Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Οχι δεν θα την τειρουσαν ολοι - γιαυτο και ρωτησα ποιες κατηγοριες εργαζομενων μπορουν να ειναι στις 4 στο σχολειο (γιατι σιγουρα υπαρχουν και οι πωλητες που σχολανε στις 8 και οι εργαζομενη σε βαρδια που πιανουν δουλεια στις 2 το μεσημερι). ομως τι ποσοστο εργαζομενων μπορει να παει την συγκεκριμενη ωρα στο σχολειο?

 

Εχω ξαναπει οτι στο Βελγιο το σχολειο ειναι ανοικτο (με βοηθητικο προσωπικο) 10,5 ωρες αποτε ακομη και στην περιπτωση που υπαρχει 1 μονος γονιος και οχι δυο για να πηγαινει ο ενας το πρωι και ο αλλος το απογευμα. Μπορεις και στην ωρα σου να εισαι στο σχολειο και στην δουλεια σου τις ωρες που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι μόνο που αν το ζητήσει μία μαμά και το δεχτεί πως θα αποτρέψει κι άλλες μαμάδες,υπεύθυνες ή λιγότερο υπεύθυνες να το ζητήσουν?

Οι κανονισμοί υπάρχουν και πρέπει να τηρούνται αυστηρά γι αυτό το λόγο.Και δεν αναφέρομαι φυσικά σε ένα εκτακτο γεγονός αλλά ως εκεί.

Για την αδερφή μου ένα επιπλέον 10λεπτο σημαίνει ότι χάνει το πρώτο λεωφορείο και το επόμενο περνάει σε μισή ώρα,άρα 2,5 ώρες στο δρόμο.

 

Δεν γινεται να σου μιλαει καποιος για ενα συγκεκριμενο θεμα, με συγκεκριμενα ατομα και να σκεφτεσαι βασει του τι συμβαινει στην αδελφη σου.

 

Οι δασκαλες μας μενουν σχεδον διπλα στο σχολειο. Αν δεν ηξερα ακριβως την κατασταση τους, δεν θα περιμενα απο αυτες κατι αναλογο προφανως. Αυτα, βασει πραγματικων συνθηκων τα σταθμιζεις. Αν πχ εμενε μια στον Πειραια, θα μπορουσα να της ζητησω κατι τετοιο? Οχι.

 

Και γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι

α) πρεπει εμεις να δειχνουμε ανοχη, αν αργησει η δασκαλα, οπως κι ολες αυτες τις μερες που ειναι κλειστα τα νηπιαγωγεια γιατι πηραν αδειες που οντως γινεται κλπ, κι εκεινες ουτε το 5λεπτο, και

β) γιατι οι νηπιαγωγοι πρεπει να ανηκουν στη μοναδικη κατηγορια εργαζομενων που δεν κανουν υπερωρια ουτε 5λεπτο (με ωραριο 4 μαλιστα ωρων), οταν ξερουν οτι ο λογος ειναι ενας γονιος που αργει, οχι γιατι πηγε για καφε, αλλα γιατι τρεχει αμεσως μετα τη δουλεια του, να παρει το παιδι του στη μεση της ερημιας. Αλλα ναι, ξεχασα, εχουν να πανε εκεινες για καφε. Ας μη ριχνουμε...το επιπεδο.

Στη δικη μου εργασια, παντως, αν αρνηθω υπερωρια για πολυ λιγοτερο σημαντικο λογο, προφανως, θα με απολυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτωντος οπως προτινα στην Χαρα να παει το παιδι σε ενα σχολειο κοντα στην δουλεια της θα προτινα και στους εκπιδευτικους να βρουν σπιτι κοντα στην δουλεια τους ή καπου πιο βολικα

Γενικα ο χρονος που χρειαζεται να παμε στην δουλεια μας (οπως και ο χρονος για να παμε απο την δουλεια στο σπιτι΄η στο σχολειο) ειναι δικο μας προβλημα και ουτε του δσακαλου που περιμενει την μαμα να παρει το παιδι στο σχολασμα αλλα ουτε και του εργοδοτη της μαμας που περιμενει την δασκαλα να παει στο σχολειο για να μπορεσει να φυγει για την δουλεια της

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα την τειρουσαν ολοι - γιαυτο και ρωτησα ποιες κατηγοριες εργαζομενων μπορουν να ειναι στις 4 στο σχολειο (γιατι σιγουρα υπαρχουν και οι πωλητες που σχολανε στις 8 και οι εργαζομενη σε βαρδια που πιανουν δουλεια στις 2 το μεσημερι). ομως τι ποσοστο εργαζομενων μπορει να παει την συγκεκριμενη ωρα στο σχολειο?

