Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο γιος μου θελει να σταματηση το tae kwo do!!!


Recommended Posts

Ο γιος μου σημερα μετα απο τρια χρονια προπονησης, γυριζει και μου λεει με κλαματα οτι δεν θα ξαναπαει, ειχε παει για προπονηση με τον πατερα του και οπως και εμαθα τον εβαλε ο δασκαλος του ελευθερη παλη με ενα παιδι που εχει την ιδια ζωνη απλα αυτο το παιδι ειναι φοβερα επιιθετικο βαραει οπου και οπως, με αποτελεσμα ο δικος μου να φοβηθη και να μου πει σημερα οτι δεν θελει να ξαναπαει εφαγε και ξυλο, λεει οτι δεν πραλαβαινε να ριξει εκεινος, το θεμα μου εμενα ειναι τι να κανω??? να τον πεισω μηπως και παει παλη? απο οτι εχω καταλαβει δεν τρελενεται για κανενα αθλημα οπως και το λεει, αν δεν τις ετρωγε θεωρω οτι δεν θα γινοταν αυτο, εγω τον πηγα επειδη ειναι παιδι μαζεμενο να μαθει πεντε πραγματα για αργοτερα με τοση βια που εχουμε σημερα να μπορει να αμυνθεί αν του συμβή κατι!!! δεν ξερω τι να κανω δεν θελω να πηγαινει καπου αν δεν το θελει!!! απο την αλλη ολο αυτο μου διχνει δειλία! φοβηθηκε και το βαζη στα ποδια??? απο την αλλη θεωρω αν δεν του αρεσει και δεν το εχει δεν προκειτε να το μαθει ποτε!!! δεν ξερω ειμαι και λιγο στεναχωρημενη και δεν μπορω να σκεφτω καθαρα.....:mad:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι πρεπει να παει τουλαχιστον αλλη μια φορα. Μα ποσο αγρια ηταν τα πραγματα? και δεν επενεβει ο δασκαλος?

Και μενα ο δικος μου οταν δεν παει καλα δεν θελει να ξαναπαει αλλα οταν παιξει καλα καμαρωνει.

Τωρα γενικα το σκεπτικο των συγκεκριμενων αθληματων δε το καταλαβαινω σε μικρες ηλικιες που δεν μπορουν να ελεξουν τον εαυτο τους αλλα γενικα ξεκινανε απο μικρες ηλικιες.

Παντως εγω δεν το σκεφτομαι ουτε για τον μεγαλο που τον θεωρω επιθετικο ουτε για τον μικρο που ειναι παιδι που δεν θα εμπλακει, Τοσα αθληματα υπαρχουν,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ivet, από τα τρία χρόνια που κάνει το παιδί σου, πρέπει να έχεις καταλάβει αν το αρέσει ή αν δεν του αρέσει. Εμένα κάνουν και οι δύο, ο μεγάλος τρελαίνεται, ο μικρός πηγαίνει με το ζόρι. Δεν μου έχει πει βέβαια ότι θέλει να σταματήσει, γιατί βλέπει τον μεγάλο, αλλά όταν θα μου το πει, θα σταματήσει αμέσως, γιατί το βλέπουμε ότι δεν τραβάει. Αν μου πει ο μεγάλος ότι θέλει να σταματήσει, θα ψάξουμε να βρούμε το λόγο, και θα επιμείνουμε γιατί γενικά του αρέσει πολύ, οπότε σίγουρα θα τον έχει ενοχλήσει κάτι που αντιμετωπίζεται. Για μένα έχει να κάνει με τη γενική διάθεση του παιδιού. Καλό είναι τα παιδιά να έχουν χόμπι που να τα .... καλύπτουν. Δεν είναι κακό να σταματήσει, άλλωστε τρία χρόνια έκανε, πήρε μία ιδέα. Ας διαλέξει κάτι άλλο που να το ικανοποιεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγαινα μικρή και τις έτρωγα από μια συναθλήτρια...:mrgreen:

 

Μην τον σταματήσεις τώρα λόγω αυτού του γεγονότος γιατί θα του περάσεις το μήνυμα ότι τα παρατάμε στην πρώτη δυσκολία.

