Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγοράκι & μπαλέτο!


Recommended Posts

Και φυσικά, γιατί όχι? Δεν είναι εκεί η έκπληξή μου (ως δασκάλα μπαλέτου κι εγώ-μάλλον πρώην δασκάλα-), αν και έμεινα έκπληκτη όταν ο άντρας μου έδωσε χτες τη συγκατάθεσή του (εγώ από πέρσυ ήθελα να τον στείλω αλλά δεν ήθελε κανείς, βασικά ούτε το ίδιο το παιδί).

 

Να σας μιλήσω λίγο για το αγοράκι μου, 5 ετών τώρα. Ο Παναγιώτης λοιπόν είναι "αθλητικός τύπος", υπερκινητικός -μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια-, του αρέσει να τρέχει, να σκαρφαλώνει παντού -παντού όμως-, να κάνει τούμπες, να κρεμάζεται ανάποδα και ό,τι άλλο επικίνδυνο υπάρχει.

 

Οπότε κι εγώ η έρμη η μάνα περίμενα να πάει 4 για να αρχίσουμε δραστηριότητες, να εκτονώνεται. Πηγαίναμε χρόνια baby swimming από 8 μηνών μωράκι, οικογενειακώς (και τα άλλα 2 παιδιά από 6 μηνών, μόνο το μωρούλι δεν προλαβαίνουμε να πάμε :() και η φυσική εξέλιξη είναι το κολυμβητήριο (στη μεγάλη πισίνα). Έτσι και τον γράψαμε και πλήρωσα κι όλας το 3μηνο πακέτο -τρομάρα μου-. (Ε, αφού τρελαινόταν για το νερό -ιδίως υποβρυχίως- και ψιλοκολύμπαγε ήδη.) Επίσης τον έγραψα ενόργανη -το στοιχείο του, νόμιζα-.

1η βδομάδα μια χαρά και σε επίδοση και σε ευτυχία

2η βδ αρχίζει συμβιβασμούς, θα κάνω μόνο αν κάνω ό,τι θέλω (κι έτσι κάπως έγινε)

3η βδ το γαϊδουρινό πείσμα, κλάματα, δε θέλω ... και τέλος δραστηριοτήτων με μαμά-μπαμπά απογοητευμένους. Εντάξει λέμε του χρόνου, είναι μικρός ακόμα.

 

Γινόμαστε 5... Ωραία λέμε, ξεκινάμε παραδοσιακούς χορούς (1ώρα/βδομ), θεατρικό παιχνίδι (1ώρα/βδ) και δημιουργικό εργαστήρι (επίσης 1ώρα).

1η βδομάδα μια χαρά και σε επίδοση και σε ευτυχία

2η βδ το γαϊδουρινό πείσμα, κλάματα, δε θέλω (τους συμβιβασμούς αυτή τη φορά τους προσπεράσαμε)

Αυτή τη φορά όμως, μου πέρασε από το μυαλό μήπως ζηλεύει την αδερφή του, την Κλέα (ούτε 4 ετών, πάει προνήπιο), ξέρετε του τύπου αυτή περνάει ωραία με τη γιαγιά κτλ. Έτσι μια μέρα την πήραμε μαζί μας. Εννοείται το μπαλαρινάκι μου -την ξεκίνησα φέτος μπαλέτο- ήθελε να πάρει μέρος κι έτσι έγινε. Μαζί της πάει ο μεγάλος, δεν αρνείται.

 

Κι έρχεται η χτεσινή μέρα, μετά τον παραδοσιακό χορό (και τα 2), πάμε την Κλέα μπαλέτο. "Μαμά θέλω κι εγώ να κάνω" λέει ο Παν. Παίρνουμε το οκ από τον μπαμπά μας και πάει κι αυτός στο μάθημα. Ε, και αυτός τρελάθηκε και η Κλέα που είχε τον αδερφό της, αλλά και η δασκάλα που μου τον παίνευε μετά ιδιαιτέρως! (κουκουβααα)!

 

Και τώρα τα ερρωτήματα

-Μήπως τα παραφόρτωσα, ιδίως τη μικρή? (Δε νομίζω γιατί σ'αυτή τη φάση είναι όλα σαν παιχνίδι, περνάνε καλά. Εν τέλει θα δείξει ο χρόνος.)

-Θα μείνει σταθερός ο γιος μου αυτή τη φορά που έχει και την αδερφή του παρέα? (Ελπίζω!)

