να είναι τροχονόμοι;:mrgreen::mrgreen: Να πασάρουν σε άλλες ειδικότητες;

Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα, είσαι σε καλά χέρια(ενδοκρινολόγου). Τώρα για την εμμονή του να κάνεις τις εξετάσεις στο Ιασώ....ε, όσο και να πεις μια κάποια άλφα κίνηση θα παρουσιάσει και αυτός.....If you Know what I mean....:mrgreen:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

O υποθυροειδισμος απο μονος του ,δηλ η TSH ,δεν προκαλει αποβολες (εχει ομως επιδραση στην αναπτυξη του εμβρυου,γι αυτο το τσεκαρουν πολλοι γυναικολογοι).Τα αυξημενα αντισωματα anti-tg και anti-tpo ειτε προκειται για υπο ειτε για υπερθυροειδισμο μπορει να προκαλεσουν αποβολες.Επι λεξη ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει,οι γυναικες με αυξημενα αντισωματα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αποβαλλουν,ομως οι γυναικες με πολλες αποβολες συνηθως εχουν αυξημενα αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

valiak γεια σου,

μια και το έχεις ψάξει σχετικά με τη graves, πεσμου σε παρακαλώ...εμένα μου προκλήθηκε μετά τον τοκετό και τώρα ξεκίνησα θεραπεία με unimazole. Θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι, αλλά σκέφτομαι μήπως του περάσω το νόσημα (αντισώματα μέσω πλακούντα). Ο γιατρός σου τι σου είπε σχετικά με αυτό; Αναρωτιέμαι αν βγει ο θυρεοειδής η νόσος εξακολουθεί να βγάζει τα αντισώματα;

Link to comment
Share on other sites

valiak γεια σου,

μια και το έχεις ψάξει σχετικά με τη graves, πεσμου σε παρακαλώ...εμένα μου προκλήθηκε μετά τον τοκετό και τώρα ξεκίνησα θεραπεία με unimazole. Θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι, αλλά σκέφτομαι μήπως του περάσω το νόσημα (αντισώματα μέσω πλακούντα). Ο γιατρός σου τι σου είπε σχετικά με αυτό; Αναρωτιέμαι αν βγει ο θυρεοειδής η νόσος εξακολουθεί να βγάζει τα αντισώματα;

καλησπερα, ειχα και εγω graves μετα την πρωτη γεννα ..περιπου εναμιση χρονο μετα το καταλαβα....Για εμενα που ηταν πολυ υψηλες οι τιμες, κατεληξα να κανω αφαιρεση. Δεν γινονταν διαφορετικα.

Εσενα πως ηταν οι εξετασεις σου?? Ποια ειναι η δοση που παιρνεις αντιθυρεοειδικων?

Εχεις κανει εξεταση TSI? Αν τα αντισωματα tsi ειναι αυξημενα κατα τρεις φορες πανω απο το κανονικο, υπαρχει κινδυνος να περασουν τα αντισωματα αυτα στο νεογεννητο. Δεν ειναι βεβαια σιγουρο....

Αν θελεις , πες μας τις μετρησεις απο τις εξετασεις να το δουμε λιγο πιο συγκεκριμενα.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν,

TSI:5,27 (ΦΤ <1,75)

ANTI-TG:O,6 (ΦΤ<4)

ANTI-TPO:56,6 (ΦΤ<5,6)

FT3:14,49 (ΦΤ 2,3-4,2)

FT4:4,2 (ΦΤ 0,9-1,:cool:

TSH: <0,01 (ΦΤ 0,55-4,7)

ξεκίνησα unimazole 3x10mg χαπάκια την ημέρα και θα ξαναμετρήσω τα πάντα σε 4 εβδομάδες.

Ερώτηση, εσύ που έβγαλες τον θυρεοειδή, αποφεύγεις πλέον την πιθανότητα να μεταδόσεις τη νόσο στο παιδί μετά από πιθανή εγκυμοσύνη; Γιατί φαντάζομαι χωρίς θυρεοειδή δεν θα υπάρχουν και τα TSI...

