Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορίτσια βοήθεια! ξαφνικά έχω ελάχιστο γάλα, γίνεται αυτό?


Recommended Posts

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ενώ είχα άφθονο γάλα κ η μπέμπα μας (43 ημερών σήμερα) όχι απλά έπαιρνε βάρος, αλλά παραέπαιρνε, εδώ κ τρεις ημέρες άρχισε το γάλα μου να μειώνεται σημαντικά μέχρι που σήμερα έγινε ακόμη λιγότερο. Είχα στείλε κ τα στοιχεία μου στην Αγλαία πριν καμιά 10αριά μέρες κ βάση του βάρους της μου'χε πει πως έχω εδραιώσει γαλουχία για δίδυμα!!!

 

Έχω κάνει κάτι κ το ελάτωσα? Βοηθήστε με γιατί η μικρή κλαίει συνέχεια, πίνει μια - δυό γουλιές που έχω ανά λίγο κ επιπλέον δεν θέλει κ το ξένο. (δοκίμασα ακόμη κ με θήλαστρο για να σιγουρευτώ, κ έβγαλα 2-3 σταγόνες μόνο άρα δεν είναι η ιδέα μου).

 

Τι συμβαίνει? Ν'αρχίσω μαγιά?

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας δίνω άλλη μια φορά τα απαραίτητα στοιχεία μήπως σας βοηθήσουν

 

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 40

Β. Το φύλο του βρέφους: Θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: Όχι

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη μας είπαν 13,5, ελάχιστη δεν ξέρουμε.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: Δεν νοσηλεύτηκε.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20-3-10 ; 2.960

23-3-10 ; 2.640 (οι μισοί παιδίατροι μας είπαν πως αποκλείεται να έχασε τόσο βάρος, μάλλον έκαναν λάθος στη μέτρηση. Την ξαναζύγισαν με 2 διαφορετικές ζυγαριές (ψηφιακή κ αναλογική) αλλά τελικώς συμπέρασμα δεν βγήκε. Κάποιοι άλλοι «ξύπνιοι» επέμεναν πως έχασε τόσο βάρος επειδή θηλάζω κ να της δώσω επειγόντως συμπλήρωμα, τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Παρεμπιπτόντως την τάιζα πολλές φορές παρουσία μαίας που το κατείχε κ μου’πε να μην ακούω κανέναν κ πως το παιδί τρέφεται μια χαρά).

24-3-10 ; 2.750

26-3-10 ; 2.920

29-3-10 ; 3.005

3-4-10 ; 3.190

6-4-10 ; 3.250

10-4-10 ; 3.600

19-4-10 ; 4.210

23-4-10 ; 4.400

30-4-10 ;4800

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: 6-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παίρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Δεν παίρνει

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Χρησιμοποίησα το Sure-SafeNursingτης Chicco (χειροκίνητο) τις πρώτες 2 εβδομάδες (από δική μου ανασφάλεια μη τυχόν πεινάει κι άλλο). Το περισσότερο που έβγαλα ήταν 80 ml. Με βοήθησε πολύ στο πέτρωμα που πήγα να πάθω την τρίτη ημέρα.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Δεν κάνω

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

8-9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6

 

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβες οτι μειωθηκε? Απο το θηλαστρο? Καλε δεν ειναι ενδεικτικο το θηλαστρο της ποσοτητας που παραγει το στηθος σου .

Μου ειχαν πει καποτε οτι υπαρχουν γυναικες που θηλαζουν αποκλειστικα πολυ καιρο αλλα με το θηλαστρο δεν βγαζουν παρα ελαχιστο. Και ειχαν δικιο.

Χωρια που αν δεν εχεις ξανακανει αντληση δεν εχει προσαρμοστει το στηθος σου στο θηλαστρο αρα δεν προκειτε να βγαλει ακομα και αν εχει αρκετο.

Αν πειναγε το παιδι δεν θα επινε το ξενο? Μηπως δλδ εχει κατι αλλο και πρεπει να πας προς τον παιδιατρο? Καμια ιωσουλα?

 

Αν εννοεις μειωση το οτι ξεπριστηκε το στηθος σου παντως (ακουγεται χαζο αλλα εγω την ειχα πατησει και ειχα φρικαρει) μετα την εδραιωση της γαλουχιας το στηθος επανερχεται στα φυσιολογικα και παρολα αυτα εχεις γαλα χωρις πρηξιμο ξεπριξημο. Ειναι φυσιολογικο και συμβαινει σε ολες αυτο.

