Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει ηλικία για να ξεκινήσει κανείς το μπαλέτο;


Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ.

ειμαι 19 ετων και λατρευω το μπαλετο.ξεκινησα στα 7 μου χρονια και σταματησα στα 10 λογο το οτι ξεκινησα αγγλικα και ειχα πιεση χρονου.εχει καιρο που φιλοσσοφω μεσα μου την εξησ ερωτηση ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ?η δασκαλα χωρου που ειχα ηταν υπεροχη και ελεγε στη μαμα μου οτι ημουν παρα παλυ καλη και να μην το σταματησω.αλλα δυστηχως σταματησα?ειναι αραγε αργα?και τι πρεπει να κανω?..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπη μου γλυκια σου λεω ξεκινα με χιλια

εκανα κι εγω μικρουλα μετα με σταματησαν οι γονεις μου, δυστυχως, και βρηκα το κουραγιο να ξαναρχισω στα 28, ναι καλα ακουσες, 28 και δεν το μετανιωνω

 

επι 5 χρονια πηγαινα 3 φορες την εβδομαδα η δασκαλα ειδα την τρελα μου και με εβαλε σε γκρουπ με 12χρονια,,σιγα σιγα το σωμα μου πηρε μπρος, το μυαλο μου το ιδιο,,,επειδη ημουν δυνατη σε δυο χρονια δοκιμασα και πουεντ, ολο το μαθημα κανονικα

 

στη συνεχεια βρεθηκα ιταλια και συνεχισα εκει σε σχολη παλι σε γκρουπ με 15 χρονα αλλα και μεγαλες,,,,ημουν παντα πισω σε σχεση με τους αλλους αλλα για τις δασκαλες ηταν εντυπωσιακο πως τοσο μεγαλη ξεκινησα και τα καταφερνα αξιοπρεπεστα,,,,στην ιταλια ελαβα μερος και στην παρασταση που εκαναν,,,ηταν λιγο αυτο που εκανα αλλα το καταχαρηκα και στις ποεντ,,,

 

ππροχωρα μην κωλωσεις εισαι μικρηηηη,,,δεν ξερω αν προλαβαινεις να γινεις πριμα μπαλαρινα στην λυρικη, δεν ειναι το ζητουμενο, θα μαθεις ομως και μεσα απο το μπαλετο θα ανακαλυψεις και το συγχρονο το μοντερνο

κλπ

 

το μπαλετο ομως μην το στασματησεις ποτε ειναι η βαση για ολα,,,,και κανεις ενα σωμα και κατι γλουτους,,,κολαση

 

στην αρχη θα ειναι δυσκολα μην το βαλεις κατω, μην απογοητευτεις,,στα μαθηματα σου εκει καθε φορα με το κεφαλι ψηλα

 

μην ακουσεις κανεναν αν σου πειοτι εισαι μεγαλη μ,,,,,,,ες

 

οτι θες στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

σα δασκάλα μπαλέτου σου λεω να ξεκινήσεις πάλι. το σωμα σου θα θυμηθει... εφ' οσον λες οτι ησουν καλή.

βρες μια καλη ερασιτεχνική σχολή που θα σε υποστηρίξει και θα σε βοηθήσει να φτάσεις σε καλο επίπεδο για να προετοιμαστείς μετα σε μια επαγγελματική σχολή και να δωσεις εξετάσεις για να σπουδάσεις χορό!!!!!

