Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα για μωρό 3 μηνών


Recommended Posts

Καλημέρα σας!Θα ήθελα την βοηθειά σας σε κάτι. Το παιδί μου είναι 3 μηνών και ζυγίζει 5800. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά για την ηλικία της. Το θέμα όμως είναι ότι το παιδί κοιμάται από τις 12 την νύχτα μέχρι τις 11 το πρωί εδώ και ένα μήνα. με αποτέλεσμα να τρώει κάθε 4 με 5 ώρες 180 γραμμάρια γάλα κατά την διάρκεια της ημέρας. Με αυτόν τον ρυθμό λοιπόν προλαβαίνει να κάνει μόνο 4 γεύματα την ημέρα.Ο γιατρός όμως μου είπε ότι καλό θα ήταν να του δίνουμε 5 γεύματα την ημέρα των 180. Δηλαδή να μην το ξυπνάω όσο κοιμάται αλλά την ημέρα να του δίνω κάθε 3 ώρες γάλα. Το προσπάθησα αλλά το παιδί δεν το δέχεται με τίποτα. Αν του δώσω γάλα πριν περάσει το τετράωρο κάνει σαν να το σφάζουμε. Έχει μάθει αυτό το πρόγραμμα και δεν το αλλάζει με τίποτα.Πρόσπάθησα επίσης να του δώσω γαλατάκι και την νύχτα (να το ξυπνήσω δηλαδή)αλλά τίποτα και πάλι. Δεν αλλάζει το προγραμμά του.Εσείς τι λέτε; Αφού το παιδί παίρνει βάρος και μεγαλώνει φυσιολογικά πρέπει οπωσδήποτε να κάνει πέμπτο γεύμα;Ο γιατρός δεν μου έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό, απλά μου είπε καλό θα ήταν το παιδί να κάνει πέντε γεύματα των 180 γραμμαρίων την ημέρα.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα παντως απο σαραντα ημερων κοιμοταν στις 6 το απογευμα με το ζορι τωρα της το πηγαμε 8

απο την αρχη ομως της εδινα γαλα κοιμωμενη το βραδυ και εκανε 5 γευματα μηπως να δοκιμαζες κατι αντιστοιχο για το πρωι? μια φιλη μου το κανει αυτο στις 6 το πρωι και κοιμουνται μετα ως τις 10... εγω ετσι θα εκανα...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου το μπομπίρι είναι τριών μηνών και τρώει την ημέρα 600-700 ml . (παλαιότερα έτρωγε πιο πολύ). Το βράδυ τρώει στις 8.30 με 9.00 και ξανατρώει στις 6 το πρωϊ. Ο γιατρός είπε ότι εφόσον το βάρος είναι καλό (6 κιλά) δεν υπάρχει πρόβλημα.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις ένα γεύμα την ώρα που κοιμάται?

 

Τα δικά μου πίνουν το γάλα τους σχεδόν πάντα κοιμισμένα.

 

Μόνο φρόντισε να μην είναι τελείως ανάσκελα όταν το ταΐζεις.

Μπορείς για παράδειγμα να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα μαξιλαράκια με κλίση που πουλάνε στο εμπορίο ή να το ταΐσεις στο relax.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν τρώει κοιμισμένο. θέλει πρώτα να το ξυπνήσεις να χουζουρέψει και μετά αφού κλάψει να του φέρεις το γάλα του. Αν του το δώσω κατευθείαν με το που το πάρω αγκαλιά θα κάνει τα ίδια πράγματα στην αγκαλιά μου και το στόμα μέχρι να ξυπνήσει καλα καλά θα το έχει σφραγισμένο. Όταν του το δίνω με το ζόρι την ώρα που κοιμάται πνίγεται. Άμα το ξυπνήσω στις 6 το πρωί σίγουρα θα πεινάει και θα το πιει όλο αλλά ο γιατρός μου είπε να μην το ξυπνάω όταν κοιμάται τα βράδυα.Το παιδί έχει βρεί ακριβώς το ωράριο το δικό μου, πέφτει για ύπνο όταν πάω και εγώ και ξυπνάει όταν σηκώνομαι και εγώ. Αυτό πως του το έμαθα δεν ξέρω.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Ο μπέμπης μου είναι 2 μηνών και ζυγίζει 5570. Το πρώτο του γεύμα είναι 7:30 με 8:00 το πρωί και το τελευταίο του 23:30 με 24:00 το βράδυ.