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που εισαι τωρα, υποτιθεται οτι μπορει να μεταδωσεις στο μωρο τα αντισωματα......

Εκτος αυτου, ειναι επικινδυνο να μεινεις εγκυος μεχρι να ρυθμιστει ο θυρεοειδης....αν ας πουμε δεν τα καταφερεις με τα αντιθυρεοειδικα και εισαι εγκυος, τι θα κανεις?? Αφαιρεση ενω εισαι εγκυος (γινεται στο δευτερο τριμηνο)...

Γνωμη μου ειναι να περιμενεις , να ρυθμιστει ο θυρεοειδης σου, να δεις πως πας με τα αντιθυρεοειδικα και μετα το αποφασιζεις.

 

Οταν ξεκινησα εγω τα αντιθυρεοειδκα ημουν σχεδον στην ιδια φαση που εισαι και εσυ....Δεν τα 'σηκωσε' ο οργανισμος μου ομως και εκανα εκζεμα σε ολο μου το σωμα. Τα αλλαξα και πηρα prothuril....αυτα μου εκαναν τοξικη ηπατιτιδα (ολα αυτα ειναι πιθανες παρενεργειες των αντιθυρεοειδικων).

Τελικα εκανα αφαιρεση και εμεινα εγκυος μετα απο 4-5 μηνες....

Οταν εμεινα εγκυος εκανα εξετασεις TSI το πρωτο τριμηνο και ηταν στα ορια, εκανα και στο τελευταιο τριμηνο και ηταν μηδαμινο.....οποτε στην πορεια επεσε.

Ξεχασα να σου πω οτι συνηθως, στις εγκυμοσυνες, τα αυτοανοσα καταστελλονται . Οποτε στις πιο πολλες περιπτωσεις, στο τελευταιο τριμηνο εγκυμοσυνης (γιατι αυτο εχει σημασια για να μην μεταδοθουν τα αντισωματα στο μωρο), τα tsi ειναι χαμηλα....

απλα εμεις μιλαμε για την περιπτωση που αυτο δνε θα συμβει..

Εχεις καλο ενδοκρινολογο???? εγω δυστυχως δεν εχω βρει καποιον που να γνωριζει απο graves καλα....και αναγκαζομαι και μιλαω με ανθρωπους στο εξωτερικο....

Link to comment
Share on other sites

aleca καλησπέρα,

βασικά δουλεύω σε ιδιωτική κλινική και απευθύνθηκα στη γιατρό-συνεργάτη του κέντρου γιατί πρώτη φορά μου χρειάστηκε ενδοκρινολόγος. Σίγουρα θα περιμένω να ρυθμίσω θυρεοειδή πριν από επόμενη εγκυμοσύνη, απλά αναρωτιόμουν μήπως θα ήταν καλύτερο εφόσον θέλω και άλλο παιδάκι, να αφαιρέσω τον αδένα για να τελειώνω με το graves...τελειώνεις όμως όντως; Σε ευχαριστώ και για τα links.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..ξερω περιπτωσεις που εληξε το θεμα ευκολα...Εγω ταλαιπωρηθηκα....Αν ξαναγυριζα το χρονο πισω θα εκανα τα αδυνατα δυνατα να μην αφαιρεσω τον αδενα . Θα ηταν η τελευταια λυση αφου ειχα δοκιμασει τα παντα.

Ολοι οι γιατροι μου ελεγαν οτι θα το βγαλω και ολα θα ειναι σουπερ. Για εμενα δεν ηταν...ειχα θεμα με το ασβεστιο, θεμα με τα κιλα, και θεμα με εξοφθαλμο μετα την αφαιρεση. Τωρα ειμαι σχεδον ΟΚ αν και εξακολουθω να παιρνω ασβεστιο - συμπληρωμα.

Βεβαια ισως να ειμαι η εξαιρεση, τι να πω.

Στην εγκυμοσυνη παντως δεν ειχα καποιο θεμα, εκανα εξετασεις καθε 4 εβδομαδες και το μωρο ειναι μια χαρα. Πηρα βεβαια και απλι πολλα κιλα.

