Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουκλοθέατρο - Θέατρο σκιών - Μαριονέττες


Recommended Posts

Για γονείς και παιδιά, μία χαλαρωτική επίσκεψη σε κουκλοθέατρο είναι μία όμορφη εμπειρία, εάν αυτό γίνει σε χώρο που σέβεται τα παιδιά.

 

Για μία πρωτη εμπειρία με κουκλοθέατρο διαλέξτε αυτό - http://parents.org.gr/news/?sid=91

ένα κουκλοθεατράκι με πολύ μεγάλη παράδοση και μεράκι.

 

Ενώ εάν είναι το παιδί σας άνω των 4 ετών, επισκεφτείτε την μαγική, πραγματικά καλλιτεχνική Παραμυθοχώρα για μία ακόμα πιό πλούσια σε οπτικοακουστικά ερεθίσματα. http://www.kivotosmython.gr/index.htm

 

και για τους δύο αυτούς χώρους έχω να πώ τα καλύτερα λόγια..

τα συστήνω και τα δύο ανεπιφύλακτα...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Για γονείς και παιδιά, μία χαλαρωτική επίσκεψη σε κουκλοθέατρο είναι μία όμορφη εμπειρία, εάν αυτό γίνει σε χώρο που σέβεται τα παιδιά.

 

Για μία πρωτη εμπειρία με κουκλοθέατρο διαλέξτε αυτό - http://parents.org.gr/news/?sid=91

ένα κουκλοθεατράκι με πολύ μεγάλη παράδοση και μεράκι.

 

Ενώ εάν είναι το παιδί σας άνω των 4 ετών, επισκεφτείτε την μαγική, πραγματικά καλλιτεχνική Παραμυθοχώρα για μία ακόμα πιό πλούσια σε οπτικοακουστικά ερεθίσματα. http://www.kivotosmython.gr/index.htm

 

και για τους δύο αυτούς χώρους έχω να πώ τα καλύτερα λόγια..

τα συστήνω και τα δύο ανεπιφύλακτα...

 

Στο πρώτο μου ζήτησε να βάλω ένα password....!!! :!:

 

 

Ευχαριστώ!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/news/?sid=91

 

SORRY αυτό είναι το σωστό λίνκ!!! θα το διορθώσω και στα πιό πάνω πόστ...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για Θεσσαλονίκη στο Internet.

 

Όμως βρήκα το site του Ελληνικού Κέντρου Κουκλοθεάτρου το οποίο αναφέρει θιάσους σε όλη την Ελλάδα.

 

Ισως βρεις κάτι μέσω αυτού και για την Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς πηγαίνουμε την Ζέτα αρκετά συχνά στην Παραμυθοχώρα ή Κιβωτός Μύθων. Εκτός από εκπληκτικές παραστάσεις Κουκλοθέατρου, το πρώτο Σάββατο κάθε μήνα κάνει παρουσίαση ενός παιδικού βιβλίου, το οποίο το παρουσιάζει ο ίδιος ο συγγραφέας. Η παρακολούθηση της παρουσίασης είναι δωρεάν ενώ εν επιθυμούν οι γονείς τα παιδιά μπορούν να λάβουν μέρος αμέσως μετά την παρουσίαση σε ένα εργαστήρι κατασκευής κούκλας με κόστος 10€. Επίσης κάθε χρονο ο Σύνδεσμος των Κουκλοθέατρων, την ημέρα που εορτάζει το Κουκλοθέατρο οργανώνει δωρεάν παραστάσεις και εκδηλώσεις στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

 

Πραγματικά αξίζει το Κουκλοθέατρο και άρεσει πολύ στα παιδιά.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι εκπληκτικός χώρος, εχω παει, αλλα δεν εχω παει στο εργαστηρι, αν θελεις γραψε και περισσότερα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σαν χώρος είναι πράγματι καταπληκτικός. Είναι ένα νεοκλασσικό διαμορφωμένο σε ισόγειο με αυλή και ένα μεγάλο πατάρι.

