Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καθαρισμός καλοριφέρ?


Recommended Posts

Υπάρχει κάπου ανάλογο θέμα?Μήπως μπορείτε να με διευκολύνεται?

Οποιαδήποτε συμβουλη θα μου είναι χρήσιμη , γιατί είναι απίστευτα βαρετή και δύσκολη δουλειά για μένα.Αλλά πρέπει να γίνει.Pleeeeeeeeeease....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε Βασιλική βάλθηκες να ξετινάξεις το σπίτι σου; :D

Λοιπόν και εγώ έχω ξανασυναντήσει το ίδιο θέμα και έχω απαντήσει κιόλας. Εγώ έχω πάρει μια βούρτσα για να καθαρίζω τα καλοριφέρ. Είναι σαν τη βούρτσα που πλένουμε τα μπιμπερό πολύ πιο μακριά βέβαια (1 μέτρου) και πάρα πολύ εύκαμπτη. Την βάζω πάνω από τις γρύλιες του καλοριφερ και καθαρίζει όλα τα χνούδια και την σκόνη μέσα από αυτό. Το τι βγαίνει καλύτερα να το δεις και όχι να σου πω.

Η δε μαμά βάζει από κάτω ένα μεγάλο ταψί και ρίχνει μέσα στο καλοριφέρ ζεστό νερό με λίγο απορρυπαντικό. Το μειονέκτημα γεμίζεις τον κόσμο νερά και με τον καιρό σκουριάζουν τα σώματα.

Καλό καθάρισμα!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασιλική βάλθηκες να ξετινάξεις το σπίτι σου; :D

Λοιπόν και εγώ έχω ξανασυναντήσει το ίδιο θέμα και έχω απαντήσει κιόλας. Εγώ έχω πάρει μια βούρτσα για να καθαρίζω τα καλοριφέρ. Είναι σαν τη βούρτσα που πλένουμε τα μπιμπερό πολύ πιο μακριά βέβαια (1 μέτρου) και πάρα πολύ εύκαμπτη. Την βάζω πάνω από τις γρύλιες του καλοριφερ και καθαρίζει όλα τα χνούδια και την σκόνη μέσα από αυτό. Το τι βγαίνει καλύτερα να το δεις και όχι να σου πω.

Η δε μαμά βάζει από κάτω ένα μεγάλο ταψί και ρίχνει μέσα στο καλοριφέρ ζεστό νερό με λίγο απορρυπαντικό. Το μειονέκτημα γεμίζεις τον κόσμο νερά και με τον καιρό σκουριάζουν τα σώματα.

Καλό καθάρισμα!

 

Χα χα , τι να κάνω..πριν τα ανάψω .λέω να τα καθαρίσω.Αυτη την βούρτσα που λες ,έχω φτιάξει μία τέτοια , αλλά γεμίζει ο κόσμος σκόνη.Έλεγα μπας αποφύγω κάτι τέτοιο.Είναι που είναι μπελάς , ΄πρέπει να κάτσω να τα ξεβιδώσω πρώτα ένα ένα...Καλύτερα βα σιδέρωνα τρεις μπουγάδες...

Link to comment
Share on other sites

Χα χα , τι να κάνω..πριν τα ανάψω .λέω να τα καθαρίσω.Αυτη την βούρτσα που λες ,έχω φτιάξει μία τέτοια , αλλά γεμίζει ο κόσμος σκόνη.Έλεγα μπας αποφύγω κάτι τέτοιο.Είναι που είναι μπελάς , ΄πρέπει να κάτσω να τα ξεβιδώσω πρώτα ένα ένα...Καλύτερα βα σιδέρωνα τρεις μπουγάδες...

Επειδή και εγώ είμαι λίγο τεμπελίτσα δεν έχω και την πολυτέλεια χρόνου την σχάρα πάνω από το καλοριφέρ δεν την βγάζω. Ευτυχώς παρόλο που είναι φουντωτή η βούρτσα χωράει και μέσα από τις γρύλιες της σχάρας. Απλά κάνω λίγο περισσότερο χρόνο:rolleyes:.

