Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ (VOMEX & SALOSPIR)


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες

 

Ειμαι εγγυος και παραλληλα θηλαζω την κορη μου 15 μηνων.

Για διαφορετικους λογους το καθενα, θα χρειαστει να παρω VOMEX και Salospir 80mg.

Εxετε παρομοια εμπειρια σε χορηγηση τους παραλληλα με θηλασμο?

Στο lactancia λεει risk 1.

O γυναικολογος λεει δεν υπαρχει προβλημα.

Αλλα η παιδιατρος ειναι επιφυλακτικη παντα με τα φαρμακα και δεν ξερω τι θα μου πει. Δεν την εχω βρει σημερα στο τηλεφωνο.

 

Εχετε καποια σχετικη γνωση? Επειδη η χορηγηση ειδικα του salospir θα ειναι μονιμη 80mg/ημερα. Το vomex θα το παιρνω σποραδικα οταν το χρειαζομαι. Μηπως ειναι πολυ επιβαρυνση και τα 2 μαζι για το μωρο που θηλαζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη αναφέρεις χρονια χρηση πάρε καλύτερα τηλεφωνο στη γραμμή ενημέρωσης θηλασμου. Το τηλεφωνο ειναι 10525 και λειτουργεί 9:00-17:00 εργάσιμες ημέρες. Αλλιώς επικοινωνησε με σύμβουλο θηλασμού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατί κι εγώ, ενώ θηλάζω, χρειάζεται να πάρω σαλοσπίρ των 100 λόγω αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου. Το θέμα είναι ότι οι παιδίατροι που ρώτησα λένε τα ακριβώς αντίθετα. Αυτός που παρακολουθεί το μωρό μου λέει ότι αν πάρω σαλοσπίρ ο θηλασμός απαγορεύεται. Ένας άλλος παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού μού είπε ότι ο θηλασμός επιτρέπεται με το σαλοσπίρ. ¨Εψαχνα να βρω τον γυναικολόγο μου αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα. Τι να κάνω; Προς το παρόν συνεχίζω τις ivor (ενέσεις ηπαρίνης) αλλά ο αιματολόγος μού λέει ότι ήδη τις παίρνω πολύ καιρό και πρέπει να πάρω σαλοσπίρ ή άλλα φάρμακα επίσης με παρενέργειες. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σου αντιγράφω από http://www.e-lactancia.org (το salospir δεν το έχει, αλλά έχει την ασπιρίνη, που είναι η ίδια ουσία):

 

Level 1

Low risk. Moderately safe.

Mild risk possible. Follow up recommended.

 

 

Comment

Excreted in non-significant amount into breast milk.

 

Reyeʼs Syndrome has never been reported due to ASA through breast milk. It is thought to be highly unlikely to occur after isolated or small doses like those used for treatment of thrombosis or anti-abortion therapy.

 

At high maternal dose, one case (dubious) of salicylic intoxication in the neonatal period and another case of thrombocytopenia in an infant have been reported.

 

Likelihood of hemolysis should be considered in those patients with G6PD-deficiency.

 

WHO Model List of Essential Medication: compatible while breastfeeding when used occasionally or small dose for antithrombotic prophylaxis management.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,,,

 

 

καλυτερα ρωτησε τον γιατρο σου,,μπορει να εχουν την ιδια δραστικη ουσια αλλα μπορει να την περιεχουν σε διαφορετικες ποσοτητες και με διαφορετικη φαρμακοτεχνια ,,δε ξερω ελεγξε το....παντως καπου εχω διαβασει ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ απεκκρινεται στο γαλα και σε μεγαλες δοσεις προκαλει προβληματα στο βρεφος,,,,δες δηλαδή τις ποσοτητες που απαιτούνται ανα ημερα από το φαρμακο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως πάντα ρωτάμε τον προσωπικό μας γιατρό, άσχετα τι γράφεται στο φόρουμ!

 

Εν προκειμένω, το salospir δεν ανήκει στα εντελώς ακίνδυνα.

 

Ωστόσο, είναι ακριβώς το ίδιο με την ασπιρίνη: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/nomcodes/10.02.01.01

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε, (βαση της ηλικιας του μωρου που θηλαζει 16 μηνων σχεδον) οτι κρινει οτι απο τα οφελη - κινδυνους του φαρμακου, πρεπει να αποθηλασουμε.

