Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η παιδίατρος συμβουλεύει να δώσω συμπλήρωμα - τι νομίζετε;


Recommended Posts

Γεια σας

 

Η μικρή μου είναι τρεισήμισι μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Τον δεύτερο μήνα έτρωγε πολύ καλά και πήρε 900ml. Τον τρίτο μήνα πήρε 600.

 

Τον τελευταίο μήνα τρώει λιγότερο απ'ότι έτρωγε πριν. Δηλαδή μετά απο 5-10 λεπτά τινάζεται προς τα πίσω, κλαίει, γυρίζει το κεφάλι της για να μην φάει ή αφήνει συνέχεια την θηλή. Έχει πολλά αέρια και κάνει κακά 2-3 φορές την εβδομάδα.

 

Η παιδίατρος μου είπε οτι μπορεί να μην έχω αρκετό γάλα ή να είναι αδύναμο και να δοκιμάσω να δίνω συμπλήρωμα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι έχω πολύ γάλα. Το στήθος μου στάζει συνέχεια και όταν έχω προσπαθήσει να βγάλω γάλα με το θήλαστρο αφού την έχω ταΐσει, βγάζω 80ml.

 

Τι νομίζετε; Το βάρος σας φαίνεται λίγο;

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

emanuela εμένα μια χαρά μου φαίνονται τα 600gr ! :D

Τα 5-10 λεπτά πάλι μια χαρά μου φαίνονται....τόσο χρόνο χρειαζότανε ο δικός μου (ο 2ος) για να πιεί το γάλα του.

Και είχε τύχει να περάσουν και 5 μέρες χωρίς να κάνει κακάκια.......η παιδίατρός μου μου είχε πει να μην ανησυχώ, πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα από την στιγμή που το μωρό τρέφεται μόνο με μητρικό γάλα!!!

Το ότι κλαίει μήπως είναι θέμα κολικών...?

 

Απ'αυτά που γράφεις δεν νομίζω πως έχεις εσύ ή το γάλα σου κάποιο πρόβλημα αλλά η παιδίατρός σου......δεν ρωτάς και κάποια άλλη γιατρό να δεις τι θα σου πεί ?.......αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω την δική μου που δίνει αγώνα για να θηλάζουν οι μητέρες όσο γίνεται περισσότερο, χωρίς συμπλήρωμα! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

οι μη φιλικοι προς τον θηλασμο παιδιατροι η πειρα μου με εμαθε συστηνουν συμπλήρωμα.... δες εδω ..ειναι συμβουλες παιδιατρων προς αποφυγη

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2494

 

εδω επισης ειναι ενα δειγμα για την διαφοροποιηση που υπαρχει μεταξυ των παιδιων που θηλαζουν και αυτων που δεν θηλαζουν οσον αφορα τις καμπύλες αναπτυξης...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7694

 

όσον αφορα το ενστηκτο σου για επαρκης ποσοτητα νομιζω ειναι σωστο.... εγω σαν μαμα που θηλασα ακολουθουσα μονο αυτο ..το ενστηκτο μου και με οηγησε σωστα .... αυτο προτεινω και σε σενα. σου ευχομαι καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να το πιει αυτη πες της το συμπλήρωμα ! Ακου αδυναμο γαλα .... !!!

 

Δες τι μπορεις να κανεις για να βοηθήσεις το μωράκι σου απο τα αέρια .

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5211&highlight=%EA%EF%EB%E9%EA%EF%DF

 

Συνέχισε και ακολούθα το ενστικτο σου :D Σας οδηγεί πολυ καλύτερα απο την παιδίατρο !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το βάρος που έχει πάρει. Και όσο μεγαλώνει θα τρώει για λιγότερα λεπτά, γιατί ξέρει να θηλάζει καλύτερα.

Μην ακούς την παιδίατρο, αφού είναι ολοφάνερο ότι έχεις άφθονο γάλα. Αν αρχίσεις να δίνεις συμπλήρωμα, τότε θα μειωθέι το γάλα σου.

 

Καλή συνέχεια. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μενα!

