Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΤΟΝΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΘΟΣ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ


Recommended Posts

Τι ειναι ρε κοριτσια αυτο παλι? Σας εχω τρελανει ... ζηταω προκαταβολικα συγνωμη :-( Ειχα βαλει την Πεμπτη baby oil στην κοιλια και στο στηθος μου και απο εκεινη την ημερα πεταξα κοκκινιλες (σπυρακια μικρα ). Ειχα βαλει παλι αλλη μια φορα αλλα δεν με πειραξε τωρα ομως δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο.... απο την Πεμπτη και σημερα ΄΄τρωγομαι΄΄. Εβαλα bepanthol (αυτη εβαζα στην πρωτη εγκυμοσυνη) ηρεμησα λιγο ,υποχωρησε αλλα ωστοσο αν κανω το λαθος να ξυστω φουντωνω παλι... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα Σωτηρια μου, τι αλλο θα παθεις βρε κοπελα μου??

καλα μπορει να ειναι και αλλεργικο, μην ξαναβαλεις.

τον γιατρο σου τον ρωτησες?

 

TI AΛΛΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΠΑΘΩ πλεον αναρωτουμαι γλυκο μου μαρακι....

 

Θα παω σημερα στο γιατρο γιατι θελω να του δειξω τις εξετασεις μου και θα του το πω γιατι δεν αντεχω αλλο απο την φαγουρα η κοιλια μου εξακολουθει να ειναι μικρη.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάει κι εγώ σε πολύ χάλια βαθμό όμως.

Είναι σύνηθες φαινόμενο της εγκυμοσύνης.

Εγώ δεν έβαλα τίποτα, μόνο σουντοκρίμ, αλλά νομίζω πώς δίνουν μια αλοιφή με ελαφριά κορτιζόνη.

Υπάρχει τέτοιο θέμα εδώ. Ψάξτο και θα δεις απαντήσεις σχετικές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι ρε κοριτσια αυτο παλι? Σας εχω τρελανει ... ζηταω προκαταβολικα συγνωμη :-( Ειχα βαλει την Πεμπτη baby oil στην κοιλια και στο στηθος μου και απο εκεινη την ημερα πεταξα κοκκινιλες (σπυρακια μικρα ). Ειχα βαλει παλι αλλη μια φορα αλλα δεν με πειραξε τωρα ομως δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο.... απο την Πεμπτη και σημερα ΄΄τρωγομαι΄΄. Εβαλα bepanthol (αυτη εβαζα στην πρωτη εγκυμοσυνη) ηρεμησα λιγο ,υποχωρησε αλλα ωστοσο αν κανω το λαθος να ξυστω φουντωνω παλι... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

 

Σωτηρια εγω ειχα κατι τετοιο...αλλα πολυ χειροτερο!Ξεκινησε με φαγουρα στη κοιλι κ μετα αρχισα να βγαζω σπυρακια σε ολη τη κοιλια κ συνεχισε ως τα ποδια....αλλα μετα συνοδευοταν με καψιμο.Μου δωσανε κορτιζονη γιατι οσο ο καιρος πλησιαζε να γεννησω αλλο τοσο υπεφερα...κ δε μπορουσα να φορΕσω ουτε μπλουζα στο τελος...κλαμμα να δεις!Ενεσεις κορτιζονης να δεις!Η δερματολογος μου ειχε πει οτι ειναι πολυ σπανιο αλλα υφησταται μια εγκυμονουσα να κανει πως να το πω....αλλεργεια εγκυμοσυνης.Δεν υπαρχουν κ πολλα να κανεις...εγω που ειχα εντονο προβλημα,οτι κ να μου κανανε δε περνουσε...περασε 1 μηνα μετα αφου γεννησα κ μου εμειναν σημαδια απο τον κνησμο...Γι αυτο καλα ειναι να σε δει δερματολογος που να ειναι διαβασμενος/η για το θεμα αυτο...Μακαρι να ειναι μονο τοσο το προβλημα σου και να περασει πολυ γρηγορα...Πηγαινε σε ενα δερματολογο ομως....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια εγω ειχα κατι τετοιο...αλλα πολυ χειροτερο!Ξεκινησε με φαγουρα στη κοιλι κ μετα αρχισα να βγαζω σπυρακια σε ολη τη κοιλια κ συνεχισε ως τα ποδια....αλλα μετα συνοδευοταν με καψιμο.Μου δωσανε κορτιζονη γιατι οσο ο καιρος πλησιαζε να γεννησω αλλο τοσο υπεφερα...κ δε μπορουσα να φορΕσω ουτε μπλουζα στο τελος...κλαμμα να δεις!Ενεσεις κορτιζονης να δεις!Η δερματολογος μου ειχε πει οτι ειναι πολυ σπανιο αλλα υφησταται μια εγκυμονουσα να κανει πως να το πω....αλλεργεια εγκυμοσυνης.Δεν υπαρχουν κ πολλα να κανεις...εγω που ειχα εντονο προβλημα,οτι κ να μου κανανε δε περνουσε...περασε 1 μηνα μετα αφου γεννησα κ μου εμειναν σημαδια απο τον κνησμο...Γι αυτο καλα ειναι να σε δει δερματολογος που να ειναι διαβασμενος/η για το θεμα αυτο...Μακαρι να ειναι μονο τοσο το προβλημα σου και να περασει πολυ γρηγορα...Πηγαινε σε ενα δερματολογο ομως....