 

Στο πατάρι βρίσκονται ο χώρος των παραστάσεων - παρουσιάσεων και δίπλα το δωμάτιο του εργαστηρίου. Ξέρω ότι εργαστήρια κατασκευής κούκλας γίνονται και τις καθημερινές, νομίζω κάθε Τρίτη και Πέμπτη απογεύματα, αλλά εμείς δεν τα προλαβαίνουμε λόγω απόστασης. Η μικρή μου πάντως που είναι 5 ετών ξετρελάθηκε με το εργαστήριο της κούκλας που γίνεται το πρώτο Σάββατο κάθε μήνα, μετά την παρουσίαση του βιβλίου, όπου κατασκευάζουν κάποιον από τους ήρωες του βιβλίου και επιδεικνύει περήφανα τις κατασκευές της τις οποίες τις πάιρνουν τα παιδιά στο σπίτι τους.

 

Όσο τα παιδιά απασχολούνται, στον χώρο λειτουργεί ένα μικρό καφέ για τους γονείς και όταν έχει καλοκαιρία είναι πολύ ωραίο να πίνεις τον καφέ σου στην μικρή αυλίτσα.

 

Το κόστος των εργαστηρίων, τουλάχιστον αυτών που γίνονται μετά την παρουσίαση των παιδικών βιβλίων είναι 10€ για μία ώρα. Δεν πιστέυω ότι είναι απαγορευτικό για μία τέτοια ενασχόληση και τέλος πάντων προτιμώ να την πηγαίνω εκεί παρά σε οποιονδήπτε παιδότοπο.

 

Επίσης μπορεί ν' αγοράσει κανείς από εκεί CD και βιβλία παιδικά, και το CD και το βιβλίο της παράστασης που ανεβάζει κάθε χρόνο η Κιβωτός Μύθων. Εμείς από εκεί έτυχε ν' αγοράσουμε δύο εκπληκτικά CD ("Ο Τεμπέλης Δράκος", και "Παράξενο δεν είναι" (του Θ.Μικρούτσικου)) , τα οποία κατά διαβολική σύμπτωση, αποτέλεσαν τις ιστορίες των καλοκαιρινών γιορτών του παιδικού Σταθμού που πήγαινε η Ζέτα.

 

Πρέπει να ξέρετε όμως ότι λόγω μεγέθους είναι απαραίτητη η τηλεφωνική κράτηση και για τις παραστάσεις αλλά και για τα εργαστήρια.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

O γιος μου είναι 2 χρονών θα μπορούσε να παρακολουθήσει κουκλοθέατρο; Είναι ζωηρούλης γενικώς αλλά πιστύεω ότι αν είναι κάτι ενδιαφέρον θα του κερδίσει το ενδιαφέρον. Αυτέ οι παραστάσεις από ποια ηλικία απευθύνονται;

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ liana03. Τόσο για το κουκλοθέατρο όσο και για το θέατρο. Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να τα παρακολουθήσει λόγω της ηλικίας του, αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει. Σκέφτομαι να πάω στο Ράδιο Σίτυ όπου παίζει "Το μαύρο Θέατρο της Πράγας" . Ακουσα ότι ειναι πολυ εντυπωσιακό και θα το τολμήσω. Ο θεός βοηθός. Το πολύ πολύ να φωνάζει να ανάψουν τα φώτα..........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

βάζω εδώ μια δραστηριότητα που δεν προλάβαμε λόγω αναβάθμισης να βαλουμε στο άρθρο με τις δραστηριότητες, και εξαιτίας του ότι ειναι σύντομα την βαζω απευθείας εδώ.