Ψαχ'το καλα....Επιμενω σε εναν καλο ενδοκρινολογο με εμπειρια σε ασθενεις με graves. Αν τον βρεις πες τον και σε εμενα pleaseeeeee!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ GRAVES ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΟΥΡΛΩΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΗΓΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΠΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΕΞΩ, Ο ΛΑΙΜΟΣ ΜΟΥ ΠΡΙΣΤΗΚΕ, ΕΓΙΝΑ ΣΑΝ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΣΑΤΑΛΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΙΝΩ ΧΑΠΙΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ 2 ΜΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο GRAVES ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΕΣ (ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ) ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ, ΤΟ ΟΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΟΥΛΑ ΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ GRAVES.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα εγω ειχα προ εγγυμοσυνης υποθυροειδισμο και αντισταση στην θυροξινη με thyrormone 0.2 mg επι 3 την ημερα καταφερα 3 χρονια πριν την εγγυμοσυνη και το ειχα ισορροπησει το θεμα λογω ιστορικου μ εδιαβητη στην οικογενεια απο οταν εκανα β χωριακη με εβαλε η γιατρος μου να κανω Σακχαρο αιματος, TSH , FT3 KAI FT4 (ελευθερα κλασματα Τ3 και Τ4 στην εγγυμοσυνη ελεγχουμε παντα)

και διαπιστωσαμε υπερθυροειδισμο λοπιον απο τοτε μεχρι σημερα κανω εξετασεις καθε 20 ημερες την μια ειναι φυσιολογικες την αλλη εχω υπο και την αλλη υπερ θυροοιδησμο!

Εν κατα κλειδη αυτο που ξερω ειναι οτι ο υποθυρεοειδισμός που στην εγκυμοσύνη δεν αντιμετωπίζεται σωστά αυξάνει τον κίνδυνο υπέρτασης της μητέρας, προεκλαμψίας, αναιμίας. Αιμορραγίας μετά τον τοκετό, αυτόματες αποβολές, . Για τον λόγο αυτό απαιτείται η χορήγηση κατά την κύηση λεβοθυροξίνης που είναι ασφαλής στην κύηση . Ωστόσο απαιτείται η κάθε 6 εβδομάδες μέτρηση της TSH καθώς κατά την κύηση η χρόνια θυρεοειδίτιδα μπορεί να βελτιωθεί ή να επιδεινωθεί.

 

Ο υπερθυρεοειδισμός στην κύηση θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σε συνεργασία ενδοκρινολόγου και μαιευτήρα. Όπως είναι γνωστό η χρήση του ραδιενεργού ιωδίου που χορηγείται για την νόσο του Graves και έχει πλέον εκτοπίσει κατά πολύ την χειρουργική θεραπεία, αντενδείκνυται στην εγκυμοσύνη για περνά τον πλακούντα. Έτσι θεραπεία επιλογής είναι τα αντιθυρεοειδικά φάρμακα και πιο συγκεκριμένα η προπυλθειουρακίλη που πλεονεκτεί έναντι της μεθιμαζόλης. Βέβαια και τα αντιθυρεοειδικά φάρμακα διαπερνούν τον πλακούντα με αποτέλεσμα όταν υπάρχει υπερθεραπεία αυτή να επηρεάζει το έμβρυο. Τώρα η σωστότερη επιλογή είναι η χορήγηση των χαμηλότερων δυνατών δόσεων ώστε να διατηρείται η θυρεοειδική λειτουργία της μητέρας στα ανώτερα φυσιολογικά όρια. Ωστόσο επειδή η ίδια η εγκυμοσύνη καλυτερεύει την νόσο του Graves συνήθως κατά την κύηση απαιτείται ελάττωση της δόσης καθώς αυτή προχωρά. Συχνά διακόπτεται η χορήγηση της θεραπείας πριν από τον τοκετό. Εάν χρειασθεί χειρουργική αφαίρεση αυτή ενδείκνυται κατά το 2ο τρίμηνο της κύησης.