-Θα γίνει αδερφή? (Απίθανο, ιδίως σ'αυτή την ηλικία. Αν του αρέσει και θέλει να συνεχίσει ίσως να πρέπει να βρούμε μια σχολή που να έχει κι άλλα αγοράκια, ή άντρα δάσκαλο)

-Ήταν τελικά το πρόβλημά του η ζήλια ή υποβόσκει κάτι άλλο και σταμάταγε τις δραστηριότητες. Βαριέται? Δεν πειθαρχεί?

-Θα μας πάει ο κούκος αηδόνι? (Ακόμα δεν έχω πληρώσει καθότι είμαστε στο δοκιμαστικό στάδιο.)

-Περνάει καμιά άλλη τα ίδια? (Ή είμαι η τρελή της παρέας?)

 

ΥΓ. Η έκπληξή μου είναι ότι λέτε μέσα σε όλα τα αθλήματα να διαλέξει το μπαλέτο? Πλάκα θα έχει. Εντελώς ενημερωτικά, το πτυχίο της δασκάλας RAD, μαζί το πήραμε. 7 μηνών (κλεισμένα) έγκυος έδωσα 3 ώρες εξετάσεις και χορεύαμε μαζί! Γι'αυτό και γέννησα 36εβδ!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σου πω .... μηπως ζηλευε που ελειπε αυτος απο το σπιτι και δεν ηταν μαζι σας ενω τωρα ξερει οτι ειναι μαζι με την αδερφη, του αρα λειπουν και οι δυο, και δεν ζηλευει? στο λεω γιατι χθες ενω η κορη μου τρελενεται να πηγαινει στο χωρο μου αρχισε τα δεν θελω να παω....

εκπληκτη εγω γιατι παντα γυριζει ενθουσιασμενη δεν πιστευα στα αυτια μου. γιατι ρωτουσα και να ξερεις αν αποφασισεις να μην πας σημερα δεν θα ξαναπας ελεγα γιατι οτι ξεκιναμε δεν το παραταμε και καμμια απαντηση δεν επαιρνα. με τα πολλα πηγε αφου φυσικα δεν ηθελε να μην ξαναπαει ποτε οπως της ειπα και λιγο πριν να φυγουμε απο το σπιτι μου εκανε την ερωτηση που απαντησε στα ερωτηματα μου. "μαμα εσυ τωρα που θα με πας στο χωρο θα γυρισεις σπιτι μετα ή θα πας να κανεις δουλειες?" μυριζομαι ζηλια λογω αδερφου και της λεω πως εχω δουλεια και θα περασω να την παρω οταν τελειωσω για να γυρισουμε μαζι στο σπιτι. ως δια μαγειας αλλαξε διαθεση!!!!!

το προβλημα μας ηταν γιατι εγω ημουν σπιτι με τον αδερφο της ενω αυτη δεν ηταν!!!!!

σαν ιδεα το λεω δεν ξερω αν ειναι το ιδιο και για εσας. παντως ειχα ακουσει παιδοψυχολογο στην τηλεοραση που ελεγε οτι οταν το παιδι ζηταει μια δραστηριοτητα του διευκρινιζουμε οτι οτι ξεκιναμε δεν το σταματαμε , και οτι μεχρι την 2α δημοτικου πρεπει να εχουν μια δραστηριοτητα εκτος σχολειου.αυτα.....καλη συνεχεια στο χορο σας!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ έτσι το κόβω, θέμα ζήλιας.

Να'ταν η ζήλια ψώρα θα γέμιζε όλη η χώρα!!!

Καλή συνέχεια κι εσείς στο χορό σας. Φιλιά

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών δασκάλων που είχα ήταν και είναι στρέιτ. (Πέντε στους οχτώ δεν είναι άσχημα αν και οι δύο διδασκαν σύγχρονο και όχι κλασικό χεχε).

 

Τώρα για τη σταθερότητα παίζει ίσως και το θέμα της ζήλειας που προαναφέρθηκε. Βλέποντας και κάνοντας.... Μπράβο στο μπαμπά που έχει ανοιχτό μυαλό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ έτσι το κόβω, θέμα ζήλιας.

Να'ταν η ζήλια ψώρα θα γέμιζε όλη η χώρα!!!

Καλή συνέχεια κι εσείς στο χορό σας. Φιλιά[/QUΟΤΕ}

ευχαριστουμε πολυ.:P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο συναδέλφισσα

αφου το παιδί θελει μπαλέτο, αυτο να κάνει

ομως... αν αρχισει τα μα μου σου ξου θα του εξηγήσεις οτι οτι αρχίζουμε πρεπει να τελειώσει. τουλα΄χιστον αυτη τη σχολικη χρονιά και μετα βλέπετε.

