Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑΛΕΛΗΣ vs ΑΛΕΞΑΤΟΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου για την επισκληρίδιο! Στη τελική θα έχεις την ευκαιρία να νιώσεις τους πόνους της γέννας!Το σημαντικό στη ψυχολογία σου είναι να θυμάσαι οτι πρέπει οταν σου έρθει "να κανεις κακά" να σπρώξεις με όλη σου τη δύναμη. Δε κάνεις κακά αλλά βγαίνει το μωρο σου!!!Είναι πόνος που σε φέρνει κοντ΄σ στο μωρό σου και όχι πόνος αρρώστιας που δε περνάει αυτό σκέψου...γενικά μη μασάς....!

Σε οτι αφορά τα ράμματα, εμένα μου έκανε και στον πισινο για αιμορροίδες κάτι....δε κατάλαβα γιαυτό πόναγα μετά πολύ...την ώρα που σε κόβουν δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τιότα, βάζουν ξυλοκαίνη. Προφανώς μπορεί να μη σε κόψουν. Επίσης νομίζω οτι πόνεσα τόσο μετά γιατί δεν ήμουν καθόλου έτοιμη για αυτό. Είναι αυτό που σου έλεγα περι προετοίμασίας: Αν το είχα στο μυαλό μου πριν τη γέννα και το είχα δουλέψει όπως τη γέννα πιστεύω θα το είχα αντιμετωπίσει πιο cool...:wink: To link είναι αυτό. http://thepiratebay.se/torrent/7746718/ Το βίντεο λέγεται laugh and learn about childbirth.Αν δε μπορέσεις για xψ λόγους να το κατεβάσεις θα στο στείλω σε mail μέσω we transfer...οτι θες:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στη τελική θα έχεις την ευκαιρία να νιώσεις τους πόνους της γέννας!

 

Καλα γ αυτο δεν τρελαίνομαι κιολας χεχεχε :P:p:p

 

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου σ ευχαριστώ πολυ πραγματικά..!

 

Και το βίντεο το κατεβάζω ήδη :-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας κορίτσια!Εγω γέννησα ακριβώς πριν τρεις εβδομαδες με αλεξατο!Φυσιολογικο τοκετο αν και ειχαμε διπλη περιτυλιξη και χωρις επισκληρίδιο...είναι το πρώτο μου μωράκι, η εμπειρία ήταν θαυμάσια!!!!!

Άλλος γιατρος θα με είχε πάει καισαρική για πλάκα με τη διπλη περιτύλιξη(το ξέραμε απο doppler). O αλεξατος τα σπάει! Σαν ανθρωπος, σαν γιατρος. Αν Ψάχνετε ένα γιατρουλη να σας νταντεύει δεν είναι ο τυπος σας. Αλλα αν ψάχνετε εμπειρότατο γιατρο, οχι καισαρικακια, οικονομικότατο και ανθρωπο με χιούμορ είναι ο κατάλληλος!.

 

Μα πόσο γέλασα με την περιγραφή, ακούς εκεί όχι καισαρικάκιας!!! Λοιπόν τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς, γέννησα πρίν 2 μήνες με τον Αλεξάτο και οποισδήποτε άλλος θα μου είχε κάνει καισαρική με συνοπτικές. Διπλή περιτύλιξη, οπότε και πολύ ψηλά το μωρό (πρωτότοκη κιόλας), με άφησε ως την 40+6 (αν δε μ'επιαναν οι πόνοι είχα ραντεβού την επομένη) συν ότι ο μπέμπης ειχε κανει κακά - μηκώνιο όταν έκανα εισαγωγή, παρόλα αυτά περίμενε γύρω στις 5-6 ώρες και γέννησα φυσιολογικά. Η αλήθεια είναι οτι μου έβαλε οξυτοκίνη και ο πόνος ήταν αφόόόότητος, αλλα τι να κάνεις που όπως είπα ο μπέμπης δε κατέβαινε με τιποτα.

Για λεφτά δεν μας έκανε ποτέ νύξη, δώσαμε όμως ένα καλό πόσο από μόνοι μας.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

lucia χαίρομαι τόσο πολύ που σου πήγαν καλά τα πράγματα!!! Να σου ζήσει! Και εμείς δώσαμε στον doc ένα ποσό αλλά σε καμία περίπτωση τα κλασσικά χιλιάρικα...Kαι εμένα μου έδωσε buscopan και πεθιδίνη για να γίνει διαστολή και για να έρθουν πόνοι(;;;), δε κατάλαβα...η πεθιδίνη πάντως είναι παυσίπονο για το πρώτο στάδιο του τοκετού για να μπορέσεις να κάνεις διαστολη...τέλος πάντων. Είναι τελικά μεγάλο πράγμα να μην νίωσεις την ώρα που πας να γεννήσεις οτι είσαι έρμαιο του κάθε γιατρού και οτι σε πετσοκόβουν τζάμπα!

Α! Να σημείωσω οτι στον αλεξάτο πήγα στις αρχές του 5ου αφού ο προηγούμενος γιατρος "ξηγήθηκε" πολύ σάπια!Ήθελε να κάνω τις εξετάσεις στο κέντρο στο οποίο ήταν μέτοχος.....jesus!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν 3 χρόνια περίπου, γεννήσαμε στο Έλενα, ύστερα από αποκλειστική εννιάμηνη παρακολούθηση με τον Γιαλελή, πάντα στο Έλενα, με όλες τις προβλεπόμενες εξετάσεις και με το παραπάνω.

Γενικά είναι έμπειρος άνθρωπος. Τον συστήνω εάν φοβάστε για το οτιδήποτε.

 

Δυστυχώς όμως, βιαζόταν. Ήθελε να κλείσουμε ραντεβού (για γέννα ) περίπου ένα μήνα πριν τους 9 μήνες. Δεν το κάναμε. Φτάνοντας στους εννιά μήνες, ήταν το λιγότερο ανένδοτος πια και ήθελε οπωσδήποτε ραντεβού (για γέννα) και όχι να περιμένουμε να έρθουν πόνοι/νερά. Το στήριζε στην ηλικία της νυν μητέρας (39 ετών τότε). Όμως όλες οι εξετάσεις - οι οποίες πια ήταν καθημερινές - και οι ίδια ήταν πολύ καλές, χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα.

 

Κάναμε την υποχώρηση - μας διαβεβαίωσε ότι θα προσπαθήσει για φυσιολογικό τοκετό. Τελικά έκανε κατευθείαν καισαρική, δεν προσπάθησε καθόλου για φυσιολογικό τοκετό. Η νυν μαμά ήταν πολύ καλά σε όλες τις εξετάσεις και η ίδια, και δεν ήθελε καισαρική.

 

"Ο μπαμπάς".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...