ειμαι στη διάθεσή σου να σου προτείνω και να συζητήσουμε οτι θελεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραια συγκινηθηκα, κι εγω θα ξαναρχισω απο σεπτεμβρη ειχα σταματησει λογω εγκυμοσυνης και του μικρου,,,,οσο ζω παντα θα κανω μπαλετο

κι αν ηταν στο χερι μου δεν θα σταματουσα ποτε,,,ηταν απο τα λιγα πραγματα που μου αρεσαν μικρη και οι γονεις μου με σταματησαν,,,,καπριτσια ελεγαν

 

αμαρτιες γονεων,,,,,

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραια συγκινηθηκα, κι εγω θα ξαναρχισω απο σεπτεμβρη ειχα σταματησει λογω εγκυμοσυνης και του μικρου,,,,οσο ζω παντα θα κανω μπαλετο

κι αν ηταν στο χερι μου δεν θα σταματουσα ποτε,,,ηταν απο τα λιγα πραγματα που μου αρεσαν μικρη και οι γονεις μου με σταματησαν,,,,καπριτσια ελεγαν

 

αμαρτιες γονεων,,,,,

 

δυστυχως... ετσι σταματανε τα παιδιά, λογω των γονιων. ειτε βαριουνται να τα πηγαινοφερνουν ειτε αγχωνονται οτι δεν προλαβαινουν να διαβασουν.

πιστευω οτι χωραει μια τουλαχιστον ωρα ασκησης στο εβδομαδιαιο προγραμμα των παιδιών. για το καλο του σωματος και της υγειας τους. αλλα αρκετοι γονεις δεν το καταλαβαινουν ποσο λαθος κανουν που σταματανε το μπαλετο. ακομη και τριτη λυκειου να ειναι καποιο παιδι πρεπει να γυμναζεται, να βγαινει απο το σπιτι και να ξεδινει σε μια ταξη χορου, να φευγει το μυαλο απο το διαβασμα για να γεμιζει μπαταριες και να ξαναχωνεται στα βιβλια. ετσι είναι πιο επικοδομητικο μετα το διαβασμα και τα περισσοτερα παιδιά ετσι πετυχαινουν το πανεπιστημιο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως... ετσι σταματανε τα παιδιά, λογω των γονιων. ειτε βαριουνται να τα πηγαινοφερνουν ειτε αγχωνονται οτι δεν προλαβαινουν να διαβασουν.

πιστευω οτι χωραει μια τουλαχιστον ωρα ασκησης στο εβδομαδιαιο προγραμμα των παιδιών. για το καλο του σωματος και της υγειας τους. αλλα αρκετοι γονεις δεν το καταλαβαινουν ποσο λαθος κανουν που σταματανε το μπαλετο. ακομη και τριτη λυκειου να ειναι καποιο παιδι πρεπει να γυμναζεται, να βγαινει απο το σπιτι και να ξεδινει σε μια ταξη χορου, να φευγει το μυαλο απο το διαβασμα για να γεμιζει μπαταριες και να ξαναχωνεται στα βιβλια. ετσι είναι πιο επικοδομητικο μετα το διαβασμα και τα περισσοτερα παιδιά ετσι πετυχαινουν το πανεπιστημιο!

 

εθιξες μεγαλο ζητημα,,,το διαβασμα το διαβασμα και η βαθμοθηρία για μενα οταν τελειωνει το σχολειο τα παιδια πρεπει να παιζουν να ασχολουνται με την μουσικη τον χορο αθλητισμο,,,για μενα αυτα εχουν προταιρεοτητα,,δουλευει το σωμα το μυαλο προς τη σψστη κατευθυνση ομως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

παντα υπάρχει χρονος για χορο. εστω μια φορά την εβδομαδα, οταν δυσκολευουν τα προγραμματα, πρεπει να γυμνάζονται τα παιδιά! ειανι η καλύτερη ασκηση για τα παιδιά, ουτε επιπονη ουτε χρονοβόρα.

ακομη και στην τριτη λυκειου, μια ωρα την εβδομαδα τους κανει καλο. φευγει το μυαλο τους απο το πιξιμο του διαβάσματος και μετα επιστρέφουν στα βιβλία και είναι πιο αποδοτικο το διάβασμά τους.