πού τα πηγαινεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε τι το συζητας. Εννοειτε. Μου θυμιζει εμενα. Κοριτσακι με βαλανε μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 6.....τα παρατησα το σιχενομουν και αντι για μπαλετο λατρευα πολεμικες τεχνες/στοιβο και δεν επαιζα ποτε με κουκλες, επαιζα με οπλα/πετροπολεμο και ειχα αυτοκινητα. Μια μπιμπιμπο αθλια που μου ειχαν παρει την κουρεψα gijane και την εβαλα στο σε ενα μεγαλο τηλεκατευθυνομενο τουτου που του ειχα κοψει την σκεπη.....ημουν πρωτη μπροστα απο ολα τα αγορια και η παρεα μου ηταν 9 αγορια και εγω.......βαλε το παιδι να κανει αυτο που θελει....οχι αυτο που θελουμε.......;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εμενα του αρεσει πολυ ο χορος ..μα παρα πολυ και ειναι 5 ετων..

το κακο ειναι οτι στο τμημα εχει μονο ροζ κορμακια και μπουκλιτσες και αισθανεται αβολα...θελει αλλα αισθανεται ΚΑΠΩς..

ΨΑΧΝΩ να βρω σχολη που εχει και αγορια αλλα ματαια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι την πρώτη παράσταση που αυτός θα είναι μπροστά και στη μέση πρωταγωνιστής και τα κοριτσάκια γύρω γύρω. Όσο νά ναι παίρνεις πόντους έτσι....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωωωωωωωωω ξέρεις τι θυμήθηκα ε ;

Billy Elliot

Τέλεια ταινία! Για να δούμε, είναι ένας μικρός Billy Elliot?

Όσο για το αδερφίστικο της υπόθεσης το ξέρω ότι είναι άκυρο, αλλά -κακώς- υπάρχει στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού μου.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών δασκάλων που είχα ήταν και είναι στρέιτ. (Πέντε στους οχτώ δεν είναι άσχημα αν και οι δύο διδασκαν σύγχρονο και όχι κλασικό χεχε).

Τώρα για τη σταθερότητα παίζει ίσως και το θέμα της ζήλειας που προαναφέρθηκε. Βλέποντας και κάνοντας.... Μπράβο στο μπαμπά που έχει ανοιχτό μυαλό.

Είναι μέχρι την πρώτη παράσταση που αυτός θα είναι μπροστά και στη μέση πρωταγωνιστής και τα κοριτσάκια γύρω γύρω. Όσο νά ναι παίρνεις πόντους έτσι....

Μιρίκι κι εσύ δασκάλα μπαλέτου?

Μπράβο στον μπαμπά, δε λες τίποτα! Πέρσυ δεν ήθελε ούτε να το ακούσει! φέτος ωρίμασε! χιχι Έ, μετά κι απ'όσα τραβήξαμε πέρσυ με τις αρνήσεις!!!

Αυτό με την παράσταση το ονειρεύομαι ήδη εγώ! Και η δασκάλα του φαντάζομαι, γιατί χτες μου έλεγε "σε παρακαλώ να μου τον φέρνεις"!

μπράβο συναδέλφισσα

αφου το παιδί θελει μπαλέτο, αυτο να κάνει

ομως... αν αρχισει τα μα μου σου ξου θα του εξηγήσεις οτι οτι αρχίζουμε πρεπει να τελειώσει. τουλα΄χιστον αυτη τη σχολικη χρονιά και μετα βλέπετε.

πού τα πηγαινεις;

Ισμήνη, στη Σάλυ Άνταμ Κρούσου, σταθερή αξία! Κι εγώ εκεί μεγάλωσα.

Εσύ έχεις αγοράκια στο κλασικό? Στη Σάλυ είναι μοναχούλης.

Αχ μακάρι να τα συνεχίσει όλη τη χρονιά. Κι εγώ ρε παιδί μου ό,τι έκανα το τέλειωνα, από πού πήρε ήθελα να 'ξερα! Ελπίζω να φταίει η ζήλια και μόνο η ζήλεια.