 

Τον μικρό μου τον θήλασα για 1 χρόνο, όπου διέκοψα λόγω φαρμακευτικής αγωγής που έπρεπε να ακολουθήσω, αυτά που περιγράφεις μου τα έκανε και εμένα,εκεί που τους πρώτους μήνες έτρωγε μπορεί και για μισή ώρα από το κάθε στήθος, αργότερα το μείωσε περίπου στο 3λεπτο στο κάθε ένα και το βάρος του δεν αυξανόταν το ίδιο. Είχα πανικοβληθεί και εγώ αλλά μιλώντας με ειδικούς συμβούλουε θηλασμού, με καθυσήχασαν και δεν άφηνα να με επιρεάσει τόσο πολύ. Δεν ξέραμε για ποιόν λόγο μπορεί να έκλαιγε αλλά το σίγουρο είναι ότι όταν ήμουν αγχωμένη την στιγμή που θήλαζα για το πόσα λεπτά θα φάει και πότε θα αρχίσει να κλαίει χειροτέρευα την κατάσταση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά που μου είπε μια σύμβουλος την στιγμή του θηλασμού να μην το σκέφτομαι αλλά να είμαι ήρεμη και εκείνη την ημέρα ο μικρός μου έφαγε για 20 λεπτά από το καθένα!Παίζει ρόλο και η ψυχολογία. Άλλες φορές πάλι έκλαιγε αλλά να σου πω δεν με πείραζε, απλώς καταλάβαινα ότι δεν θέλει να φάει άλλο και σταματούσα.

Μην το πολυσκέφτεσαι και μην σου γίνεται εμμονή το βάρος!

Και ο παιδίατρος του μικρού μου που στα άλλα θέματα τον εμπιστεύομαι απόλυτα, στην άποψη που είχε ότι πρέπει μετά τον χρόνο να σταματάς τον θηλασμό για να μην έχει εξάρτηση το μικρό (παπαρολογίες) έκανα αυτό που πίστευα.

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Έχει αρχίσει να τρώει καλύτερα η μικρή, και νομίζω οτι έχεις δίκιο amarylis ότι παίζει ρόλο το άγχος. Θα δούμε αν αυτό το μήνα πάρει πιο πολύ βάρος... Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαια που προτείνεις την βοήθειά σου. Θα προσπαθήσω να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες -

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Θ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλυρίδιο

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ελάχιστο - δεν θυμάμαι τον βαθμό

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3 Μαιου, γέννα, 3,4 κιλά

5 Ιουνίου - 4,6

5 Ιουλίου - 5,5

5 Αυγούστου - 6,1

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Την ημέρα τρώει κάθε 3 ώρες περίπου.

Μέχρι πριν 10 μέρες, το βράδυ κοιμόταν απο τις 11μμ μέχρι τις 8πμ περίπου.

Εδώ και 10 μέρες ξυπνάει 2 με 4 φορές το βράδυ και τρώει.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Όλα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Avent ISIS UNO ηλεκτρικό

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Μόλις έκλεισε τις 6 βδομάδες άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνάει. Εδώ και 10 μέρες όμως ξυπνάει 2 με 4 φορές το βράδυ και τρώει.

Τους πρώτους 3 μήνες δεν είχε πολλούς κολικούς αλλά εδώ και 2 βδομάδες έχει πολλά αέρια, είναι συχνά ανήσυχη όταν θηλάζει και δείχνει να ενοχλείται όταν κάνει κακά.

Link to comment
Share on other sites

emanuela εγω δινω μητρικο γάλα μονο με μπιμπερο και περασαμε κι εμεις μια τετοια φαση,απο τον 4ο ως τον 5ο μηνα που το μωρο δεν ετρωγε και τοσο καλα αλλά βασικα ειχε πολλα αερια ξυπνουσε κι εκλαιγε το βραδυ, ενω μεχρι τοτε κοιμοταν σερι.Εκανε πιο λιγα κακα και ηταν ανησυχη.

Ολο αυτο κρατησε κανενα μηνα και ευτυχως περασε!!! :D

Για καποιο λογο ειχε πονακια...

Παντως εσεις απο βαρος τα πατε σουπερ!!!