 

Εχω ξαναπει οτι στο Βελγιο το σχολειο ειναι ανοικτο (με βοηθητικο προσωπικο) 10,5 ωρες αποτε ακομη και στην περιπτωση που υπαρχει 1 μονος γονιος και οχι δυο για να πηγαινει ο ενας το πρωι και ο αλλος το απογευμα. Μπορεις και στην ωρα σου να εισαι στο σχολειο και στην δουλεια σου τις ωρες που πρεπει.

 

Αυτο ειναι και το λογικο. Κοινη λογικη...

Οσο σκεφτομαι οτι θα ημουν εκει τωρα...ας οψεται ο ερωτας.... :mrgreen:

 

edit σε απαντηση και το αλλου ποστ σου, και να μενεις κοντα, το νηπιο ειναι ανοικτο 8 ωρες. Πρεπει να εναι σχεδον διπλα για να κανεις το 8ωρο σου....αστα.

Link to comment
Share on other sites

edit σε απαντηση και το αλλου ποστ σου, και να μενεις κοντα, το νηπιο ειναι ανοικτο 8 ωρες. Πρεπει να εναι σχεδον διπλα για να κανεις το 8ωρο σου....αστα.

 

Δεν μπλεκεις στην κινηση στην μαραθωνος ομως (αγχωθηκα το καλοκαιρι οτι θα εκλεινε το μοναστηρι μεχρι να περασουμε απο το σημειο που ειχε χαλασει η νταλικα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γινεται να σου μιλαει καποιος για ενα συγκεκριμενο θεμα, με συγκεκριμενα ατομα και να σκεφτεσαι βασει του τι συμβαινει στην αδελφη σου.

 

Οι δασκαλες μας μενουν σχεδον διπλα στο σχολειο. Αν δεν ηξερα ακριβως την κατασταση τους, δεν θα περιμενα απο αυτες κατι αναλογο προφανως. Αυτα, βασει πραγματικων συνθηκων τα σταθμιζεις. Αν πχ εμενε μια στον Πειραια, θα μπορουσα να της ζητησω κατι τετοιο? Οχι.

 

Και γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι

α) πρεπει εμεις να δειχνουμε ανοχη, αν αργησει η δασκαλα, οπως κι ολες αυτες τις μερες που ειναι κλειστα τα νηπιαγωγεια γιατι πηραν αδειες που οντως γινεται κλπ, κι εκεινες ουτε το 5λεπτο, και

β) γιατι οι νηπιαγωγοι πρεπει να ανηκουν στη μοναδικη κατηγορια εργαζομενων που δεν κανουν υπερωρια ουτε 5λεπτο (με ωραριο 4 μαλιστα ωρων), οταν ξερουν οτι ο λογος ειναι ενας γονιος που αργει, οχι γιατι πηγε για καφε, αλλα γιατι τρεχει αμεσως μετα τη δουλεια του, να παρει το παιδι του στη μεση της ερημιας. Αλλα ναι, ξεχασα, εχουν να πανε εκεινες για καφε. Ας μη ριχνουμε...το επιπεδο.

Στη δικη μου εργασια, παντως, αν αρνηθω υπερωρια για πολυ λιγοτερο σημαντικο λογο, προφανως, θα με απολυσουν.

 

Ξέρω πολύ καλά για τί πράγμα μιλάω.

Αναφέρω την αδελφή μου διότι έχει δουλέψει αρκετά χρόνια στην ανατολική αττική και ξέρω πολύ καλά ότι είναι μια περιοχή με πάρα πολλά κενά τα οποία καλύπτονται δύσκολα και αργά σε πολύ μεγάλο ποσοστό από αναπληρωτές οι οποίοι έρχονται από παντού.

Φετος που είναι σε μία αντίστοιχη περιοχή έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με ασυνεπείς γονείς και δε φεύγει ποτέ στην ώρα της.