Ναι ρε τι το συζητας. Εννοειτε. Μου θυμιζει εμενα. Κοριτσακι με βαλανε μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 6.....τα παρατησα το σιχενομουν και αντι για μπαλετο λατρευα πολεμικες τεχνες/στοιβο και δεν επαιζα ποτε με κουκλες, επαιζα με οπλα/πετροπολεμο και ειχα αυτοκινητα. Μια μπιμπιμπο αθλια που μου ειχαν παρει την κουρεψα gijane και την εβαλα στο σε ενα μεγαλο τηλεκατευθυνομενο τουτου που του ειχα κοψει την σκεπη.....ημουν πρωτη μπροστα απο ολα τα αγορια και η παρεα μου ηταν 9 αγορια και εγω.......βαλε το παιδι να κανει αυτο που θελει....οχι αυτο που θελουμε.......;)

Ά καλά! Κατάλαβα τί τράβαγαν οι γονείς σου! χαχαχα Αγοροκόριτσο με τα όλα του. Την κόρη σου τη βλέπω πολεμικές τέχνες! Αν της αρέσει βεβαίως βεβαίως.

ΚΑΙ εμενα του αρεσει πολυ ο χορος ..μα παρα πολυ και ειναι 5 ετων..

το κακο ειναι οτι στο τμημα εχει μονο ροζ κορμακια και μπουκλιτσες και αισθανεται αβολα...θελει αλλα αισθανεται ΚΑΠΩς..

ΨΑΧΝΩ να βρω σχολη που εχει και αγορια αλλα ματαια...

Ντέμη Αθήνα είστε? Να κάνουμε παρέα βρε!

Τώρα που είναι μικρά δεν πειράζει να είναι μόνο με κοριτσάκια στη τάξη. Αλλά σε 3-4 χρόνια πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να βρούμε μια σχολή που να'χει κι άλλα αγοράκια.

 

Και φανταστείτε να πληρώσω το μήνα, να του πάρω και παπούτσια και να μου πει μετά δε θέλω!:twisted::twisted::twisted:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εμενα του αρεσει πολυ ο χορος ..μα παρα πολυ και ειναι 5 ετων..

το κακο ειναι οτι στο τμημα εχει μονο ροζ κορμακια και μπουκλιτσες και αισθανεται αβολα...θελει αλλα αισθανεται ΚΑΠΩς..

ΨΑΧΝΩ να βρω σχολη που εχει και αγορια αλλα ματαια...

 

σπάνια στην Ελλάδα θα βρεις σχολή που να εχει τουλάχιστον αλλο ενα αγοράκι. ετσι κι αλλιώς τα αγόρια κανουν διαφορετικά πράγματα απο τα κορίτσια!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, στη Σάλυ Άνταμ Κρούσου, σταθερή αξία! Κι εγώ εκεί μεγάλωσα.

Εσύ έχεις αγοράκια στο κλασικό?

 

αααααααα κοντα μένουμε;

εμενα η σχολή μου είναι στον βύρωνα.

κυρία σαλλυ! τι γλυκιά γυναίκα! πολύ την αγαπάω!

 

φετος δεν εχω ακόμη αγοράκι στο μπαλέτο. αλλα εχω εναν μεγαλο στο μοντέρνο και εναν πιο μικρό στο hip hop.

 

τι τάξη είναι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στη σχολή που πηγαίνει η κόρη μου έχει ΜΟΝΟ ένα αγόρι σε μεγαλύτερη τάξη, δεν έχω δει άλλο. Επίσης, σε κάποια σχολή είχα διαβάσει ότι τα αγόρια τα παίρνουν δωρεάν! Δε θυμάμαι πως τη λένε, ποιά είναι γνωστή στα βόρεια προάστια (νομίζω έχει ξένο όνομα)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα ήθελα να πω που πάμε για ευνόητους λόγους, σορυ ε?:oops: αλλά είναι μικρός ο κόσμος! Η άλλη σχολή στην οποία αναφέρομαι είναι νομίζω Κηφισιά ή κάτι τέτοιο, πολύ γνωστή...

 

edit: τη θυμήθηκα, τη Μοριάνοβα λέω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εδω δεν ξερω ποσα αγορια εχει η δικη μας σχολη αλλα και στην παρασταση περυσι ειχα δει αλλα και φετος που περιμενα ναμιλησω στη δασκαλα ειχε αγορι η ταξη μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δια βίου μαθήτρια ;)

Έχω περάσει από όλα τα πιθανά στάδια απλά απέτυχα στις εισαγωγικές και είπα τελικά να γίνω νηπιαγωγός. Μάθημα πάντως έχω κάνει με πολύυυυυυυυ κόσμο και ευτύχησα να διδαχθώ και από πολύ μεγάλους δασκάλους όπως ο Λεωνίδας Ερενίδης (ελαφρύ να ναι το χώμα που τον σκεπάζει).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αααααααα κοντα μένουμε;

εμενα η σχολή μου είναι στον βύρωνα.

κυρία σαλλυ! τι γλυκιά γυναίκα! πολύ την αγαπάω!