 

 

 

 

Θέατρο σκιών - Καραγκιόζης

 

29 Απριλίου 09

 

Ημέρα Τετάρτη στο

 

Childrens Playland

 

http://parents.org.gr/news/a315

 

ώρα προσέλευσης 19:00 (και τέλος Παράστασης 20.00)

 

η τιμή εισιτηρίου είναι 8 ευρώ το άτομο και περιλαμβάνει κ ένα χυμό για τα παιδιά.

 

Children΄s Playland, Ακτή Θεμιστοκλέους 278, Πειραιάς, τηλ.: 210 4186732 210 4539795 email.: childplayland(at)yahoo.gr

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ασχολούμαι με το κουκλοθέατρο και ψάχνοντας πληροφορίες έπεσα στη συνομιλία αυτή. Αν και η κουβέντα είναι παλιά για τις φίλες που έψαχναν στη Θεσσαλονίκη για παραστάσεις, για τους επόμενους επισκέπτες που θα αναζητήσουν το ίδιο θα πρότεινα το κουκλοθέατρο της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη που κάνει παραστάσεις σε όλη τη Βόρεια Ελλάδα. Επίσης η ΧΑΝΘ διαθέτει για τα παιδιά και θέατρο σκιών και παραστάσεις καραγκιόζη.

 

Λεμονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα παιδάκια δύο χρονών είναι δύσκολο να παρακολουθήσουν παράσταση και συνήθως φοβούνται. Νομίζω οτι η ηλικία που αναλογα με το παιδί μπορεί να παρακολουθήσουν είναι απο τριών και πάνω. Εμείς παρακολουθήσαμε παράσταση της ομάδας κοκού μουκλό. Είχαμε δεί μια δικιά τους όταν μέναμε Αθήνα (είχαμε πάει ένα ξαδερφάκι μου) που ήταν εξαιρετική και με την ευκαιρία που ήρθαν στη μικρή μας πόλη (που μένουμε πλεον) αυτή την βδομάδα ξαναπήγαμε στην χριστουγεννιάτική τους. Τα πιτσιρίκια ξετρελάθηκαν, όλα τα άλλα δηλαδή εκτός απο τον δικό μας που είχαμε την φαεινή ιδέα να τον πάμε ενώ ο καημένος είναι μολις 19 μηνών. Σε όσους θέλουν την ατμόσφαιρα του αληθινού θεάτρου την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

επαναφέρω το θέμα, καθώς ψάχνομαι για παραστάσεις κουκλοθέατρου για την μικρή μου 25 μηνών.

 

Θα ξεκίνησουμε το επόμενο Σάββατο με Παραμυθοχώρα στο Μετς (αφήγηση παραμυθιού) και θα σας γράψω εντυπώσεις.

 

Βρήκα και αυτό εδώ και πολύ μικρά παιδάκια. έχει πάει ποτέ κανείς?

 

http://xorostexnisasomaton.blogspot.gr

 

κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε όλες τις μανούλες, και καλώς σας βρήκα. Αρχικά με βρίσκεται πολύ σύμφωνη με την ίδεα της δραστηριότητας κατά τις ώρες του ΣΚ. Η δικιά μου είναι 4,5 ετών και σκέφτομαι οτι σε λίγα χρόνια, το θέατρο ή μια βόλτα στο Σαββατοκύριακο θα φαντάζει όνειρο,λόγω των σχολικών υποχρεώσεων. Αλλά, μέρες σκέφτομαι οτι ίσως θα ήταν καλύτερα να ενταχθεί σε ένα τμήμα παιδικού κουκλοθεάτρου ή θεατρικού εργαστηρίου. Έτσι αποφάσισα να κάνω μια έρευνα και βρήκα δύο Ωδείο-Εργαστήρια. Το ένα δεν δεχόταν παιδιά κάτω των 10(?) ετών. Έτσι γράφτηκε η μικρή στο Ωδείο όπερα στην Πατησίων στο ύψος της πλ. Αμερικής. Πολύ καλοί καθηγητές και εξυπηρετικό το προσωπικό. Το καλύτερο είναι οτι κάνουν πολύ καλή δουλειά και για παιδάκια ηλικίας μέχρι 12 ετών, είναι απολύτως ΔΩΡΕΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα, καθώς ψάχνομαι για παραστάσεις κουκλοθέατρου για την μικρή μου 25 μηνών.