 

Μου ειπε δλδ οτι το salospir ενεχει κινδύνους που δεν αξιζει να παρει το ρισκο τοσο μεγαλο μωρο που τρωει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λέει, αν και λίγο...οξύμωρο: ένα μεγαλύτερο μωρό, ναι μεν τρώει τα πάντα και δεν εξαρτάται από το θηλασμό, αλλά "αντέχει" και μεγαλύτερες δόσεις ενός φαρμάκου. Αν ήταν 2-3 μηνών, που δε θα έτρωγε τίποτε άλλο, θα πρότεινε διακοπή;

 

Νομίζω πως το clue είναι αυτό που τόνισα με τα μπλε γράμματα στην παραπομπή , σε συνδυασμό με αυτό που λέει η iouliana, δηλαδή ότι το βασικότερο ρόλο τον παίζει η δόση του φαρμάκου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με αυτα, απλα η παιδιατρος σταθηκε περισσοτερο απο οτι καταλαβα στην μακροχρονια χρηση, παρα στη δοσολογια (εγω παιρνω την μικροτερη δοση).

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί (3 μηνών, μόλις μπήκε στον τέταρτο) δεν επιτρέπει το σαλοσπίρ οπότε αναγκαστικά με πιέζει να δώσω ξένο. Επικοινώνησα μάλιστα και με την τηλεφωνική γραμμή για τον θηλασμό 10525. Δεν ήξεραν το θέμα. Η παιδίατρος έψαξε στο ίντερνετ όπως μου είπε και είδε ότι το θέμα δεν έχει μελετηθεί αρκετά, δηλαδή οι συνέπειες του σαλοσπίρ στα βρέφη!!! Τώρα, λέει, γίνεται μια έρευνα στην Αμερική!!!! Ομολογώ ότι έχω απελπιστεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου, αυτα που γραφει ειναι λιγο τρομαχτικα, αλλα λεει για μεγαλη δοση. Εγω σκεφτομαι να αποθηλασω. Αλλα επειδη εσενα ειναι μικρο το μωρακι σου, δεν επικοινωνεις με καποιον παιδιατρο - συμβουλο θηλασμου?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί (3 μηνών, μόλις μπήκε στον τέταρτο) δεν επιτρέπει το σαλοσπίρ οπότε αναγκαστικά με πιέζει να δώσω ξένο. Επικοινώνησα μάλιστα και με την τηλεφωνική γραμμή για τον θηλασμό 10525. Δεν ήξεραν το θέμα. Η παιδίατρος έψαξε στο ίντερνετ όπως μου είπε και είδε ότι το θέμα δεν έχει μελετηθεί αρκετά, δηλαδή οι συνέπειες του σαλοσπίρ στα βρέφη!!! Τώρα, λέει, γίνεται μια έρευνα στην Αμερική!!!! Ομολογώ ότι έχω απελπιστεί!

 

Υπαρχει εναλλακτικό φάρμακο;

Επικοινώνησε με σύμβουλο θηλασμου IBCLC

http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με συγχωρείτε, τώρα είδα την ερώτηση, η αλήθεια είναι πως χάνομαι στο φόρουμ και δε βρίσκω εύκολα τα θέματα.

Το εναλλακτικό φάρμακο είναι ένα ισχυρό φάρμακο, η βαρθαρίνη (sindrom). Το λέω ισχυρό γιατί φανταστείτε το παίρνουν όσοι έχουν κολπική μαρμαρυγή, δηλαδή σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα. Η γιατρός από το αιματολογικό μου είπε "σου λέω φιλικά να το αποφύγεις". Ρώτησα και τον παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχουν μελέτες για τη βαρθαρίνη. Οπότε συνεχίζω τις ενέσεις ηπαρίνης αλλά έχω περιθώριο ένα μήνα ακόμα το πολύ.....

Να πω όμως ότι επικοινώνησα με μια παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού που έψαξε το θέμα και πολύ τεκμηριωμένα μου είπε να πάρω το σαλοσπίρ αλλά θα πρέπει να παρακολουθείται το παιδί από τον παιδίατρο για τυχόν παρενέργειες. Ήταν η μόνη που μου παρέθεσε βιβλιογραφία και τόνισε πως τα οφέλη του θηλασμού είναι περισσότερα από τους κινδύνους του σαλοσπίρ. Όμως ομολογώ ότι φοβάμαι να το ρισκάρω. Έτσι προσπαθώ να δώσω μπιμπερό σε ένα μωράκι που δεν το θέλει με τίποτα και το τυραννάω το καημενούλι!!!

