Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Γυναικείο θέμα. Είχα ξεκινήσει με τίτλο τι χόμπυ έχετε αλλά μιας και υπάρχει αυτό το θέμα ήδη το έκανα λίγο πιο συγκεκριμένο.

Ας μιλήσουμε για βελονάκι ή οτιδήποτε άλλο σχετικό που φτιάχνουμε μόνες μας.Ίσως κάποιες κοπέλες να φτιάχνουν και φο με χάντρες ή να ζωγραφίζουν πέτρες.

Φαντασία να υπάρχει....

 

Εμένα μ΄αρέσει πόλύ το βελονάκι.Πλέκω ή μάλλον έπλεκα σεμεδάκια κουρτίνες κ.τ.λ.

Τώρα όμως δεν προλαβαίνω καθόλου και το έχω σταματήσει.Ελπίζω το Χειμώνα που νυχτώνει νωρίς να το ξανα αρχίσω.

Είναι κάτι που με ηρεμεί και νιώθω ικανοποίηση όταν τελειώσω κάτι και μετά το βάλω κάπου στο σπίτι!

Αν τα καταφέρω θα σας βάλω και φωτογραφίες από διάφορα πλεκτά.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μερικές φορές ΄πλέκω και με βελόνες,τις μεγάλες.

Το Χειμώνα έπλεξα ένα πουλοβεράκι του μικρού μου γιού και ένα κασκόλ στον μεγάλο.

Πολύ του πλεξίματος είμαι ε?

Εντάξυ κάνω και συλλογή από κοχύλια!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

:lol: τελειο!! :wink:

 

λοιπον εμενα μου αρεσει η ραπτικη.Εχω κανει μαθηματα και εχω μια ερασιτεχνικη μηχανη απο τη μαμα μου και γαζωνω.Επισης βγαζω πατρον απο το burda και περναω την ωρα μου :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κι εμένα μου αρέσει πολύ το ράψιμο, από μικρή έφτιαχνα ρούχα για τις κούκλες μου! Γενικώς μου αρεσει οτιδήποτε μπορείς να δημιουργήσεις με τα χέρια σου, ζωγραφίζω, φτιάχνω βιτρώ, παίζω κιθάρα... χρόνο πού θα βρω να τα κάνω όλα αυτά πια δεν ξέρω :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

.. εμένα βασικά μου αρέσει πάάάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολύ η σταυροβελονιά!!!

.. έχω τρελαθεί με ένα σάιτ που έχω βρεί στο ίντερνετ και παραγγέλνω αβέρτα ειδικά "κίτ" τα οποία περιέχουν μέσα το σχέδιο, τον καμβά, τις κλωστές που θα χρειαστείς (ακριβώς όσες χρειάζονται και για να κάνεις κι άλλο ένα μισό!!) τη βελόνα και φυσικά οδηγίες.

.. μου αρέσει το μετρητό σχέδιο και όχι το σταμπωτό διότι έτσι είναι λιγουλάκι πιο δύσκολο και πρέπει να χρησιμοποιείς πιο πολύ το μυαλό! :D

.. έχω φτιάξει αρκετά σχέδια τα οποία βρίσκονται στο δωμάτιο της μικρής και τώρα έχω ξεκινήσει ένα πάρα πολύ δύσκολο το οποίο πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα το έχω τελειώσει ..

.. γενικά δε βρίσκω και πάρα πολύ χρόνο αλλά όταν βρίσκω .. ξεχνιέμαι!! :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.sewandso.co.uk

έχω καεί λέμε!! :shock::shock::shock:

να φανταστείς δεν έχω ΟΛΑ τα σχέδια που βρίσκονται μέσα στο σάιτ ακόμα!! :P:P:P

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα και γω επλεκα με βελονακι και κενταγα παλιοτερα..