 

Πεταξου μια βολτα μεχρι τον παιδιατρο. Κατι βασανιζει το μωρο και δεν τρωει πιστευω εγω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του μωρού σου, πήρε 400γρ σε μία εβδομάδα, και οι πάνες είναι ατράνταχτες αποδείξεις ότι έχεις γάλα και τρώει καλά. Τα χειροκίνητα θήλαστρα είναι συνήθως αναποτελεσματικά για άντληση, είναι ίσως καλά για αποσυμφόρηση όταν είσαι πρησμένη. Εγώ έβγαζα 5 μλ με χειροκίνητο και όμως θήλασα δύο παιδιά αποκλειστικά. Νομίζω ότι άρχισαν τα πονάκια των κολικών. Πάτε στον παιδίατρο αλλά κυρίως χρειάζεται υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως καταλαβες οτι μειωθηκε? Απο το θηλαστρο? Καλε δεν ειναι ενδεικτικο το θηλαστρο της ποσοτητας που παραγει το στηθος σου .

Μου ειχαν πει καποτε οτι υπαρχουν γυναικες που θηλαζουν αποκλειστικα πολυ καιρο αλλα με το θηλαστρο δεν βγαζουν παρα ελαχιστο. Και ειχαν δικιο.

Χωρια που αν δεν εχεις ξανακανει αντληση δεν εχει προσαρμοστει το στηθος σου στο θηλαστρο αρα δεν προκειτε να βγαλει ακομα και αν εχει αρκετο.

Αν πειναγε το παιδι δεν θα επινε το ξενο? Μηπως δλδ εχει κατι αλλο και πρεπει να πας προς τον παιδιατρο? Καμια ιωσουλα?

 

Αν εννοεις μειωση το οτι ξεπριστηκε το στηθος σου παντως (ακουγεται χαζο αλλα εγω την ειχα πατησει και ειχα φρικαρει) μετα την εδραιωση της γαλουχιας το στηθος επανερχεται στα φυσιολογικα και παρολα αυτα εχεις γαλα χωρις πρηξιμο ξεπριξημο. Ειναι φυσιολογικο και συμβαινει σε ολες αυτο.

 

Πεταξου μια βολτα μεχρι τον παιδιατρο. Κατι βασανιζει το μωρο και δεν τρωει πιστευω εγω.

 

Με το θήλαστρο είχα ξαναβγάλει 6-7 φορές τις πρώτες ημέρες κ έχω μία μικρή εξοικείωση. Αλλά την άκουγα να καταπίνει τρεις γουλιές κ μετά ενώ έκανε τις γνωστές θηλαστικές κινήσεις ήταν "κούφιες", δηλαδή άκουγα να προσπαθεί να βγάλει. Και πίεσα κ εγώ το στήθος μου να δώ (αρκετές φορές μεσ'την ημέρα) κ με το ζόρι έβγαζε 2-3 σταγόνες από ένα σημείο μόνο ενώ παλαιότερα έτρεχε αμέσως κ από πολλά "σημεία".

 

Το βράδυ που κοιμήθηκε ένα 4ωρο μετά από ώρες πιπιλίσματος, κ 'μάζεψε" το στήθος, έπειτα έφαγε κανονικά κ κοιμήθηκε. Έχω διαβάσει πως το στήθος δεν είναι μπιμπερό για να μαζεύει κ πως το γάλα κατεβαίνει εκείνη την ώρα, αλλά έτσι το αισθάνομαι γι'αυτό το περιγράφω με αυτό τον τρόπο. Φουσκώνει κιόλας κ μόλις βγάλω το επίθεμα αρχίζει να στάζει. Ενώ χθες.. δράμα όλη την ημέρα.

 

 

Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια, χθες είχα απελπιστεί!!!

 

 

Λέτε να'ναι άρρωστο τελικά το παιδάκι κι εγώ να προσπαθώ να το ταίσω?

 

Πάντως δεν έχετε άδικο, αν πεινούσε πολύ δεν θα το τρωγε το ξένο? Απλά σκέφτηκα μήπως ξεγελιέται από τις λίγες γουλίτσες που έβλεπα να πίνει μεσ'την ημέρα.

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα τσίσα της και τα κακά της συνεχίζουν να είναι όπως ήταν (κυρίως τα τσίσα της γιατί οι κενώσεις μπορεί και να μειωθούν σιγά σιγά)?