Το πρόβλημα είναι ότι και μένα τρώει μόνο 4 γεύματα το 24ωρο και σε μισή βδομάδα πήρε μόνο 55 γραμμάρια (τρώει 180-210 ml τη φορά). Εντωμεταξύ αν του δώσω στον ύπνο του ή όταν δεν θέλει δεν τρώει με τίποτα.

Τι λέτε να κάνω; Πόσο πρέπει περίπου να τρώει ανάλογα με το βάρος του και την ηλικία του;

Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί ανησυχώ πολύ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λενε οι γιατροι αλλά καθε παιδι ειναι διαφορετικό. 4 τρωει, ε, 4 θελει. Δηλ. εσεις μπορειτε να φατε με το ζορι; Δε χαιρεστε που κοιμουνται τα βραδια. Εγω εκανα 3 χρονια να κοιμηθω βραδυ πανω απο 5 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια δεν ξέρω τι έγινε κι όλα ανατράπηκαν!

Αύριο κλείνουμε τους 3 μήνες και είμαστε 6400 (γεννήθηκε 3850). Ενώ έτρωγε μια χαρά 200-250 ml τη φορά (4 γεύματα το 24ωρο) ξαφνικά είχαμε τη φαεινή ιδέα να τα κάνουμε 5 τα γεύματα (με μικρότερη ποσότητα φυσικά). Το δοκιμάσαμε 2 μέρες και δεν πέτυχε, οπότε είπαμε να ξαναγυρίσουμε στα 4 γεύματα. Όμως άρχισε να πίνει πολύ λογότερο στο σύνολο. Ενώ έπινε 800-900 ml την ημέρα τώρα με πολύ ζόρι πίνει 600. Να σημειώσω ότι επειδή έμπαινε η πιπίλα του μπιμπερό μέσα από το ρούφηγμα βάλαμε αυτή της Chicco για 4 μηνών με τις 3 τρύπες.

Η παιδίατρος μας είπε αν συνεχίσει έτσι να κάνουμε εξετάσεις (καλλιέργεια και γενική ούρων) για ουρολοίμωξη. Αλλά το πιο πιθανό είναι να βαρέθηκε τη διαδικασία του φαγητού γιατί τον πιέζω πολύ να φάει.

Τι να κάνω όμως; Δεν αντέχω να τον βλέπω να τρώει τόσο λίγο!

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πιέζεται τα μικρά να φάνε!

εμένα η δική μου τρώει κάθε 4 ώρες, θηλασμό και συμπλήρωμα, αλλα ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει για να φάει! όποτε πεινάσει απλά κλαίει!

μου φαίνεται πολύ το γεγονός να τα ξυπνάτε για να φάνε με το ζόρι........... εσείς μπορείτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ 8 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ 24ΩΡΟ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ 100 ΑΛΛΕΣ 120 Η 140 ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ 90.ΕΙΝΑΙ 2μιση ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕΙ 5.050.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΣ ΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 22:30 Η ΚΑΙ 21:30 ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΕΙΤΕ 03:30 Η ΚΑΙ 04:45.ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΑΡΑΓΕ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ 8 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ 24ΩΡΟ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ 100 ΑΛΛΕΣ 120 Η 140 ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ 90.ΕΙΝΑΙ 2μιση ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕΙ 5.050.ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΣ ΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 22:30 Η ΚΑΙ 21:30 ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΕΙΤΕ 03:30 Η ΚΑΙ 04:45.ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΑΡΑΓΕ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ?

 

Είναι μικρό ακόμα.

Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι όταν το μωρό φτάσει τα 4 κιλά (γιατί γεννηθήκαμε 2900) να μην το ξυπνώ τη νύχτα και ιδίως μετά τον 4ο μήνα ακόμα και αν θέλει γάλα το βράδυ να προσπαθώ να το ξεγελάω, γιατί γίνεται συνήθεια μετά που δεν κόβεται.

ΒΕΒΑΙΑ να πω εδώ ότι η μικρή μου ΠΟΤΕ δεν πεινούσε ιδιαίτερα. Είναι γενικά ολιγόφαγη. ΠΟΤΕ δεν ξύπνησε το βράδυ για να φάει, πάντα εγώ την αναστάτωνα για να φτάσουμε το επιθυμητό βάρος. Οπότε δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήθελε συνέχεια φαγητό. Συνήθως έτρωγε κατά τις 12:00 το τελευταίο γεύμα και ξανά στις 7 το πρωί!!! Μέσα στην ημέρα έτρωγε άλλες 6 φορές. Εγώ την θήλασα αποκλειστικά 4 μήνες χωρίς συμπλήρωμα, η παιδίατρος ήταν πολύ ικανοποιημένη από την αύξηση βάρους και δεν έκρινε απαραίτητο το συμπλήρωμα.

