Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bοηθεια για τραχηλο.....!


matou

Recommended Posts

:confused:

Κοριτσια επειγοντως βοηθηστε με γιατι εχω κατααγχωθει...

Σημερα πηγα στο μαιευτηριο για ΝΣΤ και βιοφυσικο και βγηκαν αριστα .Ομως ο Γιατρος μου απο την προηγουμενη εβδομαδα που ειχε μετρησει τραχηλο ενδοκολπικα τον βρηκε 4,6 χιλ. και θεοψηλα!

Σημερα επιχειρησε να τον ψηλαφησει αλλα κατεστη αδυνατον αφου πεθανα στον πονο και το δαχτυλο σχεδον φρακαρε!!!Μα ειναι δυνατον!Κοντευω να γεννησω και ο τραχηλος το χαβα του. Ξερει καμια αν εχω πιθανοτητες να κοντυνει μεσα στις επομενες 3 εβδομαδες ή να αποχαιρετησω σιγα σιγα την ιδεα του φ.τ.? ο δοκτορας απαντα διφορουμενα παντως.

Περιμενω εναγωνιως απαντηση αν εχει καμια αναλογη εμπειρια, ή αν ξερει τι μπορει να κανω για να βοηθησω την κατασταση!!!!

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοεις οτι ο τραχηλος σου δεν εχει μαλακωσει????:roll::roll::roll:

 

αν ναι δεν μου κανει εντυπωση στην εβδομαδα που εισαι.....εμενα με εξετασε πρωτη φορα κολπικα στην 38η και δεν ηταν καθολου μαλακος.39η το ιδιο....40η το ιδιο.........ε οταν με επιασαν οι πονοι στην 42η ειχε γινει "τσιγαροχαρτο" και γεννησα φυσιολογικα.μου ειχε δωσει και υποθετα για να μαλακωσει αλλα δεν.....εσενα σου εδωσε?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο σκληρος ειναι και μακρυς μαλλον!

Για τα υποθετα μου μιλησε και τα περιμενω απο βδομαδα και αυτα.Γεννησες φυσιολογικα σοφακι?

Και σχετικα με το θεμα του πονου πονουσες και εσυ στην εξεταση ή εγω εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο σκληρος ειναι και μακρυς μαλλον!

Για τα υποθετα μου μιλησε και τα περιμενω απο βδομαδα και αυτα.Γεννησες φυσιολογικα σοφακι?

Και σχετικα με το θεμα του πονου πονουσες και εσυ στην εξεταση ή εγω εχω καποιο προβλημα?

 

την πρωτη φορα σχεδον ουρλιαξα matou:?.ναι κοριτσι μου φυσιολογικα γεννησα την ημερα που εμπαινα στην 42η εβδ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δυο τοκετοι και 3 μερες πριν ερθουν οι πόνοι στην εξεταση του τραχήλου ηταν πολύ σκληρός και μου ειπε οτι το παιδί δεν ηταν εμπεδωμένο και οταν επιανε κολυμπο'ύσε.

Τελικά γεννησα γυσιολογικά και δεν μου ειπε ουτε ο πρωτος ουτε ο γιατρος που ειχα στο δευτερο κατι για καισαρική. Μάλιστα στο δεύτερο ο γιατρος μου συνεστησε να περπατάω πολύ με΄τά την εξέταση για να γεννήσω ευκολα και ετσι οταν εφυγα απο την εξεταση το εριξα στο περπατημα περπατησα δυο ωρες και το βραδυ που γυρισα σπιτι με επιασαν πονοι γεννησα σε 2 ωρες και απο την στιγμη που ειχα τελεια διαστολη δεν προλαβαν να με βαλουν στην αιθουσα γιατι το παιδί ειχε βγει μονο του ουτε που καταλαβα πως γεννησα και υποτίθεται πως ο τραχηλος ηταν σκληρός. Μην ανησυχεις ολα καλα θα πάνε και προσπάθησε αφου δεν εχεις ενδειξεις να γεννησεις φυσιολογικά και να μην σε βαλει με καισαρικη γιατι βαριεται να περιμένει.

Αισιοδοία και δύναμη και ολα θα πανε καλα με το καλό να δεχτεις το καλοκαιρινό σου μωράκι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χιλια ευχαριστω ρε κοριτσια , αρα εχω ελπιδες ακομα!

Η επομενη εξεταση ειναι την επομενη εβδομαδα και αναρωτιεμαι αν θα το αντεξω και θα παει μεχρι τελους και αν θα τον πιασει τελικα γιατι σημερα δεενννν.......

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω ρε κοριτσια , αρα εχω ελπιδες ακομα!

Η επομενη εξεταση ειναι την επομενη εβδομαδα και αναρωτιεμαι αν θα το αντεξω και θα παει μεχρι τελους και αν θα τον πιασει τελικα γιατι σημερα δεενννν.......