Όσο για το νόμο αν δε σου αρέσει που προβλέπει άδειες και δεν επιβάλλει υπερωρίες τα παράπονα σου να τα απευθύνεις στους αρμόδιους κι όχι στον εκπαιδευτικό.

Κι ο εκπαδευτικός πίστεψέ με κάνει τα δικά του παραπονα στην υπηρεσία του για πολλά στραβά του εκπαιδευτικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα επομενως τα συζηταμε, επειδη το συστημα ειναι "λιγο'.

Αν ειχαν τοποθετησει ολους αυτους τους αδιοριστους στα νηπια πχ, και τραπεζοκομοι θα υπηρχαν και 3 βαρδιες, ωραριο Βελγιου και θα μπορουσε ο γονιος να παρει το παιδι του μια λογικη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτωντος οπως προτινα στην Χαρα να παει το παιδι σε ενα σχολειο κοντα στην δουλεια της θα προτινα και στους εκπιδευτικους να βρουν σπιτι κοντα στην δουλεια τους ή καπου πιο βολικα

Γενικα ο χρονος που χρειαζεται να παμε στην δουλεια μας (οπως και ο χρονος για να παμε απο την δουλεια στο σπιτι΄η στο σχολειο) ειναι δικο μας προβλημα και ουτε του δσακαλου που περιμενει την μαμα να παρει το παιδι στο σχολασμα αλλα ουτε και του εργοδοτη της μαμας που περιμενει την δασκαλα να παει στο σχολειο για να μπορεσει να φυγει για την δουλεια της

 

Θα το πρότεινες και στον εκπαιδευτικό που είναι παντρεμένος κι έχει και παιδιά?Γιατί εδω κι αυτό συμβαίνει κατά κορον..

Να διαλύονται οικογένειες εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα επομενως τα συζηταμε, επειδη το συστημα ειναι "λιγο'.

Αν ειχαν τοποθετησει ολους αυτους τους αδιοριστους στα νηπια πχ, και τραπεζοκομοι θα υπηρχαν και 3 βαρδιες, ωραριο Βελγιου και θα μπορουσε ο γονιος να παρει το παιδι του μια λογικη ωρα.

 

Να που συμφωνούμε λοιπόν!ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ πρέπει να απαιτούμε!Αυτά είναι τα αυτονόητα!

Εδώ συζητάνε να καταργήσουν το ολοήμερο και κάποιοι συνεχίζουν να τους ψηφίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Φετος που είναι σε μία αντίστοιχη περιοχή έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με ασυνεπείς γονείς και δε φεύγει ποτέ στην ώρα της.

Όσο για το νόμο αν δε σου αρέσει που προβλέπει άδειες και δεν επιβάλλει υπερωρίες τα παράπονα σου να τα απευθύνεις στους αρμόδιους κι όχι στον εκπαιδευτικό.

Κι ο εκπαδευτικός πίστεψέ με κάνει τα δικά του παραπονα στην υπηρεσία του για πολλά στραβά του εκπαιδευτικού συστήματος.

 

Εμεις δεν ανηκουμε στους ασυνεπεις. Πληρωνουμε βενζινη 250 ευρω το μηνα, για να μην ειμαστε.

Ανθρωπινα της ζητησαμε να περιμενει.

 

Στους αρμοδιους εχω μεταφερει πολλα, πιστεψε με. Οχι ομως...να θεσμοθετησουν υπερωρια, προς Θεου. Για υποδομες, ελλειψεις κλπ, να τα καλυψουν, γιατι ΕΧΟΥΝ να τα καλυψουν.

 

ΥΓ Τωρα πια δεν υπαρχει υπερωρια μεχρι 2 ωρες εξαλλου. Λογω μνημονιου, εχουμε την υπερ-εργασια=μεχρι 2 ωρες, δεν πληρωνεσαι εξτρα. Για ολους τους εργαζομενους ισχυει αυτο, δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το πρότεινες και στον εκπαιδευτικό που είναι παντρεμένος κι έχει και παιδιά?Γιατί εδω κι αυτό συμβαίνει κατά κορον..

Να διαλύονται οικογένειες εννοώ...

