Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απολογισμός ωφελειών Δραστηριοτήτων


Recommended Posts

τώρα που το "σχολικό" έτος φτάνει στο τέλος του, θα ήταν χρήσιμο να κάναμε έναν απολογισμό για το αν τελικά άξιζε ή όχι κάποια δραστηριότητα που κάναμε τον χειμώνα με τα μικρά.

 

η μικρούλα μου (τώρα 22 μηνών) ξεκίνησε το πρόγραμμα Robbie.φτάνοντας στο τέλος διαπιστώνω ότι το παιδί έχει ωφεληθεί (π.χ κοινωνικοποιηθεί, λειτουργία σε ομάδα), αλλά δεν θα έλεγα ότι είδα καμία μεγάλη διαφορά. γενικά το βρίσκω πολύ ακριβό για αυτό που είναι. θα το πρότεινα σε μαμάδες που δεν έχουν μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και δεν έχουν μεγάλη φαντασία για απασχόληση στο σπίτι (όπως εγώ).

 

ήδη ψάχνω να βρω κάτι να ξεκινήσουμε από χειμώνα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το πρόγραμμα Robbie είναι ένα πρόγραμμα μουσικής αγωγής του Ωδείου Φίλιππος Νάκας . απευθύνεται σε μικρές ηλικίες από 10 μηνων - 2 ετών.

 

από ότι έχω δει πολλοί άλλοι χώροι έχουν κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγαινα για μερικούς μήνες το 2χρονο γιο μου μουσικοκινητική αγωγή. Είδα ότι τον βοήθησε να λειτουργεί πιο ομαδικά,να υπακούει και να έχει μεγαλύτερη εξοικείωση με τα μουσικά όργανα αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα τρελή διαφορά στην κοινωνικοποίησή του ή στην συμπεριφορά του.

Του χρόνου θα ξεκινήσουμε παιδικό για λίγες ώρες την ημέρα. Τώρα, από κει και πέρα δεν ξέρω αν πρέπει να του κάνω κάτι άλλο. Για κάποιο άθλημα (να εκτωνώνεται κιόλας), είναι νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την πήγαινα τη κόρη μου μουσική αγωγή φέτος για 3 μήνες, πιο πολύ γιατί δεν πάει ακόμη παιδικό και ήθελα να αρχίσει σιγά σιγά να μπαίνει σε περιβάλλον ¨ομάδας¨ Η αλήθεια είναι οτι είναι λίγες οι ώρες για να δείς κάποια μεγάλη διαφορά, θα την ξαναέστελνα όμως γιατί περνούσε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τον πηγαινα στο robbie μεχρι τον Φεβρουαριο. Ειδα οτι λειτουργησε ομαδικα και του αρεσε απλα σταματησαμε γιατι κρυωσε κι επειδη φτασαμε στα ορια πνευμονιας μας ειχε πει η παιδιατρος λογω των πολλων ιωσεων μεχρι τον Απριλιο να μην ειναι σε κλειστους χωρους οποτε σταματησαμε. Για φετος παλι κατι θα ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ωδεια εχουν κατι αντιστοιχο

Η ωφελεια ειναι νομιζω πολυ δυσκολο να μετρηθει,αλλα το οτι ερχεται σε επαφη με μουσικη,με παιδια,σε ταξη με κανονες,ολα αυτα ειναι καλυτερα σε σχεση με το να ειναι σπιτι και να βλεπει τηλεοραση.

Σε καθε περιπτωση,δεν πρεπει να υπαρχει η ψευδαισθηση οτι αν τρεχουμε το παιδι σε 100 δραστηριοτητες θα εχουμε τον νεο Leonardo Da Vinci

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...