Δε οταν καναμε σκοπιες ηταν η περιοδος που επλεκα μια κουβερτα (ατελειωτη εχει μεινει) και επερνα το πλεκτο μαζι μου, εβαζα το κουβαρακι μεσα στο κρανος και επλεκα.. Μια οπτασια ημουν οταν ερχοταν η επιθεωρηση.. :lol::lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρυσοχερες!!!!! εγω "κουλή" μα να μην παινει το ριμαδοχερι μου να κανει τπτ...και μου αρεσουν ολα αυτα τα εργοχειρα αλλα αχρηστη παιδι μου τι να το κανεις :P μικρη οταν ημουν ειχα κεντησει δυο καρε ριζοβελονια και 2 μαξιλαρακια σταυροβελονια αυτα ειναι τα κατορθωματα μου και κοντευω τα 30 :P:P:P:P

Λετε γερνωντας να προκοψω??? :lol::lol::lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμενα δεν πιανει το χερι μου σε αυτα :lol: ... Η μητερα μου όταν ημουν μικρη μου επαιρνε καθε καλοκαιρι ενα κεντημα για να περναω την ωρα μου.. Περιττο να πω οτι εγώ το τελειωνα σε 2 καλοκαιρια :P:P

 

Παντως θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με το πλεξιμο με βελονες, να φτιαχνω κανενα πουλοβερακι, καμια ζακετουλα, τετοια πραγματα... Η μητερα μου ειναι μετρ του ειδους σε ολα τα ειδη πλεξιματος, πρεπει να το εκμεταλλευτω (αν και δεν το βλεπω να μενει χρονος)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω παντελώς άχρηστη σε ό,τι αφορά εργόχειρα.

Η μητέρα μου είναι το εντελώς αντίθετο, πλέκει, ράβει, κεντάει, φοβερή "καλλιτέχνις" :lol:

Η καημένη νόμισε πως θα της μοιάσω, και μου έπαιρνε κεντήματα τα καλοκαίρια για να μάθω. Εγώ τα παρατούσα μετά από 2-3 βελονιές κι έβγαινα έξω για παιχνίδι.

Ξέρω να ράβω κουμπιά και να κονταίνω παντελόνια, και το θεωρώ μεγάλο επίτευγμα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω παντελώς άχρηστη σε ό,τι αφορά εργόχειρα.

το ιδιο και εγω. :lol::lol::lol::lol:

μου αρεσουν πολυ τα βιτρω αλλα δεν....θα ηθελα να μπορουσα να φτιαχνω αλλα αν δεν πιανει το χερι σου αστα να πανε :D

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά. Μπορείται και τώρα να μάθεται.

Το θέμα είναι να σ΄αρέσει κάτι,τότε το μαθαίνεις πιο εύκολα.

Εκμεταλευτήτε τις μαμάδες σας.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμα μου πλεκει με βελονες αλλα τελευταια ορα που θυμαμαι να μας επλεξε πουλοβερ ημουν 13 χρονων..

Εκτοτε το κοβε το αθλημα γιατι περα απο τον κοπο της, εκτος απο τεραστια συναισθηματικη αξια αυτου του ειδους τα εργοχειρα εχουν και τεραστια χρηματικη αξια..

Για να παρεις ενα "μαλλι" της προκοπης να πλεξεις ενα πουλοβερ που δεν θα γινει χαλια στο πρωτο πλυσιμο (στο χερι εννοειτε) θελεις γυρω στα 100 ευρω (για μια γυναικα πχ 60 κιλα) Ειναι πολυ ακριβα..

Εγω ειχα πλεξει το 2003 κασκολ τα χριστουγεννα για καποιες φιλες μου και μου πηγε ο κουκος αηδονι.. καλυτερα να τους ειχα αγορασει ενα καλο δωρο.. :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι πολυ ωραια αν εχεις χρονο να τα κανεις...θα μου αρεσε να μαθω αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο το πλεξιμο...μου εχει δειξει η γιαγια μου αλλα μαλλον δεν εχω υπομονη... :roll::roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα!!

Και εμένα μου αρέσει να πλέκω, να κεντάω...τώρα όμως δεν έχω πολύ χρόνο...

Ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο και εγώ τον Χειμώνα να ασχοληθώ.

Στο μυαλό έχω να φτιάξω σκουφάκι και κασκόλ για τον Χειμώνα, για τον Χρήστο. Έχω κλέψει μία ιδέα απο κατάστημα.

Έχω μία γνωστή που πλέκει μόνη της τις μπλούζες της, λευκές, καφέ, μαύρες, με βελονάκι. Βέβαια αυτή έχει και "σώμα" και της πάνε εγώ είμαι χον..παχιά ακόμη :D !