Επισης το μωρο σου μπορει να κανει αλμα αναπτυξης, γι αυτο και να ξυπναει το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό παίρνει παρα πολύ καλό βάρος. Πολλοί γιατροί απλά συνιστούν συμπλήρωμα για τα πάντα. Το βάρος που πρέπει να παίρνει είναι 450-900 το μήνα.

 

Μπορέι όντως να περνάει άλμα ανάπτυξης. Ή μπορεί να βγάζει δοντάκια. Η οδοντοφυία έχει ήδη αρχίσει. Γι' αυτό μπορεί να μην κάθεται και πολύ ώρα στο στήθος.

 

Όπως είπε και η Frene, θα περάσει κι αυτό. Μια χαρά πάει το μωράκι, μην ανυσηχείς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις συμπλήρωμα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε οτι μπορεί να μην έχω αρκετό γάλα ή να είναι αδύναμο και να δοκιμάσω να δίνω συμπλήρωμα.

 

σύμφωνα με τις ζυγίσει που γράφεις παραπάνω το μωρό σου πήρε 1200γρ τον πρώτο μήνα (θα μπορούσε να έχει πάρει μόνο 200 από το βάρος γέννησης και να είναι εντάξει) και το δεύτερο μήνα 1100 γρ. Μετά από τόσο παραπανίσιο βάρος που πήρε είναι λογικό να μην ακολουθήσει τους ίδιους ρυθμούς.

 

Η παιδίατρός σου οφείλεί να ξέρει ότι όταν ένα μωρό παίρνει με αποκλειστικό θηλασμό τόσο πολύ βάρος (δηλαδή μπορεί η μητέρα να παράγει πάνω από 1 λίτρο γάλα το 24ωρο) για τους πρώτους δύο μήνες, μετά δεν μπορεί να συμβεί τίποτα που να μειώσει την παραγωγή. Το παιδί μπορεί να μην παίρνει το ίδιο βάρος αλλα αυτό δε σημαίνει ότι η μαμά δεν έχει αρκετό γάλα.

 

Επίσης η παιδίατρος οφείλει να γνωρίζει στοιχειώδη μαθηματικά και να κατανοεί την έννοια του μέσου όρου (1200 + 1100 + 600)/3 κάνει το μέσο όρο του μήνα, που είναι 967 γρ το μήνα... Το μωρό κατά μέσο όρο πρέπει να βάζει πχ 200 γρ την εβδομάδα. Αν τη μία εβδομάδα βάλει 400 και την επόμενη 0, τότε ο μέσος όρος των δύο εβδομάδων είναι 200 και είναι εντάξει.

 

Αυτά μπορείς να τα τυπώσεις και να τα δείξεις στην παιδίατρό σου μήπως και καταλάβει την έννοια του μέσου όρου... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος. Έχω κι εγώ θέμα με το ξένο γάλα. Η μικρή μου γεννήθηκε πρόωρα λόγω μετάγγισης εμβρυικού αίματος σε μένα, οπότε έπρεπε να βγει. Είχε αιματοκρίτη 9 και έκανε δύο μεταγγίσεις. Έμεινε στην εντατική μία εβδομάδα. Αρχικά τρεφόταν με ορό, έπαιρνε και το πρωτόγαλά μου, της έστελνα έπειτα όσο γαλατάκι αντλούσα, συν το συμπλήρωμα. Στο σπίτι συνεχίσαμε ξένο και θηλασμό ώσπου η ίδια έκοψε την ποσότητα του ξένου και εδώ και τρεις περίπου μήνες θηλάζω αποκλειστικά. Η ζουζούνα μου είναι τρεισήμιση μηνών. Τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει σταθερά βάρος. Άλλοτε 180, 130, 100 γραμμάρια εβδομαδιαίως. Η παιδίατρος συνέστησε να δίνω σε δύο γεύματα και ξένο και ενδιάμεσα μόνο ξένο. Το μωράκι αρχικά αντιδρούσε έντονα με κλάμα και μόνο αν είχε περάσει ώρα από το θηλασμό κατάφερνα να φάει το ξένο με πίεση βέβαια. Τώρα καμιά φορά παίζει με το μπιμπερό. Δείτε και τις μετρήσεις και πείτε μου τη γνώμη σας. Του είναι απαραίτητο το ξένο; Τρώει και τα χεράκια του. Είναι ένδειξη πείνας για την παιδίατρο. Γάλα έχω από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

