Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμορροίδες !!!!


Recommended Posts

κορίτσια το θέμα ξεκίνησε στην πρώτη γέννα αλλά μετά και την δεύτερη γέννα , υπάρχουν μέρες που πραγματικά είναι πολύ ενοχλητικό. Ξέρετε κάτι πρακτικό εκτός από αλοιφές????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1)Παγακια λαδιου(κανε παγακια απο ελαιολαδο)απιστευτη ανακουφιση

2)Ξυλοκαινη(για λιγες ωρες ξεχνας οτι υπαρχουν)

Αυτα αμα δεν θες να βαλεις αλοιφες,εμενα με ειχαν βοηθησει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Asteraki αυτό με το λάδι κάνει θαύματα και είναι και εντελώς φυσικό και ακίνδυνο και στο λέω εκ πείρας έτσι :wink::wink: επίσης το έχει κανει και η μαμά μου στην εγκυμοσύνη της και την ανακούφιζε απίστευτα...

Link to comment
Share on other sites

Η ξυλοκαΐνη θα βοηθήσει για ανακούφηση για εκείνη τη στιγμή.

 

Οι αλοιφές έκαναν λίγη δουλειά σε εμένα. Τελικά έκανα εγχείρηση και ξαναέγινα άνθρωπος. Τις είχα πάνω από 10 χρόνια. Ο χειρούργος τρόμαξε. Δεν είχε ξαναδει κάτι τέτοιο για κάποιον στην ηλικία μου.

 

Ευτυχώς το ξεπέρασα, τουλάχιστον μέχρι τώρα εδώ και 1 χρόνο.

 

Καλό κουράγιο πάντως.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια το θέμα ξεκίνησε στην πρώτη γέννα αλλά μετά και την δεύτερη γέννα , υπάρχουν μέρες που πραγματικά είναι πολύ ενοχλητικό. Ξέρετε κάτι πρακτικό εκτός από αλοιφές????

 

Εγώ έβγαλα στη δεύτερη εγκυμοσύνη, Κόοοοοοοοοολαση. Έβαλα αρκετές κρέμες δεν έγινε τίποτα. Τελικά τη βρήκα Proktosinalar (κάπως έτσι γράφεται...), the best. τρέξε αμέσω και πάρε ...

 

Ωχ μόλις είδα ότι δε θες κρέμα :oops::oops::oops::oops::oops:

Το αφήνω πάντως γιατί πραγματικά είναι πολύ καλή!!!!!!

 

Ντους με κρύο νερό κάνει επίσης καλό!!!

 

Ευτυχώς εμένα εξαφανίστηκαν με το που γέννησα :D:D:D

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Η ξυλοκαΐνη θα βοηθήσει για ανακούφηση για εκείνη τη στιγμή.

 

Οι αλοιφές έκαναν λίγη δουλειά σε εμένα. Τελικά έκανα εγχείρηση και ξαναέγινα άνθρωπος. Τις είχα πάνω από 10 χρόνια. Ο χειρούργος τρόμαξε. Δεν είχε ξαναδει κάτι τέτοιο για κάποιον στην ηλικία μου.

 

Ευτυχώς το ξεπέρασα, τουλάχιστον μέχρι τώρα εδώ και 1 χρόνο.

 

Καλό κουράγιο πάντως.

 

Θοδωρής

 

και η αδερφή μου έκανε πρόσφατα εγχείρηση και τις είχε 12 χρόνια!!

όντως μόνο η εγχείρηση "θεραπεύει" όλα τα άλλα απλά ανακουφίζουν προσωρινά..

Link to comment
Share on other sites

Και ο άντρας μου εκανε εγχείρηση και σώθηκε!Αυτό που του είπε πάντως ο γιατρός να αποφεύγει όταν τις είχε, είναι τα πιπεράτα στη διατροφή, και γενικώς τα πικάντικα!Από αλοιφή χρησιμοποιούσε κι εμένα αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν γεννησα δεν ποναγα πουθενα αλλου παρα μονο εκει!!!!!!!!!!