 

Οπως καταλαβας αυτο που λεω ειναι οτι η αποσταση δεν ειναι δικαιολογια ή δεν θα επρεπε να ειναι δικαιολογια για κανεναν. Οχι μονιμη τουλαχιστον

Αλλωστε ουτε να παει το παιδι σχολειο κοντα στην δουλεια των γονιων γινεται ετσι δεν ειναι? εφοσον ζητανε λογαριασμο ΔΕΚΟ για να αποδειχτει η διευθυνση κατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβας αυτο που λεω ειναι οτι η αποσταση δεν ειναι δικαιολογια ή δεν θα επρεπε να ειναι δικαιολογια για κανεναν. Οχι μονιμη τουλαχιστον

Αλλωστε ουτε να παει το παιδι σχολειο κοντα στην δουλεια των γονιων γινεται ετσι δεν ειναι? εφοσον ζητανε λογαριασμο ΔΕΚΟ για να αποδειχτει η διευθυνση κατοικιας

 

Και αυτός ο νόμος παραβιάζεται κατά κόρον και επιλέγουν το σχολείο που θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

Πασο!

Μενω στο οτι η αποσταση δεν ειναι δικαιολογια για κανεναν ουτε εκπιαδευτικο, ουτε γονιο ουτε εργαζομενο (και ελπιζω να μην χρειαστει να φυγουμε απο το Βελγιο)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα επομενως τα συζηταμε, επειδη το συστημα ειναι "λιγο'.

Αν ειχαν τοποθετησει ολους αυτους τους αδιοριστους στα νηπια πχ, και τραπεζοκομοι θα υπηρχαν και 3 βαρδιες, ωραριο Βελγιου και θα μπορουσε ο γονιος να παρει το παιδι του μια λογικη ωρα.

 

Α, να γεια σου.

 

Επίσης, το ωράριο πρέπει να τηρείται απαρέγκλιτα. Όποιος έχει πρόβλημα με το ωράριο πρέπει να το λύσει μόνος του στην παρούσα φάση. Δεν μπορώ να αργώ στη δουλειά, δεν μπορείς να αργείς στο σχόλασμα.

 

Τις υπερωρίες τις πληρώνεστε εσείς; Εμείς όχι. Και κάνουμε πολλές.

Κακώς κάκιστα η νηπιαγωγός πήγαινε το παιδί στο σπίτι του. Αν συμβεί ένα ατύχημα πάει μέσα για πλάκα. Επίσης από τεράστια πείρα σας λέω ότι ο γονιός που εξυπηρετείς είναι εκείνος που θα σε καταγγείλει τελικά. Κάθε μέρα έχουμε περιστατικά....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και για άλλη μια φορά επισημαίνω ότι μπερδεύουμε το εκπαιδευτικό κομμάτι (=σχολείο) με το καθαρό κοινωνικό κομμάτι (=δεν έχω που να αφήσω το παιδί μου γιατί δουλεύω εκατομμύρια ώρες μα παράλογες συνθήκες και δεν μπορώ να λείψω γιατί θα με απολύσουν).

 

Το σχολείο έχει ΚΑΙ κοινωνικό χαρακτήρα και όντως τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί σταθμοί δημιουργήθηκαν πρωτίστως για να μη γυρνάνε τα μικρά παιδιά στους δρόμους (1896 λέμε τώρα). Όμως δεν μπορεί κάποιος (= το κράτος )να απαιτεί να μένω απλήρωτη και να κάνω τη μπέιμπι σίττερ, ενώ και οι δικές μου αντίστοιχες ανάγκες δεν καλύπτονται. Μπερδεύουμε τη δική μας ανάγκη με την υποχρέωση του άλλου.

 

Είναι αυτό που έλεγα κάπου αλλού ότι πρέπει κάθε μέρα στη δική σου δουλειά να φτιάχνεις τον καφέ κάποιου και να πλένεις και τα φλιτζάνια στην κουζίνα. Θα το κάνεις μία, δυο. τρεις; Μετά θα πρέπει να κοιτάξεις τις δικές σου ανάγκες. Το ότι εδώ εμπλέκεται ένα, δυο, 25 παιδιά το κάνει πιο συναισθηματικό το πράγμα, αλλά στην πραγματικότητα είναι το ίδιο. Δεν καλύπτεται η ανάγκη μου από αυτόν που πρέπει και τη φορτώνω στον πλησιέστερο.