 

 

Νομίζω πως είχε λιγότερα τσίσα αλλά με μια μικρή επιφύλαξη γιατί χθες ήμουν κ λίγο θολωμένη κ δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία. Άυτή την αίσθηση μου έδωσε. Σήμερα θα τις σημειώσω οπωσδήποτε.

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του μωρού σου, πήρε 400γρ σε μία εβδομάδα, και οι πάνες είναι ατράνταχτες αποδείξεις ότι έχεις γάλα και τρώει καλά. Τα χειροκίνητα θήλαστρα είναι συνήθως αναποτελεσματικά για άντληση, είναι ίσως καλά για αποσυμφόρηση όταν είσαι πρησμένη. Εγώ έβγαζα 5 μλ με χειροκίνητο και όμως θήλασα δύο παιδιά αποκλειστικά. Νομίζω ότι άρχισαν τα πονάκια των κολικών. Πάτε στον παιδίατρο αλλά κυρίως χρειάζεται υπομονή.

 

Πολύ πιθανόν να έχετε δίκιο. Θα δω πως θα πάει κ σήμερα (γιατί έχω ραντεβού στον παιδίατρο έτσι κι αλλιώς την Πέμπτη για το εμβόλιο) και θα την πάω να την δει. Απλά πανικοβλήθηκα χθες, να πιέζω όλη μέρα στο στήθος κ να βγάζει 2-3 σταγόνες? Τι έκανε κι αυτή η μικρή, το έπινε όλο αστάματητα για παρηγοριά, γι'αυτό δεν έβλεπα γάλα?

 

Κορίτσια, χίλια ευχαριστώ κ πάλι!

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχετε δίκιο. Θα δω πως θα πάει κ σήμερα (γιατί έχω ραντεβού στον παιδίατρο έτσι κι αλλιώς την Πέμπτη για το εμβόλιο) και θα την πάω να την δει. Απλά πανικοβλήθηκα χθες, να πιέζω όλη μέρα στο στήθος κ να βγάζει 2-3 σταγόνες? Τι έκανε κι αυτή η μικρή, το έπινε όλο αστάματητα για παρηγοριά, γι'αυτό δεν έβλεπα γάλα?

 

Κορίτσια, χίλια ευχαριστώ κ πάλι!

 

Μην πιέζεις το στήθος σου άδικα, υπάρχει και κίνδυνος να το τραυματίσεις! Το γάλα βγαίνει με "άρμεγμα", είναι τυχαίο το να βγει με πάτημα :-D

Μέχρι να δει το μωρό γιατρός, πρόσεξε μήπως το ενοχλεί κάποια συγκεκριμένη στάση στο θηλασμό, μπορεί πχ να πονάει το αυτί του και να μην θέλει να γυρίζει στο πλάι. Δοκίμασε και άλλες στάσεις στο θηλασμό με το κεφάλι του μωρού πιο ψηλά από το στήθος. Το μωρό μόνο κλαίει ή τεντώνεται σαν τόξο ή κουλουριάζεται;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην πιέζεις το στήθος σου άδικα, υπάρχει και κίνδυνος να το τραυματίσεις! Το γάλα βγαίνει με "άρμεγμα", είναι τυχαίο το να βγει με πάτημα :-D

Μέχρι να δει το μωρό γιατρός, πρόσεξε μήπως το ενοχλεί κάποια συγκεκριμένη στάση στο θηλασμό, μπορεί πχ να πονάει το αυτί του και να μην θέλει να γυρίζει στο πλάι. Δοκίμασε και άλλες στάσεις στο θηλασμό με το κεφάλι του μωρού πιο ψηλά από το στήθος. Το μωρό μόνο κλαίει ή τεντώνεται σαν τόξο ή κουλουριάζεται;

 

 

Οκ, πάτημα τέλος :lol:. Θα δοκιμάσω κ πιο όρθια στάση μήπως φταίει αυτό. Η αλήθεια είναι πως τεντωνόταν σαν τόξο όταν άρχιζε το δυνατό το κλάμα. Να φοβηθώ για καμιά παλλινδρόμηση? Εμετούς δεν μου κάνει, μόνο πνίγεται καμιά φορά με το γάλα την ώρα που πίνει. Καλού κακού εγώ της έχω κ λίγο σε ανάκλιση την καλαθούνα, μήπως και.

