Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολή χωρίς αίμα;;;;


ioanna_io

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε καμία κοπέλα γιατί έχω αγωθεί πολύ.

 

Έχω κάνει εξωσωματική και είμαι περίπου στην 6η εβδομάδα κύησης. Το Σάββατο είναι να πάω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Εδώ και 2-3 ημέρες έχω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, όχι συνέχεια, αλλά κάποιες φορές είναι λίγο πιο έντονοι και κάποιες άλλες πονάω λίγο. Αίμα δεν έχω, ίσως κάποιες φορές πολύ λίγο ροζ σε ένα δυο σκουπίσματα.

Υπάρχει περίπτωση αυτοί οι πόνοι να είναι από αποβολή ή η αποβολή συνοδεύεται πάντα από αιμοραγία. Πίνω και αρκετά φάρμακα και φοβάμαι μήπως δεν έρχεται το αίμα λόγω φαρμάκων.

 

Στην πρώτη μου εξωσωματική που δυστυχώς κατέληξε σε αποβολή είχα και αιμοραγία και πόνους έντονους στην κοιλιά.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε καμία κοπέλα γιατί έχω αγωθεί πολύ.

 

Έχω κάνει εξωσωματική και είμαι περίπου στην 6η εβδομάδα κύησης. Το Σάββατο είναι να πάω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Εδώ και 2-3 ημέρες έχω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, όχι συνέχεια, αλλά κάποιες φορές είναι λίγο πιο έντονοι και κάποιες άλλες πονάω λίγο. Αίμα δεν έχω, ίσως κάποιες φορές πολύ λίγο ροζ σε ένα δυο σκουπίσματα.

Υπάρχει περίπτωση αυτοί οι πόνοι να είναι από αποβολή ή η αποβολή συνοδεύεται πάντα από αιμοραγία. Πίνω και αρκετά φάρμακα και φοβάμαι μήπως δεν έρχεται το αίμα λόγω φαρμάκων.

 

Στην πρώτη μου εξωσωματική που δυστυχώς κατέληξε σε αποβολή είχα και αιμοραγία και πόνους έντονους στην κοιλιά.

 

Μην ανησυχεις κοριτσι μου. Δεν ειναι τιποτα. Οσο για τα χαπια αν ειναι να ερθει αιμα θα ερθει και μ'αυτα..Κι εγω εξωσωματικη εκανα(αν και δε νομιζω να εχει σχεση) και ειχα πονους σ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης χαμηλα. Θα δεις ολα κσλα θα πανε. Μπορει ν'ακουσεις και καρδουλα το Σαββατο!!!😉

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ioanna_io,στην δική μου περίπτωση είχα αίμα έντονο κόκκινο λίγο κάθε μέρα και όταν άρχισα να πονάω πολύ είχα και κομμάτια ενώ έπερνα utrogestan!δεν πιστεύω να είναι αποβολή αλλά αν ανησυχείς γιατί δεν παίρνεις τον γιατρό σου;πάντος και εγώ έχω πονάκια στην τωρινή μου εγκυμοσύνη και όλα πάνε καλά!εύχομαι να είναι όλα τέλεια και να ακούσεις καρδούλα!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι πολύ λόγω της προηγούμενης αποβολής και ότι νιώθω το συνδυάζω με αποβολή.

Τον πήρα τον γιατρό και λέει να μην έχω άγχος. Πολλές φορές συμβαίνει να υπάρχουν πόνοι χωρίς να σημαίνει και κάτι κακό.

Τι να πω.... Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην ξαναμπώ πάλι σε αυτή τη διαδικασία!

Afro85 από ότι κατάλαβα η δική σου προηγούμενη εγκυμοσύνη με αυτά τα συμπτώματα κατέληξε σε αποβολή; Ακριβώς αυτά τα συμπτώματα είχα και εγώ στην πρώτη προσπάθεια που το χάσαμε το μωράκι πριν ακούσουμε καρδούλα, μόνο σάκο είδαμε χαμηλά στον τράχηλο.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι,η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε σε αποβολή και έκανα απόξεση!και εμείς μόνο σάκο είχαμε δεί...σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω όπως σου είπα πονάκια και στην αρχή είχα δεί και πολύ αίμα και είπα πάει πάλι,το χάσαμε!αλλά ήταν αποκόλληση και τώρα είμαστε μια χαρά!καταλαβαίνω ό,τι με την εμπειρία που είχες,πάει το μυαλό σου στο χειρότερο αλλά και το άγχος κακό σου κάνει!υπομονή μέχρι το ραντεβού σου και να πάνε όλα καλά.

