Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια τωρα τωρα τωρα τωρα......


γιαννα!

Recommended Posts

Κοριτσια δεν ξερω καν αν γραφω στη σωστη εννοτητα. Αν οχι συγχορεστε με. Οι περισσοτερες απο εδω θα ξερετε πως μολις εχω γεννησει(3 μηνες.) λοιπον κανονικα περιμενω περιοδο σε δυο τρεις μερες,και λεω κανονικα γιατι δεν ξερω πως ειναι ο κυκλος μου τωρα μετ γεννας... Τελευται περιοδο ειχα 28 σεπτεμβριο... Σημερα ηρθα σε επαφημε τον αντρα μου και εσπασε το προφυλακτικο.. Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?? Να παρω αυριο το χαπι η δεν χρειαζεται??? Αυτο το χαπι τι κανει ακριβως?? Σου ερχετε η περιοδος? Εχει παρενεργειες??

 

Απανηστε μου γιατι θα τρελαθω.

 

Σαν ευχαριστω

Και παλι συγχομη αν δεν γραφω σε σωστο θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια δεν ξερω καν αν γραφω στη σωστη εννοτητα. Αν οχι συγχορεστε με. Οι περισσοτερες απο εδω θα ξερετε πως μολις εχω γεννησει(3 μηνες.) λοιπον κανονικα περιμενω περιοδο σε δυο τρεις μερες,και λεω κανονικα γιατι δεν ξερω πως ειναι ο κυκλος μου τωρα μετ γεννας... Τελευται περιοδο ειχα 28 σεπτεμβριο... Σημερα ηρθα σε επαφημε τον αντρα μου και εσπασε το προφυλακτικο.. Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?? Να παρω αυριο το χαπι η δεν χρειαζεται??? Αυτο το χαπι τι κανει ακριβως?? Σου ερχετε η περιοδος? Εχει παρενεργειες??

 

Απανηστε μου γιατι θα τρελαθω.

 

Σαν ευχαριστω

Και παλι συγχομη αν δεν γραφω σε σωστο θεμα

 

Γιάννα μου,χωρις να θέλω να σε πανικοβαλλω, διανυεις μια πολύ γόνιμη περίοδο!Πράγμα που σημαίνει πως η πιθανοτητες να μείνεις έγκυος είναι αυξημένες!ΟΜΩΣ,γέννησες "πρόσφατα",οι ορμόνες σου δεν σταθεροποιηθηκαν ,και ως γνωστόν το "χάπι της επόμενης μέρας",περιεχει χιλιαδες ορμόνες.Το τονίζω διότι εαν το πάρεις μπορεί να σου δημιουργήσει αλλά θέματα στον οργανισμό σου.Η συμβουλή μου είναι να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου για να μην εχεις αργότερα προβλήματα γλυκιά μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα ρωτησω τον γυναικολογο πρωτα. Περιμενω να τον παρω τηλ σε λιγη ωρα.

 

Τι ειδουε δηλαδη προβληματα μπορει να δημιουργησει αυτο το χαπι????

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθω κοριτσια επειδη ρωταω. Δεν ειναι οτι δεν θελλω αλλο παιδι. Αλλα εχω ενα 21 μηνων και ενα 3,5 μηνων... Απλα δεν θελω ποσο γρηγορα παλι....

 

Καμια αλλη απαντηση νρε κοριτσια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσι μου!

Ειναι οντως πολυ γονιμη αυτη η περιοδος , αλλα δεν ειναι και κατι 1000% σιγουρο.

Εγω αλλου θελω να εστιασω:αν θηλαζεις ακομη , τσεκαρε αν το χαπι ειναι συμβατο με το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυλαζω εδω και ενα μηνα. Ο γυναικολογος μου μου ειπε να μην παρω το χαπι...ειμαι εκτος γονιμον ημερων.. Τι να πω ρε κοριτσια.. Καμια αλλη απαντηση??

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα, ρώτα καλύτερα το γιατρό σου. Λογικά δεν είσαι σε γόνιμες μέρες και το ρίσκο είναι μικρό. Αλλά ας σου πει καλύτερα ο γιατρός σου. Για το χάπι της επόμενης μέρας δεν ξέρω τίποτα παρά μόνο ότι έχει ορμόνες όπως το κανονικό χάπι αλλά περισσότερες. Μην αγχώνεσαι και πάρε τη συμβουλή του γιατρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχουν περάσει οι γόνιμες μέρες, κάνε λίγο υπομονή μήπως κι αδιαθετήσεις - αν και απ' το άγχος είναι πιθανό να καθυστερήσει λίγο, μην αγχώνεσαι!

 

Το χάπι, αν ληφθεί εντός μιας ημέρας νομίζω, δεν επιτρέπει να προσκολληθεί τυχόν γονιμοποιημένο ωάριο στα τοιχώματα της μήτρας, αλλά αφού ο γιατρός σου είπε όχι, τι το συζητάμε... κάνε λίγο υπομονή και ψυχραιμία!

 

υγ Πώς σε καταλαβαίνω πάντως.. εγώ έχω πιο πολύ άγχος τώρα (γέννησα τις ίδιες μέρες με τη Γιάννα) μη μείνω έγκυος, απ' ό,τι είχα ποτέ άλλοτε! περιμένουμε ενημέρωση!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι να μου ερθει η περιοδος θα τρελαθω νομιζω απο αγωνια.......

