Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΗΡΩΜΗ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΙΚΑ


ΡΙΝΟΥΛΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μάθω αν τα χρήματα που δίνουμε στο ιδιωτικό νοσοκομείο για γέννα τα παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ(δεν εννοώ τα επιδόματα -βοηθήματΑ κλπ).

Μια γνωστή μου είπε πως πριν από 3 χρόνια πήγε το χαρτί του νοσοκομείου και της τα είχαν επιστρέψει ενω φέτος ΣΤΟ 2ο δεν της τα επέστρεψαν.Γέννησε στο Μητέρα. Υπάρχει περίπτωση να ισχ'υει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι κοριτσι μου δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.δινουν μονο τα λεφτα της θερμοκοιτιδας αν το μωρο νοσηλευτηκε και ενα μικρο ποσο αν γεννησε με καισαρικη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου. Το ΙΚΑ ποτέ δεν επιστρέφει τα χρήματα του ιδιωτικού νοσοκομείου. Αυτό που σου δινει είναι ένα πολύ πολύ πολύ μικρό μέρος τους. Εγώ γέννησα πριν απο 26 μήνες στο ΙΑΣΩ. Κατέθεσα τιμολόγιο 4.100 με καισαρική και μου επέστρεψαν 265. Μετά από παρότρυνση της διευθύντριας του υποκαταστήματος που είχα πάει έκανα ένσταση και μετά από 9 μήνες πήρα αλλά 300. Εχω διαβάσει όμως post άλλων κοριτσιών που πήραν πολύ περισσότερα μετά από την ένσταση. Αλλα σε καμια περίπτωση δεν παίρνεις τα χρήματα όλα πισω. Αν περιμένεις να γεννήσεις σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το αγγελούδι σου. Αν γέννησες ήδη να σου ζήσει

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει καμια περιπτωση που να εχουν παρει πισω τα νοσηλεια ιδιωτικου μαιευτηριου απο το ΙΚΑ ουτε κι εγω πηρα κατι...

 

Το μονο που δινει το ΙΚΑ ειναι το επιδομα τοκετου..

 

Ειναι σιγουρη η γνωστη σου για αυτο που λεει???

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου. Το ΙΚΑ ποτέ δεν επιστρέφει τα χρήματα του ιδιωτικού νοσοκομείου. Αυτό που σου δινει είναι ένα πολύ πολύ πολύ μικρό μέρος τους. Εγώ γέννησα πριν απο 26 μήνες στο ΙΑΣΩ. Κατέθεσα τιμολόγιο 4.100 με καισαρική και μου επέστρεψαν 265. Μετά από παρότρυνση της διευθύντριας του υποκαταστήματος που είχα πάει έκανα ένσταση και μετά από 9 μήνες πήρα αλλά 300. Εχω διαβάσει όμως post άλλων κοριτσιών που πήραν πολύ περισσότερα μετά από την ένσταση. Αλλα σε καμια περίπτωση δεν παίρνεις τα χρήματα όλα πισω. Αν περιμένεις να γεννήσεις σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το αγγελούδι σου. Αν γέννησες ήδη να σου ζήσει

 

Τί λες τώρα?????:shock: :shock: :shock: :shock:

καλά είναι σκέτοι απαταιώνες, κλέφτες....και εγω που περιμενα να πάρω έστω 500€ (κουνια που με κουναγε). Γέννησα πριν 2 μήνες στο Ιασώ και καταθέσαμε τιμολόγιο 4000€.

Μάλλον θα μπώ και εγω στην διαδικασία της ένστασης αν είναι τόσο λίγα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι γερό και καλότυχο. Το κράτος... οι μεγαλύτεροι κλέφτες... Φυσικά και να το κάνεις. Οπως μου είχε πει η δ/ντρια τότε δεν έχεις κάτι να χάσεις και σίγουρα πάντα κάτι δίνουν παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην πρωτη μου γεννα πληρωσα στο Μητερα 3.500 πηρα απο το ΙΚΑ 270 ευρω περιπου τους εκανα ενσταση και πηρα μετα απο 6 με 7 μηνες δεν θυμαμαι καλα αλλα 1200 ευρω.

σιγα μην τους αφηνα τους κλεφτες και τωρα στο δευτερο θα πραξω αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

Τα χάλια τους τα είδα και χθες για να πώ την αλήθεια όταν πήγαν να εισπράξω το γελίο ποσό των 120€ εξαιτίας νοσηλείας μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου όπου για 2 μέρες νοσηλείας είχαμε πληρώσει 850€ :-( αλλα περίμενα να στηρίξουν την μητέρα στο θέμα της γέννας και να δώσουν κάτι παραπάνω, ένα σεβαστό ποσό ρε γαμώτο αλλά αυτοί τα έχουν ισοπεδώσει όλα, μόνο να "τρώνε" ξέρουν :evil: :evil:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στην πρωτη μου γεννα πληρωσα στο Μητερα 3.500 πηρα απο το ΙΚΑ 270 ευρω περιπου τους εκανα ενσταση και πηρα μετα απο 6 με 7 μηνες δεν θυμαμαι καλα αλλα 1200 ευρω.