μη σταματατε τα παιδιά απο την ασκηση τους! οσο και αν φοβάστε οτι δεν εχουν χρονο. εχουν! τρεις φορες την εβδομάδα αγγλικά, δυο φορες μπαλέτο. ειναι για καλο τους. πρεπει να ξεσκάνε!!!! πρεπει να χαλαρωνουν!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ισμήνη, θα ήθελα την βοήθεια σου σαν ειδήμων του θέματος. Η κόρη μου είναι 3 1/2 ετών και μελλοντικά σαν σκέψη, (αν φυσικά θέλει το παιδί και αν του ταιριάζει - οπότε όλα είναι ακόμα υποθετικά διότι καλά θέλουμε εμείς αλλά το σπλάχνο μας επιλέγει), θέλω να γράψω την κόρη μου συγχρονισμένη κολύμβηση. Μου είπαν ότι τα δύο κυριότερα που χρειάζονται όταν φτάσει στην ηλικία που επιτρέπεται είναι η κολύμβηση και το μπαλέτο. Έτσι λοιπόν θα ξεκινήσουμε και με τα δυο βασικά (κολύμβηση και μπαλέτο) και βλέπουμε. Κολυμβητήριο έχω βρει αλλά θα ήθελα μου πεις αν γνωρίζεις κάποια σχολή μπαλέτου σε Καισαριανή ή Βύρωνα ή Παγκράτι. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ισμήνη, θα ήθελα την βοήθεια σου σαν ειδήμων του θέματος. Η κόρη μου είναι 3 1/2 ετών και μελλοντικά σαν σκέψη, (αν φυσικά θέλει το παιδί και αν του ταιριάζει - οπότε όλα είναι ακόμα υποθετικά διότι καλά θέλουμε εμείς αλλά το σπλάχνο μας επιλέγει), θέλω να γράψω την κόρη μου συγχρονισμένη κολύμβηση. Μου είπαν ότι τα δύο κυριότερα που χρειάζονται όταν φτάσει στην ηλικία που επιτρέπεται είναι η κολύμβηση και το μπαλέτο. Έτσι λοιπόν θα ξεκινήσουμε και με τα δυο βασικά (κολύμβηση και μπαλέτο) και βλέπουμε. Κολυμβητήριο έχω βρει αλλά θα ήθελα μου πεις αν γνωρίζεις κάποια σχολή μπαλέτου σε Καισαριανή ή Βύρωνα ή Παγκράτι. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

θα βρεις σχολή που σε ενδιαφέρει στο http://www.sisxe.com

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι στα 26 μπορώ κι εγώ να συνεχίσω το μπαλέτο.....Βασικά εγώ έκανα από τα 5 μέχρι τα 12 με τη μία μου αδερφή και μετά μας σταμάτησε η μαμά μας γιατί δεν είχε χρόνο να μας πηγαινοφέρνει αλλά συνέχισε να πηγαίνει τη μεγάλη μου αδερφή γιατί λέει ήταν καλύτερη από εμάς και είχε ταλέντο!Δεν λέω ότι θα πηγαίναμε ποτέ επαγγελματικά αλλά εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πραγματικά!

 

Θέλω οπωσδήποτε να ξεκινήσω πάλι αλλά ντρέπομαι....Ιδίως επειδή κουβαλάω 10-12 επιπλέον κιλά και σκέφτομαι και μεγάλη και παχουλοδροσάτη, πώς θα με κοιτάνε όλοι, θα με δεχθεί η δασκάλα, μήπως τα πάω εντελώς χάλια κλπ κλπ....

 

Προσπαθώ να τα χάσω βέβαια αυτά τα κιλά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: πιστεύετε ότι θα βοηθήσει το μπαλέτο να τα χάσω ή θα πρέπει πρώτα να τα χάσω και μετά να πάω αλλιώς θα αποτύχω;;;;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι στα 26 μπορώ κι εγώ να συνεχίσω το μπαλέτο.....Βασικά εγώ έκανα από τα 5 μέχρι τα 12 με τη μία μου αδερφή και μετά μας σταμάτησε η μαμά μας γιατί δεν είχε χρόνο να μας πηγαινοφέρνει αλλά συνέχισε να πηγαίνει τη μεγάλη μου αδερφή γιατί λέει ήταν καλύτερη από εμάς και είχε ταλέντο!Δεν λέω ότι θα πηγαίναμε ποτέ επαγγελματικά αλλά εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πραγματικά!