36

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Θ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλυρίδιο

 

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη 9 (μπήκε στη λάμπα περισσότερο προληπτικά)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

15/02: 2090 (βάρος γέννησης)

22/02: 2190

22/03: 3280

22/04: 4150

20/05: 4730

27/05: 4850

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 7. Ανά 3 ή 4 ώρες. Μεγαλύτερο διάστημα που κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ 5-6 ώρες. Αν ξυπνήσει νωρίτερα του βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα, εκτός από την τελευταία εβδομάδα που του δίνω και ενδιάμεσα ξένο, αν τα καταφέρω.

 

Ελπίζω να σας έδωσα στοιχεία αρκετά ώστε να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι. Εχω μια φιλη η οποια γεννησε πριν 2 μηνες με καισαρικη ενα αγορακι 3500 κιλα. στο σπιτι το πηρανε 3200 και προσπαθει η μαμα του να το θηλασει. Το παιδι κλαιει ολο το διαστημα ολη μερα σα να πειναει και το μονο βαρος που εχει παρει ολο το διατημα ειναι 500γρ, αυτη τη στιγμη ειναι 3700, επιμενει οτι δεν θελει να δωσει συμπληρωμα αλλα δεν αναπτυσεται φυσιολογικα. Οταν το βγαλει με θηλαστρο τρωει σα τρελο το καημενουλη αλλα εκεινη επιμενει να μην το βγαζει για να μην μειωθει το γαλα. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο? ολοι της λενε η να το βγαλει με το θηλαστρο η να δωσει συμπληρωμα κι εκεινη λεει οχι. Ολοι λενε οτι πρεπει να θηλαζεις αλλα αν το παιδι τελικα πειναει, κλαιει συνεχεια και το βασικο δεν παιρνει βαρος τι πρεπι να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος. Έχω κι εγώ θέμα με το ξένο γάλα. Η μικρή μου γεννήθηκε πρόωρα λόγω μετάγγισης εμβρυικού αίματος σε μένα, οπότε έπρεπε να βγει. Είχε αιματοκρίτη 9 και έκανε δύο μεταγγίσεις. Έμεινε στην εντατική μία εβδομάδα. Αρχικά τρεφόταν με ορό, έπαιρνε και το πρωτόγαλά μου, της έστελνα έπειτα όσο γαλατάκι αντλούσα, συν το συμπλήρωμα. Στο σπίτι συνεχίσαμε ξένο και θηλασμό ώσπου η ίδια έκοψε την ποσότητα του ξένου και εδώ και τρεις περίπου μήνες θηλάζω αποκλειστικά. Η ζουζούνα μου είναι τρεισήμιση μηνών. Τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει σταθερά βάρος. Άλλοτε 180, 130, 100 γραμμάρια εβδομαδιαίως. Η παιδίατρος συνέστησε να δίνω σε δύο γεύματα και ξένο και ενδιάμεσα μόνο ξένο. Το μωράκι αρχικά αντιδρούσε έντονα με κλάμα και μόνο αν είχε περάσει ώρα από το θηλασμό κατάφερνα να φάει το ξένο με πίεση βέβαια. Τώρα καμιά φορά παίζει με το μπιμπερό. Δείτε και τις μετρήσεις και πείτε μου τη γνώμη σας. Του είναι απαραίτητο το ξένο; Τρώει και τα χεράκια του. Είναι ένδειξη πείνας για την παιδίατρο. Γάλα έχω από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

36

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Θ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλυρίδιο

 

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη 9 (μπήκε στη λάμπα περισσότερο προληπτικά)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

15/02: 2090 (βάρος γέννησης)

22/02: 2190

22/03: 3280

22/04: 4150

20/05: 4730

27/05: 4850

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 7. Ανά 3 ή 4 ώρες. Μεγαλύτερο διάστημα που κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ 5-6 ώρες. Αν ξυπνήσει νωρίτερα του βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα, εκτός από την τελευταία εβδομάδα που του δίνω και ενδιάμεσα ξένο, αν τα καταφέρω.