 

μην στεναχωριέσαι ολα θα πανε καλά θα δεις ολες εχουν αγχος οσα παιδια και να εχουν. Ρωτα τον εαν μπορεις να περπατας με βοήθησε πολυ αυτο και μου ελεγε ο γιατρος οτι οσο ποιο πολυ περπαταω τοσο ποιο ευκολα θα γεννησω και το εχω ακουσει και απο άλλες κοπέλες , ασε την φυση οταν σε πιασουν οι πονοι αυτη θα κανει την δουλειά της και ο τραχηλός σου θα μαλακώσει μην σε απασχολεί αυτο εσυ κοιτα να απολαύσεις την ομορφοτερη στιγμη της ζωης σου οταν δεις πρωτη το μωρο σου ειναι μια εικονα που θα σου μεινει για παντα μεσα σου και θα την θυμάσαι. Με το καλό η παναγίτσα μαζί σου.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

μη δεχτείς να κάνεις καισαρική επειδή ο τράχηλος είναι κλειστός και σκληρός

είναι κρίμα να τραυματιστείς ψυχολογικά και σωματικά με αποτέλεσμα (το λιγότερο) να μη χαρείς αρχικά το μωρό σου και να περάσεις τις πρώτες μέρες της ζωή του σε φριχτούς πόνους....:mad:

και φυσικά μη δεχτείς να σου βάλουν ωκυτοκύνη όταν φτάνεις την ΠΗΤ (να σου πω το σίγουρο σενάριο? το μωρό θα ρήξει παλμούς και θα σε πάνε για καισαρική)

όχι υπάρχουν ακόμα ελπίδες για φυσιολογικό

αλλά εννοείτε ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά.......

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσαρες χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες και τις ευχες σας! Ο Θεουλης να σας εχει καλα και γερες να απολαμβανετε τις οικογενειες σας!

Αποφασισα να φτιαξω ψυχολογια! Ο γιατρος δεν εχει αντιρρηση για φ.τ προς το παρον και η μικρη ειναι λεπτουλα που θελω να πιστευω οτι αυτο ειναι βοηθητικο.Επισης εχει εμπεδωθει... αλλα θα πρεπει να βρω καποιον τροπο να παλουκωθω να μου κοιταξει τον τραχηλο καποια στιγμη.

Μα να μην υπαρχει καποιο αναισθητικο ζελε να βουτανε τα δαχτυλα τους μεσα πριν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

 

Λοιπόν, ο δικός μου γιατρός όταν ήταν να γεννήσω τον γιο μου, από την ημέρα που μπήκα στον μήνα μου, μου έδωσε υπόθετα ponstan (1 κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ), τα οποία χρησιμοποίησα μέχρι και την μέρα που γέννησα. Όταν σπάσαν τα νερά και πήγα να μ' εξετάσουν οι μαίες τους έκανε εντύπωση πόσο "έτοιμος" ήταν. Μάλιστα μου είπαν ότι ήταν συνδυασμός: υπόθετα + έναρξη τοκετού. Δεν ξέρω αν δεν τα χρησιμοποιούσα πως θα ήταν, πάντως κάθε φορά που μ' εξέταζαν (έκανα πολλές ώρες να γεννήσω) δεν πόναγα καθόλου.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Και να μην σκέφτεσαι ποτέ αρνητικά!

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο που μου κανει εντυπωση στον γιατρο μου (επειτα απο πολλους γυναικολογους)ειναι οτι δεν σε ποναει καθολου μα καθολου στην εξεταση..οτι και να ειναι αυτο...λες και δεν σε ακουμπαει χερι...και περασα μαζι του ουκ ολιγες δυσκολες στιγμες..ποτε μα ποτε δεν πονεσα.ουτ εοταν βαζει τον κολποδιαστολεα που παντα αισθανομουν πολυ αβολα με τους αλλους γιατρους..

οποτε και οταν μου εξετασε τον τραχηλο καθολου πονο..ουτε ενοχληση..

τωρα θα βαλω σπιραλ και ελπιζω παλι να μην καταλαβω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είμαι 36+3 σήμερα και πρίν απο 4 εβδομάδες είχα πόνους περιόδου ένα βράδυ και μαχαιριές πολύ έντονες χαμηλά στην κοιλιά. Κάναμε εξετάσεις και μου βρήκαν ουρεόπλασμα. ξεκίνησα αντιβίωση την amoxil καθώς και τα yutopar γιατί ο τράχηλός μου απο είχε γίνει 2,7. Μετά απο 1 εβδομάδα πήγε 2,5. συνεχίζω τα yutopar και κατα πάσα πιθανότητα θα μου τα κόψει την Τρίτη που θα είμαι 37+1, οπότε και θεωρείται το μωράκι τελειόμηνο. να ρωτήσω όμως κάτι? κόβοντας τα yutopar θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά? Στο φαρμακείο είπαν στον άντρα μου οτι στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται καισαρική γιατί σκληραίνει πολύ ο τράχηλος. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, να μην ανησυχώ. και το άλλο που σκέφτομαι είναι αν κόβοντας τα yutopar θα γεννήσω αμέσως. ειχε καμία σας παρόμοια εμπειρία?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...