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ σ ευχαριστώ Afro85.

Εγώ εύτυχως αίμα δεν έχω δει καθόλου αυτή την φορά, εκτός από ελάχιστο ροζ κάποιες φορές.

Εσύ σε ποιο μήνα είσαι;

Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη :)

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα έλεγα δεν πονάω.

Είναι κάποιες στιγμές που νιώθω σαν σουφλιές άλλες φορές λίγο πιο έντονα και άλλες σαν να μου έρχεται περίοδος.

Και εγώ αυτό πιστεύω αφού δεν έχω αίμα, κάτι γίνεται.

Λίγες μερούλες έμειναν για τον πρώτο υπέρηχο και θα δούμε ακριβώς τι γίνεται.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε,πονάκια έχουμε στην αρχή γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας και κάποιες φορές είναι πιο έντονα!μην ανησυχείς και υπομονή όσο δύσκολο και αν είναι!περιμένουμε τα καλά νέα σου...

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ 3 μερούλες ακόμα έμειναν για τον πρώτο υπέρηχο!

Με έχει φάει το άγχος... σήμερα πάλι είχα λίγο πιο έντονους πόνους και πάλι λίγο ροζ σε 2-3 σκουπίσματα! Κάθε φορά που το βλέπω μου κόβονται τα πόδια.

Εύχομαι αυτοί οι πόνοι να είναι από την μήτρα που μεγαλώνει και όχι κάτι άσχημο!

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ioanna εχουμε μιλησει πριν λιγο καιρο σε αλλο θεμα!!!

χαιρομαι που πηγε καλα ο υπερηχος σας γιατι σε θυμαμαι λιγακι ανησυχη!

Μην φοβασαι καθολου, ολα καλα θα πανε!

μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο το μωρακι σας!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

ioanna εχουμε μιλησει πριν λιγο καιρο σε αλλο θεμα!!!

χαιρομαι που πηγε καλα ο υπερηχος σας γιατι σε θυμαμαι λιγακι ανησυχη!

Μην φοβασαι καθολου, ολα καλα θα πανε!

μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο το μωρακι σας!

 

Ναι ναι sofakiii μου σε θυμάμαι!

Είναι η αλήθεια ότι ήμουν πολύ ανήσυχη ειδικά τις 2 τελευταίες ημέρες πριν τον υπέρηχο! Ευτυχώς όμως όλα πήγαν καλά! Στην αναμονή για τον επόμενο τώρα, πίστευω πιο ήρεμη πλέον!

Σ ευχαριστώ.....

Τα δικά σου μπεμπάκια πως είναι? Αν θυμάμαι καλά δίδυμα έχεις ε?:)

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααα που να με εβλεπες το βραδυ της Τριτης...Τεταρτη ειχαμε υπερηχο.. δεν κοιμηθηκα απτην αγωνια αλλα ολες τις υπολοιπες μερες ειμαι ψυχραιμη και πολυ πολυ χαρουμενη!

Ακουσαμε καρδουλες, φο βε ρο συναισθημα, δεν το πιστευαμε!! ο δε συζυγος κοιτουσε με κατι ματια τερααααστια! ολα καλα μας ειπανε, το ενα ειναι λιγο πιο μικρακι αλλα καρδιακη λειτουργια κ τα δυο φουλ! μπηκα στην 9η εβδομαδα κι εχω ενα κατεβατο εξετασεις να κανω!