ειχα τρελαθει, ηταν ολες οι κοπελες διπλα που ειχαν γεννησει με καισσαρικη, κ τους ελεγα οτι ποναω κ γελαγαν.Λενε οτι πλεον το κανουν κ με λειζερ που ειναι ακομα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΟΠΑΘΕΙΑ

 

Τί είναι οι αιμορροΐδες;

 

Πρόκειται για μια πολύ συχνή πάθηση που αφορά το γενικό πληθυσμό. Αποτελούν " βλάβες" των αγγείων της περιοχής του πρωκτού. Κατά την εξέλιξή τους μεγαλώνουν, διογκώνονται και πρήζονται, συμπαρασύροντας τμήματα βλενογόνου του ορθού και δέρματος. Εάν ψηλαφώνται έξω από τον πρωκτό και είναι ορατές χαρακτηρίζονται ως εξωτερικές αιμορροΐδες. Εάν δεν είναι ορατές από τον πρωκτό ονομάζονται εσωτερικές.

Οφείλονται σε:

1. κληρονομικούς παράγοντες

2. στην καθιστική ζωή

3. στη χρόνια δυσκοιλιότητα

4. στην κακή διατροφή

5. στην βαριά χειρονακτική εργασία

6. στην υπετροφία του προστάτη

7. στην εγκυμοσύνη

8. στον χρόνιο βήχα

 

Με ποιά συμπτώματα εμφανίζονται;

 

Οι αιμορροΐδες εκδηλώνονται ως επώδυνη ή ανώδυνη ψηλαφητή μάζα στην περιοχή του πρωκτού, η οποία αιμορραγεί. Σπάνια πρόκειται για μεγάλη αιμορραγία. Το αίμα είναι ζωηρό κόκκινο, επαλείφει τα κόπρανα αλλά δεν αναμιγνύεται μαζί τους. Πιο σπάνια υπάρχει πόνος, εκροή υγρών από τον πρωκτό και κνησμός (φαγούρα). Σε περιπτώσεις περίσφιξης ο πόνος γίνεται πιο έντονος και συνοδεύεται από γενικότερη δυσφορία.

 

Πώς τίθεται η διάγνωση;

 

Με βάση το ιστορικό και την κλινική εξέταση (επισκόπηση και ψηλάφηση) διαγιγνώσκονται οι εξωτερικές αιμορροΐδες. Για τις εσωτερικές χρειάζεται επιπλέον να γίνει δακτυλική εξέταση και ενδοσκόπηση του πρωκτικού σωλήνα και του ορθού (ορθοσκόπηση). Επισημαίνεται ότι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΕΝΔΟΣΚΟΠΗΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ ΣΕ ΑΣΘΕΝΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ.

 

Ποιά είναι η θεραπεία τους;

 

Η αρχική αντιμετώπιση περιλαμβάνει μια σειρά από συντηρητικά μέτρα:

1. εξάλειψη της δυσκοιλιότητας με την κατάλληλη δίαιτα ή με φάρμακα.

2. χρησιμοποίηση αλοιφών με τοπικό αναισθητικό.

 

Αν αποτύχουν τα παραπάνω μέτρα συστήνεται η χειρουργική αντιμετώπιση των αιμορροΐδων με διάφορες μεθόδους.

 

Ποιές είναι οι πιο συχνές επιπλοκές τους;

 

1. η θρόμβωση: πρόκειται για μια εξαιρετικά επώδυνη κατάσταση. Η αιμορροΐδα "γίνεται" πιο σκουρόχρωμη, πιο σκληρή, πολύ επώδυνη εξαιτίας της δημιουργίας θρόμβου ("πηγμένου" αίματος) στο εσωτερικό της. Στην πλειοψηφία των ασθενών απαιτείται υπό τοπική αναισθησία διάνοιξη της αιμορροΐδας και αφαίρεση του θρόμβου.