σιγα μην τους αφηνα τους κλεφτες και τωρα στο δευτερο θα πραξω αναλογως.

 

Γεια σου STAUROULA! επειδη και εγω εχω καταθεσει τα χαρτια μου στο ικα και περιμενω να παρω γυρω στα 300 ευρω πισω ηθελα να σε ρωτησω αν περασες απο επιτροπη ή απλα εκανες ενσταση?ενσταση θα κανω ουτως η αλλως απλα σε ρωταω γιατι σε αλλο ποστ εχω διαβασει οτι καποια κοπελα περασε απο επιτροπη και πηρε αλλα 1500 αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένσταση και σε καλούν να περάσεις επιτροπή. Εμένα ούτε με ρώτησαν τίποτε απλά ήμουν παρούσα.

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ.θα κανω ενσταση ετσι κι αλλιως και ας με ρωτησουν οτι θελουν στην επιτροπη και οτι παρω γιατι να τους τα χαρισω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα διακοπη κυησεως λογω προβληματων τον περασμενο Ιουλιο.. Εκανα κανονικη γεννα με προκληση γιατι ημουν στην 23η εβδομαδα.. Ολα τα εξοδα πηγαν 3600 για μια μερα υποθεση.. Κατεθεσα τα χαρτια στο ΙΚΑ και μου εδωσαν 127 ευρω!!

 

Εκανα ενσταση και περασα επιτροπη πριν 3 εβδομαδες και τωρα περιμενω να δω αν βγηκε κατι ή τσαμπα η ταλαιπωρια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εκανα διακοπη κυησεως λογω προβληματων τον περασμενο Ιουλιο.. Εκανα κανονικη γεννα με προκληση γιατι ημουν στην 23η εβδομαδα.. Ολα τα εξοδα πηγαν 3600 για μια μερα υποθεση.. Κατεθεσα τα χαρτια στο ΙΚΑ και μου εδωσαν 127 ευρω!!

 

Εκανα ενσταση και περασα επιτροπη πριν 3 εβδομαδες και τωρα περιμενω να δω αν βγηκε κατι ή τσαμπα η ταλαιπωρια...

 

Ευχομαι να τους τα παρεις ολα να σηκωσεις τα ταμια τους στον αερα!και το 2010 να σου χαρισει οτι ποθεις(πανω απ'ολα ομως σου ευχομαι να εχεις υγεια).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα μπροστα στη στενοχωρια που περασα αυτο το καλοκαιρι λογω της ασχημης αυτης εμπειριας το τελευταιο που με ενοιαξε ηταν το χρηματικο αλλα να πληρωνουμε ασφαλεια και να δινει ψιχουλα ειλικρινα με θυμωνει πολυ..

 

Δεν εχω καμια προσδοκια για μεγαλο ποσο, και αλλα τοσα να παρω καλα θα ειναι, τι να πω..

 

Υγεια πανω απο ολα και για ολους, αυτο εχει σημασια!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην πρωτη μου γεννα πληρωσα στο Μητερα 3.500 πηρα απο το ΙΚΑ 270 ευρω περιπου τους εκανα ενσταση και πηρα μετα απο 6 με 7 μηνες δεν θυμαμαι καλα αλλα 1200 ευρω.

σιγα μην τους αφηνα τους κλεφτες και τωρα στο δευτερο θα πραξω αναλογως.

 

 

Καλησπέρα Σταυρούλα,΄

γέννησα κι εγώ στο Μητέρα και όντως κατέθεσα τα χαρτιά μου καθώς γέννησα με καισαρική και μου έδωσαν από το ΙΚΑ 375 ευρώ, αυτά που δικαιολογούσαν για φάρμακα και νοσήλεια λόγω καισαρικής (εννοείται ότι το επίδομα τοκετού είναι επιπλέον από αυτά). τι εννοείς με την ένσταση? ότι δικαιούσαι κι άλλα χρήματα λόγω καισαρικής ή ότι γέννησες σε ιδιωτικό μαιευτήριο?? Με ποια αιτιολογία έγινε η ένσταση? προφανώς τώρα έιναι αργά να προβώ σε τέτοια διαδικασία, ο γιος μου είναι κοντά 11 μηνών. τουλάχιστον να ξέρω για το δεύτερο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mommy natassa, όταν παίρνεις αποζημίωση από το ΙΚΑ για τιμολόγιο έχεις το δικαίωμα να κάνεις ένσταση. Καταθέτεις αίτηση επιτόπου και μετά απο κάποιους μήνες περνάς επιτροπή. Σίγουρα πάντα δίνουν επιπλέον για τις καισαρικές αυτές οι επιτροπές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τωρα τα ειδα τα μυνηματα,

