Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Pregnyl μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και κατ' αρχήν να ευχηθώ στη domnina μια καλή εγκυμοσύνη. Απόλαυσε τις πιο όμορφες στιγμές τις ζωής σου κορίτσι μου.

 

Λοιπόν, στο πρόβλημά μου τώρα.

Εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τρίτη (μόνο ένα έμβρυο δυστυχώς, δεν είχαμε άλλο καλό). Εχω την αίσθηση ότι δεν έχει γίνει τίποτα πάλι αλλά τέλος πάντων. Το στήθος μου ήταν περισσότερο πρησμένο την προηγούμενη εβδομάδα απ' ότι τώρα. Δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα.

Το ενδομήτριο την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ήταν 13.3 χιλ., σήμερα (8 ημέρες μετά) είναι 13.9 χιλ.

Κάναμε εξέταση για οιστραδιόλη της οποίας τα αποτελέσματα περιμένω και μου είπε ο γιατρός ότι αναλόγως των αποτελεσμάτων αυτών θα μου πει το βράδυ να κάνω μια ένεση Pregnyl.

Ρώτησα γιατί και μου είπε ότι έτσι θα ενισχύσουμε το ενδομήτριο.

Υπάρχει καμμιά σας που να έχει κάνει Pregnyl μετά την εμβρυομεταφορά? Το ενδομήτριο θα έπρεπε να έχει μεγαλώσει πολύ περισσότερο?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δημητρούλα μου,

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις ευχές σου και το χρόνο που βρήκες με τα δικά σου άγχη για να μου τις στείλεις.

 

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Και μάλιστα όσο καιρό διαβάζω το φόρουμ δεν έχω ακούσει να έχει κάνει κάποια κοπέλα υπέρηχο και μέτρηση οιστραδιόλης στο ενδιάμεσο της εμβρυομεταφοράς και της χοριακής..

 

Μη χάνεις τις ελπίδες σου κοριτσάκι... Λίγες μέρες μόνο μείνανε ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ domnina μου. Κι εμένα μου φάνηκε παράξενο. Στην προηγούμενη εξωσωματική (σε άλλο κέντρο) δεν είχα κάνει καμμία μέτρηση και κανέναν υπέρηχο μετά την εμβρυομεταφορά και μέχρι την χοριακή. Αλλά φαίνεται ότι δεν δουλεύουν όλοι έτσι, τί να πω...:-(

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αν κάνω σήμερα Pregnyl αυτό σημαινει ότι για να βγει σωστή χοριακή θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον άλλες 12 ημέρες, έτσι δεν είναι?

 

Πάντως η απάντηση ήταν ότι θα γίνει για ενίσχυση του ενδομητρίου αν δούμε ότι η οιστραδιολη είναι χαμηλή.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ακούσει εγώ για pregnyl μετά την μεταφορά. Απ' ότι έχω καταλάβει αυξάνει την οιστραδιόλη. Αλλά μπορεί να σου δώσει και ψευδώς θετική χοριακή. Σε εμένα είχαν δώσει proluton ενέσεις τις οποίες έκανα ανά 2 ημέρες. Καλή επιτυχία να έχεις, και να ξέρεις πως πολλές κοπέλες ακόμη και με ένα μόνο έμβρυο έμειναν έγκυες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να' ξερα κοριτσάκι μου... Τελικά το κάθε κέντρο και ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του σύστημα. Μακάρι να είναι καλά τα αποτελέσματα και να μη χρειαστεί να κάνεις την Pregnyl.

 

Περιμένουμε ενημέρωση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, με πήρε ο γιατρός και μου είπε ότι η τιμή της οιστραδιόλης είναι 660, πάρα πολύ καλή (είπε).

Θα κάνω όμως :?: και μία Pregnyl το βράδυ και θα τα πούμε με το καλό την άλλη Τρίτη.

Τώρα, αν πω ότι κατάλαβα τι πρέπει να περιμένω την επόμενη Τρίτη θα πω ψέματα.

Τέλος πάντων ο Θεός βοηθός.

Εχει καμιά σας ενδεικτικές τιμές οιστραδιόλης 8 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά? Είναι όντως καλό το 660?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔημητραΚ pregnyl είχα κάνει κι εγώ (σε 3 δόσεις μετά την εμβρυομεταφορά) στην προσπάθεια με φυσικό κύκλο, για να βοηθήσει στην εμφύτευση. Έχω την εντύπωση ότι ειδικά στην περίπτωση που μεταφέρεται ένα έμβρυο συνηθίζεται.

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!:-)

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Αργυρώ, από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί. Οχι τίποτε άλλο αλλά ο γιός μου (10 ετών) με έχει φάει ότι θέλει αδελφάκι. Δεν έχω δει άλλο παιδί με τόση επιμονή για αδελφάκι. Εδώ και 4 χρόνια έχει κολήσει η βελόνα και φυσικά το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει πόσο άσχημα με κάνει να νοιώθω, σαν να μπορώ και να μην το κάνω. Κάθε φορά που το θυμάται μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔημητραΚ αν ρωτάς για την προσπάθεια με το φυσικό κύκλο, ξεκίνησε πολύ καλά, είδαμε και σάκο, αλλά παλλινδρόμησε τέλος 2ου μήνα.. Ηταν τυχαίο μου είπε ο γιατρός, οπότε πάμε γι' αλλα!! (στην προσπάθεια για αδελφάκι κι εμείς!)

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!!

το πιστευεις οτι ειχα την ιδια απορια ακριβως??

αυριο 24/3 θα κανω την εμβρυομεταφορα!!