Γενικά θέλει τους πρώτους 4 μήνες υπομονή το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 7 months later...

KΑΛΗΣΠΈΡΑ!Έχω μια απορία, η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων ακριβως. Κάνουμε 5 γεύματα την ημέρα και κοιμόμαστε από τις 10-10:30 μέχρι τις 7-8:30 το πρωί. Το βραδυνό ξύπνημα το κόψαμε πολύ γρήγορα.

Της κάνω 180 ml και στα περισσότερα γεύματα αφήνει 20-30. Σε δύο όμως περίπου γεύματα (όχι συγκεκριμένες ώρες) στραγγίζει το μπουκάλι και στο τέλος ρουφάει αέρα.

Μήπως πρέπει να αρχίσω να της κάνω 210? Φοβάμαι όμως γιατί είναι λαίμαργη και μπορεί να τα πιει και μετά να τα βγάζει. Η παιδίατρος μου είπε να μεγαλώσω τη ποσότητα όταν θα πίνει τα 180 και στα 5 γεύματα.

Οι πιο έμπειρες μανούλες τι γνώμη έχουν?

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΈΡΑ!Έχω μια απορία, η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων ακριβως. Κάνουμε 5 γεύματα την ημέρα και κοιμόμαστε από τις 10-10:30 μέχρι τις 7-8:30 το πρωί. Το βραδυνό ξύπνημα το κόψαμε πολύ γρήγορα.

Της κάνω 180 ml και στα περισσότερα γεύματα αφήνει 20-30. Σε δύο όμως περίπου γεύματα (όχι συγκεκριμένες ώρες) στραγγίζει το μπουκάλι και στο τέλος ρουφάει αέρα.

Μήπως πρέπει να αρχίσω να της κάνω 210? Φοβάμαι όμως γιατί είναι λαίμαργη και μπορεί να τα πιει και μετά να τα βγάζει. Η παιδίατρος μου είπε να μεγαλώσω τη ποσότητα όταν θα πίνει τα 180 και στα 5 γεύματα.

Οι πιο έμπειρες μανούλες τι γνώμη έχουν?

 

αν εβλεπα οτι τα συγκεγκριμενα 2 γευματα τα στραγγιζει παντα, θα εφτιαχνα μεγαλυτερη ποσοτητα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα που στραγγιζει να της βαζεις περισσοτερο, δεν πειναει το ιδιο ολες τις ωρες της ημερας οπως κι εμεις αλλωστε. Φροντισε η θηλη να εχει μικρη ροη ωστε να μη μπουκωνεται το μωρο κι ετσι θα κανονισει αυτη ποσο θελει.

Λιγες γουλιτσες να βγαλει ειναι φυσιολογικο για τοσο μικρο μωρακι, ειναι στα πλαισια του ρεψιματος.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κ εγω με τα κοριτσια!! δεν πιναει καθε ωρα το ιδιο..εμενα φαντασου πινει 160 αλλα σε μερικα γευματα στραγγιζει το μπουκαλι κ αμα δεν της δωσω αλλο κλαιει ετσι εγω της φτιαχνω ακομα 60 μλ συμπληρωμα!! να σου ζησει!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να ρωτήσω και εγώ κάτι για τον 2,5 μηνών μπέμπη(6000 κιλά).μέσα στην ημέρα κάνει απο της 8 πρωί εως της 8 το βράδυ 4 γεύμστα των 150 .στις 11 είναι το πρόβλήμα πίνει μόνο 50-60 και κοιμάται ξερός.του δίνω στον ύπνο μετα απο κανά μισάωρο αλλά μάταια. αυτό εχει ως αοτέλεσμα το μωρό να ξυπνάει στι 4 με 5 να φάει αλλά 100 με 120 γιατι πεινάει και μετά παλί ξερός.πως θα τον κάνω να πει παραπάνω στο τελευταιο γεύμα?

καμιά ιδέα.

ευχαριστώ πολύ.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να ρωτήσω και εγώ κάτι για τον 2,5 μηνών μπέμπη(6000 κιλά).μέσα στην ημέρα κάνει απο της 8 πρωί εως της 8 το βράδυ 4 γεύμστα των 150 .στις 11 είναι το πρόβλήμα πίνει μόνο 50-60 και κοιμάται ξερός.του δίνω στον ύπνο μετα απο κανά μισάωρο αλλά μάταια. αυτό εχει ως αοτέλεσμα το μωρό να ξυπνάει στι 4 με 5 να φάει αλλά 100 με 120 γιατι πεινάει και μετά παλί ξερός.πως θα τον κάνω να πει παραπάνω στο τελευταιο γεύμα?