 

ελπιζω ολα να μας πανε καλα!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το αγχος τελικα τελειωνει ποτε; Στην αρχη εχουμε να δουνε αν θα ακουσουμε καρδουλα....περναει αυτο αγχος για τις εξετασεις,αγχος για τον επομενο υπερηχο! Μονο εγω ειμαι ετσι η εχετε και εσεις τις ιδοες φοβιες; Εγω τις προηγουμενες ημερες ειχα αναγουλες και εμετο και ελεγα τι χαλια.... Σημερα ημουν καλα και λεω ωχ....μηπως κατι δεν παει καλα;γιατι σταματησαν οι αναγουλες; Σοφακι περιπου 2 εβδομαδες διαφορα εχουμε :)

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αγχος τελικα τελειωνει ποτε; Στην αρχη εχουμε να δουνε αν θα ακουσουμε καρδουλα....περναει αυτο αγχος για τις εξετασεις,αγχος για τον επομενο υπερηχο! Μονο εγω ειμαι ετσι η εχετε και εσεις τις ιδοες φοβιες; Εγω τις προηγουμενες ημερες ειχα αναγουλες και εμετο και ελεγα τι χαλια.... Σημερα ημουν καλα και λεω ωχ....μηπως κατι δεν παει καλα;γιατι σταματησαν οι αναγουλες; Σοφακι περιπου 2 εβδομαδες διαφορα εχουμε :)

 

Aντε καλε!! Σταματησαν οι αναγουλες και ανησυχησες!! καλυτερα, να νιωσεις και λιγο ανακουφιση, καλυτερα ειναι αγκαλια με την τουαλετα?!

φυσικα κ θα πανε ολα καλα μην αγχωνεσαι τοσο γιατι καταληγεις να μη το φχαριστιεσαι, ασε που χανεις και τον υπνο σου (εγω τουλαχιστον οταν αγχωνομαι ετσι ειμαι)

Αγωνια εχω για τον επομενο υπερηχο για να τα δω, ανυπομνησια βασικα! οχι αγχος! αν και σημερα για λιγο τα χρειαστηκα, πηρα τις εξετασεις μου κ δεν εχω αντισωματα για τοξοπλασμα...αυτο μου την εχει δωσει τωρα, και τι θα κανω και τετοια.. αλλα θα προσεχω οπως προσεχα- μην αγχωθω υπερ του δεοντος και ταραξω τα μικρα :lol:

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ευχαριστιεμαι καθολου...ενα συνεχες αγχος εχω οτι κατι δεν παει καλα. Αχ ναι,σταματησαν οι αναγουλες και τρομαξα. Αφου ηθελα να παρω και τον γιατρο τηλεφωνο να τον ρωτησω γιατι σταματησαν τοσο νωρις.αχ τι θα ακουν και αυτοι. Και εγω τις εκανα αυτες τις εξετασεις που λες Σοφακι και νομιζω οτι και τα δικα μου τα αντισωματα στο τοξοπλασμα βγηκαν αρνητικα αλλα δεν εχω παει ακομα στον γιατρο. Μου ειπε μαζι με τον υπερηχο. Απο τι θα πρεπει να προσεχουμε; Δεν ηθελα καθολου να το ψαξω στο ιντερνετ τι ειναι μην αγχωθω περισσοτερο.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ευχαριστιεμαι καθολου...ενα συνεχες αγχος εχω οτι κατι δεν παει καλα. Αχ ναι,σταματησαν οι αναγουλες και τρομαξα. Αφου ηθελα να παρω και τον γιατρο τηλεφωνο να τον ρωτησω γιατι σταματησαν τοσο νωρις.αχ τι θα ακουν και αυτοι. Και εγω τις εκανα αυτες τις εξετασεις που λες Σοφακι και νομιζω οτι και τα δικα μου τα αντισωματα στο τοξοπλασμα βγηκαν αρνητικα αλλα δεν εχω παει ακομα στον γιατρο. Μου ειπε μαζι με τον υπερηχο. Απο τι θα πρεπει να προσεχουμε; Δεν ηθελα καθολου να το ψαξω στο ιντερνετ τι ειναι μην αγχωθω περισσοτερο.

 

για να μην αγχωθεις παραπανω καλα κανεις κ δε κοιτας το ιντερνετ, αν και εδω στο φορουμ τα κοριτσια τα λενε πολυ σωστα! εκτος απο μερικες που εχουν χωρις λογο φοβηθει παραπανω κ μπορει να σ ανησυχησουν τσαμπα.