Link to comment
Share on other sites

scratee, ευχαριστώ, είμαι έξαλλη!!!!!!!!!!!!!!!!! Με αυτόν τον μπιπ γιατρό τελοσπάντων. Το είδα κι εγώ στο e-lactantia, το αναφέρει συμβατό με τον θηλασμό. Αυτό είναι. Ψάχνω για άλλο παιδίατρο, που να μην είναι άσχετος με το θέμα θηλασμός. Αυτός μου έχει δημιουργήσει πολλούς μπελάδες!!!!! Την Τρίτη έχω ραντεβού στο Λαϊκό νοσοκομείο με αιματολόγο. Θέλω να πάρω κι από κει μια γνώμη. Δυστυχώς πέφτουμε πάνω στα Χριστούγεννα και δεν ξέρω αν θα βρω εύκολα παιδίατρο.

 

Nina Nana, μια από τις παιδιάτρους της λίστας των συμβούλων θηλασμού με συμβούλεψε για το σαλοσπίρ με τρόπο τεκμηριωμένο. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομά της, πάντως έμεινα πολύ ικανοποιημένη από αυτή, και ας μιλήσαμε μόνο τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε, για να είμαστε δίκαιοι με τον παιδίατρό σου, πιστεύω ότι κοίταξε μόνο στο toxnet και κόλλησε στη φράση που γράφει εκεί "δεν υπάρχουν δημοσιευμένες μελέτες". Βέβαια, πιο πάνω γράφει ξεκάθαρα ότι ο κίνδυνος είναι ελάχιστος, ακόμη και σε μεγάλη δόση, και ότι δε χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή, κατά τη χρήση του... Και, επαναλαμβάνω, το toxnet είναι πολύ πιο αυστηρό από το e-lactancia.

Link to comment
Share on other sites

scratee, ευχαριστώ, είμαι έξαλλη!!!!!!!!!!!!!!!!! Με αυτόν τον μπιπ γιατρό τελοσπάντων. Το είδα κι εγώ στο e-lactantia, το αναφέρει συμβατό με τον θηλασμό. Αυτό είναι. Ψάχνω για άλλο παιδίατρο, που να μην είναι άσχετος με το θέμα θηλασμός. Αυτός μου έχει δημιουργήσει πολλούς μπελάδες!!!!! Την Τρίτη έχω ραντεβού στο Λαϊκό νοσοκομείο με αιματολόγο. Θέλω να πάρω κι από κει μια γνώμη. Δυστυχώς πέφτουμε πάνω στα Χριστούγεννα και δεν ξέρω αν θα βρω εύκολα παιδίατρο.

 

Nina Nana, μια από τις παιδιάτρους της λίστας των συμβούλων θηλασμού με συμβούλεψε για το σαλοσπίρ με τρόπο τεκμηριωμένο. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομά της, πάντως έμεινα πολύ ικανοποιημένη από αυτή, και ας μιλήσαμε μόνο τηλεφωνικά.

 

Να πω την αληθεια δεν ξερω αν χρειάζεσαι κι αλλη γνώμη. Ουσιαστικά ειναι safe οι επιλογές σου και κατα πάσα πιθανότητα ο αιματολόγος κι ο καινούριος παιδίατρος (αν δεν ειναι IBCLC) θα σου πουν οτι δεν ειναι.

Μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομά της κυρίως μηπως χρειαστει και σε αλλη στιγμη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά να έχουμε! Επανέρχομαι με καθυστέρηση στο θέμα γιατί σήμερα τελικά πήγα στο Λαϊκό σε αιματολόγο. Και ο αιματολόγος εκεί μου είπε να μην κάνω καν ενέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να σταματήσω δηλαδή την όποια αγωγή γιατί δεν χρειάζεται να κάνω ενέσεις ηπαρίνης, και φυσικά ούτε βαρθαρίνη, την οποία παίρνουν μόνο όσοι έχουν πάθει θρόμβωση!!!!!!!!!!!!!!! Καλά θα με τρελάνουν εντελώς, άλλα λέει ο ένας και τα αντίθετα ο άλλος. Και μου έκλεισε ραντεβού για επανέλεγχο τη Δευτέρα. Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα προς το παρόν είναι πάλι καλά που δεν σταμάτησα το θηλασμό. Γι' αυτό ρωτήστε δυο και τρεις γιατρούς πριν αποφασίσετε. Φυσικά μόλις έχω τα αποτελέσματα της επανεξέτασης θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...