Συγνώμη για το off topic.

Σου άφησε κάποια ευαισθησία μετά;

Εγώ πλέον όπου ακουμπήσει κάτι βγάζω αμέσως εκζέματα.

πχ δεν μπορώ να φορέσω ρολόι, τα κουμπιά από τα τζιν με τρελαίνουν...η βέρα μου, το σουτιέν....μέχρι και τα κουμπώματα από τα παπούτσια. Με τρελάινουν στη φαγούρα κι τα δίδυμα είναι πλέον 15 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εμενα ομως απο οτι διαβασα ήρθαν πολυ νωρις τα συμπτωτα ... ειναι λογικο? ειλικρινα εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ καθε εβδομαδα κατι θα μου συμβαινει παλι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τί να σου πω.

Υπομονή μόνο τί άλλο;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Πάρε το γιατρό σου τώρα κιόλας.

Αν υπάρχει κάτι που να σε ανακουφίσει να μην ταλαιπωρείσαι άδικα.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην βαζουμε λιπαρα πραγματα τυπου βαζελινης και λαδι στο δερμα γιατι μπουκωνουν τους πορους.

να προτιμαμε λεπτορευστα γαλακτωματα ( bepanthol γαλακτωμα).

παντως ειναι αρκετα συχνες αυτες οι φαγουρες και υποχωρουν μετε τον τοκετο

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic.

Σου άφησε κάποια ευαισθησία μετά;

Εγώ πλέον όπου ακουμπήσει κάτι βγάζω αμέσως εκζέματα.

πχ δεν μπορώ να φορέσω ρολόι, τα κουμπιά από τα τζιν με τρελαίνουν...η βέρα μου, το σουτιέν....μέχρι και τα κουμπώματα από τα παπούτσια. Με τρελάινουν στη φαγούρα κι τα δίδυμα είναι πλέον 15 μηνών.

 

 

To μονο που μου αφησε ειναι σημαδια...δε νιωθω τιποτα οταν τσιμπαω τη κοιλια ειδικα κοντα στον αφαλο,αν η κοιλια μου ειναι..πλακα,κ δεν εχω βγαλει τριχες στα ποδια καθολου στη περιοχη που δημιουργειται κυτταριτιδα,καθως κι εκει ειχα κνησμο κ σπυρακια

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην βαζουμε λιπαρα πραγματα τυπου βαζελινης και λαδι στο δερμα γιατι μπουκωνουν τους πορους.

να προτιμαμε λεπτορευστα γαλακτωματα ( bepanthol γαλακτωμα).

παντως ειναι αρκετα συχνες αυτες οι φαγουρες και υποχωρουν μετε τον τοκετο

 

στην πρωτη εβαζα bepanthol τι ηθελα και εβαλα baby oil?

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην βαζουμε λιπαρα πραγματα τυπου βαζελινης και λαδι στο δερμα γιατι μπουκωνουν τους πορους.

να προτιμαμε λεπτορευστα γαλακτωματα ( bepanthol γαλακτωμα).

παντως ειναι αρκετα συχνες αυτες οι φαγουρες και υποχωρουν μετε τον τοκετο

 

 

Συμφωνω...εγω αφου ειχα δοκιμασει τα παντα.....τα παντα ομως....το μονο που με ανακουφιζε-δροσιζε κ ανασταλωταν η φαγουρα προσορινα-ηταν το δροσιστικο σπρει την vichy-(υπαρχουν στα φαρμακια κ απο αλλες μαρκες κ κανουν την ιδια δουλεια) που περιεχει ιαματικο νερο κ τιποτε αλλο που μπορει να φραξει τους πορους

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρια το ειχα παθει και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,στηθος , λαιμος και κοιλια! η μπεπανθολ δεν μου εκανε τιποτα, οπως και επισης αυτη η αλοιφη για τα τσιμπηματα, δεν θυμαμαι τωρα πως την λενε.Κατεληξα σε αλλεργιολόγο οπου μου εδωσε μια φτιαχτη κρεμα με ελάχιστη κορτιζόνη την οποία ενεκρινε ο γυναικολόγος μου και μόνο αυτη με επιασε!

Μηπως κανεις ενεσεις υπαρινης;αν ναι, υπάρχει περίπτωση να σε εχουν πειράξει αυτες και να πρέπει να αλάξεις ενεση!(αυτό μου ετυχε στην εγκυμοσυνη νουμερο 2!χαχαχαχα!)

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια το ειχα παθει και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,στηθος , λαιμος και κοιλια! η μπεπανθολ δεν μου εκανε τιποτα, οπως και επισης αυτη η αλοιφη για τα τσιμπηματα, δεν θυμαμαι τωρα πως την λενε.Κατεληξα σε αλλεργιολόγο οπου μου εδωσε μια φτιαχτη κρεμα με ελάχιστη κορτιζόνη την οποία ενεκρινε ο γυναικολόγος μου και μόνο αυτη με επιασε!