 

Θέλω οπωσδήποτε να ξεκινήσω πάλι αλλά ντρέπομαι....Ιδίως επειδή κουβαλάω 10-12 επιπλέον κιλά και σκέφτομαι και μεγάλη και παχουλοδροσάτη, πώς θα με κοιτάνε όλοι, θα με δεχθεί η δασκάλα, μήπως τα πάω εντελώς χάλια κλπ κλπ....

 

Προσπαθώ να τα χάσω βέβαια αυτά τα κιλά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: πιστεύετε ότι θα βοηθήσει το μπαλέτο να τα χάσω ή θα πρέπει πρώτα να τα χάσω και μετά να πάω αλλιώς θα αποτύχω;;;;

 

προσωπικα πιστευω πώς μπορείς να συνεχίσεις το μπαλέτο σου. ειναι πολυ ωραια ασκηση και καθολου επιπονη.

βρες μια σχολή που να εχει τμήμα να σε ενταξει και παραλληλα μπορεις να κανεις μοντερνο ή συγχρονο για να σε βοηθήσει.

η ηλικία δε παίζει ρολο στο μπαλετο. εφ' οσον θα το κάνες για ασκηση, αντι για γυμναστηριο, θα ναι πολυ ωραια!

αν θελεις μπορω να σου συστησω σχολη στην περιοχή σου να πας να συνεχίσεις. πού πηγαίνατε ως παιδιά; μπορεις να ρωτησεις εκει, αν μενεις κοντα ακομη...

ουτε τα κιλα παιζουν ρολο, αφ' οσον θελεις να ασκήσαι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω πώς μπορείς να συνεχίσεις το μπαλέτο σου. ειναι πολυ ωραια ασκηση και καθολου επιπονη.

βρες μια σχολή που να εχει τμήμα να σε ενταξει και παραλληλα μπορεις να κανεις μοντερνο ή συγχρονο για να σε βοηθήσει.

η ηλικία δε παίζει ρολο στο μπαλετο. εφ' οσον θα το κάνες για ασκηση, αντι για γυμναστηριο, θα ναι πολυ ωραια!

αν θελεις μπορω να σου συστησω σχολη στην περιοχή σου να πας να συνεχίσεις. πού πηγαίνατε ως παιδιά; μπορεις να ρωτησεις εκει, αν μενεις κοντα ακομη...

ουτε τα κιλα παιζουν ρολο, αφ' οσον θελεις να ασκήσαι.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες!Όταν ήμουν μικρή πήγαινα στου Δήμου αλλά τώρα έχω αλλάξει Δήμο οπότε δεν βολεύει!Σαλαμίνα ψάχνω μια σχολή αν ξέρεις καμία!Προσωπικά έχω δει μόνο μία και δεν έχω μπει ακόμα να ρωτήσω (από ντροπή)!

 

Μου αρέσει πολύ και το σύγχρονο και η τζαζ....

 

Να σου πω την αλήθεια με είχε αποθαρρύνει και μία χαζή ιδιοκτήτρια σχολής, δεν θα πω πού, η κοπέλα είχε ανοίξει κανέναν χρόνο σχολή μπαλέτου στη γειτονιά που μεγάλωσα, πήγαμε λοιπόν με την αδερφή μου τη μία να γραφτούμε (στα 23 μας) και επειδή ήταν στη μέση της χρονιάς δεν δέχτηκε να μας βάλει σε τμήμα, γιατί λέει τους είχε μάθει χορογραφίες και δεν ήθελε να της χαλάσουμε ό,τι είχε χτίσει!!!!!!Δηλαδή συγνώμη που θέλαμε να σου δώσουμε και τα ωραία μας λεφτάκια....Αν το ξέραμε ότι είχαμε απευθυνθεί στη Λυρική δεν θα τολμούσαμε ποτέ να ρωτήσουμε!!!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες!Όταν ήμουν μικρή πήγαινα στου Δήμου αλλά τώρα έχω αλλάξει Δήμο οπότε δεν βολεύει!Σαλαμίνα ψάχνω μια σχολή αν ξέρεις καμία!Προσωπικά έχω δει μόνο μία και δεν έχω μπει ακόμα να ρωτήσω (από ντροπή)!