 

φετος δεν εχω ακόμη αγοράκι στο μπαλέτο. αλλα εχω εναν μεγαλο στο μοντέρνο και εναν πιο μικρό στο hip hop.

 

τι τάξη είναι;

 

Ρre-primary έκανε με την αδερφούλα του. Σίγουρα θα τα έκανε καλύτερα από τα κοριτσάκια αφού τα περνάει 1 χρόνο. Εγώ προτιμώ να μείνει εκεί, για να'ναι μαζί. Λες να βαρεθεί?

 

Και η Σάλλυ έχει μεγάλα αγόρια στο hip hop, αλλά στο κλασικό όχι.

Πρέπει να έχουμε συναντηθεί νομίζω. :rolleyes:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρre-primary έκανε με την αδερφούλα του. Σίγουρα θα τα έκανε καλύτερα από τα κοριτσάκια αφού τα περνάει 1 χρόνο. Εγώ προτιμώ να μείνει εκεί, για να'ναι μαζί. Λες να βαρεθεί?

 

Και η Σάλλυ έχει μεγάλα αγόρια στο hip hop, αλλά στο κλασικό όχι.

Πρέπει να έχουμε συναντηθεί νομίζω. :rolleyes:

 

θα εχουμε λες συναντηθει στη σχολή της κυρίας Σάλλυ; Παλιά, παλιά; Χορεύαμε σε μια παράσταση μαζι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δια βίου μαθήτρια ;)

Έχω περάσει από όλα τα πιθανά στάδια απλά απέτυχα στις εισαγωγικές και είπα τελικά να γίνω νηπιαγωγός. Μάθημα πάντως έχω κάνει με πολύυυυυυυυ κόσμο και ευτύχησα να διδαχθώ και από πολύ μεγάλους δασκάλους όπως ο Λεωνίδας Ερενίδης (ελαφρύ να ναι το χώμα που τον σκεπάζει).

 

Κι εγώ χρόοονια στο μπαλέτο. Μια χρονιά πριν δώσω εξετάσεις για να μπω στην Κονταξάκη, τελευταία μέρα της προετοιμασίας μου βγαίνει η επιιγονατίδα για 2η φορά. Μετά χειρουργίο. Απογοήτευση. Έτσι τα παράτησα και έδωσα πανελλήνιες, τέλειωσα φυσ/πεία και μετά ξύπνησα! Και έγινα δασκάλα με το σύστημα RAD. Μέχρι τα 2 παιδιά το εξασκούσα, μετά δεν προλάβαινα (τώρα δουλεύω σαν φυσ/τρια).

 

Η πλάκα είναι ότι αποφάσισα φέτος να πάω σαν μαθήτρια :mrgreen: (2φορές έχω πάει μέχρι στιγμής, αλλά θα προσπαθήσω να το καθιερώσω 1 φορά τη βδομ). Μου λείπει σαν χορεύτρια περισσότερο παρά σαν δασκάλα. Εσύ συνεχίζεις?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

θα εχουμε λες συναντηθει στη σχολή της κυρίας Σάλλυ; Παλιά, παλιά; Χορεύαμε σε μια παράσταση μαζι;

 

Πολύ πιθανόν! Θυμάμαι πάντως μια Ισμήνη, λεπτούλα-ψηλή. Μέχρι το 1995 ήμουν σε όλες τις παραστάσεις. Μετά τα παράτησα, για να ξαναρχίσω το 2001.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Κονταξάκη είχα δώσει και Κρατική. Μέχρι τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου έκανα τρεις φορές την εβδομάδα. Τώρα πάπαλα, αλλά θα πάρω το αίμα μου πίσω σύντομα ελπίζω....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι! Καλύτερη γυμναστική δεν υπάρχει! Μην το καθυστερήσεις. Εγώ ντρεπόμουνα στην αρχή λόγω κιλών, αλλά το πήρα απόφαση και ξεκίνησα, γιατί αν περίμενα να χάσω πρώτα τα 15 κιλά, δε θα πήγαινα ποτέ! :D

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν! Θυμάμαι πάντως μια Ισμήνη, λεπτούλα-ψηλή. Μέχρι το 1995 ήμουν σε όλες τις παραστάσεις. Μετά τα παράτησα, για να ξαναρχίσω το 2001.

 

το 1994 ειχα χορεψει στην "αναστασια" κι εκανα elementary στην κυρια Σαλλυ.

 

πώς παει γενικά η σοχλή της κυρίας Σάλλυ; ειχα ακούσει οτι δεν εχει πολλά παιδιά. αληθεύει; πολυ στεναχωριέμαι όταν ακούω τετοια....

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...