Μηπως κανεις ενεσεις υπαρινης;αν ναι, υπάρχει περίπτωση να σε εχουν πειράξει αυτες και να πρέπει να αλάξεις ενεση!(αυτό μου ετυχε στην εγκυμοσυνη νουμερο 2!χαχαχαχα!)

 

οχι γλυκια ου δεν κανω ενεσεις ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ γιατι σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν ξερω τι μου ξημερωνει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ το πάθει! Είχε ξεκινήσει από έκζεμα στα πόδια που έβγαζα πάντα, αλλά στην 1η εγκυμοσύνη άρχισε να επεκτείνεται μέχρι που γέμισα παντού εκτός από στήθος και θώρακα. Και στην κοιλια είχα κόκκινα σπυθουράκια. Εγώ πλέον δεν έβαζα τίποτα από καλλύντικες, μόνο μία αλοιφή της δερματολογου με ελαφρια κορτιζόνη, γιατί με τρομοκράτησε ότι είμαι ένα βήμα πριν την κορτιζόνη από το στόμα. Μου ξεκίνησε στον 4ο περίπου.

Τώρα κάνω ομοιοπαθητική και βλέπω ότι βγήκαν εκζέματα σε ένα μικρό μέρος στο πόδι αλλά ακόμα ελεγχόμενα. Σωτηρία φοβαμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από υπομονή και αν μπορείς να αποφυγεις κορτιζόνες!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάει κι εγώ σε πολύ χάλια βαθμό όμως.

Είναι σύνηθες φαινόμενο της εγκυμοσύνης.

 

Σωτηρια το ειχα παθει και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,στηθος , λαιμος και κοιλια!

 

Δεν σας φαίνεται μεγάλη σύμπτωση? Λέτε να συνδέεται με αλλεργίες στο μωρό?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ το πάθει! Είχε ξεκινήσει από έκζεμα στα πόδια που έβγαζα πάντα' date=' αλλά στην 1η εγκυμοσύνη άρχισε να επεκτείνεται μέχρι που γέμισα παντού εκτός από στήθος και θώρακα. Και στην κοιλια είχα κόκκινα σπυθουράκια. Εγώ πλέον δεν έβαζα τίποτα από καλλύντικες, μόνο μία αλοιφή της δερματολογου με ελαφρια κορτιζόνη, γιατί με τρομοκράτησε ότι είμαι ένα βήμα πριν την κορτιζόνη από το στόμα. Μου ξεκίνησε στον 4ο περίπου.

Τώρα κάνω ομοιοπαθητική και βλέπω ότι βγήκαν εκζέματα σε ένα μικρό μέρος στο πόδι αλλά ακόμα ελεγχόμενα. Σωτηρία φοβαμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από υπομονή και αν μπορείς να αποφυγεις κορτιζόνες!

 

Αυτό θέλω να το αποφύγω !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλα δε μπορεις να κανεις κατι απο οτι φαινεται....Εγωεφτασα να κανω κ ενεση κορτιζονης αλλα τιποτα:(Τσαμπα την εφαγα κ δε μπορουσα να περπατησω 1,5 μερα...μονο ιαματικο νερο να δροσιζομαι...μονο αυτο με ανακουφιζε,οι κρεμες με κανανε χειροτερα.Κουραγιο βρε κοριτσι...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

παντως μπορει και να σου συμβαινει λογω ξηροδερμιας και αυτο γιατι ολα τα σκευασματα που περιεχουν λαδια πρεπει να απλωνονται σε βρεγμενο δερμα και οχι σε στεγνο.. γιατι δημιουργει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα

λαδι+υγρασια=ενυδατωση

λαδι+στεγνο δερμα= ξηροτητα

πρεπει να το γραφουν και οι οδηγηες αυτο οτι πρεπει δλδ να απλωνεται σε βρεγμενο δερμα.... ευχομαι να ανακουφηστηκες λιγακι μετα απο τοσες μερες..

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μου επεκταθει και στο υπολοιπο σωμα? Τι ωραια...

Ξέχασα να σου πω ότι άλλαξα και το αφρόλουτρο μου. Είχα πάρει το Eubos το μπλε χωρίς άρωμα. Πάντως καλό είναι να σταματήσεις προσωρινά του εμπορίου.

 

παντως μπορει και να σου συμβαινει λογω ξηροδερμιας και αυτο γιατι ολα τα σκευασματα που περιεχουν λαδια πρεπει να απλωνονται σε βρεγμενο δερμα και οχι σε στεγνο.. ..

Έχεις δίκιο έτσι πρέπει να απλώνονται τα λάδια. Αλλά αν αυτό που έχει είναι αλλεργικό εκζεμα εγκυμοσύνης, τότε η ενυδάτωση χρειάζεται αλλά με επιλεγμένα προιόντα πχ bepanthol, a-derma κλπ που θα συστήσει και ο δερματολόγος. Όλα τα λάδια και οι κρέμες οι καλλυντικές δεν κάνουν τίποτα! Μην σου πω ότι κάνουν και κακό...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...