Μα ειναι δυνατον να σπασει?? 11 χρονια ειμαι μαζι με τον αντρα μου δεν μας εχει ξανα δυμβει αυτο..και εγινε τωρα σε μια απο τις πιο γονινες περιοδους....

Link to comment
Share on other sites

αν και απ' το άγχος είναι πιθανό να καθυστερήσει λίγο, μην αγχώνεσαι!

 

Καλημέρα!

 

Αυτό το διαβάζω συχνά, αλλά δεν ισχύει. Για την ακρίβεια, ισχύει μόνο πριν από την ωορρηξία, δηλαδή το άγχος μπορεί να επηρεάσει την ωορρηξία, αλλά άπαξ και αυτή γίνει, η περίοδος έρχεται ΠΑΝΤΑ μέσα σε 16 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αυτό το διαβάζω συχνά' date=' αλλά δεν ισχύει. Για την ακρίβεια, ισχύει μόνο πριν από την ωορρηξία, δηλαδή το άγχος μπορεί να επηρεάσει την ωορρηξία, αλλά άπαξ και αυτή γίνει, η περίοδος έρχεται ΠΑΝΤΑ μέσα σε 16 ημέρες.[/quote']

 

Το αποτέλεσμα είναι που φαίνεται όμως - αν και στην περίπτωση αυτή δε μας καλύπτει..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι που φαίνεται όμως - αν και στην περίπτωση αυτή δε μας καλύπτει..

 

Ακριβως! Το αποτελεσμα ειναι και η καθυστερηση της περιοδου......αρα το αγχος προκαλει παραταση του κυκλου....

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω κοριτσια τοσο αγχος.. Ολο τουαλετα παω να δω μπασ και εχει ερθει..πρακαλαω να ερθει... Δεν μπορω να φανταστω να μην ερθει... Αυριο κανονικα περιμενω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαννα be cool κοπέλαρα και θα έρθει.. Εγω προςωπικα θα το έπαιρνα οτι και να μου λέει ο γιατρός καλου κακου (που ξερει αυτος τις γόνιμες μερες σου; )

Παντως μπορεις να το πάρεις και τωρα αν βρεις φαρμακείο ανοιχτό!

Ολα να σου πανε καλα και μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αυτό το διαβάζω συχνά' date=' αλλά δεν ισχύει. Για την ακρίβεια, ισχύει μόνο πριν από την ωορρηξία, δηλαδή το άγχος μπορεί να επηρεάσει την ωορρηξία, αλλά άπαξ και αυτή γίνει, η περίοδος έρχεται ΠΑΝΤΑ μέσα σε 16 ημέρες.[/quote']

 

Οχι ακριβως μπορει να σου έρθει και σε δέκα μερες, εξαρτάται απο τα ποσοστά προγεστερονης αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα :-)

Link to comment
Share on other sites

Πριν εγκυμοσυνης ειχα σταθεροτατο κυκλο 28 ημερων...

 

Ηξερα παντα ποτε γινοταν η ωορεξια μου..ακριβως την 14 μερα. Το καταλαβαινα γιατι πονουσα και ειχα πολλα υγρα. Αυτο το μηνα ειχα πολλα υγρα παλι εκεινες τις μερες...τωρα τι να πω.

 

Οι γονιμες μερες μου ηταν 8-10 μερες πριν το σπασιμο του προφυλακτικου.... Οποτε ετσι εκρινε και ο γιατρος μου πως το πιθανοτερο ειναι να μην γινει τιποτα...

 

Εσυ τι λες για αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε φιλεναδα απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι...

 

Δεν ειναι πως δεν θελω αλλο παιδι..θελω και τριτο αλλα μετα απο 3-4 χρονια γιατι τα πρωτα μου τα εκανα κοντα κοντα κ εχω ξεπατωθει λιγο.......και ψυχολογικα...αλλα κ σωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως μπορει να σου έρθει και σε δέκα μερες, εξαρτάται απο τα ποσοστά προγεστερονης αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα :-)

 

Ναι, το ίδιο λέμε. Οι 10 ημέρες είναι μέσα στις 16 που ανέφερα. Εκτός αν εννοείς 10 ημέρες από την τελευταία περίοδο, αλλά τότε δεν έγινε καν ωορρηξία!

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' το ίδιο λέμε. Οι 10 ημέρες είναι μέσα στις 16 που ανέφερα. Εκτός αν εννοείς 10 ημέρες από την τελευταία περίοδο, αλλά τότε δεν έγινε καν ωορρηξία![/quote']

 

Sorry confused, δεν είπες οτι παντα έρχεται σε 16 μετα την ωορυξια;

Τεσπα δεν εχει σημασία, ειναι πληροφοριακά για όσους μας διαβάζει οτι η περίοδος μπορει να έρθει και πολυ λιγότερο απο 16 μετα τη ωορυξια ειδικα αν υπαρχει πρόβλημα με χαμηλή προγεστερονη ( luteal phase defect)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξερω τι λετε εσεις..εγω λεω πως η περιοδος ειναι ΑΦΑΝΤΗ ακομη... Κατι αλλο. Την τερτη εγινε το σπασιμο του προφυλακτικου τελος παντων. Εχθες-σημερα περιμενα περιοδο. Ποτε αν κανω χοριακη θα δειξει σιγουρα?? Σκεφτηκ να παω αυριο αλλα σε 4-5 μερες θα δειξει απο τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...