Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περπάτημα στις μύτες των ποδιών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Το αγοράκι μας είναι 11 μηνών και εδώ και 1 μήνα στέκεται παντού όρθιος (στο κρεβάτι και το πάρκο) αλλά μόνο στις μύτες των ποδιών του.

 

Αρνείται να πατήσει κανονικά και πάντα στηριζόμενος, πατάει στις μύτες.

 

 

Είναι φυσιολογική εξέλιξη αυτή?

Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη και η εμπειρία σας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι γιατροι γενικως θεωρουν δυσαρεστη αυτη την εξελιξη γιατι λενε οτι κρυβει πιθανα σοβαρα νευρολογικα προβληματα στον εγκεφαλο.

 

Η πειρα εχει αποδειξει οτι κανουν λαθος (και αγχωνουν τσαμπα τους γονεις) γιατι παρα πολλα παιδια περνουν αυτη την φαση οταν μαθαινουν να περπατανε,ο λογος (καθαρα προσωπικη εκτιμηση) νομιζω ειναι οτι ετσι ασκουν μεγαλυτερη δυναμη στα ποδια και νιωθουν πιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

αμκ μάλλον το παιδάκι σου είναι πολύ μικρό για να αρχίσεις να αγχώνεσαι από τώρα. Πάντως είναι καλό να το παρακολουθείς και να του λές να περπατάει κανονικά (όσο μπορεί να το αντιληφθεί αυτό). Εμένα η κόρη μου είναι σχεδόν 3χρ κι ακόμα περπατάει έτσι και δεν μπορώ να της το κόψω (το κάνει από 1,5 χρ ενώ πριν περπατούσε κανονικά). Ο παιδορθοπαιδικός μου είπε ότι είναι δαχτυλοβάμων και πρέπει να της το κόψω. Αλλιώς μου είπε να της βάλω τον Οκτώβριο ειδικό ναρθηκάκι στα πόδια που θα το φοράει μόνο στο σπίτι. Α επίσης μια καλή άσκηση είναι το περπάτημα στην άμμο. Εμένα το κάνει γιατί περπατώντας στις μύτες πάει πιο γρήγορα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως δεν ειναι τιποτα αλλα καλο ειναι να μην το ριψοκινδυνευεις δηλ. το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι τιποτα αλλα ενα τοις εκατο να ειναι κατι γιατι να μην το ψαξεις? Γνωμη μου ειναι να πας σε ενα παιδονευρολογο, να κανετε τις εξετασουλες που πρεπει και να ανακουφιστεις. Αν υπαρχει μια περιπτωση να θελει κατι, καλο ειναι να γινει οσο το δυνατον πιο νωρις. Δε θα στα ελεγα αυτα αν μου ελεγες οτι εστω με τη δικη σας πιεση ακουμπαει το πελμα κατω αλλα εσεις γραφετε οτι αρνειται και με τιποτα δεν παταει πελμα. Προφανως κατι ενοχλει το παιδι γιατι δεν κανει και τα δυο αλλα μονο πατημα στις μυτες

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου 11 μηνών επίσης το κάνει αυτό.

Ο παιδιατρος το βρίσκει φυσιολογικό αλλά μου τόνισε πως ποτέ δεν περπατάμε το παιδί πιάνωντας το απο τα χέρια για να ΜΗΝ μάθει να περπατάει στις μύτες των ποδιών. Τα πιάνουμε πάντα κάτω απο τις μασχάλες.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Και μένα από 9-10 μηνών αυτο κάνει. Τώρα όμως εδώ και καμμια βδομάδα παταει κανονικά τα ποδαράκια του και στέκεται. ίσως ειναι οι μυτες ειναι το προκαταρκτικό στάδιο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα το κανει αυτο! Τωρα ειναι 13 μηνων, περπαταει απο τα γενεθλια του (ενα μηνα και κατι δλδ.) και παντα στις μυτες. Το βαδισμα του δεν ειναι πολυ σταθερο, ομως κανει μεγαλες αποστασεις περπατωντας χωρις να πεσει (γυρναει ολο το σπιτι, περναει απο την μπαλκονοπορτα μονος του, στριβει, σταματαει, ξεκιναει, παει με την οπισθεν αν θελει και κανει στροφη γυρω απο τον αξονα του). Οταν στεκεται συνηθως παταει ολο το πελμα, το περπατημα ομως μονο στις μυτες...