 

Μου αρέσει πολύ και το σύγχρονο και η τζαζ....

 

Να σου πω την αλήθεια με είχε αποθαρρύνει και μία χαζή ιδιοκτήτρια σχολής, δεν θα πω πού, η κοπέλα είχε ανοίξει κανέναν χρόνο σχολή μπαλέτου στη γειτονιά που μεγάλωσα, πήγαμε λοιπόν με την αδερφή μου τη μία να γραφτούμε (στα 23 μας) και επειδή ήταν στη μέση της χρονιάς δεν δέχτηκε να μας βάλει σε τμήμα, γιατί λέει τους είχε μάθει χορογραφίες και δεν ήθελε να της χαλάσουμε ό,τι είχε χτίσει!!!!!!Δηλαδή συγνώμη που θέλαμε να σου δώσουμε και τα ωραία μας λεφτάκια....Αν το ξέραμε ότι είχαμε απευθυνθεί στη Λυρική δεν θα τολμούσαμε ποτέ να ρωτήσουμε!!!!!!!

 

δυστυχως σαλαμινα δεν ξερω καποια. πες μου σε πμ ποια εχεςι δει, μηπως την ξερω...

αν μπεις στο http://www.sisxe.com ισως βρεις κατι

σε πιο δημο πηγαινατε;

 

δεν ηταν αντιμετωπιση αυτη, εχεις δικιο. δε διωχνεις ετσι... ισως δεν ειχε τμημα να σας εντάξει και ειπε μια φτηνη δικαιολογια... ασικο πολυ!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σαλαμινα δεν ξερω καποια. πες μου σε πμ ποια εχεςι δει, μηπως την ξερω...

αν μπεις στο http://www.sisxe.com ισως βρεις κατι

σε πιο δημο πηγαινατε;

 

δεν ηταν αντιμετωπιση αυτη, εχεις δικιο. δε διωχνεις ετσι... ισως δεν ειχε τμημα να σας εντάξει και ειπε μια φτηνη δικαιολογια... ασικο πολυ!

 

Δεν πειράζει!Βασικά δεν θυμάμαι το όνομα γιατί τη βλέπω στιγμιαία σε κεντρικό δρόμο περνώντας με το αυτοκίνητο ενώ οδηγώ, οπότε....

 

Πηγαίναμε στο Δήμο Κορυδαλλού, είχε πολύ καλές δασκάλες δεν το συζητώ...

 

Εμένα πιο πολύ μου φάνηκε για ιδεαλίστρια με την κακή έννοια που μόλις έχει βγει από την Κρατική Σχολή Χορού και θέλει να αναπαραστήσει το εκεί κλίμα...και όχι για επιχειρηματίας που θα κρατήσει τον πελάτη πάση θυσία!Δεν έχω βέβαια θέμα με τον καλώς εννοούμενο ιδεαλισμό αλλά δεν πήγαμε να γίνουμε μέλη σε ομάδα χορού, σε σχολή πήγαμε...Και πιο πολύ μου κακοφάνηκε που δεν μας είπε να πάμε δοκιμαστικά να δούμε και οι ίδιες αν κολλάμε στο τμήμα!Μας είπε βέβαια να μπούμε σε τμήμα πιλάτες αλλά εμείς για τον χορό πήγαμε όχι για το πιλάτες!Και πού να ήξερε πόσο κόσμο είχαμε να της φέρουμε αν μας άφηνε να γραφτούμε στο τμήμα που θέλαμε!Τι να πω....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

είμαι 20 και είμαι φοιτήτρια στο τμήμα βιολογίας του ΕΚΠΑ. μέχρι και πέρσι ακολουθούσα ερασιτεχνικά μαθήματα μπαλέτου και σύγχρονου πρώτα στον ωρωπό και ύστερα στη σχολή της δασκάλας μου στην πετρούπολη, αρχικά πιο συστηματικά και έπειτα όσο μπορούσα λόγω σχολής.