 

Πάντως περιέργως χθες είχα περισσότερο γάλα (αισθάνθηκα διαφορά δηλαδή κι εγώ κ η μικρή) ενώ σήμερα μου φαίνεται πως πάλι τα ίδια θα'χω. Εύχομαι να κάνω λάθος. Πάνες που είχα μετρήσει χθες ήταν μια χαρά πάντως, αλλά χθες έτρωγε κ μια χαρά.

 

Δεν ανησυχώ πια είναι η αλήθεια κ γενικά χθες που έτρωγε δεν την έβλεπα να ενοχλείται απο κάτι, κοιμόταν κανονικά 4ωρα. Μήπως τελικά επειδή δεν τρώει πολύ συχνά (τα τετράωρα εννοώ) για να πάρει "εντολή" το στήθος για παραπάνω και εκείνη χρειάζεται περισσότερο γάλα πια, μήπως γι'αυτό είδα τόση διαφορά στην ποσότητα?

 

Και κάτι τελευταίο! Το νερό΄που πίνω παίζει ρόλο? Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν είχα κάνει κάτι διαφορετικό συγκριτικά με χθες κ το μόνο που σκέφτηκα είναι πως δεν είχα πιει νερό εκείνη την ημέρα. Λέω χαζομάρες? :shock:

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τέντωμα παραπέμπει σε παλινδρόμηση. Διάβασε στο σχετικό τόπικ περισσότερα, μήπως αναγνωρίσεις και άλλα συμπτώματα. Οι πάνες είναι καλές (δεν το διάβασα κάπου, υποθέτω ότι είναι μουσταρδί), οπότε αν δεν δυσφορεί το μωρό πλέον, μπορεί να ήταν κάτι περαστικό.

 

Να πίνεις όσο διψάς. Αν δεν πίνεις όσο χρειάζεσαι, πρώτα εσύ θα νιώσεις τα συμπτώματα της αφυδάτωσης :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το τέντωμα παραπέμπει σε παλινδρόμηση. Διάβασε στο σχετικό τόπικ περισσότερα, μήπως αναγνωρίσεις και άλλα συμπτώματα. Οι πάνες είναι καλές (δεν το διάβασα κάπου, υποθέτω ότι είναι μουσταρδί), οπότε αν δεν δυσφορεί το μωρό πλέον, μπορεί να ήταν κάτι περαστικό.

 

Να πίνεις όσο διψάς. Αν δεν πίνεις όσο χρειάζεσαι, πρώτα εσύ θα νιώσεις τα συμπτώματα της αφυδάτωσης :wink:

 

Οκ, ξεκινώ το διάβασμα :mrgreen:!

(μουσταρδί οι πάνες, σωστά).

 

Καλά που μου το'πες για το νερό γιατί έχω "πνιγεί" απ'το πρωί :lol::lol::lol:!

 

Ευχαριστώ κ πάλι κ αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα σας ξαναγράψω!

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξανά εγώ...

 

Έχω την εντύπωση πως έχω πολύ πιο ξεκάθαρη εικόνα τώρα γι'αυτό κ σας ξαναγράφω!

Για Γ.Ο.Π. που λέγαμε, κάθισα κ διάβασα κ πιστεύω πως δεν έχει (εντωμεταξύ μειώθηκαν κ τα πνιξήματα κ τα τεντώματα) άρα δεν ανησυχώ γι'αυτό.

Το γάλα όμως όντως μειώθηκε, ειδικά προς το απόγευμα από τις 7 κ μετά. Την ξεγελάω βάζοντας τη στο βυζί κάθε λίγο κ λιγάκι αλλά πίνει λίγο και μετά ...τζίφος. Ενώ όλη την ημέρα μια χαρούλα.

(Σημ.: από πάνες μια χαρά είμαστε, αλλά είμαι σίγουρη πως θέλει κι άλλο εκείνες τις ώρες).

Σκέφτηκα μήπως φταίει που η μπέμπα άρχισε να κοιμάται 5ωρα το βράδυ κ δεν δίνει στο στήθος σήμα για επιπλέον γάλα αφού τρώει π.χ. στις 1 κ μετά στις 6? Υπάρχει πιθανότητα να'ναι αυτό?

Γιατί αν ναι, να ξέρω να σηκώνομαι να κάνω καμιά άντληση.

