Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

Που τη βρήκες την εγκύκλιο? Με ενδιαφέρει κι εμένα...

 

edit: Διαβάστε εδώ , στη δεύτερη σελίδα...

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A23_269_21_29-8-2011.pdf

Μήπως όμως αναφέρετε τελικά μόνο σε όσες έχουν αποκτήσει παιδί μέσω υιοθεσίας? Έστειλα μειλ στο ΙΚΑ να δω τι θα μου απαντήσουν. Πάντως ρε παιδιά είναι κρίμα να χάσουμε τα λεφτά μας επειδή ο λογιστής δεν γνώριζε την εγκύκλιο. Το ΙΚΑ μας τα κρατάει χωρίς λόγω άρα πρέπει να μας τα επιστρέψει καλα τρέχα γύρευε δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως όμως αναφέρετε τελικά μόνο σε όσες έχουν αποκτήσει παιδί μέσω υιοθεσίας? Έστειλα μειλ στο ΙΚΑ να δω τι θα μου απαντήσουν. Πάντως ρε παιδιά είναι κρίμα να χάσουμε τα λεφτά μας επειδή ο λογιστής δεν γνώριζε την εγκύκλιο. Το ΙΚΑ μας τα κρατάει χωρίς λόγω άρα πρέπει να μας τα επιστρέψει καλα τρέχα γύρευε δηλαδη.

 

Καλημέρα , έγραψα να διαβάσουμε τη σελίδα 2...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , έγραψα να διαβάσουμε τη σελίδα 2...

Ναι στη σελ. 2 λεει ¨σε εφαρμογη των συγκεκριμένων διατάξεων¨ γι αυτο λέω μήπως αναφέρετε μόνο σε όσα λεει η εγκύκλιος για τις γυναίκες που έχουν αποκτήσει τέκνο με υιοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στη σελ. 2 λεει ¨σε εφαρμογη των συγκεκριμένων διατάξεων¨ γι αυτο λέω μήπως αναφέρετε μόνο σε όσα λεει η εγκύκλιος για τις γυναίκες που έχουν αποκτήσει τέκνο με υιοθεσια.

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τη 2η σελίδα...μιλάει για τις περιπτώσεις μετά τις 31/3/10, στις οποίες αναφερόταν η προηγούμενη εγκύκλιος...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τη 2η σελίδα...μιλάει για τις περιπτώσεις μετά τις 31/3/10, στις οποίες αναφερόταν η προηγούμενη εγκύκλιος...

Το θέμα είναι πως ερμηνεύετε η εγκύκλιος. Απο το ΙΚΑ ακόμα δεν με πήρανε, αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Γέννησα τον Μάρτιο του 2011 και επέστρεψα τώρα στην εργασία μου.

Ισχύει η μείωση των εισφορών και αν ναι γίνεται απευθείας από τον εργοδότη ή αφού τελειώσει το δωδεκάμηνο πρέπει να κάνω αίτηση στο ΙΚΑ και να πάρω από εκεί την επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 5 months later...

Κορίτσια...δεν ξέρω εάν υπάρχει νεότερο θέμα..αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε...θα πάω να κάνω την αίτηση στο ΙΚΑ για την επιστροφή ασφαλιστικών εισφορών (γέννησα στις 30/06/2011) αλλά δεν βρίσκω την απόφαση από τον ΟΑΕΔ για το 6μηνο. Μπορώ να ζητήσω από τον ΟΑΕΔ ένα αντίγραφο?? Θα βγάλω καμία άκρη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

όσες έχουν γεννήσει μέχρι και 5 χρόνια πριν έχουν δικαίωμα να κάνουν την αίτηση για αναδρομική μείωση εισφορά ενός έτους!

όσο για το χαρτί του οαεδ ζήτα βεβαιωση και θα σου δώσει!