 

Ξαναμαναματαλέω. Το τετράωρο είναι το διδακτικό ωράριο. Το πραγματικό ωράριο εργασίας είναι πολύυυυυυ περισσότερο. Πρώτα πρώτα γιατί εχει απίστευτη χαρτούρα αν θέλεις να είσαι τυπικός κι επιπλέον γιατί η δουλειά δε βγαίνει στις τέσσερεις ώρες. Δεν υπάρχουν βιβλία, δεν υπάρχει "δίχτυ ασφαλείας". Είναι η πιο δημιουργική βαθμίδα της εκπαίδευσης κι αυτό απαιτεί πολλή δουλειά.

 

Χαρά- Μαρία, πιέστε το δήμο σας ή/ και το σύλλογο γονέων να βάλει πρόγραμμα φύλαξης

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, να γεια σου.

 

Επίσης, το ωράριο πρέπει να τηρείται απαρέγκλιτα. Όποιος έχει πρόβλημα με το ωράριο πρέπει να το λύσει μόνος του στην παρούσα φάση. Δεν μπορώ να αργώ στη δουλειά, δεν μπορείς να αργείς στο σχόλασμα.

 

Τις υπερωρίες τις πληρώνεστε εσείς; Εμείς όχι. Και κάνουμε πολλές.

Κακώς κάκιστα η νηπιαγωγός πήγαινε το παιδί στο σπίτι του. Αν συμβεί ένα ατύχημα πάει μέσα για πλάκα. Επίσης από τεράστια πείρα σας λέω ότι ο γονιός που εξυπηρετείς είναι εκείνος που θα σε καταγγείλει τελικά. Κάθε μέρα έχουμε περιστατικά....

 

Το διαβασα παραπανω πολλες φορες. Και γιατι πρεπει το δικο τους ωραριο παρακαλω να τηρειται απαρεγκλιτα;;; Δεν καταλαβα. Εμενα που ειμαι σε οργανισμο γιατι δεν με αφηνουν να φυγω και οταν ληξει το ωραριο μου;;; Και το απαιτουν κιολα;;;;; Κι εγω εχω ευθυνη, αν βαλω μια λαθος υπογραφη εκεινο το πενταλεπτο μεσα στην κουραση, την εβαψα.

Γι αυτο που ρωτας τις υπερωριες δεν της πληρωνεται πια κανενας δε διαβασες που καποιος εγραψε οτι πια το λενε υπερεργασια, στον ιδιωτικο καθεσαι μεχρι το βραδι δεν παιρνεις μια, στο δημοσιο πρεπει καποιος να στις γραφει και αν τις περασει. Ελαχιστοι θα παρουν. Εγω δεν εχω παρει φραγκο.

Η κοπελα δεν ειπε να καθεται η αλλη ενα μισαωρο,να γινει το τετραωρο τετραμισαωρο για πεντε λεπτα μιλαμε τοση ωρα. Πεντε λεπτα και διαβασα σημερα ενα σωρο δικαιολογιες μεχρι οτι στα πεντε λεπτα θα χτυπησει το παιδι μεσα στο σχολειο. Και μιλας για εκατομμυρια ωρες ενω μιλαμε για τεσσερις ωρες και πεντε λεπτα, την ωρα που ολοι δουλευουν σημερα δεκα ωρες και δωδεκα. Ολοι αυτοι, μενου διπλα λες στο γραφειο τους η δεν θελουν να πανε βολτες;

Και για την εκπαιδευτικο που το παει σπιτι, καλα κανει η κοπελα και μπραβο της. Γινεται χαμος σημερα με την κριση.

Εχω και εγω συναδελφους μου που περιμενουν στο μηχανημα με τη καρτα στο χερι να παει ακριβως 3 να πατησουν το κουμπι και οτι εμεινε σε δουλεια σκασιλα τους αλλα εδω δεν εχουμε να κανουμε με χαρτια αλλα με παιδακια.

Ταμπουλα ραζα ελεγε μια δικια μου δασκαλα κατι ηξερε. Ακουγομαι πολυ θυμωμενη γιατι ειμαι με οσα εχω περασει απο περσυ εχω ξαναγραψε που ελειπαν συνεχεια δεν περιμενα ουτε εγω να μου μιλανε σαν υπαλληλοι πισω απο γκισε.