 

Α, κ διάβασα κάτι για τα χάπια fenugreek. Είναι καλύτερα απ'τη μαγιά απότι κατάλαβα λόγω γεύσης κ ποσότητας συγκριτικά; Αν ναι, ξέρετε δοσολογία να μου πείτε και για πόσες ημέρες να τα πάρω μήπως βοηθηθώ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά:roll:

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααα, κ ξέχασα να σας πω πως δεν πρέπει να'ναι πονάκια ή κολικοί γιατί όταν έχει τέτοια συμπεριφέρεται κ κλαίει διαφορετικά. Ενώ όταν πεινάει "ψάχνει" γύρω γύρω το στήθος κ κλαίει μέχρι να της το δώσω. Πιπιλάει πιπιλάει κ αφού δεν... συνήθως αποκοιμιέται για κάνα 10λεπτο κ ξανά απ'την αρχή. :-(

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξανά εγώ...

 

Έχω την εντύπωση πως έχω πολύ πιο ξεκάθαρη εικόνα τώρα γι'αυτό κ σας ξαναγράφω!

Για Γ.Ο.Π. που λέγαμε, κάθισα κ διάβασα κ πιστεύω πως δεν έχει (εντωμεταξύ μειώθηκαν κ τα πνιξήματα κ τα τεντώματα) άρα δεν ανησυχώ γι'αυτό.

Το γάλα όμως όντως μειώθηκε, ειδικά προς το απόγευμα από τις 7 κ μετά. Την ξεγελάω βάζοντας τη στο βυζί κάθε λίγο κ λιγάκι αλλά πίνει λίγο και μετά ...τζίφος. Ενώ όλη την ημέρα μια χαρούλα. Το γάλα σου δεν μειώθηκε, αυξήθηκαν οι ανάγκες της αφού το βάρος της αυξάνεται τόσο γρήγορα και μετά της αρέσει και να πιπιλάει.

(Σημ.: από πάνες μια χαρά είμαστε, αλλά είμαι σίγουρη πως θέλει κι άλλο εκείνες τις ώρες). Για να λες μια χαρά φαντάζομαι πόσες είναι. Φυσικά θέλει κι άλλο, τα μωρά πίνουν όσο και να τους δώσεις γιαυτό στα μωρά που πίνουν ξένο δίνουν ενδιάμεσα τσάι. Αν τους έδιναν γάλα θα το έπιναν χωρίς να πεινάνε.

Σκέφτηκα μήπως φταίει που η μπέμπα άρχισε να κοιμάται 5ωρα το βράδυ κ δεν δίνει στο στήθος σήμα για επιπλέον γάλα αφού τρώει π.χ. στις 1 κ μετά στις 6? Υπάρχει πιθανότητα να'ναι αυτό?

Γιατί αν ναι, να ξέρω να σηκώνομαι να κάνω καμιά άντληση.

Όχι είσαι μια χαρά και τυχερή που κοιμάται 5ωρο. Έχεις εδραιώσει γαλουχία και δεν επηρεάζεται από τον 5ωρο ύπνο. Ξεκουράσου και χαλάρωσε.

Α, κ διάβασα κάτι για τα χάπια fenugreek. Είναι καλύτερα απ'τη μαγιά απότι κατάλαβα λόγω γεύσης κ ποσότητας συγκριτικά; Αν ναι, ξέρετε δοσολογία να μου πείτε και για πόσες ημέρες να τα πάρω μήπως βοηθηθώ? Δεν σου χρειάζεται. Θα κάνεις υπερπαραγωγή και θα έχεις άλλα προβλήματα.

 

Καλύτερη λύση να βγάζεις το μωρό κάθε μέρα έξω το απόγευμα να ξεχνάει το στήθος και να μπορέσεις να βάλεις το απόγευμα ένα δίωρο πρόγραμμα μεταξύ των θηλασμών.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά:roll:Don't worry. Be happy.:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξανά εγώ...

Καλύτερη λύση να βγάζεις το μωρό κάθε μέρα έξω το απόγευμα να ξεχνάει το στήθος και να μπορέσεις να βάλεις το απόγευμα ένα δίωρο πρόγραμμα μεταξύ των θηλασμών.

 

 

ένα δίωρο πρόγραμμα μεταξύ των θηλασμών? Βόλτα εννοείς? :confused: sorry αλλά άρχισα να χαζοφέρνω μου φαίνεται...

α, ρε μπέμπα!!!:-P

Αχ βρε Morchelina, ηρέμησέ με γιατί όλη μέρα ακούω μα....ίες! Πιες πορτοκαλάσα, πιες γάλα, φάε μοσχάρι, φάε σούπες (μπλιάχ) πήδα στο αέρα... κ.λ.π. και πως γι'αυτό δεν κατεβάζζω γάλα... Έλεος!!!