εγώ θέλω να ρωτήσω:το χαρτί του εργοδότη που θέλει πρέπει να αναγράφει πότε σταμάτησα από τη δουλεια με άδεια κύσης;έχω από τότε αυτό που μου είχαν δώσει!θα κάνω δουλειά;

επίσης,θέλω να ρωτήσω για τι ποσό περίπου μιλάμε!έχει κάποια συνέπεια αργότερα για σύνταξη κλπ;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι συμβαίνει με την περίπτωση των αναπληρωτών εκπαιδευτικών - οι οποίοι έχουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Απ'οτι διαβασα στην εγκυκλιο δικαιουνται κανονικα την επιστροφη μεχρι να ληξει η συμβαση τους,εφοσον δεν εχει παρελθει το 12μηνο απο τη ληξη της λοχειας. Τι γινεται ομως αν επαναπροσληφθουν μετα απο 2 μηνες (οπως συνηθιζεται) και ακομα δεν εχει ολοκληρωθει το 12μηνο; Υπολογιζεται και η νεα συμβαση (εστω κάποιοι μηνες) παρολο που μεσολαβησε περιοδος ανεργιας;

 

 

τι έμαθες γι'αυτό;υποθέτω πως πήρες και κάποιους μήνες από τη νέα σύμβαση ώστε να συμπληρωθεί 12μηνο;

τι χαρτιά τους έδωσες;την Τρίτη θα πάω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εξεπλάγην όταν μου τηλ ο προισταμενος του ικα να με ρωτήσει γιατί δεν εμφανίστκα αφού μου έστειλε το χαρτί της απόφασης στο σπίτι!Δεν ελαβα κανένα χαρί αλλά μπορώ με την ταυτοτητά μου να παραλάβω τα χρήματα!θα πάω την Τρίτη!τι ποσό να περιμενω βρε κορίτσια;μην κάνω και πολλά όνειρα!χιχι!

όσες δεν τα έχετε κάνει σπεύστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 7 months later...

Καλησπέρα, μηπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να με ενημερώσει αν η μειωμένες εισφορες στο ΙΚΑ για 1 έτος απο τη λήξη της λοχείας, ισχύουν ακόμη? Γέννησα τον Οκτώβρη 2014 και σε λίγες μέρες επιστρέφω στη δουλειά μου(εχω το 6μηνο του ΟΑΕΔ τώρα) και θέλω να ενημερώσω για την μισθοδοσία μου το λογιστήριο. Στο πρώτο μου παιδάκι είχα τις μειωμένες εισφορες κανονικά το 2011-12.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μηπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να με ενημερώσει αν η μειωμένες εισφορες στο ΙΚΑ για 1 έτος απο τη λήξη της λοχείας, ισχύουν ακόμη? Γέννησα τον Οκτώβρη 2014 και σε λίγες μέρες επιστρέφω στη δουλειά μου(εχω το 6μηνο του ΟΑΕΔarrow-10x10.png τώρα) και θέλω να ενημερώσω για την μισθοδοσία μου το λογιστήριο. Στο πρώτο μου παιδάκι είχα τις μειωμένες εισφορες κανονικά το 2011-12.

 

εγώ τις πήρα πέρυσι για την προπέρσινη χρονιά!και μια συνάδελφος που ρώτησε φέτος της είπαν ότι ισχύει κανονικά και να κάνει του χρόνου την αίτηση!(γέννησε φέτος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγώ τις πήρα πέρυσι για την προπέρσινη χρονιά!και μια συνάδελφος που ρώτησε φέτος της είπαν ότι ισχύει κανονικά και να κάνει του χρόνου την αίτηση!(γέννησε φέτος)

 

Τι εννοείς τα πήρες πέρσυ? Δεν έχεις επιπλέον κρατήσεις απο τη μισθοδοσία σου που πέρνεις κάθε μήνα απο τον εργοδότη σου. Εσύ τα πήρες απο το ΙΚΑ και τα πήρες μαζεμένα? Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Απ όσο γνωρίζω το ΙΚΑ δεν είναι υποχρεωμένο να μας τα επίστρέψει, αλλά ο εργοδότης ειναι υποχρεωμένος (απο τη στιγμή που τον ενημερώνουμε) να μην μας τα κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...