Link to comment
Share on other sites

Ελισα πάλι εστιάζεις στα πρόσωπα ενω σου φταίει το σύστημα. Λείπανε νόμιμα, το ότι δε σε εξυπηρετεί και το ότι δεν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας από το σύστημα δεν είναι δική τους ευθύνη.

 

Και ξαναλέω ότι υπερωρίες κάνουμε, αλλιώς δε βγαίνει η δουλειά. Απλά εμείς δεν τις πληρωνόμασταν ού΄τέ τον καιρό που πληρώνονταν οι άλλοι, οπότε δεν ξέρω τι ισχύει.

 

Και ξαναλέω ότι δεν μπορεί συστηματικά να καταστρατηγείται το ωράριο, γιατί διαφορετικά να το καταργήσουμε. Να είμαστε 24ωρο ανοιχτοί να εξυπηρετούμε κι εκείνους που δουλεύουν βράδυ.

 

Τα πράγματα είναι έτσι. Έχετε αρκετές επιλογές. Να τα υποστείτε και απλά να θυμώνετε, να γκρινιάζετε σε λάθους ανθρώπους, να οργανωθείτε και να συνασπιστείτε με τα σχολεία και τους συλλόγους γονέων και να διεκδικήσετε καλύτερες συνθήκες. Εγώ απλά ενημερώνω για το τι υπάρχει. Το τι θέλουμε να υπάρχει μπορούμε να το απαιτήσουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να το πω πιο καθαρά. Ό,τι γίνεται στη χώρα μας είναι στη λογική του ράβε ξήλωνε. Πώς θα προσθέσω επιπλέον υπηρεσίες, χωρίς να πληρώσω επιπλέον τους ανθρώπους που ήδη δουλεύουν και χωρίς να προσλάβω κι άλλους ανθρώπους.

 

Δεν υπάρχει στρατηγικός σχεδιασμός. Αυτό λοιπόν που πρέπει να πιέσουμε είναι να υπάρξει σχεδιασμός που να περιλαμβάνει ολες τις πλευρές που μας απασχολούν. Εκπαίδευση, υγεία, φύλαξη χώρων, προστασία του παιδιού και της οικογένειας. Είναι παράλογο να ζητάς να σε εξυπηρετήσω αντί να δεις πώς δε θα χρειάζεσαι εξυπηρέτηση. Είναι μιζέρια. Αν ζητάμε δε θα παίρνουμε.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρά- Μαρία, πιέστε το δήμο σας ή/ και το σύλλογο γονέων να βάλει πρόγραμμα φύλαξης

 

Είναι παράλογο να ζητάς να σε εξυπηρετήσω αντί να δεις πώς δε θα χρειάζεσαι εξυπηρέτηση. Είναι μιζέρια. Αν ζητάμε δε θα παίρνουμε.....

 

Miriki αυτο που λες, η φυλαξη, ειναι ακριβως αυτο που μου αναφερε η κυρια στην αρμοδια υπηρεσια, οτι μπορω να αιτηθω. Φυσικα και δεν μου μιλησε για παραπανω ωρες μαθηματος. Αλλα δεν θα ειναι για 5', αλλα για 2 ωρες. Απο τις 16.00 εως τις 18.00 ειναι η ζωνη.

 

Ειπα να μην το κανω, για να μην υποχρεωσω τις γυναικες να καθονται δυο ολοκληρες ωρες παραπανω. Γιατι αλλο ατομο δε στελνουν, απ ο,τι μου ειπαν, απλα καθεται μια η μια, μια η αλλη εχουν ελλειψη προσωπικου.

 

Εφοσον λοιπον, ειναι μιζερια, το να της ζηταω ανθρωπινα, να μεινει 5' οπως λες, κι ειναι πιο δοκιμο για εσενα να της ζητησω μεσω συλλογου γονεων, αιτησης στην πρωτοβαθμια κλπ επισημα και με τη βουλα, να κατσει αλλες δυο ωρες, τοτε να κανω αυτο, ωστε και να εξυπηρετηθω, και να μου φυγει και...η ρετσινια.