 

Ελπίζω να σας έδωσα στοιχεία αρκετά ώστε να με βοηθήσετε.

δεν ειμαι ειδικη οσο τ'αλλα κοριτσια αλλα το μωρακι σου εχει παρει πολυυυ καλο βαρος μονο με θηλασμο,δεν πιστευω να χρειαζεται συμπληρωμα.οσο για το οτι τρωει τα χερακια της εμενα ειναι ολη μερα με τα δαχτυλακια στο στομα,τι πρεπει να την ταιζω ολη μερα?? βλακειες σου ειπε η παιδιατρος,εχει ανακαλυψει τα χερια της και γι'αυτο το κανει,δλδ αμα βαλει σε 2 μηνες κ κανενα ποδαρακι στο στομα τι θα της δωσεις κανεναν πατσα να φαει:shock::shock::lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος. Έχω κι εγώ θέμα με το ξένο γάλα. Η μικρή μου γεννήθηκε πρόωρα λόγω μετάγγισης εμβρυικού αίματος σε μένα, οπότε έπρεπε να βγει. Είχε αιματοκρίτη 9 και έκανε δύο μεταγγίσεις. Έμεινε στην εντατική μία εβδομάδα. Αρχικά τρεφόταν με ορό, έπαιρνε και το πρωτόγαλά μου, της έστελνα έπειτα όσο γαλατάκι αντλούσα, συν το συμπλήρωμα. Στο σπίτι συνεχίσαμε ξένο και θηλασμό ώσπου η ίδια έκοψε την ποσότητα του ξένου και εδώ και τρεις περίπου μήνες θηλάζω αποκλειστικά. Η ζουζούνα μου είναι τρεισήμιση μηνών. Τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει σταθερά βάρος. Άλλοτε 180, 130, 100 γραμμάρια εβδομαδιαίως. Η παιδίατρος συνέστησε να δίνω σε δύο γεύματα και ξένο και ενδιάμεσα μόνο ξένο. Το μωράκι αρχικά αντιδρούσε έντονα με κλάμα και μόνο αν είχε περάσει ώρα από το θηλασμό κατάφερνα να φάει το ξένο με πίεση βέβαια. Τώρα καμιά φορά παίζει με το μπιμπερό. Δείτε και τις μετρήσεις και πείτε μου τη γνώμη σας. Του είναι απαραίτητο το ξένο; Τρώει και τα χεράκια του. Είναι ένδειξη πείνας για την παιδίατρο. Γάλα έχω από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

36

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Θ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλυρίδιο

 

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη 9 (μπήκε στη λάμπα περισσότερο προληπτικά)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

15/02: 2090 (βάρος γέννησης)

22/02: 2190

22/03: 3280

22/04: 4150

20/05: 4730

27/05: 4850

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 7. Ανά 3 ή 4 ώρες. Μεγαλύτερο διάστημα που κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ 5-6 ώρες. Αν ξυπνήσει νωρίτερα του βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα, εκτός από την τελευταία εβδομάδα που του δίνω και ενδιάμεσα ξένο, αν τα καταφέρω.

 

Ελπίζω να σας έδωσα στοιχεία αρκετά ώστε να με βοηθήσετε.