2. η παρατεταμένη θρόμβωση οδηγεί σε νέκρωση του δέρματος και του βλενογόνου της περιοχής, με αποτέλεσμα την δημιουργία περιεδρικού αποστήματος ή συριγγίου.

3. η χρόνια απώλεια αίματος οδηγεί σε σιδηροπενική αναιμία.

4. σπάνια μπορεί να δημιουργηθεί απόστημα στο ήπαρ (συκώτι).

 

Edit admin

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
και η αδερφή μου έκανε πρόσφατα εγχείρηση και τις είχε 12 χρόνια!!

όντως μόνο η εγχείρηση "θεραπεύει" όλα τα άλλα απλά ανακουφίζουν προσωρινά..

καλισπερα motherof2, θα ηθελα να μαθω αν η αδερφη σου ταλαιπωρηθηκε μετα τη εγχειρηση, αν ποναγε πολυ και ποσο χρονικο διαστημα της πηρε για να αναρρωση πληρως, σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Και ο άντρας μου εκανε εγχείρηση και σώθηκε!Αυτό που του είπε πάντως ο γιατρός να αποφεύγει όταν τις είχε, είναι τα πιπεράτα στη διατροφή, και γενικώς τα πικάντικα!Από αλοιφή χρησιμοποιούσε κι εμένα αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω.

καλησπερα mata, θα ηθελα σε παρακαλω να μαθω αν ο αντρας σου ταλαιπωρηθηκε πολυ μετα την εγχειρηση και σε ποσο διαστημα αναρρωσε πληρως, σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Πανουσοπουλε, ποια ειναι η καταλληλη ειδικοτητα γιατρου στον οποιο απευθυνομαστε για την αντιμετωπιση των αιμορροειδων? Παθολογο, γαστρεντερολογο, χειρουργο? Ευχαριστω!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καποια κοπελα τι γιατρος εξεταζει το προβλημα αιμορροιδων?

μπορειτε να προτεινετε καποιον ιδιωτικα η δημοσιο νοσοκομειο ?

σε δημοσιο πως πας?τους λες γεια σας εχω ενα προβλημα εδω πισω??????

εχουν και απεργιες ......

Link to comment
Share on other sites

Γαστρεντερολόγος είναι η ειδικότητα που πρέπει να απευθυνθείς. Ακόμα και μέσα στο φόρουμ υπάρχουν διαφημίσεις για γαστρεντερολόγους - πρωκτολόγους.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εχω βγαλει μετα τον τοκετο.Οσο ημουναεγκυος δεν ειχα προβλημα,απο τηστιγμη που γεννησα και μετα μου δημιουργηθηκαν.Για την ωρα δεν εχω κανει κατι...με ενα νεογενντο δεν εχω χρονο να σχοληθω και με αυτο.

 

Ξερω ομως απο τη μαμα μου οτι το βαλσαμελαιο κανει θαυματα.

Ηδη της εχω ζητησει να μου φερει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! ξερω οτι δεν θελεις αλοιφες αλλα υπαρχει μια που χρησιμοποιεις με απολυτη ασφαλεια κατα την κυηση (proctosynalar και sheriproct δεν επιτρεπονται...) και λεγεται rectanal aid και ειναι της frezyderm. ειχα μεγαλο προβλημα και σου λεω ειλικρινα οτι κανει θαυματα η συγκεκριμενη..... καλη ευκολια κοπελα μου !!

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καποια κοπελα τι γιατρος εξεταζει το προβλημα αιμορροιδων?

μπορειτε να προτεινετε καποιον ιδιωτικα η δημοσιο νοσοκομειο ?

σε δημοσιο πως πας?τους λες γεια σας εχω ενα προβλημα εδω πισω??????

εχουν και απεργιες ......

kalispera, ego se dimosio nosokomeio piga, ekleisa ena rantevou me enan xeirourgo kai me eksetase

Link to comment
Share on other sites

kalispera, ego se dimosio nosokomeio piga, ekleisa ena rantevou me enan xeirourgo kai me eksetase

 

εσυ με χειρουργο τελικα ε?γενικο χειρουργο απο οτι καταλαβα στο 1551τηλ ?και τι σε συμβουλεψε?