πάντα ήθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά με τον χορό, αλλά ειδικά τώρα με την κατάσταση στο πανεπιστήμιο, φετος δεν έχω ξεκινήσει καν μαθήματα. Η αλήθεια είναι ότι μου λείπει, θεωρώ ότι όταν δεν χορεύω ή δεν ασχολούμαι με την μουσική απλά δεν λειτουργώ σωστά Στο μυαλό μου πάντα, θέλω να ξεκινήσω με το νέο έτος να κάνω μαθήματα,και το καλοκαίρι αν δω ότι μπορώ να τα καταφέρω να κάνω προετοιμασία για κάποια επαγγελματική σχολή.

Έχω ακούσει ότι κάποιες σχολές στην αθήνα έχουν επαγγελματικό και το απόγευμα, ισχύει(αλλιώς με τα αμέτρητα εργαστήρια μου θα είναι πολύ δύσκολο!!!);

Θέλω να το προσπαθήσω, ακόμα και αν με κουράσει. πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω; Ή απλά να τελειώσω με το βιολογικό και τότε να το προσπαθήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κι από μένα, ήθελα να σε ρωτήσω Ισμήνη ποια είναι καλή ηλικία για να ξεκινήσει ένα κορίτσι το μπαλέτο. Η μεγάλη κόρη μου είναι 7,5, θα πάει δευτέρα δημοτικού και δεν έχει ασχοληθεί παλιότερα με το μπαλέτο μόνο πέρυσι έκανε ενόργανη. Πιστεύεις ότι είναι καλή ηλικία για να ξεκινήσει ή θα είναι η "μεγάλη" της τάξης ως αρχάρια;

RnI5p3.pngjxUep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, ήθελα να σε ρωτήσω Ισμήνη ποια είναι καλή ηλικία για να ξεκινήσει ένα κορίτσι το μπαλέτο. Η μεγάλη κόρη μου είναι 7,5, θα πάει δευτέρα δημοτικού και δεν έχει ασχοληθεί παλιότερα με το μπαλέτο μόνο πέρυσι έκανε ενόργανη. Πιστεύεις ότι είναι καλή ηλικία για να ξεκινήσει ή θα είναι η "μεγάλη" της τάξης ως αρχάρια;

 

ΑΝΕΤΑ μπορει να ξεκινήσει!!!!!!!!!!! Σιγα, πόσο μεγάλη είναι; Προσωπικά αρχικα δε θα την εβαζα με παιδιά β' δημοτικού, αλλα με τις πρώτης. Ετσι ώστε να μην πέσει στα βαθιά. Κι επειδη εχει κανει ενόργανη ισως να πήγαινε καλα σε αυτη την ταξη και να την πέρναγα με παιδιά της ηλικίας της. Αλλα σιγουρα δε θα την εβαζα με μωρα- αρχαρια...

εαν το επιθυμεις, τι περιοχές σας βολευουν, να σας συστησω σχολή.

 

καλή αρχη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Στα Βριλήσσια μένουμε, είχα διαβάσει σε κάποιο θέμα παλιότερα που σύστηνες τη σχολή Περδίκη Αρχοντάκη, για εκεί σκέφτομαι. Έχεις κάποια άλλη πρόταση;