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!! Το βάρος της είναι πολύ καλό. Θεωρητικά θα πρέπει να διπλασιάσει το βάρος της μέσα σε 3 μήνες πράγμα που έχει κάνει. Αν δεν βλέπεις σημάδια πείνας ή μη φυσιολογικής ανάπτυξης γιατί να δώσεις ξένο γάλα; Το ότι βάζει ταχεράκια της στο στόμα είναι απολύτως φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία. Εμένα το μωρό μου το έκανε επίσης απο 3 μηνών και το κάνει ακόμα. Είναι η φάση που ανακαλύπτουν τα χέρια τους και τους αρέσει να τα βάζουν στο στόμα όπως και κάθε καινούριο που θα ανακαλύπτουν από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι. Εχω μια φιλη η οποια γεννησε πριν 2 μηνες με καισαρικη ενα αγορακι 3500 κιλα. στο σπιτι το πηρανε 3200 και προσπαθει η μαμα του να το θηλασει. Το παιδι κλαιει ολο το διαστημα ολη μερα σα να πειναει και το μονο βαρος που εχει παρει ολο το διατημα ειναι 500γρ, αυτη τη στιγμη ειναι 3700, επιμενει οτι δεν θελει να δωσει συμπληρωμα αλλα δεν αναπτυσεται φυσιολογικα. Οταν το βγαλει με θηλαστρο τρωει σα τρελο το καημενουλη αλλα εκεινη επιμενει να μην το βγαζει για να μην μειωθει το γαλα. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο? ολοι της λενε η να το βγαλει με το θηλαστρο η να δωσει συμπληρωμα κι εκεινη λεει οχι. Ολοι λενε οτι πρεπει να θηλαζεις αλλα αν το παιδι τελικα πειναει, κλαιει συνεχεια και το βασικο δεν παιρνει βαρος τι πρεπι να κανει?

 

Ίσως η φίλη σου θα πρέπει να μιλήσει με μία σύμβουλο θηλασμού να τη συμβουλεύσει σχετικά. Η ανάπτυξη του μωρού δεν είναι καλή, μπορεί όμως να υπάρχουν άλλες λύσεις που θα βοηθήσουν στο θηλασμό πριν καταλήξει στο συμπλήρωμα. Ένας ειδικός θα ξέρει καλύτερα να την καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η φίλη σου θα πρέπει να μιλήσει με μία σύμβουλο θηλασμού να τη συμβουλεύσει σχετικά. Η ανάπτυξη του μωρού δεν είναι καλή, μπορεί όμως να υπάρχουν άλλες λύσεις που θα βοηθήσουν στο θηλασμό πριν καταλήξει στο συμπλήρωμα. Ένας ειδικός θα ξέρει καλύτερα να την καθοδηγήσει.

 

 

εχει παει 2 φορες και της ειπανε οτι δεν πειραζει που δεν παχαινε ετσι ειναι τα παιδια που θηλαζουν και κανει 2 μηνες ο θηλασμος να εδραιωθει. εμενα μου φαινεται περιεργο αυτο εχω κι αλλη φιλη που θηλαζει και το παιδι παιρνει μια χαρα βαρος απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

εχει παει 2 φορες και της ειπανε οτι δεν πειραζει που δεν παχαινε ετσι ειναι τα παιδια που θηλαζουν και κανει 2 μηνες ο θηλασμος να εδραιωθει. εμενα μου φαινεται περιεργο αυτο εχω κι αλλη φιλη που θηλαζει και το παιδι παιρνει μια χαρα βαρος απο την αρχη

 

Ο παιδιατρος τι λεει;

Πρέπει να αξιολογηθεί ο θηλασμος αρχικά, γιατι το πρόβλημα δεν ειναι αν το παιδι χρειάζεται συμπλήρωμα ή όχι. Το πρόβλημα ειναι οτι πρέπει η μαμα να ξεκολλήσει και να δει μήπως το μωρο δεν μπορει να θηλασει αποτελεσματικα. Η μπορεί πραγματικα να μην επαρκεί το γάλα.