 

Τελος απο την αρχη της συγκεκριμενης συζητησης αισθανομαι οτι εχουμε διαφορετικη αντιληψη του χρονου. Τι φυλαξη να ζητησω για λιγα λεπτα. Μιλατε για υπερωριες, φυλαξη, να προσλαβω προσωπικο, για λιγα λεπτα της ωρας. Το ξαναλεω....

Link to comment
Share on other sites

Miriki αυτο που λες, η φυλαξη, ειναι ακριβως αυτο που μου αναφερε η κυρια στην αρμοδια υπηρεσια, οτι μπορω να αιτηθω. Φυσικα και δεν μου μιλησε για παραπανω ωρες μαθηματος. Αλλα δεν θα ειναι για 5', αλλα για 2 ωρες. Απο τις 16.00 εως τις 18.00 ειναι η ζωνη.

 

Ειπα να μην το κανω, για να μην υποχρεωσω τις γυναικες να καθονται δυο ολοκληρες ωρες παραπανω. Γιατι αλλο ατομο δε στελνουν, απ ο,τι μου ειπαν, απλα καθεται μια η μια, μια η αλλη εχουν ελλειψη προσωπικου.

 

Εφοσον λοιπον, ειναι μιζερια, το να της ζηταω ανθρωπινα, να μεινει 5' οπως λες, κι ειναι πιο δοκιμο για εσενα να της ζητησω μεσω συλλογου γονεων, αιτησης στην πρωτοβαθμια κλπ επισημα και με τη βουλα, να κατσει αλλες δυο ωρες, τοτε να κανω αυτο, ωστε και να εξυπηρετηθω, και να μου φυγει και...η ρετσινια.

 

Τελος απο την αρχη της συγκεκριμενης συζητησης αισθανομαι οτι εχουμε διαφορετικη αντιληψη του χρονου. Τι φυλαξη να ζητησω για λιγα λεπτα. Μιλατε για υπερωριες, φυλαξη, να προσλαβω προσωπικο, για λιγα λεπτα της ωρας. Το ξαναλεω....

 

Αγαπητή δεν έχεις καταλάβει καλά.

Οι νηπιαγωγοί ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΦΥΛΑΞΗ,ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Τις δασκαλες αυτες δεν μπορεί κανείς να τις υποχρεώσει να κάτσουν ούτε 5 λεπτά παραπάνω,πόσο μάλλον 1 και 2 ώρες που λες!

Το ωράριο προστατεύεται από το νόμο κι αυτό απλά δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που ειχα αναλογο προβλημα, ο δασκαλος του γιου μου, απο μονος του μου ειπε μη στεναχωριεσαι για τα πεντε λεπτα θα κατσω εγω μαζι του. Ξερω οτι δεν ηταν υποχρεωμενος ο ανθρωπος, μαλλον σταθηκα τυχερη.

Miriki, απ οσο ξερω ο νομος προβλεπει οι νηπιαγωγοι να εργαζονται μεχρι εξαωρο τη μερα(ασχετα αν με τα παιδια ειναι τεσσερις ωρες), ακριβως για τις εργασιες που προανεφερες(προετοιμασια υλικου, γιορτων κτλ). Επομενως δε θεωρουνται υπερωριες, ειναι το νομιμο ωραριο τους- ασχετα που οι περισσοτερες καθονται τετραωρο. Ειμαι λαθος πληροφορημενη;

Link to comment
Share on other sites

Να το πω πιο καθαρά. Ό,τι γίνεται στη χώρα μας είναι στη λογική του ράβε ξήλωνε. Πώς θα προσθέσω επιπλέον υπηρεσίες, χωρίς να πληρώσω επιπλέον τους ανθρώπους που ήδη δουλεύουν και χωρίς να προσλάβω κι άλλους ανθρώπους.

 

Δεν υπάρχει στρατηγικός σχεδιασμός. Αυτό λοιπόν που πρέπει να πιέσουμε είναι να υπάρξει σχεδιασμός που να περιλαμβάνει ολες τις πλευρές που μας απασχολούν. Εκπαίδευση, υγεία, φύλαξη χώρων, προστασία του παιδιού και της οικογένειας. Είναι παράλογο να ζητάς να σε εξυπηρετήσω αντί να δεις πώς δε θα χρειάζεσαι εξυπηρέτηση. Είναι μιζέρια. Αν ζητάμε δε θα παίρνουμε.....

