Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενγχειρηση αμυγδαλων!!!


Recommended Posts

γεια σας!εχω μια κορουλα 6,5-7 χρονων. γενικοτερα ποτε δεν ηταν φιλασθενη με πυρετους-γαστρενταριτηδες και τετοια, ενα προβλημα ειχαμε παντα καθε χειμωνα-αμυγδαλιτιδες!!!και να σου στο παιδιατρο καθε λιγο και λιγακι, 1-2 φορες αντιβιωση καθε χειμωνα στανταρ κ.τ.λ. πριν κανα μηνα το επιασε παλι ο λεμος του!μα καλοκαιριατικα?τι στο καλο?ε λοιπον που λετε μεσα σε 2 ευδομαδες η φωνη της αλαξε εντελος!εγινε τοσο πνιχτη που ηταν σαν να μιλαει αγορι!τη παω χτες σε ωριλα, με μια ματια που της εριξε μου λεει ''καλα πως αντεχει ετσι το παιδι?τοσο μεγαλες αμυγδαλες δεν εχω ξαναδει!η σταφιλη της ακουμπα μια στη μια αμυγδαλη και μια στην αλλη γιατι δεν εχει χορο!πρεπει να τις βγαλει αμεσα!''σοκ εγω!παιδια πανικοβλιθηκα με την ιδεα της ενγχειρησης!μπορει σε καποιες να φενεται γελιο αλλα εγω εχω ενα κομπο στο στομαχι!αφηστε που ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ επικηνδινο για απνιες και απο το φοβο μου ολο το βραδυ καθισα διπλα της να δω αν αναπνεει!κοριτσια φοβαμαι πολυ για το χειρουργειο!και μονο στην ιδεα ζαλιζομαι σας λεω!εντομεταξι η ραφαελα μεσα στη τρελη χαρα ''θα τρωω παγωτα, θα τωω παγωτα χαχαχα''ακομα και στην ιδεα της νοσιλιας ενθουσιαστηκε!εγω υποψιαζομαι οτι μπορει και να ειναι καποια μορφη αμυνας που το παιζει τοσο χαλαρη!οποιες μανουλες εχουν βρεθει σε αναλογη κατασταση να με βοηθεισουν λιγο!τι προκητε να της κανουν?πως θα ειναι η αναρωση κ.τ.λ! αα!και οποιας το παιδακι εχει κανει αυτο το χειρουργειο στο καραμανδανιο(νοσοκομειο παιδων πατρας)να μου πει τι παιζει?υπαρχει καποιος καλος γιατρος?πωσο θα πληρωσω περιπου κ.τ.λ!ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα ελεγα να ηρεμησεις και να συγκεντρωθεις στο μικρουλι σου.....οι γιατροι την συγκεκριμενη επεμβαση την θεωρουν επεμβαση ρουτινας....εμεις αφαιρεσαμε αμυγδαλες και κρεατακια στην ηλικια των 3....(εκανε απνοιες και ειχαμε υπερτροφικες αμυγδαλες απο τοτε που γεννηθηκε), την εκανα στο παιδων πεντελης με τον Σαραβακο(διευθηντης παιδοχειρουργικης) εκανε ολικη ναρκωση και κρατησε περιπου 20λεπτα και πολλα σου λεω....μειναμε 1 βραδυ μεσα....μετα μας εδωσαν οδηγιες για την ανναρωση....εμεις απ ολα αυτα που ελεγε δεν παρουσιασαμε καποιο συμπτωμα(την τριτη μερα ποναει πιο πολυ) απο φαγητα νορμαλ λιγο πιο νιανια στην αρχη μετα κανονικα....σημερα ειναι στην ηλικια της δικιας σου και ειναι μια χαρα.....σου ευχομαι με το καλο και οτι ειναι να κανεις να το κανεις συντομα για να μην παιδευεται η μικρη.....οτι αλλο θελεις πες μου....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

καταρχας να σε ευχαριστισω για το χρονο σου και την διαθεση σου να με βοηθεισεις!:)το ξερω οτι ειναι επεμβαση ρουτινας αλλα οσο να 'ναι ανισιχω!ναρκωση ειναι...απλα μωρε κανενα απο τα παιδακια μου δεν ειχε ποτε καποιο σοβαρο ατυχημα/αρρωστια για να πανε στο νοσοκομειο!ουτε απ'εξω δεν εχουν περασει...και εχω και δικες μου ασχημες εμπιριες απο νοσοκομεια ως παιδι και φοβιθηκα μην παθει και το κοριτσακι μου ψυχολογικο οπως εγω...το ξερω οτι πανηκοβαλομαι πολυ...τι να πω, ειναι η ηλικια μου,ο χαρακτηρας μου, και οι εμπιριες μου,και ανγχωνομαι με τα παντα!να σε ρωτησω, μια γνωστη μου, μου ειπε οτι κανουν εμετο με αιμα τις μερες μετα την επεμβαση, ισχιει??:-( αα και λες πως ποναει-ποναει υποφερτα η θα μου κλαιει απο το πονο?:-(

Link to comment
Share on other sites

ξερεις οτι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και αντιδραει διαφορετικα στον καθε πονο....εμενα ο δικος μου ουτε εμετο με αιμα εκανε μετα ουτε πολυ γκρινια ειχε ηταν νορμαλ....οποτε αυτο ειναι θεμα του παιδιου...στον διπλανο θαλαμο απο εμενα ηταν ενα παιδακι που γκρινιαζε παρα πολυ και δεν επινε ουτε αυτα τα λιγα που του δινανε με αποτελεσμα να αφυδατωθει...γι αυτο σου λεω υπαρχουν διαφορες καταστασεις...εγω σου μιλαω με βαση την δικια μου εμπειρια και το δικο μου παιδι για να μην παρεξηγηθω...

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

Πώς να προετοιμάσω το παιδί μου για την εγχείρηση;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21355

αφαιρεση κρεατακια-αμυγδαλες!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=41856

Αμυγδαλές και τρόποι αντιμετωπισης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21477

Μετεγχειρητικά συμπτώματα από αφαίρεση σε αμυγδαλές και κρεατάκια

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118054

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος διασφαλίσετε ότι είστε στην σωστή ενότητα και κάνετε χρήση της αναζήτησης Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

 

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...