Το νεογνό μετά την γέννηση θα πρέπει να ελεγχθεί για τυχόν υπο- ή υπερθυρεοειδισμό. Ενώ μετά τον τοκετό είναι πιθανή να εμφανισθεί υπερθυρεοειδισμός που μπορεί να οφείλεται σε Graves ή θυρεοειδίτιδα μετά τον τοκετό. Στην πρώτη περίπτωση εφόσον η νόσος είναι γνωστή πριν από την κύηση τότε πρέπει να ξεκινήσει η αντιθυρεοειδική θεραπεία με φάρμακα ή ραδιενεργό ιώδιο το οποίο όμως αντενδείκνυται στην γαλουχία.

Επίσης οι ευθυρεοειδικές έγκυες που θεραπεύτηκαν για νόσο του Graves πριν από την εγκυμοσύνη μπορεί ακόμη να έχουν διεγερτικά του θυρεοειδούς αυτοαντισώματα στην κυκλοφορία τους που μπορούν να περάσουν τον πλακούντα. Η μέτρηση των TSI (TRAb) στο ορό της μητέρας είναι χρήσιμη για πιθανόν κίνδυνο του εμβρύου.

 

 

Οποτε το καλυτερο ειναι να ειμαστε ηρεμες και να ακολουθουμε τις οδηγιες του γιατρου γιατι εκεινος εχει την ευθυνη!

Εμενα η ενδοκρινολογος που με παρακαολουθει τωρα που ειμαι εγγυος ειναι στο ΙΑΣΩ ειχα αλλο γιατρο πριν αλλα τωρα επελεξα αυτη που ειναι ειδικη και σε θεματα διαβητη και εγγυμοσυνης!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο GRAVES ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΕΣ (ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ) ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ, ΤΟ ΟΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΟΥΛΑ ΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ GRAVES.

Μου λες αν θες ονομα ενδοκρινολογου?? ψαχνω και εγω εναν καλο και δεν εχω βρει εδω και τρια χρονια.......ισως φταιει οτι ψαχνομαι υπερβολικα και εγω και δεν πειθομαι ευκολα :)

Το graves ειναι παθηση του αυτοανοσου που επηρεαζει θυρεοειδη και ματια. Οποτε ακομη και να ρυθμιστει ο θυρεοειδης δε σημαινει οτι περασε...πως δεν εχουμε τιποτα.

Στο εμβρυο υπαρχει πιθανοτητα να μεταδοθει αν τα tsi αντισωματα ειναι 3 φορες πανω απο το κανονικο, στο τελευταιο τριμηνο. Και σε αυτην την περιπτωση ομως μιλαμε για πιθανοτητα και μονο.

Επισης εγω ειχα προβλημα γονιμοτητας γιατι δε μπορεις ευκολα να μεινεις εγκυος με tsh κατω του 0.05. Και το graves το προκαλουσε αυτο. Όταν ρυθμιστηκε ο θυρεοειδης τοτε εμεινα. Ισως ετυχε η χρονικη συγκυρια.

 

 

Οποτε το καλυτερο ειναι να ειμαστε ηρεμες και να ακολουθουμε τις οδηγιες του γιατρου γιατι εκεινος εχει την ευθυνη!

Εμενα η ενδοκρινολογος που με παρακαολουθει τωρα που ειμαι εγγυος ειναι στο ΙΑΣΩ ειχα αλλο γιατρο πριν αλλα τωρα επελεξα αυτη που ειναι ειδικη και σε θεματα διαβητη και εγγυμοσυνης!

πω πω ταλαιπωρια και εσυ....:-(

εγω παντως δεν εμπιστευομαι ευκολα ενδοκρινολογο γιατι καταλαβα πως οι πιο πολλοι θεωρητικα και μονο δινουν θεραπεια. Ετσι και αλλιως δεν ειναι συχνη παθηση και δνε ειναι ευκολο να εχουν ολοι μεγαλοι εμπειρια.........

Για αυτο επιφυλασσομαι....

 

Καλη επιτυχια σε ολες:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΛΛΑ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΑΠΟΡΥΘΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΟΝΙΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...