 

Βίκυ την πήρα από ένα μαγαζί στο Αιγάλεω που πουλάει χαρτικά, φαντάζομαι και άλλα αντίστοιχα μαγαζιά να την έχουν.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν η κοπέλα που μου καθαρίζει το σπίτι έκανε κάτι απίστευτο! Έστρωσε πετσέτες από κάτω. Έβαλε το βραστήρα γεμάτο και το καυτό νερό το έριξε πάνω στα καλοριφέρ. Ε, καλά τέλεια και γρήγορα!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είμαι λίγο τεμπελίτσα δεν έχω και την πολυτέλεια χρόνου την σχάρα πάνω από το καλοριφέρ δεν την βγάζω. Ευτυχώς παρόλο που είναι φουντωτή η βούρτσα χωράει και μέσα από τις γρύλιες της σχάρας. Απλά κάνω λίγο περισσότερο χρόνο:rolleyes:.

 

Βίκυ την πήρα από ένα μαγαζί στο Αιγάλεω που πουλάει χαρτικά, φαντάζομαι και άλλα αντίστοιχα μαγαζιά να την έχουν.

 

Μπα , αυτή η βούρτσα που έχω δεν χωράει δυστυχώς μέσα από τη σχάρα των δικών μου καλοριφέρ.Για αυτό πρέπει να τις βγάλω και από πάνω και από το πλάι..Είναι πολύ στενές/...

Link to comment
Share on other sites

Μπα , αυτή η βούρτσα που έχω δεν χωράει δυστυχώς μέσα από τη σχάρα των δικών μου καλοριφέρ.Για αυτό πρέπει να τις βγάλω και από πάνω και από το πλάι..Είναι πολύ στενές/...

Και εμένα είναι πολύ στενές. Πρόσεχε με τις βγάζεις συνέχεια τις σχάρες χαλαρώνουν και μετά δεν κουμπώνουν με αποτέλεσμα όταν ακουμπάς το καλοριφέρ να σου φεύγουν τα πλαινά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα καθαρίζω με ένα ψεκαστηράκι και νερό. Μπορείς και με ατμοκαθαριστή και μετά κάνω το εξής. Πρίν τα κουμπώσω βάζω απο πάνω φίλτρο αποροφητήρα. έτσι και δεν σκονίζονται πολύ και τυχόν σκόνες δεν ανεβαίνουν πάνω για να μου μουντζουρώνουν τους τοίχους:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα καθαρίζω με ένα ψεκαστηράκι και νερό. Μπορείς και με ατμοκαθαριστή και μετά κάνω το εξής. Πρίν τα κουμπώσω βάζω απο πάνω φίλτρο αποροφητήρα. έτσι και δεν σκονίζονται πολύ και τυχόν σκόνες δεν ανεβαίνουν πάνω για να μου μουντζουρώνουν τους τοίχους:wink:

Σωστή!!! Αυτή την μουντζούρα δεν την αντέχω άλλο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστή!!! Αυτή την μουντζούρα δεν την αντέχω άλλο.

 

δοκίμασέ το και δεν θα ξαναδείς μουτζούρα. εγώ νόμιζα οτι φταίει το καλοριφέρ αλλά τελικά ενημερώθηκα οτι δεν είναι τίποτα αλλο απο την σκόνη που σηκώνεται μέσα απο τα καλοριφέρ μαζί με τον ζεστό αέρα. Βάζω φίλτρο μια πριν τα ανάψω αφού τα κάνω ένα καθαρισματάκι και μια το αντικαθιστώ κατα τον Γενάρη. Σωτήριο σας λέω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα καθαρίζω με ένα ψεκαστηράκι και νερό. Μπορείς και με ατμοκαθαριστή και μετά κάνω το εξής. Πρίν τα κουμπώσω βάζω απο πάνω φίλτρο αποροφητήρα. έτσι και δεν σκονίζονται πολύ και τυχόν σκόνες δεν ανεβαίνουν πάνω για να μου μουντζουρώνουν τους τοίχους:wink:

 

Κοίτα να δεις κολπάκια που υπάρχουνε...Αλλά τη βούρτσα μάλλον δεν την γλυτώνω

Ευχαριστώ κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...