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο και εγώ τον Χειμώνα να ασχοληθώ.

Και΄γω τον Χειμώνα περιμένω.Όμως με το Parents,το βλέπω λίγο χλωμό.

Που μυαλό για πλέξιμο!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια

θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από εχτές ξεκίνησαν οι εγγραφές στα δωρεάν μαθήματα κεντήματος του Δημου Αθηναίων.Τα μαθήματα γίνονται σε ένα νεοκλασσικό κτήριο στην Πλάκα πολύ κοντά από το μετρό του Συντάγματος.Οποια ενδιαφέρεται μπορεί να γραφτεί καθημερινά από 22-26 Σεπτεμβρίου και τα μαθήματα ξεκινούν στις 14 Οκτωβρίου.

Σπεύσατε γιατί πολλά μαθήματα έχουν συμπληρώσει θέσεις.

Τηλ.επικοινωνίας 210-3243987 και διευθυνση Αγγ.Χατζημιχάλη 6

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσωπικά ξεκίνησα πρόσφατα το πλέξιμο κι έχω ξετρελαθεί!!!Απίστευτη αίσθηση.

Το καλύτερο αγχολυτικό μιλάμε, την ώρα που πλέκω δε σκέφτομαι τίποτε άλλο πέρα από σειρές και πόντους, καλές κι ανάποδες! Κι ακόμα είμαι στην αρχή. Πιστεύω όταν ολοκληρώσω και κανά πουλοβεράκι της μικρής μου, θα ξεφύγω τελείως.

Και δεν είναι καθόλου δύσκολο τελικά, σας ο συστήνω ανεπιφύλακτα.

Το μόνο αρνητικό είναι , μιας κι έχω και μια ευαισθησία, ότι με πονάνε τα χέρια μου..

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο ελευθερουδάκης (το βιβλιοπωλείο) οργανώνει κατά καιρούς μαθήματα πλεξίματος. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά μια φίλη που είχε πάει πέρασε πολύ ωραία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ ακόμα και στο δημοτικό που κεντούσαμε σκράπας ήμουν!!!!! :?:lol::lol: Είχα λιώσει τα παπούτσια μου να πηγαινοέρχομαι στην έδρα της δασκάλας για να μου ξεμπλέξει τις λάθος βελονιές που έκανα!!!Πιο χαλια δεν γινόταν!!!

Αλλά θα μου άρεσε να ξέρω να ράβω!!!!Πολύ χρήσιμο και νομίζω ότι γλιτωνεις και το κόστος των μοδιστρων για κάτι που χρειάζεσαι. Από το πιο απλό μέχρι το πιο δύσκολο.

Θα ήθελα να ράβω υφάσματα για μαξιλάρια, να κονταίνω και να στενεύω παντελόνια, να μπορώ να ράψω μια φούστα με υφασμα της αρεσκείας μου, ακόμα και να ράψω μια κουρτίνα!!!Πολύ θα το ήθελα!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχ

τέλειο θέμα helen 18.....!!!!!!!!!!

 

ειμαι μοντερνα κ πολυ προχωρημένη γενικως........

αλλα το κεντημα μου αρέσει πάρα πολυ, κ το πλέξιμο!!!!!

ίσως επειδη ειμαι πόντια απο μαμα.....κ η μαμα μου(καριερίστα)

κ οι θειες μου (άλλες καριεριστες αυτες....)

τα λατρευουν αυτα....

ζηλεύω την ξαδέρφη μου χωρισμένη με 10 χρονων κορη....

απιστευτα cool άτομο που ράβει κάτι υπέροχα ρουχα..........!!!!!!!!

 

ήμουν φοιτητρια 2000-2005 κ έπλεκα :shock: βελονάκι....

καταλαβετε τι δουλεμα έτρωγα...!!!!!!!!!αλλλα κ πάλι δεν με ένοιαζε.....

ισα ισα που κάπνιζα κ ελάχιστα!!!!!!!!!!!!

 

με κόβω άμα μεινω έγκυος με το καλό(μακάρι ............ :cry: )

να φτιαξω αριστουργηματα...............

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...