Να πλενεις πολυ καλα λαχανικα κ φρουτα - εγω στο τελος τα περναω και με ξυδι και αν μου μυριζει πολυ το ξεπλενε λιγο κι αυτο. Και πολυ καλα ψημενα κρεατα και ψαρια! Απεξω καλυτερα βραστα λαχανικα ή χορτα κ οχι σαλατουλα δροσερη γτ δεν ξερεις πως την πλενουν. Επισης η μικροβιολογος μου που με πηρε για τα αποτελεσματα μου ειπε να προσεχω και τα αλλαντικα, αλλα θα ρωτησω το γιατρο επι τουτου - εχω φαει μερικες φορες γαλοπουλα στο τοστ..τωρα μεχρι να παω να με δει δεν θα φαω παλι κ βλεπουμε.

Αλλα μη βαζεις παραπανω στο νου σου κ ταραζεσαι, οσο προσεχες θα προσεχεις και τωρα! Να τσεκαρεις το κρεας πριν το φας ανοιγοντας το και θα σαι σιγουρη. Αν μαγειρευεις δε και στο σπιτι εσυ ακομη καλυτερα, ολα περνουν απτο χερι σου.

Να τη χαρεις μωρε την εγκυμοσυνη σου, θα δεις ολα θα πανε τελεια! Χαρουμενη μανουλα = χαρουμενο μωρακι!

οσο για τις αναγουλες μη σκας, στα διδυμα λενε εχεις μπολικες ίσως και ακομη πιο ασχημες επειδη οι ορμονες ειναι διπλες αλλα εγω εχω ελαχιστες, ουτε εναν εμετο..το στομαχι βεβαια ζοριζεται αλλα τιποτα σε εξτριμ βαθμο οπως περιμενα. Η καθεμια ειναι διαφορετικη, καλυτερα βρε χωρις ανακατεματα, θα σαι πιο ανετη!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

για να μην αγχωθεις παραπανω καλα κανεις κ δε κοιτας το ιντερνετ, αν και εδω στο φορουμ τα κοριτσια τα λενε πολυ σωστα! εκτος απο μερικες που εχουν χωρις λογο φοβηθει παραπανω κ μπορει να σ ανησυχησουν τσαμπα.

Να πλενεις πολυ καλα λαχανικα κ φρουτα - εγω στο τελος τα περναω και με ξυδι και αν μου μυριζει πολυ το ξεπλενε λιγο κι αυτο. Και πολυ καλα ψημενα κρεατα και ψαρια! Απεξω καλυτερα βραστα λαχανικα ή χορτα κ οχι σαλατουλα δροσερη γτ δεν ξερεις πως την πλενουν. Επισης η μικροβιολογος μου που με πηρε για τα αποτελεσματα μου ειπε να προσεχω και τα αλλαντικα, αλλα θα ρωτησω το γιατρο επι τουτου - εχω φαει μερικες φορες γαλοπουλα στο τοστ..τωρα μεχρι να παω να με δει δεν θα φαω παλι κ βλεπουμε.

Αλλα μη βαζεις παραπανω στο νου σου κ ταραζεσαι, οσο προσεχες θα προσεχεις και τωρα! Να τσεκαρεις το κρεας πριν το φας ανοιγοντας το και θα σαι σιγουρη. Αν μαγειρευεις δε και στο σπιτι εσυ ακομη καλυτερα, ολα περνουν απτο χερι σου.

Να τη χαρεις μωρε την εγκυμοσυνη σου, θα δεις ολα θα πανε τελεια! Χαρουμενη μανουλα = χαρουμενο μωρακι!

οσο για τις αναγουλες μη σκας, στα διδυμα λενε εχεις μπολικες ίσως και ακομη πιο ασχημες επειδη οι ορμονες ειναι διπλες αλλα εγω εχω ελαχιστες, ουτε εναν εμετο..το στομαχι βεβαια ζοριζεται αλλα τιποτα σε εξτριμ βαθμο οπως περιμενα. Η καθεμια ειναι διαφορετικη, καλυτερα βρε χωρις ανακατεματα, θα σαι πιο ανετη!