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ενώ είχα άφθονο γάλα κ η μπέμπα μας (43 ημερών σήμερα) όχι απλά έπαιρνε βάρος, αλλά παραέπαιρνε, εδώ κ τρεις ημέρες άρχισε το γάλα μου να μειώνεται σημαντικά μέχρι που σήμερα έγινε ακόμη λιγότερο. Είχα στείλε κ τα στοιχεία μου στην Αγλαία πριν καμιά 10αριά μέρες κ βάση του βάρους της μου'χε πει πως έχω εδραιώσει γαλουχία για δίδυμα!!!

 

Έχω κάνει κάτι κ το ελάτωσα? Βοηθήστε με γιατί η μικρή κλαίει συνέχεια, πίνει μια - δυό γουλιές που έχω ανά λίγο κ επιπλέον δεν θέλει κ το ξένο. (δοκίμασα ακόμη κ με θήλαστρο για να σιγουρευτώ, κ έβγαλα 2-3 σταγόνες μόνο άρα δεν είναι η ιδέα μου).

 

Τι συμβαίνει? Ν'αρχίσω μαγιά?

 

δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα ισως κατι να συμβαινει με τον κυκλο σου και το επαθες αλλα μπορει να ειναι παροδικο.

φαε πλουσια γευματα σε υδατανθρακες πρωτεινες και λιπος

παραδειγμα πατατες τηγανιτες με αυγα

καλα τι να σου λεω γαλα να δωσεις και σε σουπερ μαρκετ:-D

Link to comment
Share on other sites

Ξανά εγώ...

Καλύτερη λύση να βγάζεις το μωρό κάθε μέρα έξω το απόγευμα να ξεχνάει το στήθος και να μπορέσεις να βάλεις το απόγευμα ένα δίωρο πρόγραμμα μεταξύ των θηλασμών.

 

 

ένα δίωρο πρόγραμμα μεταξύ των θηλασμών? Βόλτα εννοείς? :confused: sorry αλλά άρχισα να χαζοφέρνω μου φαίνεται...

α, ρε μπέμπα!!!:-P

 

Αχ βρε Morchelina, ηρέμησέ με γιατί όλη μέρα ακούω μα....ίες! Πιες πορτοκαλάσα, πιες γάλα, φάε μοσχάρι, φάε σούπες (μπλιάχ) πήδα στο αέρα... κ.λ.π. και πως γι'αυτό δεν κατεβάζζω γάλα... Έλεος!!!

 

ισως εχεις δικιο αλλα δοκιμασε

εγω ετρωγα αυτο οταν κοβοταν

κατα τα αλλα πολυ γαλα ρυζογαλο

να βαζεις το μωρακι σνεχεια

ισχυει ο νομος της προσφορας και της ζητησης

οσο τραβαει τοσο ερχεται

οχι προγραμμα τετοιες στιγμες ετσι εκανε η κορη μου και φτασαμε στους 10 μηνες να το κοψω με χαπια

οχι στρεςς.......

Link to comment
Share on other sites

[ και πως γι'αυτό δεν κατεβάζζω γάλα... Έλεος!!!

 

Excuse me. Ποιος τα έγραψε αυτά:

23-4-10 ; 4.400

30-4-10 ;4800

 

Άλλα μωρά τόσο παίρνουν σε ένα μήνα και εσύ δεν κατεβάζεις γάλα; :roll: Γράψτους. Ποιοι είναι αυτοί οι πρήχτες; Ουστ από το σπίτι. Μην περιμένεις ιδίως το απόγευμα το μωρό να πίνει γάλα και να ξεραίνεται κανά δίωρο στον ύπνο για να ηρεμήσουν οι καλοθελητές. Κοιμήσου τα βράδια γιατί μπορεί να είναι παροδικό το ότι κοιμάται 5ωρο και ναι βγάλτην βόλτα τα απογεύματα και δώσε και πιπίλα αν πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβες οτι μειωθηκε? Απο το θηλαστρο? Καλε δεν ειναι ενδεικτικο το θηλαστρο της ποσοτητας που παραγει το στηθος σου .

Μου ειχαν πει καποτε οτι υπαρχουν γυναικες που θηλαζουν αποκλειστικα πολυ καιρο αλλα με το θηλαστρο δεν βγαζουν παρα ελαχιστο. Και ειχαν δικιο.