Αν αυτα ειναι οκ και το παιδι βρέχει πάνες κι έχει κενωσεις τότε πρέπει να ψάξουν για τυχόν ουρολοιμωξη ή αλλεργία που προκαλουν στασιμότητα στην πρόσληψη βαρους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος. Έχω κι εγώ θέμα με το ξένο γάλα. Η μικρή μου γεννήθηκε πρόωρα λόγω μετάγγισης εμβρυικού αίματος σε μένα, οπότε έπρεπε να βγει. Είχε αιματοκρίτη 9 και έκανε δύο μεταγγίσεις. Έμεινε στην εντατική μία εβδομάδα. Αρχικά τρεφόταν με ορό, έπαιρνε και το πρωτόγαλά μου, της έστελνα έπειτα όσο γαλατάκι αντλούσα, συν το συμπλήρωμα. Στο σπίτι συνεχίσαμε ξένο και θηλασμό ώσπου η ίδια έκοψε την ποσότητα του ξένου και εδώ και τρεις περίπου μήνες θηλάζω αποκλειστικά. Η ζουζούνα μου είναι τρεισήμιση μηνών. Τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει σταθερά βάρος. Άλλοτε 180, 130, 100 γραμμάρια εβδομαδιαίως. Η παιδίατρος συνέστησε να δίνω σε δύο γεύματα και ξένο και ενδιάμεσα μόνο ξένο. Το μωράκι αρχικά αντιδρούσε έντονα με κλάμα και μόνο αν είχε περάσει ώρα από το θηλασμό κατάφερνα να φάει το ξένο με πίεση βέβαια. Τώρα καμιά φορά παίζει με το μπιμπερό. Δείτε και τις μετρήσεις και πείτε μου τη γνώμη σας. Του είναι απαραίτητο το ξένο; Τρώει και τα χεράκια του. Είναι ένδειξη πείνας για την παιδίατρο. Γάλα έχω από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

36

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Θ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκλυρίδιο

 

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη 9 (μπήκε στη λάμπα περισσότερο προληπτικά)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

15/02: 2090 (βάρος γέννησης)

22/02: 2190

22/03: 3280

22/04: 4150

20/05: 4730

27/05: 4850

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 7. Ανά 3 ή 4 ώρες. Μεγαλύτερο διάστημα που κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ 5-6 ώρες. Αν ξυπνήσει νωρίτερα του βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα, εκτός από την τελευταία εβδομάδα που του δίνω και ενδιάμεσα ξένο, αν τα καταφέρω.

 

Ελπίζω να σας έδωσα στοιχεία αρκετά ώστε να με βοηθήσετε.

 

Η παιδιατρος σου πρότεινε ξένο γάλα αλλα όχι να βγαλεις την πιπιλα και να αυξήσεις τα γεύματα; :confused: Ωραία!

Το βάρος συνολικά ειναι πολυ καλο. Πλέον δεν χρειάζεται να ζυγιζεις το μωρο τόσο συχνα καθώς οι συχνές ζυγισεις δίνουν λανθασμένα συμπεράσματα.

 

Τα γεύματα σας ειναι λίγα. Κανονικα οι θηλασμοι πρέπει να ειναι 8-12. Αν ειναι λιγότεροι κι αυτο το έχει αποφασίσει το μωρο απο μόνο του χωρις να εχει επεμβει η μαμα ειναι οκ.

Στην περίπτωσή σας όμως, πρέπει να τσεκαρεις τις παρεμβάσεις σου:

-αρχικά η πιπιλα ίσως κάνει το μωρο να ξεχνιέται και να χάνει γεύματα (το πιπιλισμα μεσω μιας ορμονης που παράγεται προκαλει αίσθηση κορεσμου είτε το μωρο καταπίνει είτε όχι. Έτσι βολεύεται με την πιπιλα-ειδικα αν ειναι ένα καλοβολο μωρο- και χάνει γεύματα).

-στη συνέχεια έχεις βάλει το μωρο σε προγράμμα δίνοντας του να θηλασει κάθε 3-4 ωρες (το μητρικο γάλα χωνευται απο τον ανθρώπινο οργανισμο το πολυ σε 2 ωρες. Επίσης με αυτόν τον τροπο ειναι αδύνατο να ακολουθήσεις τους ρυθμούς του μωρου πχ όταν περνάει κάποιο άλμα αναπτυξης ώστε να σου αυξήσει την παραγωγη).

-τέλος, έχεις κόψει 1-2 νυχτερινους θηλασμους ξεγελωντας το μωρο με πιπιλα (οι νυχτερινοι θηλασμοι ειναι απαραίτητοι για την διατήρηση της παραγωγής κι επίσης απαραίτητοι αν ειναι επιλογη του μωρου για όλο το πρώτο έτος!!! Όταν ξυπνάει το μωρο το βράδυ η θηλαζουσα μαμα πρέπει να ανταποκρίνεται καθώς το μωρο έχει εκτός απο διατροφικές ανάγκες που ειναι πολυ σημαντικο να καλυφθούν, και συναισθηματικές).