 

Πήρα και τον γιατρό και μου είπε ότι είμαι χαζή που κάθομαι και σκέφτομαι τέτοια! Να προσπαθήσω να ηρεμήσω και όλα θα πάνε καλά! Αν φυσικά λέει δεν μπορείς έλα να κάνουμε έναν υπέρηχο να δεις το μπεμπάκι ότι είναι καλά! Αλλά λέω να μην πάω, θα τα καταφέρω μόνη μου. Δεν γίνεται κάθε φορά σε κάθε σκέψη τσουπ και έναν υπέρηχο! Στο τέλος θα με βαρεθεί κι αυτός!!! :D

Τελικά οι αναγούλες πότε σταματάνε, πότε ξεκινούν! Δεν έχουν σταματήσει εντελώς!

Εσύ sofaki πότε ξαναπάς για υπέρηχο; Εγώ μια και καλή για την αυχενική μου είπε 10 Ιουνίου.

Όσο για το τοξόπλασμα έχω την απορία, πως μπορεί κάποιος να έχει αντισώματα; Άντε για τα άλλα υπάρχουν εμβόλια...

Πάντως γαλοπούλα στο τοστ και εγώ τρώω. Τα υπόλοιπα όπως λες και εσύ γενικά πρόσεχα αλλά τώρα ακόμη περισσότερο! Ε δεν πιστεύω να την πατήσουμε και με το τοξόπλασμα!

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια,τι κάνετε;είναι πολύ λογικό να αγχωνόμαστε και να έχουμε απορίες για όλα,είδικα για'μας που είναι το πρώτο μας!παράλογο είναι να μας ζητάνε να μην αγχωνόμαστε! :P αυτό με τις αναγούλες δεν είναι κανόνας πιστεύω ioanna μου...εγώ δεν είχα το πρώτο τρίμηνο και έχω στον τέταρτο!πάντως το άγχος δεν φεύγει ποτέ...αν μπορούσα να πηγαίνω κάθε μέρα για υπέρηχο,θα πήγαινα!σκεφτόμουν μέχρι και να πάρω ένα doppler για το σπίτι αλλά με κοροιδεύουν...αν είσαι και αγχωτικός άνθρωπος,άστα να πάνε!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

afro μου και εγω ειχα σκεφτει να παρω doppler και φυσικα και μενα με κοροιδευαν! Μηπως εχουν και δικιο; Δεν ξερω.... Αλλα και εμεις τι να κανουμε. Ειναι ολα τοσα καινουρια και φυσικα οταν εχεις περασει και δυσκολα για να καταφερεις να μεινεις εγκυος ποσο ευκολο ειναι να μην αγχωθεις. Εσυ afro στον πρωτο τριμηνο δεν ειχες καθολου συμπτωματα; Εγω λιγα πονακια καποιες φορες σαν να μου ερχεται περιοδος εχω και τις λιγοστες πλεον αναγουλες.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ σκεπτόμενη την αποβολή μου,ακόμα φοβάμαι ό,τι θα δω αίμα στην τουαλέτα!δεν είχα κάποιο φοβερό σύμπτωμα...ελάχιστη αναγούλα,κούραση,υπνηλία και πονάκια,σφιξίματα δεξιά αριστερά γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας!τώρα είμαι πολύ χειρότερα...

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεγαμε και με το σοφακι,κοιταμε το χαρτι οταν παμε τουαλετα λες και θα μας μιλησει.... Αχ τι να πω! Ειναι κι αυτα τα συμπτωματα που δεν μπορουν να μας επιβεβαιωσουν οτι ολα πανε καλα. Εγω απο τον πρωτο υπερηχο μετα απο ενα μηνα μου ειπε να ξαναπαω για να κανουμε υον μεγαλο υπερηχο!εμ περναει ευκολα αυτος ο μηνας. Βεβαια σκεφτομαι και,λεω αν ειχε δει κατι που δεν του αρεσε θα μου ελεγε να παω νωριτερα να με ξαναδει,αλλα το μυαλο κανει και τις δικες του σκεψεις! εσεις κοριτσια πως περνατε τη μερα σας; ευτυχως ειναι και το φορουμ και λενε τις ανασφαλειες μας!

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...