Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς θα ξέρω οτι μου λέει την αλήθεια;


Recommended Posts

Μανούλες, μέλλουσες μανούλες κ λοιπά μέλη καλημέρα!

Έχω έναν μεγάλο προβληματισμό όσον αφορά την ειλικρίνεια των γιατρών απέναντι μας για τον τοκετό. Επειδή άλλαξα γιατρό καθότι κατόπιν εορτής κατάλαβα οτι ήταν ανειλικρινής κ έχω "καεί" φοβάμαι να πιστέψω τον οποιοδήποτε.

Πώς θα ξέρουμε λοιπόν οτι ο γιατρός μας λέει αλήθεια; Πως θα κάνει ότι μας έχει πει; Πως η καισαρική ή η πρόκληση είναι απαραίτητη; Οτι δεν κάνει επισκληρίδιο αλλα δεν θα χορηγήσει κ πεθιδίνη; Κ πώς εμεις θα πάρουμε την σωστή απόφαση;Καλή κ η κουβέντα αλλα ουκ ολίγες φορές έχουν αλλάξει την τελευταία στιγμή κ μένουμε ξεκρέμαστες μες στην αγωνία μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thumber, είναι μεγάλο θέμα αυτό που περιγράφεις..

εγώ είμαι τυχερή, ο γιατρούλης μου είναι και συγγενής μου και τον εμπιστεύομαι 100%. τον έχω τσεκάρει και σα γιατρό και μπορώ να πω ότι με καλύπτει πολύ. πχ δε δίνει φάρμακα για ψήλου πήδημα, σου λέει τι να κάνεις και τι να μην κάνεις σε πρακτικό επίπεδο (εδώ είναι αυστηρός) γκαρίζει για τα κιλά, είναι γενικά καθησυχαστικός αλλά και ψύρρας την ίδια στιγμή..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις 3 - 4 διαφορετικές απόψεις, και γενικά να μην εμπιστεύεσαι εξ ολοκλήρου κανέναν τους..

Ο γιατρός είναι επάγγελμα και καλώς ή κακώς υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, όπως σε όλα τα επαγγέλματα.. Επίσης πίσω από την ταμπέλα του γιατρού υπάρχει ένας άνθρωπος που μπορεί να διέπεται από ιδιοτέλεια και πολλά πολλά άλλα άσχημα που μπαίνουν ανάμεσα στην επιστήμη του και τον ασθενή του...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Aν κάτι σε ανησυχεί παίρνεις δευτερη γνώμη. Εγω γενικώς διαφωνω με την τακτική να ανταλλάσσουν "εμπειρίες" και ιατρικές γνώμες οι έγκυες μεταξύ τους. Μπορεί να είναι επικίνδυνο καθώς πολλές φαινομενικά παρόμοιες περιπτώσεις διαφερουν. Πάρε γνωμη από άλλον επιστήμονα.

Επίσης επειδή αναφέρεις μόνον το παράδειγμα της περιττής καισαρικής ή πρόκλησης θα σου επισημάνω και έναν άλλον κίνδυνο για μένα χειρότερο. Να υπα΄ρχουν λόγοι για καισαρικη ή πρόκληση και ο γιατρός να μην προβεί για να "ικανοποιήσει" την πελάτισσα και να μην τη χάσει...και επειδή υπάρχουν και μανούλες που είδαν βίωσαν ενδομήτριους θανάτους στο παρα τσακ της γέννας ή απέκτησαν νεογνά με περιγενετική ασφυξία ή παράλυση βραχιονιου πλέγματος μετα από εργώδεις φτ να είμαστε προσανατολισμένες στο υγιές νεογνο και αν είμαστε "καχύποπτες" απέναντι στο μαιευτηρα να αλλάζουμε μαιευτηρα. Χωρις σχεση εμπιστοσύνης δεν πανε καλά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Argini για αυτο λεω καισαρικη χωρις λογο. Συμφωνω απολυτα στο οτι υπαρχουν περιπτωσεις που χρειαζεται καισαρικη κ φυσικα να γινει. Το θεμα εμπιστοσυνης ειναι πολυ δυσκολο...jellyfishch εισαι τυχερη που εχεις δικο σ ανθρωπο. Δυστυχως ειμαι πλεον πολυ καχυποπτη εφοσον αλλαξα κ μαιευτηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις στην αρχή της εγκυμοσύνης είναι να μαζέψεις γνώμες από άτομα των οποίων την κρίση εμπιστεύεσαι (όχι γνώμες γενικώς) και να λάβεις υπόψιν σου το ένστικτό σου (αν θεωρείς ότι έχεις καλή κρίση). Κατά τ' άλλα, αυτό που σου είπε η argini. Αν έχεις αμφιβολίες για κάτι, πάρε γνώμη από άλλο ειδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες, μέλλουσες μανούλες κ λοιπά μέλη καλημέρα!

Έχω έναν μεγάλο προβληματισμό όσον αφορά την ειλικρίνεια των γιατρών απέναντι μας για τον τοκετό. Επειδή άλλαξα γιατρό καθότι κατόπιν εορτής κατάλαβα οτι ήταν ανειλικρινής κ έχω "καεί" φοβάμαι να πιστέψω τον οποιοδήποτε.

Πώς θα ξέρουμε λοιπόν οτι ο γιατρός μας λέει αλήθεια; Πως θα κάνει ότι μας έχει πει; Πως η καισαρική ή η πρόκληση είναι απαραίτητη; Οτι δεν κάνει επισκληρίδιο αλλα δεν θα χορηγήσει κ πεθιδίνη; Κ πώς εμεις θα πάρουμε την σωστή απόφαση;Καλή κ η κουβέντα αλλα ουκ ολίγες φορές έχουν αλλάξει την τελευταία στιγμή κ μένουμε ξεκρέμαστες μες στην αγωνία μας...

 

Για επισκληριδιο η επιθιδηνη απο σενα εξαρτάται μονο αν τα θες.. Ειναι καθαρά για πόνο και τιποτα άλλο ρωτά τον γιατρός σου ερωτήσεις του τύπου τι περιέχουν, τι αναρωση θα εχεις και τι επιπτώσεις έχουν στο μωρο και δες και ατο ιντερνετ- υπάρχουν άριστες ιατρικές σελίδες με πολλές πληροφορίες αλλα σε αυτο το θέμα εσυ εχεις την επιλογή και οχι ο γιατρο σου

 

Για καισαρικη πρόκληση κλπ καλώς η κακώς πρεπει να τον εμπιστευτείς . Αν νοιωθεις οτι κάτι δεν παει καλα άλλαξε γιατρο αλλα ακολούθησε αυτο που νοιώθεις ... Κανενας γιατρός δεν θέλει ενδομήτριο θάνατο στο ιστορικό του οπότε ο καθε σωστός επαγγελματίας θα κανει το καλύτερο για το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τυχαίνει να ξερω κοπέλα που να έχει τον γιατρό μου ή κάποια γνωστή της να τον είχε. Αυτος που έχω σίγουρα δεν κάνει επισκληρίδιο κ το έχει ξεκαθαρίσει ο άνθρωπος απλά δεν ξέρω αν χορηγεί κάτι άλλο εξίσου επικίνδυνο...Μακάρι να μην την "πατήσω" πάλι...είχα πολύ δύσκολη ανάρρωση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...