καμιά ιδέα.

ευχαριστώ πολύ.

εμενα η μπουμπου ακομα ξυπναει την νυχτα για να φαει!! αλλα μηπως να μην τον ταιζες στις 8 το βραδυ ετσι ωστε στις 11 να σου πειναει κ να πιει ολο του το γαλα??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η μπουμπου ακομα ξυπναει την νυχτα για να φαει!! αλλα μηπως να μην τον ταιζες στις 8 το βραδυ ετσι ωστε στις 11 να σου πειναει κ να πιει ολο του το γαλα??

στις 8 κλαίει δεν μπορώ να μην το δώσω.αυτο που σκέφτηκα είναι να δώσω λιγότερο μια ώρα πιο νωρίς στις 7 π.χ οποτε οταν φτασει 11 να πεινάει πραγματικά και να φάει 150.δεν με πειράζει που ξυπνάει μεσά στη νύχτα.μικρός είναι αλλά θελώ να κοιμάται χορτασμένος.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

στις 8 κλαίει δεν μπορώ να μην το δώσω.αυτο που σκέφτηκα είναι να δώσω λιγότερο μια ώρα πιο νωρίς στις 7 π.χ οποτε οταν φτασει 11 να πεινάει πραγματικά και να φάει 150.δεν με πειράζει που ξυπνάει μεσά στη νύχτα.μικρός είναι αλλά θελώ να κοιμάται χορτασμένος.

κ εγω το ιδιο λεω,οσο τρωει ας ξυπναει δεν με νοιαζει...νομιζω οτι αν τον ταισεις στις 7 μεχρι τις 11 θα εχουν περασει 4 ωρες,πιστευω θα το κανει το γαλα νααααα!!!;););)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να ρωτήσω και εγώ κάτι για τον 2,5 μηνών μπέμπη(6000 κιλά).μέσα στην ημέρα κάνει απο της 8 πρωί εως της 8 το βράδυ 4 γεύμστα των 150 .στις 11 είναι το πρόβλήμα πίνει μόνο 50-60 και κοιμάται ξερός.του δίνω στον ύπνο μετα απο κανά μισάωρο αλλά μάταια. αυτό εχει ως αοτέλεσμα το μωρό να ξυπνάει στι 4 με 5 να φάει αλλά 100 με 120 γιατι πεινάει και μετά παλί ξερός.πως θα τον κάνω να πει παραπάνω στο τελευταιο γεύμα?

καμιά ιδέα.

ευχαριστώ πολύ.

 

 

κοιτα το απο την αλλη πλευρα. 2,5 μηνων μωρο κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενες καθε νυχτα! Μην πειραζεις τιποτα... Μονος του σιγα σιγα θα κοψει το βραδυνο. Ειναι καλο που πινει τοσο λιγο στις 11, σημαινει οτι θα το χρειαζεται ολο και λιγοτερο και σιγα σιγα θα το κοψει. Εχει πολυ καλο και υγιες προγραμμα κατα τη γνωμη μου, θα σας μεινει μονο το πρωινο γαλα στις 6, δεν ειναι και καμμια τραγικη ωρα ειδικα τωρα το καλοκαιρι.

Εγω στη θεση σου δε θα αλλαζα τιποτα, αλλα εξαρταται και απο το προγραμμα της οικογενειας φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Aααααααααααχ ακούω 180-210 μλ κ ζηλεύω!!!

 

εμένα η μπεμπα μου ειναι υπναρού. 3 μηνων κ κοιμαται από τις 10-7 το πρωι αλλά δεν μου τρώει.Εγω την ξυπναω για να φαει.

 

Εφταιγαν ισως κ οι γουλίτσες που εκανε διαρκώς. Πλεον παίρνουμε epadoren κ τουλαχιστον δεν βγαζουμε αυτο που τρώμε. Κανει 5 γευματα την ημέρα(με το ζορι τα κανω 6) απο 100 (πλεον) εως 150 γρ το γευμα. Της δινω δικο μου γαλα αντλημενο. Απο κιλα ειναι 5350.

 

Πολυ αγχος με αυτο το φαι βρε παιδακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...