Πες του ότι θα πρέπει να τελειώσει τη χρονιά και αν δεν θέλει ας μην συνεχίσει του χρόνου.

Μπορεί να νιώθει κατά βάθος ταπεινωμένος ή ότι δεν τα καταφέρνει καλά, αλλά να του πεις πως δεν πειράζει αν έχασε στον αγώνα και ότι δεν κινδυνεύει να χτυπήσει γιατί φοράει τα προστατευτικά. Και ότι δεν τον πας εκεί για να γίνει πρωταθλητής, αλλά για να γυμνάζεται.

 

Στον δάσκαλο μπορείς να του πεις να τον βάζει με παιδιά στα κυβικά του. Και εμένα με έβαζε με ένα κορίτσι διπλάσιο από εμένα και μου την έδινε γιατί χτύπαγε με όλη της τη δύναμη.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με τις παραπανω κοπελες...μην το σταματησεις τωρα γιατι ειναι σαν να του δεινεις το μηνυμα οτι με την πρωτη δυσκολια πρεπει να κανει πισω.

Ο δικος μου παει 4 χρονια ,περασαμε απο πολλες φασεις του να βαριετε,να θελει να σταματησει γιατι εχανε σε καποιους αγωνες κτλ. ΤΤελικα τωρα ειναι σε ενα σημειο να θελει πολυ και προσπαθει να γινετε ολο και καλυτερος. Τον ξεκινησα για τον ιδιο λογο που λες και εσυ.Για να αποκτησει αυτοπεπιθηση και να μπορει να αντιμετωπισει οτι του συμβει οταν θα ειναι μονος του.Δεν ειναι καθολου επιθετικος,αποφευγει τους καυγαδες.Ειναι ομως πολυ καλος σε αυτο που κανει..και σε αγωνες και το σωματοτιπο του ειναι πολυ γυμνασμενο. Αν βεβαια καταλαβενεις οτι δεν το θελει τοτε σταματησε τον αλλα οχι οταν ειναι απο δειλια 'η φοβο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι πρεπει να παει τουλαχιστον αλλη μια φορα. Μα ποσο αγρια ηταν τα πραγματα? και δεν επενεβει ο δασκαλος?

Και μενα ο δικος μου οταν δεν παει καλα δεν θελει να ξαναπαει αλλα οταν παιξει καλα καμαρωνει.

Τωρα γενικα το σκεπτικο των συγκεκριμενων αθληματων δε το καταλαβαινω σε μικρες ηλικιες που δεν μπορουν να ελεξουν τον εαυτο τους αλλα γενικα ξεκινανε απο μικρες ηλικιες.

Παντως εγω δεν το σκεφτομαι ουτε για τον μεγαλο που τον θεωρω επιθετικο ουτε για τον μικρο που ειναι παιδι που δεν θα εμπλακει, Τοσα αθληματα υπαρχουν,

 

Τα πραγματα ηταν αρκετα αγρια και ο δασκαλος τους σταματησε κιολας, δεν ξερω ο μεγαλος μου ουτε μενα μπλεκεται σε καταστασεις αγριες και γενικα αν καποιος του ορμηση δεν ανταποδίδει απλα φευγει εμενα αυτο μου την δινει του το λεω αλλα μου διχνει φοβο.....

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ivet, από τα τρία χρόνια που κάνει το παιδί σου, πρέπει να έχεις καταλάβει αν το αρέσει ή αν δεν του αρέσει. Εμένα κάνουν και οι δύο, ο μεγάλος τρελαίνεται, ο μικρός πηγαίνει με το ζόρι. Δεν μου έχει πει βέβαια ότι θέλει να σταματήσει, γιατί βλέπει τον μεγάλο, αλλά όταν θα μου το πει, θα σταματήσει αμέσως, γιατί το βλέπουμε ότι δεν τραβάει. Αν μου πει ο μεγάλος ότι θέλει να σταματήσει, θα ψάξουμε να βρούμε το λόγο, και θα επιμείνουμε γιατί γενικά του αρέσει πολύ, οπότε σίγουρα θα τον έχει ενοχλήσει κάτι που αντιμετωπίζεται. Για μένα έχει να κάνει με τη γενική διάθεση του παιδιού. Καλό είναι τα παιδιά να έχουν χόμπι που να τα .... καλύπτουν. Δεν είναι κακό να σταματήσει, άλλωστε τρία χρόνια έκανε, πήρε μία ιδέα. Ας διαλέξει κάτι άλλο που να το ικανοποιεί περισσότερο.