 

Εγω προσωπικα δε θεωρω οτι χρειάζεται το μωρο ξένο γάλα, ίσως να προσπαθούσες να μην είσαι τόσο παρεμβατικη καθώς ο θηλασμος πρέπει να ειναι ελεύθερος κι ανεμποδιστος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος τι λεει;

Πρέπει να αξιολογηθεί ο θηλασμος αρχικά, γιατι το πρόβλημα δεν ειναι αν το παιδι χρειάζεται συμπλήρωμα ή όχι. Το πρόβλημα ειναι οτι πρέπει η μαμα να ξεκολλήσει και να δει μήπως το μωρο δεν μπορει να θηλασει αποτελεσματικα. Η μπορεί πραγματικα να μην επαρκεί το γάλα.

Αν αυτα ειναι οκ και το παιδι βρέχει πάνες κι έχει κενωσεις τότε πρέπει να ψάξουν για τυχόν ουρολοιμωξη ή αλλεργία που προκαλουν στασιμότητα στην πρόσληψη βαρους.

 

η παιδιατρος ειπε να του δωσει 30γρ ξενο 3 φορες τη μερα το οποιο δεν εκανε. Μου ειπε οτι πανες βρεχει και κανει κακα αλλα δεν την εμπιστευομαι και ιδιαιτερα. Εγω ειπα αν μπορει να το βγαζει για λιγες μερες με το θηλαστρο να το δινει για α παρακολουθει και τι τρωει, να δει το βαρος του και μετα να ψαχτει για τυχον αλλο προβλημα. Βεβαια καλο ειναι να ακολουθει αυτα που λεει η γιατρος αλλα δεν το κανει γι αυτο κι εγω της ειπα αυτο για να πινει δικο της γαλα συνεχεια. Λυπαμαι το μωρακι που κλαιει απο τοτε που γεννηθηκε

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος ειπε να του δωσει 30γρ ξενο 3 φορες τη μερα το οποιο δεν εκανε. Μου ειπε οτι πανες βρεχει και κανει κακα αλλα δεν την εμπιστευομαι και ιδιαιτερα. Εγω ειπα αν μπορει να το βγαζει για λιγες μερες με το θηλαστρο να το δινει για α παρακολουθει και τι τρωει, να δει το βαρος του και μετα να ψαχτει για τυχον αλλο προβλημα. Βεβαια καλο ειναι να ακολουθει αυτα που λεει η γιατρος αλλα δεν το κανει γι αυτο κι εγω της ειπα αυτο για να πινει δικο της γαλα συνεχεια. Λυπαμαι το μωρακι που κλαιει απο τοτε που γεννηθηκε

 

 

επισης η φιλη σου καλο θα ηταν να δει αν το παιδακι εχει θυροειδη. αλλα μαλλον αυτο ειναι αδυνατον να το δεχτει.

με εντυπωσιαζει το οτι δεν προβληματιστηκαν οι συμβουλοι θηλασμου με το τοσο χαμηλο βαρος εκτος και αν η φιλη σου λεει κατ διαφορετικο απο αυτο που της ειπαν. το μωρο οντως δεν αναπτυσσεται σωστα. επρεπε να κοντευει να διπλασιασει το βαρος γεννησης του.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να διπλασιάσει το βάρος γέννησης 2 μηνών βρέφος! :shock::shock: Φαντάζεσαι 2 μηνών 7 κιλα;;;;;; :shock:

 

Με 90μλ ξένο την ημέρα δεν σώζεται η κατάσταση.... :rolleyes:

Πρέπει να αξιολογηθεί ο θηλασμος απο IBCLC!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

για θυροειδη εκαναν οταν γεννηθηκε και αλλη μια φορα και ηταν οκ. τι εννοεις να αξιολογηθει απο ibclc? βλεπεις εγω δεν θηλασα και δεν ξερω λεπτομερειες.

 

Απο πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμου! Και κατα προτίμηση να ειναι και παιδιατρος. Μα απορώ δεν αγχωνεται για το βάρος του μωρου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...