Link to comment
Share on other sites

εσυ με χειρουργο τελικα ε?γενικο χειρουργο απο οτι καταλαβα στο 1551τηλ ?και τι σε συμβουλεψε?[/QUO

eixa kleisei na kano egxeirisi tin triti pou mas perase alla distixos teleftea stigmi akirothike logo apergias, tora perimeno na teleiosoun me tis apergies tous kai tha to ksanakanoniso, oi goneis mou doulevoun sto nosokomeio kai etsi kanonisa na do ton xeirourgo den pira sto 1551

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! ξερω οτι δεν θελεις αλοιφες αλλα υπαρχει μια που χρησιμοποιεις με απολυτη ασφαλεια κατα την κυηση (proctosynalar και sheriproct δεν επιτρεπονται...) και λεγεται rectanal aid και ειναι της frezyderm. ειχα μεγαλο προβλημα και σου λεω ειλικρινα οτι κανει θαυματα η συγκεκριμενη..... καλη ευκολια κοπελα μου !!

 

 

εμενα ο γιατρος μου την sheriproct μου εχει δωσει:-(:mad:.

Στο εχει πει γιατρος?Χρησιμοποιω και μια φυτικη της nelson αλλα δεν κανει τπτ:-(

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καποια κοπελα τι γιατρος εξεταζει το προβλημα αιμορροιδων?

μπορειτε να προτεινετε καποιον ιδιωτικα η δημοσιο νοσοκομειο ?

σε δημοσιο πως πας?τους λες γεια σας εχω ενα προβλημα εδω πισω??????

εχουν και απεργιες ......

 

Μπορω να προτεινω ανεπιφυλακτα τον γαστρεντερολογο μου. Τον γνωρισα ως βοηθος του στην αρχη (εχω δουλεψει πολλα χρονια μαζι με γιατρους και εχω γνωρισει πολλους), και κατοπιν εγινε ο γιατρος της οικογενειας μου αλλα και συγγενων και φιλων. Τον λενε Αρβανιτιδη Δημητρη, στρατιωτικος γιατρος, ηταν διευθυντης στο νοσοκομειο της αεροποριας, και τωρα εχει συνταξιοδοτηθει και διατηρει ιατρειο στους Αμπελοκηπους, ενω εργαζεται και σε μια κλινικη για να κανει τις επεμβασεις του.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κ.Στεφανε σας παρακαλω πολυ μπορειτε να μου πειτε αν αυτο το λαδι κανει και για εσωτερκες αιμορροιδες και ραγαδες?το πηραμε εχθες μηπως και αποφυγει ο συζυγος μου το χειρουργειο.7 μηνες υποφερει.εχουμε κλεισει για τεταρτη να κανει χειρουργειο.αλλα αν ειναι να δει θεραπεια με το λαδι γιατι να κανει επεμβαση?αν δειτε το μηνυμα μου παρακαλω απαντηστε μου διοτι δεν εχουμε χρονο η καποιος αλλος που βλεπει το μηνυμα μου και ξερει για το προβλημα με τις αιμορροιδες.σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σωθηκα!!!

κ.Στεφανε σας παρακαλω πολυ μπορειτε να μου πειτε αν αυτο το λαδι κανει και για εσωτερκες αιμορροιδες και ραγαδες?το πηραμε εχθες μηπως και αποφυγει ο συζυγος μου το χειρουργειο.7 μηνες υποφερει.εχουμε κλεισει για τεταρτη να κανει χειρουργειο.αλλα αν ειναι να δει θεραπεια με το λαδι γιατι να κανει επεμβαση?αν δειτε το μηνυμα μου παρακαλω απαντηστε μου διοτι δεν εχουμε χρονο η καποιος αλλος που βλεπει το μηνυμα μου και ξερει για το προβλημα με τις αιμορροιδες.σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...