 

Βερενίκη μου οχι ο γιος μου παει κανει προπονηση χωρις κανενα προβλημα μερικες φορες βαριοταν αλλα ενταξη ολα το ζουν αυτο μονο οταν εβρισκε τα σκουρα κλοτσαγε οπως και μου ελεγε οτι δεν του αρεσει πολυ απλα του αρεσει που ανεβαίνει ζωνες ενταξη δεν πηγαινε με τρελα αλλα δεν ελεγε οχι ισως το εκανε για εμας δεν ηθελα σε εμας να πει οχι.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγαινα μικρή και τις έτρωγα από μια συναθλήτρια...:mrgreen:

 

Μην τον σταματήσεις τώρα λόγω αυτού του γεγονότος γιατί θα του περάσεις το μήνυμα ότι τα παρατάμε στην πρώτη δυσκολία.

Πες του ότι θα πρέπει να τελειώσει τη χρονιά και αν δεν θέλει ας μην συνεχίσει του χρόνου.

Μπορεί να νιώθει κατά βάθος ταπεινωμένος ή ότι δεν τα καταφέρνει καλά, αλλά να του πεις πως δεν πειράζει αν έχασε στον αγώνα και ότι δεν κινδυνεύει να χτυπήσει γιατί φοράει τα προστατευτικά. Και ότι δεν τον πας εκεί για να γίνει πρωταθλητής, αλλά για να γυμνάζεται.

 

Στον δάσκαλο μπορείς να του πεις να τον βάζει με παιδιά στα κυβικά του. Και εμένα με έβαζε με ένα κορίτσι διπλάσιο από εμένα και μου την έδινε γιατί χτύπαγε με όλη της τη δύναμη.:rolleyes:

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αν δεν γινοταν αυτο δεν θα ειχα προβλημα οσο για το αλλο παιδι ειναι στα κυβικα του και στην ηλικια του και στην ζωνη, απλα το αλλο παιδι δεν παιζει με τεχνικη βαραει στο ψαχνο ασταματητα αν δεις το προσωπο του βγαζει κακια δεν ξερω γιατι ο δασκαλος τον σταματαει του την λεει και αυτο τα ιδια, εξοπλισμο ο γιος μου δεν εχει ηθελα να δω τι θα κανει για να μην δωσω τσαμπα 200 ευρο ο αλλος ομως ειχε ο γιος μου οχι και ρωταω αν τον παω και δεν το κανει με τοσο θεληση θα μαθει?? τρια χρονια και ακομα δεν εχει αυτοπεποίθηση γιατι?? τον βαρανε και γελαει σε σημειο να εκνευρίζομαι.....

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με τις παραπανω κοπελες...μην το σταματησεις τωρα γιατι ειναι σαν να του δεινεις το μηνυμα οτι με την πρωτη δυσκολια πρεπει να κανει πισω.

Ο δικος μου παει 4 χρονια ,περασαμε απο πολλες φασεις του να βαριετε,να θελει να σταματησει γιατι εχανε σε καποιους αγωνες κτλ. ΤΤελικα τωρα ειναι σε ενα σημειο να θελει πολυ και προσπαθει να γινετε ολο και καλυτερος. Τον ξεκινησα για τον ιδιο λογο που λες και εσυ.Για να αποκτησει αυτοπεπιθηση και να μπορει να αντιμετωπισει οτι του συμβει οταν θα ειναι μονος του.Δεν ειναι καθολου επιθετικος,αποφευγει τους καυγαδες.Ειναι ομως πολυ καλος σε αυτο που κανει..και σε αγωνες και το σωματοτιπο του ειναι πολυ γυμνασμενο. Αν βεβαια καταλαβενεις οτι δεν το θελει τοτε σταματησε τον αλλα οχι οταν ειναι απο δειλια 'η φοβο.