εκανα ενσταση την ημερα εκεινη που πηγα να παρω τα χρηματα τις καισαρικης τα 270 και περασα απο επιτροπη μετα απο καποιους μηνες το μονο που με ρωτησαν ηταν γιατι εκανα καισαρικη αυτο 5 λεπτα εκανα και μετα βγαινει αποφαση για το τι παιρνεις, εχω ακουσει ομως οτι πηραν και χρηματα και κοπελες που δεν ειχαν παραστει καν στην επιτροπη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

εγω γεννησα την μπουμπου μου πριν απο 20 μηνες στο ΛΗΤΩ πληρωσα 2100 οτι πιο οικονομικο υπηρχε μου δωσαν ενα χαρτι οτι απλα νοσηλευτικα εκει χωρις ποσο πηγα στο ΙΚΑ και μου δωσανε πισω σχεδον 1500 και μετα απο το ΙΚΑ μου δωσαν ενα αλλο χαρτι το οποιο κατεθεσα στον ΟΑΕΔ και πηρα γυρω στα 1200 απο το ΙΚΑ λεγοταν επιδομα τοκετου και απο τον ΟΑΕΔ συμπληρωματικο βοηθημα τοκετου καλυτερα να παρεις να ρωτησεις στον ΟΑΕΔ αν πετυχεις καποιον με ορεξη μπορει και να σου απαντηση.........ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπεις στη διαδικασία νκάνεις ένσταση για να πάρεις χρήματα που έπρεπε να σου δωθούν εξαρχής. Δηλαδή μετά βλέπουν το τιμολόγιο με άλλο μάτι???????? ή τα βάζουν από την τσέπη τους και δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν όπως οφείλουν????

 

ninagaroufa δεν καταλαβαίνω πως σου έδωσαν τόσα χρήματα από το ικα, μήπως είναι τα χρήματα που αντιστοιχούν στις 63 ημέρες αδείας που λένε μεχρι τον τοκετό τα οποία παίρνεις όταν γεννήσεις???

 

οσο για το επίδομα τοκετού που παίρνεις από τον ΟΑΕΔ να ξέρετε ότι το δικαιούνται όλες οι γυναίκες μόλις γεννήσουν γιατί ουσιαστικά αντιστοιχεί συνολικά στη διαφορά χρημάτων των 3 μηνών από την άδεια του ΙΚΑ.Απλά τα παίρνει μαζεμένα. π.χ. ας πούμε ότι παίρνατε 1000 ευρώ καθαρά το μήνα από την εργασία σας. Οταν ξεκινήσατε την άδειά σας από το ικα τις 56 ημέρες που λένε, 2 μήνες πριν την ΠΗΤ σας πλήρωσε το ΙΚΑ ένα ποσό που δεν αντιστοιχεί σε 1000 ευρώ το μήνα αλλά π.χ. σε 700 ευρώ ( το πως το βγάζουν αυτό το ποσό δεν έχω ιδέα) το μήνα. Τη διαφορά για τον πρώτο μήνα καλείται να πληρώσει ο εργοδότης καθώς και τα ένσημα του 1ου μήνα και τη διαφορά των υπολοίπων 3 μηνών ο ΟΑΕΔ με τη μορφή που προαναφέρθηκε. Επίσης, όλες οι μαμάδες παίρνουν το ποσό των 940 ευρώ ανεξάρτητα από το μισθό που παίρνουν κανονικά.

 

Συγγνώμη αν κουράζω, απλά γίνομαι πιο αναλυτική για μαμάδες που ίσως να μην γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

ninagaroufa δεν καταλαβαίνω πως σου έδωσαν τόσα χρήματα από το ικα, μήπως είναι τα χρήματα που αντιστοιχούν στις 63 ημέρες αδείας που λένε μεχρι τον τοκετό τα οποία παίρνεις όταν γεννήσεις???.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

 

mommy natassa καλησπερα δεν τα εχω μπερδεψει γιατι τις 63 μερες μετα εστειλα την αδελφη μου και τα πηρε το βοηθημα τοκετου πηγα εγω και το πηρα παραπανω βρηκα και το σχετικο κειμενο απο το ΙΚΑ. ελπιζω να παρω τα ιδια περιπου και τωρα στην 2η φορα :):):):););)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...