Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πανελ-καλοριφερ πώς καθαριζονται εσωτερικά?


giann

Recommended Posts

Γνωριζετε καποιο κολπάκι για να καθαρισω τα πανελ του καλοριφερ εσωτερικά? Μου εχουν πει να ρίξω καυτο νερο με ξίδι, χυμα απο πανω, όμως τωρα τελευταια εμαθα πως με αυτον τον τροπο σκουριαζουν(?). Ηαληθεια είναι πως καθαριζουν τελεια με το καυτο νεράκι, φευγει ολη η μαυριλα η οποια θα πηγαινε στους τοιχους και η δυσμοια. Όμως αν ισχυει οτι έτσι σκουριαζουν, καηκα :-(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έχω την ίδια απορία...

 

Αν ρίξουμε νερό τώρα που κάνει ζέστη δε θα στεγνώσει γρήγορα (για να μη σκουριάσουν);

 

Οι ατμοκαθαριστές για τι άλλο χρησιμοποιούνται; για να δω αν αξίζει να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Το σουπερ καθαρισμα γινονται αμα τα κατεβασεις κ τα πλυνεις με πιεστικο,θα βγει τρελη βρομα απο μεσα που ουτε καν θα το πιστευετε,αλλα κ ο ατμοκαθαριστης μια χαρα καθαριζει,κ θα σε βολεψει σε πολλα εγω καθαριζω τους τοιχους,τα ταβανια,τα στρωματα,τους καναπεδες,θα σου χρησιμευσει πιστεψε με

Link to comment
Share on other sites

επομενως ή καυτο νερο βάλω ή ατμοκαθαριστή δεν γινεται ζημια. σωστα? Και γω νομιζω οτι το νερο που ειναι καυτο ή ατμος εξατμιζεται και στεγνωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω αρχικα χρησιμοποιουσα ατμοκαθαριστη, αλλα ηταν πολυ παιδεμα. Ασε που οταν ειναι πολυ βρωμικα σπαταλας πολυ χρονο για να γινει καλη δουλεια. Το βραστο νερο με ξιδι χυμα μου το προτειναν επαγγελματιες καθαριστριες. Το μονο που χρειαζεσαι είναι να τοποθετησεις καποιο δοχειο σαν ταψι κατω απο το πανελ για να μην πλημμυρήσει το πατωμα. Αποδιδει, είναι ευκολο και γρηγορο, απλα φοβαμαι την ζημια απο την σκουρια γιατι δεν ξερω απο τι υλικο ειναι μεσα φτιαγμενο και ποσο καλα προστατευεται απο την υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

Μη ρίξετε νερό στο καλοριφέρ.Την πάτησα σε 2 σώματα.Πήγα να κάνω την έξυπνη και να κερδίσω χρόνο ρίχνωντας νερό με ψεκαστήρα από πάνω.Μετα 1 βδομάδα είδα σκουριά σε σημεία επαφών ,δηλαδή εκεί που ακουμπάει το πάνω μέρος με το μπροστινό.Η σκουριά βγήκε από το μέσα μέρος του καλοριφέρ,σαν να μην έχει δηλαδή και από την μέσα μεριά την ίδια βαφή που έχει από έξω.Και τα πληρώσαμε για χρυσάφι!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Γράφωντας το προηγούμενο post μου ήρθε μια φλασιά,αν ρίξουμε νεράκι και αμέσως μετά το φυσήξουμε προς τα κάτω με το σεσουάρ των μαλλιών?Καλό???Τι έχουμε να χάσουμε?Το πολύ πολύ να ξεπαστρέψω και τρίτο σώμα.:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι κορίτσια, ωραίο το πλύσιμο με νερό και ξύδι το κάνει η μητέρα μου επί σειρά ετών αλλά όντως σκουριάζει τα καλοριφέρ όχι μόνο το εσωτερικό τους αλλά και εξωτερικά.

Πρόσφατα μου έδωσαν μια βούρτσα σαν αυτήν που πλένουμε τα μπιμπερό μήκους 1 μέτρου η οποία μπαίνει μέσα από τις γρύλιες του σώματος, από το επάνω μέρος. Το τι βγάζει ...... μόνο φωλιές πουλιών δεν έβγαλα και ας τα καθάριζα με τον ατμοκαθαριστή.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κορίτσια, ωραίο το πλύσιμο με νερό και ξύδι το κάνει η μητέρα μου επί σειρά ετών αλλά όντως σκουριάζει τα καλοριφέρ όχι μόνο το εσωτερικό τους αλλά και εξωτερικά.

Πρόσφατα μου έδωσαν μια βούρτσα σαν αυτήν που πλένουμε τα μπιμπερό μήκους 1 μέτρου η οποία μπαίνει μέσα από τις γρύλιες του σώματος, από το επάνω μέρος. Το τι βγάζει ...... μόνο φωλιές πουλιών δεν έβγαλα και ας τα καθάριζα με τον ατμοκαθαριστή.

ΠΟυ τη βρήκες αυτή τη βούρτσα με ενδειαφέρει να την πάρω. Ειχα προσπαθήσει να κάνω πατέντα με μεγάλη σιδερόβεργα και πανάκι σουίφερ, αλλά σκιζόταν.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Από μαγαζί με χαρτικά - απορρυπαντικά και καθαριστικά οικιακής χρήσης στην περιοχή του Αιγάλεω την αγοράσανε και μου την δώσανε. Πιστεύω όμως ότι θα έχουν και άλλα μαγαζιά τέτοιου τύπου .

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...