 

 

Θα τον ξαναστείλω για κανα μηνα και θα τον σταματησω ή θα του πω να τελειωσουμε την χρονια οχι δεν θελω τωρα αν και πηγαμε και ρωτησαμε για μπαλα σημερα για τον μικρο και μου δηλωσε οτι θελει μπαλα, εχει παει τα παντα και τα εχει σταματηση βαριεται ευκολα γαμωτο:oops:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον το καρατε και τα λοιπα σχετικα αθληματα με τον τροπο που διδασκονται στα παιδια ειναι για αθληση και οχι για αμυνα .Ακομα και τις ζωνες που δινουν, τις δινουν για εμψυχωση και οχι οτι αντιστοιχουν σε πραγματικη δυναμη. Αυτο ειναι σιγουρο.

 

2ον Δωσε στο παιδι τον χρονο να το σκεφτει, μιλα και με τον δασκαλο για καλυτερη αντιματωπιση αλλα αν επιμενει σταματησε τον. Αυτο το καλο εχουν τα χομπι αν δεν μας αρεσουν τα σταματαμε! δεν ειναι σχολειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερενίκη μου οχι ο γιος μου παει κανει προπονηση χωρις κανενα προβλημα μερικες φορες βαριοταν αλλα ενταξη ολα το ζουν αυτο μονο οταν εβρισκε τα σκουρα κλοτσαγε οπως και μου ελεγε οτι δεν του αρεσει πολυ απλα του αρεσει που ανεβαίνει ζωνες ενταξη δεν πηγαινε με τρελα αλλα δεν ελεγε οχι ισως το εκανε για εμας δεν ηθελα σε εμας να πει οχι.

 

Το ότι πάει χωρίς πρόβλημα δεν σημαίνει ότι το θέλει. Γιατί να κάνει ένα άθλημα χωρίς να το θέλει? ΟΚ, το έκανε για τρία χρόνια, ας κάνει ένα άλλο τώρα. Και τι θα πει τα παρατάει στα δύσκολα?. Αν δεν υπάρχει λόγος και αν το χόμπι μας δεν μας φέρνει πλέον ευχαρίστηση, δεν βλέπω το πρόβλημα να το παρατάμε και να κάνουμε κάτι άλλο. Ο αθλητισμός πρέπει να είναι διασκέδαση, όχι ψυχαναγκασμός. Και επίσης δεν βλέπω το κακό να δοκιμάζουν τα παιδιά δύο και τρία αθλήματα στα σχολικά τους χρόνια. Άσε που αν του πεις ότι θα σταματήσει μπορεί να το εκτιμήσει και να αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πάει χωρίς πρόβλημα δεν σημαίνει ότι το θέλει. Γιατί να κάνει ένα άθλημα χωρίς να το θέλει? ΟΚ, το έκανε για τρία χρόνια, ας κάνει ένα άλλο τώρα. Και τι θα πει τα παρατάει στα δύσκολα?. Αν δεν υπάρχει λόγος και αν το χόμπι μας δεν μας φέρνει πλέον ευχαρίστηση, δεν βλέπω το πρόβλημα να το παρατάμε και να κάνουμε κάτι άλλο. Ο αθλητισμός πρέπει να είναι διασκέδαση, όχι ψυχαναγκασμός. Και επίσης δεν βλέπω το κακό να δοκιμάζουν τα παιδιά δύο και τρία αθλήματα στα σχολικά τους χρόνια. Άσε που αν του πεις ότι θα σταματήσει μπορεί να το εκτιμήσει και να αντιδράσει.