και τις pregnyl μου ειπε να τις κανω 27/3 , 30/3 και 2/4 ?? εν το μεταξυ ειχα διαβασει πως καποιες κοπελες τις κανουν πριν την εμβρυομεταφορα και ανχωθηκα.

 

κοριτσια να ρωτησω και κατι αλλο?? πως τις κανουμε αυτες τις ενεσεις? ειναι ενα μπουκαλακι με σκονη και ενα με υγρο!!!

θα ρωτησω βεβαια αυριο αλλα αν καμια απο εσας ξερει ας μου πει!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου συνονόματη,

 

Pregnyl έκανα και εγώ, όπως υποθέτω οι περισσότερες κοπέλες που κάνουν εξωσωματική ή σπερματέγχυση, για να σπάσουν τα ωοθυλάκια περίπου δύο ημέρες πριν την ωοληψία/σπερματέγχυση.

 

Αυτό που με ανησυχούσε, τουλάχιστον δεν το είχα ξανακούσει είναι η Pregnyl μετά την εμβρυομεταφορά.

 

Τώρα με απασχολεί το πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω για να έχω μία έγκυρη χοριακή. Αφού κανονικά θα έπρεπε να κάνω χοριακή την ερχόμενη Δευτέρα (14 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά), τώρα όμως το αποτέλεσμά μου θα είναι σίγουρα επηρεασμένο από την pregnyl που δεν νομίζω ότι σε μία εβδομάδα θα έχει εξαφανιστεί από τον οργανισμό μου.

 

Νομίζω θα πάρω κάποια στιγμή το γιατρό να ρωτήσω.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι?? η pregnyl επηρεαζει την χοριακη?? δεν το ηξερα!!

τωρα με προβληματισες....

θα ρωτησω αυριο τον γιατρο μου!!

 

μπορεις να μου πεις πως κανουμε αυτην την ενεση??

Link to comment
Share on other sites

Η pregnyl είναι στην ουσία ανθρώπινη χοριακή γοναδοτροπίνη, δηλαδή είναι ακριβώς ότι ψάχνει να βρει η εξέταση χοριακής στο αίμα σου!

Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι στα συστατικά της περιέχει ούρα εγκύρων (μπλιαααχ!!). Τέλος πάντων.

Σαφέστατα επηρεάζει το αποτέλεσμα της χοριακής. Απλά δεν ξέρω μετά από πόσες ημέρες μία ένεση 5000 μονάδων αποβάλεται από τον οργανισμό. Αυτό να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Τώρα όσον αφορά τον τρόπο.

Η Pregnyl γίνεται ενδομυικά ή υποδόρια. Μπορεί όμως ο γιατρός σου να σου πει πώς προτιμά να κάνεις την ένεση γιατί ο δικός μου μου είχε τονίσει να γίνει ενδομυικά (στον ποπό δηλαδή) ενώ κάποιες κοπέλες την έκαναν στην κοιλιά τους (υποδόρια) όπως και τις ενέσεις για πρόκληση πολλαπλής ωορρηξίας.

Αν δεν έχεις κάνει ποτέ ένεση στον εαυτό σου θα συνιστούσα να σου την κάνει κάποιος τρίτος (μπορείς να πας και στο φαρμακείο να στην κάνουν) δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει λίγο "να το'χεις".

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δημητρα μου ολες τις ενεσεις μονες μου τις κανω απο τις 8/3 δεν εχω σταματησει!!εχουν γινει παιχνιδακι ποια!!

καθε μερα κανω στην κοιλια 2 ενεσεις!! αφου θα κανω εξωσωματικη!!

αυριο θα κανω την εμβρυομεταφορα!!

και εμενα στον ποπο μου ειπε να την κανω την pregnyl!!

θα ρωτησω αυριο τον γιατρο μου για περισσοτερες λεπτομεριες!! και θα σου στειλω μυνημα!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κατ'αρχην καλή επιτυχία!!

Και γω νομιζα οτι η pregnyl γινεται πριν την ωοληψια αλλα τελικα εκανα και στην αρχη της εγκυμοσυνης μου οταν ειχα δει αιμα

μην αγχωνεστε λοιπόν ειναι και για αλλους λογους.και μενα ενδομυικα μου ειχε πει να την κανω και οχι στην κοιλιά

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

 

Λοιπόν, τηλεφώνησα σήμερα στο γιατρό να τον ρωτήσω κατά πόσο θα είναι εγκυρη η β' χοριακή την Τρίτη αφού χθες το βράδυ (Τρίτη) έκανα την Pregnyl.

Μου απάντησε ότι μετά από μία εβδομάδα δεν θα επηρεάζει το αποτέλεσμα.

Επειδή όλα όσα έχω διαβάσει έχουν μεγαλύτερους χρόνους αποβολής από τον οργανισμό, είναι εύκολο αν καμμιά σας επικοινωνήσει με το γιατρό της να ρωτήσει και αυτό? Δηλαδή με Pregnyl 5000 μονάδες Τρίτη βράδυ, η β-χοριακή την επόμενη Τρίτη θα είναι σωστή?

Ευχαριστώ

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια, σημερα εκανα την εμβρυομεταφορα με 3 εμβρυακια!!

αλλα επειδη η οστραδιολη μου και τα εμβρυα ηταν σε πολυ καλη κατασταση μου ειπε να μην κανω καθολου pregnyl.

οποτε δεν μπορω να σας βοηθησω σε κατι αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ποια μερα του κυκλου ξεκιναμε ενεσουλες για εξωσωματικη?

 

Αναλόγως με το πρωτόκολλο που θα σου πει ο γιατρός σου να ακολουθήσεις.Με το μακρύ πρωτόκολλο ξεκινάς την 21η μέρα του κύκλου και με το βραχύ την 2η μέρα το κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...