 

Ρωτησα και τον παιδιατρο και μονο που δεν γελασε. Μου ειπε οτι ειναι πολυ μωρο ακομα και οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο... Ακομα μαθαινει να περπαταει μου ειπε. Τι να πω? Αγχωθηκα λιγο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμενα το εκαναν και οι δυο κορες μου.στην μεγαλη μου ελεγαν οτι εφταιγε τη στρατα:rolleyes: στη δευτερη τι εφταιγε που δεν μπηκε καθολου σε στρατα;με ειχαν ζαλισει μηπως υπαρχει καποιο προβλημα τελικα το εκοψε απο μονη της και η μικρη που περπαταει απο 12 μηνων τωρα το κανει ολο και πιο λιγο.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ολα τα παιδιά ετσι περπατάνε στην αρχή γιατί πιστέυω, λόγω διαφορά ύψους από τον περίγυρό τους, προσπαθούν να μας ΄φτάσουν.

προσέξτε όμως, υπάρχει και η πιθανότητα κοντού αχιλλείου τένοντα.

στο παίδων πεντέλης υπάρχει ενας καταπληκτικός ορθοπαιδικός, να τα ελέγξει τα παιδιά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απ οτι ξερω το ανησυχητικο ειναι να περπατανα μα τε πελματα προς τα μεσα-πλατυποδια-τοσο μικρα δεν εχουν προνλημα και το κανουν πολλα.εμενα τωρα το εκοψε και οχι τελειως.οταν τρεχει το κανει παλι..μπαλαρινα σου λεω τελειως

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου και τα δυο ετσι περπατουσαν.ο γιος μου καμμια φορα ακομα ετσι πετπαταει. νομιζω οτι ολα τα παιδακια το κανουν αυτο και ειναι φυσιολογικοτατο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω εγω ειναι οτι πρεπει ν ανησυχησεις μονο αν αυτο συνεχιστει μετα απο το δευτερο χρονο.ολα τα μικρα μωρακια το κανουν αυτο,εμενα μου ειχαν πει οτι μαζι με τα αλλα που εχουν προαναφερθει το κανουν για να γυμνασουν τους μυες της γαμπας.μετα τα δυο περνας σε αλλα θεματα αισθητηριακης ολοκληρωσης που αν εχω καταλαβει καλα,φτιαχνουν με ειδικες ασκησεις..(αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος παρακαλω,γιατι κι εγω στο ψαξιμο ειμαι...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

O μικρός μου περπατησε πολύ νωρίς, ξεκίνησε τη διαδικασία περίπου 9 μηνών. Πριν τα πρώτα του γενέθλια, περπατούσε άνετα χωρίς βοήθεια. Τώρα που είναι 13 μηνών - πλεον τρέχει- έχω παρατηρήσει οτι όταν περπατάει με παπούτσια, το βήμα του είναι τέλειο. Οταν είναι ξυπολυτος ή με κάλτσες, περπατάει στις μύτες! Η αλήθεια είναι οτι σπάνια τον έχω χωρίς παπούτσια ή παντοφλάκια... Το κάνουν άλλα παιδάκια αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
αμκ μάλλον το παιδάκι σου είναι πολύ μικρό για να αρχίσεις να αγχώνεσαι από τώρα. Πάντως είναι καλό να το παρακολουθείς και να του λές να περπατάει κανονικά (όσο μπορεί να το αντιληφθεί αυτό). Εμένα η κόρη μου είναι σχεδόν 3χρ κι ακόμα περπατάει έτσι και δεν μπορώ να της το κόψω (το κάνει από 1,5 χρ ενώ πριν περπατούσε κανονικά). Ο παιδορθοπαιδικός μου είπε ότι είναι δαχτυλοβάμων και πρέπει να της το κόψω. Αλλιώς μου είπε να της βάλω τον Οκτώβριο ειδικό ναρθηκάκι στα πόδια που θα το φοράει μόνο στο σπίτι. Α επίσης μια καλή άσκηση είναι το περπάτημα στην άμμο. Εμένα το κάνει γιατί περπατώντας στις μύτες πάει πιο γρήγορα....

 

Εσένα το κάνει ή έκανε συνέχεια ή πού και πού. Κι εμένα κοντεύει τα 2,5 και πολλές φορές όταν δεν φοράει παπούτσια αλλά και με αθλητικά μερικές φορές περπατάει στις μύτες. Τώρα τελευταία το κάνει και πιο συχνά θα έλεγα. Τι σημαίνει δαχτυλοβάθμον? Υπάρχει περίπτωση νευρολογικού προβλήματός?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...