 

Θα ξεκίνησουμε το επόμενο Σάββατο με Παραμυθοχώρα στο Μετς (αφήγηση παραμυθιού) και θα σας γράψω εντυπώσεις.

 

Βρήκα και αυτό εδώ και πολύ μικρά παιδάκια. έχει πάει ποτέ κανείς?

 

http://xorostexnisasomaton.blogspot.gr

 

κάποια άλλη πρόταση?

 

Οι παραστάσεις της Ιρίνα Μπόικο είναι ιδανικές για αυτήν την ηλικία! Και από άποψη διάρκειας (γύρω στα 45 λεπτά) και για τη δυνατότητα συμμετοχής των παιδιών.

Άλλη πρόταση είναι το "Μήλα-Ζάχαρη-Κανέλλα".

Link to comment
Share on other sites

Aimee ευχαριστώ θα είναι η επόμενη παράσταση που θα δούμε.

 

Η Παραμυθοχώρα ήταν ένας ωραίος χώρος, αλλά τελικά το πρωινό πρόγραμμα του Σαββάτου που παρακολουθήσαμε δεν ήταν παράσταση κουκλοθέατρου αλλά κάτι σαν ωριαία δημιουργική απασχόληση. Δεν με πολυενθουσίασε και απο ότι φαίνεται δεν κέρδισε το ενδοαφέρον της μικρής.

Link to comment
Share on other sites

...

Η Παραμυθοχώρα ήταν ένας ωραίος χώρος, αλλά τελικά το πρωινό πρόγραμμα του Σαββάτου που παρακολουθήσαμε δεν ήταν παράσταση κουκλοθέατρου αλλά κάτι σαν ωριαία δημιουργική απασχόληση. Δεν με πολυενθουσίασε και απο ότι φαίνεται δεν κέρδισε το ενδοαφέρον της μικρής.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση rosaki!

Νομίζω ότι η παράσταση κουκλοθέατρου, για αυτήν την ηλικία, ενδείκνυται αν πρόκειται για 4-5 παιδάκια που θα μπορέσουν να προσεγγίσουν τη "σκηνή".

Και η "Πόρτα" θα έχει κάτι σχετικό... Δεν έχω δει όμως ακόμη το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραστάσεις της Ιρίνα Μπόικο είναι ιδανικές για αυτήν την ηλικία! Και από άποψη διάρκειας (γύρω στα 45 λεπτά) και για τη δυνατότητα συμμετοχής των παιδιών.

Άλλη πρόταση είναι το "Μήλα-Ζάχαρη-Κανέλλα".

 

Αυτές οι παραστάσεις είναι αρκετά καλές για πολύ μικρούς θεατές , αλλά ίσως για λίγο μεγαλύτερης ηλικίας από 25 μηνών. Εγώ στα δύο παρά κάτι την είχα πάει στο "Ελα έλα " της Καλογεροπούλου, και παρόλο που έκλαιγε γοερά καθόλη τη διάρκεια της παράστασης δεν το μετάνιωσα, γιατί ξέρω ότι την εισήγαγε στο πνεύμα του θεάτρου( Τώρα που μιλάμε είναι η πιο φανατική θεατρόφιλη).

Ανάλογα , τώρα έχω ακούσει για το "Ακου " της Ξένιας Καλογεροπούλου πρέπει να είναι για την ηλικία που ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι το κουκλοθέατρο της Ιρίνα Μπόικο έχει και παράσταση για πολυ μικρά παιδιά από 1.5-3. θα παώ την μικρή σε ένα από τα επόμενα Σ/Κ και θ γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...