RnI5p3.pngjxUep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας είμαι η Μαρία και είμαι 16 ετών. Πάντα μου άρεσε το μπαλέτο αλλά δεν είχα την ευκαιρία να πάω! Όσο περισσότερο μεγαλώνω και βλέπω παραστάσεις τόσο περισσότερο ζηλεύω και σκέφτομαι να ξεκινήσω. Δεν είναι πολύ αργά όμως να ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία? :( κάνω βέβαια εδώ και 5 χρόνια λάτιν χορό αλλά δεν είναι το ίδιο! Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου δώσει κάποια συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Με λένε Στέλλα και είμαι 22 χρονών. Έκανα μπαλέτο απο πολύ μικρή, αλλά το σταμάτησα λόγω σχολείου (δυστυχώς) στα 16. Έχω να ασχοληθώ με χορό και γενικά με συστηματική άσκηση 7 χρόνια. Νόμιζα πως δεν θα μπορούσα ποτέ να ξανά ασχοληθώ αλλά τελικά η ζωή κρύβει εκπλήξεις!

Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα την απόφαση να το ξανά ξεκινήσω και πήγα σε μια σχολή χορού να παρακολουθήσω σαν πρώτη επαφή. Ένα σας λέω.....ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ! Ένιωσα ένα απίστευτο συναίσθημα και με γύρισε πολλά χρόνια πίσω! Κατάλαβα πως ούτε τα 10 παραπάνω κιλά δεν είναι πρόβλημα αρκεί να υπάρχει θέληση!

Έχω ξεκινήσει δίαιτα και πάω πολύ καλά :D και την Τρίτη είναι το πρώτο μου επίσημο μάθημα! Αποφάσισα για τον πρώτο μήνα να κάνω ιδιαίτερα για να ξυπνήσει λίγο το σώμα μου και μετά να μπορέσω καλύτερα να ενταχθώ στο τμήμα!

Μακάρι να τα καταφέρω γιατί πραγματικά το αγαπώ πολύ :D

Προτίνω λοιπόν σε όλες σας να μην έχετε ενδιασμούς και να κάνετε αυτό που αγαπάτε, δεν υπάρχει ηλικία για τον χορό!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας, με λένε Άριελ και είμαι 24 χρονών. Έκανα μπαλέτο από τα 4 μέχρι τα 14, όπου και σταμάτησα λόγω μαθημάτων κλπ. Από τότε κάνω μεν γυμναστική κυρίως γιογκα και είμαι γυμνασμένη, αλλά έχω χάσει αρκετά την ευλυγισία που είχα παλιά. Θα ήθελα να ξαναξεκινήσω το μπαλέτο, αλλά όχι απλά για να γυμνάζομαι, θα ήθελανα φτάσω σε ένα επίπεδο που να μπορώ να ξαναχορέψω, να φορέσω πουέντ κλπ. Πέρσυ κόιταξα σε κάποιες σχολές στην περιοχή μου και ξεκίνησα σε ένα τμήμα ενηλίκων, αλλά πρώτον ήταν μόνο μια φορά την βδομάδα και δεύτερον κάναμε κατά βάση ασκήσεις εκγύμνασης και απογοητεύτηκα και το άφησα πάλι. Πιστεύετε ότι έχει νοημα να το ξαναψάξω και να το προσπαθήσω ή έχω μεγαώσει πολύ για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας,ειμαι νεα και δεν ξερω να το χειρίζομαι πολυ καλα ολο το σύστημα!:roll:

Ομως παρακολουθώ τις συζητήσεις και η συγκεκριμένη με αφορά πολυ...Ειμαι 13 ετών και στο προγραμμα μου εκτος απο τα φροντιστήρια κλπ. εχω ενταξει γιογκα και κολυμβηση.Τωρα η σχολική χρονια τελειώνει και μου εχει γεννηθεί πολυ έντονα η επιθυμία να αρχισω μπαλέτο.Δεν ξερω πώς ξεκίνησε,αλλα ολη την ωρα βλεπω βιντεο και "προσπαθω" να καταφέρω και εγω κατι...Οι γονεις μου θεωρούν πως ειναι αργα τωρα για να το αρχισω:( Ισχυει;;;:confused:Α επισης να πω πως ειμαι σε καλη φυσικη κατασταση...Σας ευχαριστω πολυυ:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...