 

Συμφωνώ, τρία χρόνια το κάνει ίσως δεν θέλει άλλο. Επίσης δεν το βλέπω κακό να δοκιμάσει ένα παιδί πολλά αθλήματα ή άλλες δραστηριότητες μέχρι να βρεί τί του αρέσει. Σε εμάς τους ενήλικες δεν τυχαίνει να ξεκινάμε κάτι που φαίνεται ενδιαφέρον και μετά να βλέπουμε ότι δεν μας ταιριάζει; Τα παιδιά γιατί να μην έχουν αυτό το δικαίωμα;

Στο θέμα του τάε κβο ντο συγκεκριμμένα εγώ δεν θα έστελνα το γιό μου, όχι και να πληρώνω για να μου δέρνουν το παιδί..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ηταν αρκετα αγρια και ο δασκαλος τους σταματησε κιολας, δεν ξερω ο μεγαλος μου ουτε μενα μπλεκεται σε καταστασεις αγριες και γενικα αν καποιος του ορμηση δεν ανταποδίδει απλα φευγει εμενα αυτο μου την δινει του το λεω αλλα μου διχνει φοβο.....

 

Ναι, αλλά μην ξεχνάς: Η μάνα του φοβιτσιάρη, δεν φοβήθηκε ποτέ, λέει ο λαός!:-D:-D:-D

Είναι αστείο με εμάς τις μαμάδες αγοριών (βάζω και τον εαυτό μου, γιατί κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα). Πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε όταν 'τους την πέφτουν': Να μένουν και να πλακώνονται (με κίνδυνο να σπάσουν και τα μούτρα τους) ή να φεύγουν και να είναι αρτιμελείς, με κίνδυνο να τους πουν φοβητσιάριδες. Εγώ το ομολογώ, δεν ξέρω τι προτιμώ.

 

Για το πρόβλημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ δεν έχω περί πολλού τις πολεμικές τέχνες, όπως γίνονται στα παιδιά, οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα το έπαιρνα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ξαναστείλω για κανα μηνα και θα τον σταματησω ή θα του πω να τελειωσουμε την χρονια οχι δεν θελω τωρα αν και πηγαμε και ρωτησαμε για μπαλα σημερα για τον μικρο και μου δηλωσε οτι θελει μπαλα, εχει παει τα παντα και τα εχει σταματηση βαριεται ευκολα γαμωτο:oops:

Η Αληθεια ειναι οτι τα παιδια βαριουνται ευκολα,αλλα προσπαθησε να μην πεφτεις στην παγιδα του και καθε χρονο τον πας σε αλλο αθλημα,γιατι στο τελος δεν θα κανει τιποτα.Στο λεω γιατι και εγω ημουν ετσι και τι καταφερα?!

καποια στιγμη τον πηγα και κολυμβητηριο για το μονο λογο να βγαλουμε τα μπρατσακια και μετα θα σταματαγαμε.Τις πρωτες μερες περιμενε πως και πως,μου ελεγε οτι του αρεσει πιο πολυ απο το taekwondo,αλλα παντα του ελεγα οτι το taekwondo θα ειναι το πρωτο αθλημα και μετα ολα τα αλλα.Τελικα το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο 2-3 μηνες στο κολυμβητηριο μου ειπε ''μαμα βαρεθηκα το πανω,κατω της πισινας και τελικα εχεις δικιο το taekwondoειναι καλυτερο.

Εγω οταν ημουν μικρη ο μπαμπας μου με ειχε παει σε ολες τις σχολες taekwondo να δω και να γραφτω σε καποια θελω,αλλα εγω δεν ηθελα...ξερεις τα κοριτσια θελουμε μπαλετο,ρυθμηκη κτλ.Αν ηξερες ποσο το εχω μετανιωσει τωρα..δεν φανταζεσε.

Γι'αυτο εχω υπαρξη και σκληρη καποιες φορες και του εχω πει οταν χανει και θελει να σταματησει...οτι αυτο αποκλειετε''εγω θα σε πηγαινω και εσυ αποφασησε ποιος θες να εισαι.Αυτος που θα τις τρως 'η αυτος που θα δινεις ?ξερω οτι εισαι καλος και δεν χρειαζετε να παρετησε καθε φορα που θα χανεις.Δεν γινετε παντα να κερδιζουμε'' Ακουγετε σκληρο,ομως στην δικη μου περιπτωση με τον μικρο καταφερε και τον εκανε να προσπαθησει και τωρα τον βλεπεις οταν λεει ο δασκαλος ποσο καλος ειναι,τι καμαρι εχει.

Δουλεψε το πριν τον σταματησεις.

Ευχομαι να μην σε κουρασα:rolleyes:

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...