Χωρια που αν δεν εχεις ξανακανει αντληση δεν εχει προσαρμοστει το στηθος σου στο θηλαστρο αρα δεν προκειτε να βγαλει ακομα και αν εχει αρκετο.

Αν πειναγε το παιδι δεν θα επινε το ξενο? Μηπως δλδ εχει κατι αλλο και πρεπει να πας προς τον παιδιατρο? Καμια ιωσουλα?

 

Αν εννοεις μειωση το οτι ξεπριστηκε το στηθος σου παντως (ακουγεται χαζο αλλα εγω την ειχα πατησει και ειχα φρικαρει) μετα την εδραιωση της γαλουχιας το στηθος επανερχεται στα φυσιολογικα και παρολα αυτα εχεις γαλα χωρις πρηξιμο ξεπριξημο. Ειναι φυσιολογικο και συμβαινει σε ολες αυτο.

 

Πεταξου μια βολτα μεχρι τον παιδιατρο. Κατι βασανιζει το μωρο και δεν τρωει πιστευω εγω.

 

ποσο στεναχωριεμαι που διαβαζω τωρα αυτα που λες....οταν γεννησα παλεψα πολυ να θηλασω...δυστυχως ομως ειχα πολλους να αντιμετωπισω...πρωτα απο ολα ο γιατρος που την 5 ημερα μου ειπε να ζυγισει τις πανες του μωρου ενος 24ωρου για να δει αν τρωει κανονικα και ζυγιζοντας τες συμπερανε πως δεν εχω γαλα και της διναμε συμπληρωμα!!

 

απο εκει αρχισε η κατρακυλα....ειχε και κολικους η μικρη και η μαμα και η πεθερα μου λεγανε πως κλαιει γιατι δεν εχω γαλα και να μην επιμενω αδικα...

γυρω στους δυο μηνες κι αφου η μικρη εκλαιγε προκαλωντας μας πανικο την πηγαμε σε αλλο γιατρο ο οποιος με εβαλε να θηλασω μπροστα του και μου ειπε πως το στηθος μου ειναι αδειο,πιεζοντας το με νευρα,λεγοντας μου ''δεν το βλεπεις οτι ειναι αδειο;; αφου ειναι μαλακο...'' γι αυτο κλαιει το παιδι....τοτε επειδη αισθανθηκα ενοχη που επιμενω να θηλαζω,πηρα θηλαστρο για να δω τι βγαζω....

 

με μεγαλη μου λυπη διαπιστωσα πως βγαζω 40 ml τη φορα και απογοητευτηκα αφου μερα με τη μερα επεφτε στα 10-5 ml ετσι πιστεψα οτι δεν εχω γαλα και αναγκαστικα σταματησα το θηλαμο!!!

 

συνολικα 4-5 μερες εβγαζα με το θηλαστρο και μετα σταματησα τελειως και το στηθος μου δεν πρηστηκε,οποτε βεβαιωθηκα οτι μου κοπηκε το γαλα.....

 

λες να ειχα τελικα κι αδικα δεν θηλασα;;;;να ξερω τουλαχιστον για το δευτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

να ξερω τουλαχιστον για το δευτερο!!!

 

Μη στεναχωριέσαι κοπέλα μου και η γνώση είναι πάντα καλύτερη από την άγνοια έστω και εκ των υστέρων. Εδώ είναι το θέατρο του παραλόγου και ο αγώνας είναι άνισος για τη θηλάζουσα μητέρα. Εδώ αμφιβάλλει η kellymania που έχει γάλα για δίδυμα γιατί αμφισβητείται από τους οικείους της. Τι ελπίδα έχει οποιαδήποτε άλλη μανούλα που αντιμετωπίζει και το παραμικρό πρόβλημα γαλουχίας;

Link to comment
Share on other sites

Excuse me. Ποιος τα έγραψε αυτά:

23-4-10 ; 4.400

30-4-10 ;4800

 

Άλλα μωρά τόσο παίρνουν σε ένα μήνα και εσύ δεν κατεβάζεις γάλα; :roll: Γράψτους. Ποιοι είναι αυτοί οι πρήχτες; Ουστ από το σπίτι. Μην περιμένεις ιδίως το απόγευμα το μωρό να πίνει γάλα και να ξεραίνεται κανά δίωρο στον ύπνο για να ηρεμήσουν οι καλοθελητές. Κοιμήσου τα βράδια γιατί μπορεί να είναι παροδικό το ότι κοιμάται 5ωρο και ναι βγάλτην βόλτα τα απογεύματα και δώσε και πιπίλα αν πάρει.