 

Βρε συ Miriki, όχι και μιζέρια. Ξέρεις πόσπ εκτιμώ τη στάση σου προς το επάγγελμά σου, αλλά στο συγκεκριμένο οι απαντήσεις σου μου δίνουν κάτι σαν...τα παράπονά σας στο Δήμαρχο.

 

Είναι ένα πράγμα να διεκδικείς, και ένα άλλο να προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με την κατάσταση, όπως είναι τώρα (έστω κι αν πειστείς ότι το τώρα είναι προσωρινό).

Και για να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας, στο συγκεκριμένο κράτος, κατά τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με όσα συμβαίνουν, θεωρείς έστω και κατ' ελάχιστον πιθανό να υπάρξει άνωθεν βοήθεια σε αυτόν τον τομέα?

Άντε και να το πιστέψω σαν σκοπό και να αγωνιστώ γι αυτό.

Δεν παύει να με ξενίζει το γεγονός ότι μόλις οι γονείς πατήσουν ένα χιλιοστό παραπάνω από τα αποδεκτά χωρικά ύδατα γίνονται εχθροί, αναξιόπιστοι, εκμεταλλευτές και χάνουν το προνόμιο του "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου".

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που ειχα αναλογο προβλημα, ο δασκαλος του γιου μου, απο μονος του μου ειπε μη στεναχωριεσαι για τα πεντε λεπτα θα κατσω εγω μαζι του. Ξερω οτι δεν ηταν υποχρεωμενος ο ανθρωπος, μαλλον σταθηκα τυχερη.

Miriki, απ οσο ξερω ο νομος προβλεπει οι νηπιαγωγοι να εργαζονται μεχρι εξαωρο τη μερα(ασχετα αν με τα παιδια ειναι τεσσερις ωρες), ακριβως για τις εργασιες που προανεφερες(προετοιμασια υλικου, γιορτων κτλ). Επομενως δε θεωρουνται υπερωριες, ειναι το νομιμο ωραριο τους- ασχετα που οι περισσοτερες καθονται τετραωρο. Ειμαι λαθος πληροφορημενη;

 

Ναι κάνεις λάθος.Το παραπάνω-δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει το εξάωρο για νηπιαγωγούς,ξέρω ότι υπάρχει για δασκάλους και καθηγητές- αναφέρεται μόνο σε εργασίες ΕΚΤΑΚΤΕΣ πάντα πάνω στο διδακτικό ή διοικητικό τους έργο αν είναι προισταμένες και το να περιμένουν ένα καθυστερημένο γονιό σε καμμία περίπτωση δεν ανήκει σε αυτές και δεν υπάρχει στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνεις λάθος.Το εξάωρο αναφέρεται μόνο σε εργασίες ΕΚΤΑΚΤΕΣ πάντα πάνω στο διδακτικό ή διοικητικό τους έργο αν είναι προισταμένες και το να περιμένουν ένα καθυστερημένο γονιό σε καμμία περίπτωση δεν ανήκει σε αυτές και δεν υπάρχει στο νόμο.

Σ αυτο αναφερομαι κι εγω στο διδακτικο η διοικητικο τους εργο, γιατι αναφερθηκε οτι καθονται υπερωριες για να το διεκπεραιωσουν, ενω εχω ακουσει οτι δε θεωρειται αυτο υπερωρια.

Το γνωριζω οτι δεν εχουν καμια υποχρεωση να περιμενουν ουτε ενα λεπτο παραπανω τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο αναφερομαι κι εγω στο διδακτικο η διοικητικο τους εργο, γιατι αναφερθηκε οτι καθονται υπερωριες για να το διεκπεραιωσουν, ενω εχω ακουσει οτι δε θεωρειται αυτο υπερωρια.

Το γνωριζω οτι δεν εχουν καμια υποχρεωση να περιμενουν ουτε ενα λεπτο παραπανω τους γονεις.

 

Ναι υπερωρία θεωρείται η παραπάνω διδακτική ώρα,η ώρα δηλαδή με τα παιδιά.Δεν τις υποχρεώνει όμως και κανείς να κάτσουν πέρα του τετράωρου,οι ίδιες το κάνουν για να είναι εντάξει,αυτό θέλει να πει η συνάδελφος νηπιαγωγός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...