 

Έχεις δίκιο Morchelina! Τους γράφω κ συνεχίζω :-P!

Θα ξεκινήσω απλά τις τσάρκες!

 

Ευχαριστώ πολύ!;)

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Kellymania, σκέψου πόσο τυχερή είσαι που έρχεται καλοκαίρι. Και εγώ άνοιξη και καλοκαίρι γέννησα προγραμματισμένα (ναι ναι γελάτε αλλά σε όσες το είπα το 2ο το προγραμματίσανε) γιατί δεν θα άντεχα εγκυος με καύσωνα. 40 ημερών η κόρη μου πήγα σε γάμο, έξω καθίσαμε στο τραπέζι, καλοκαίρι, ούτε τσιγάρο, μία φορά τη θήλασα στο αμάξι και μετά τσιμουδιά στο καρότσι κοιμόταν με τις ώρες. Στο σπίτι ήταν κρεμασμένη στο στήθος με τις ώρες. Έκανα μπάνια, θήλασα σε παραλία με μαγιό και πετσέτα θαλάσσης, σε ταβέρνες, σε καφετέριες, το μωρό στο καρότσι λίγο στήθος λίγο κούνημα μια χαρά. Του χρόνου το καλοκαίρι που θα περπατάει θα το κυνηγάς από πίσω, δεν θα ξαναπιείς καφέ με την ησυχία σου για αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

...Του χρόνου το καλοκαίρι που θα περπατάει θα το κυνηγάς από πίσω, δεν θα ξαναπιείς καφέ με την ησυχία σου για αρκετά χρόνια.

 

 

:shock:...πάει κουρέλι μ'έκανες... :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Αστειεύομαι φυσικά!

 

Δεν έχεις άδικο, ήδη ο καιρός με διευκολύνει αφάνταστα γιατί είμαι νέα μανούλα κ τουλάχιστον δεν ανησυχώ για τα ρούχα της π.χ. αν κρυώνει κ.λ.π. Άσε που την παίρνω στο μαγαζί κ όταν γκρινιάξει τσουπ... το βυζί κ μια χαρά!

 

Πάντως κάθησα κ σκέφτηκα αυτά που μου είπες κ συνειδητοποίησα πως εγώ επέτρεψα τελικά στους πεερισσότερους να λένε μαλακίες. Δεν έπρεπε να μ'αφισβητήσω ποτέ, ειδικά μετά από τόσα που έχω μάθει από εσάς! Κι ασε τους άσχετους-εγκληματίες να λένε τα δικά τους...

 

Μανούλες κρατάτε γερά! :evil:

 

Morchelina χίλια ευχαριστώ! ;)

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

koritsia kati paromoio viwnw ki egw merikes meres twra...o mikros mou einai 2,5 minwn akrivws kai tis teleutaiaes 5 meres exw ligo ews elaxisto...kai pws to 3erw; to vlepw...to sti8os mou mexri twra itan fouskwmeno ki otan ka8otan na faei, akouga tin kataposi kai evlepa kai tis kiniseis pou ekane...

exei epipleon kamia 10 meres twra, tis teleutaies pio entona, 3ekinisei na pipilaei daktylo...stin arxi to ekane gia na nanouristei...oso pernane oi meres omws to kanei sxedon synexeia..fantasteite oti ton perimena na 3ypnisei ki ekeinos enw eixe psilo3ypnisei,vazei daktylo kai synexise...kai lew..einai dynaton na peinaei, alla me to daktylo na to 3exnaei;; Afiste pou kati alles fores, vgazei sto sti8os kai vazei to daktylo... tin pipila den tin 8elw..na masaei ta plastika...alla den pisteuw na exw pa8ei zimia twra me tin paragwgi mou...dioti pleon den ka8omaste tis ateleiwtes wres sto sti8os...magia pinw 9 tin imera..ti allo na kanw;; den 8elw me tpt na tou dwsw mpoukali...pws 8a au3isw pali to galataki mou;;

o mikros genni8ike stis 3-5-10 40 ebdomadwn kai 1 imeras,3400 kgr me fysiko toketo xwris kamia paremvasi...

stis 6 -5 3380

stis 10-5 3520

stis 8-6 5000

stis 16-6 5300

8a 3anapame ston paidiatro stis 23-7 me8aurio...opotan den exw alles times...den ton zygizw ka8e mera sto spiti.

 

ti kanw la8os;;;

 

filakia se oles...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...