Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινδυνοι φυσιολογικου τοκετου????


nanana

Recommended Posts

κοριτσια ελπιζω να μη γελασετε με τις φοβιες που με εχουν πιασει αλλα πραγματικα νιωθω φοβερα αγχωμενη. απ τη μια θελω να γεννησω φυσιολογικα αλλα απ την αλλη φοβαμαι μη συμβει κατι πανω στη γεννα. φοβαμαι μη λιποθυμησω απ το φοβο μου και παθει τιποτα το μωρο η΄μηπως δε μπορεσω να το βγαλω γρηγορα και σφηνωσει το κεφαλακι του μωρου για αρκετη ωρα και σκασει...κλπ. ξερετε τι κινδυνοι υπαρχουν σε ενα φυσιολογικο τοκετο? εννοω αυτα που σκεφτομαι ειναι δυνατον να συμβουν η' ειμαι υπερβολικη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


nanana ωραιο τραγουδιστο ψευδονυμο.μην ανχωνεσε και τοσο,και μην νομιζεις οτι ολες στο 1ο μας παιδακι δεν ημασταν οπως εσυ.εγω πχ.οταν σκεφτομουν την γεννα μου ρχοταν ενα πραγμα οτι θα αρχισω στις γρηγορες τον γιατρο και θα φυγω και απο πισω θα με κυνηγανε γιατροι μαιες και ο αντρας μου....δεν μπορουσα να το σκεφτω διαφορετικα.σε πληροφορω οτι μονο ετσι δεν ημουν.συγκεντρωθηκα σε αυτο που μου συνεβαινε,το εζησα στο επακρο και πηγαν ολα καλα αφου στο τελος ο γιατρος μου με φιλησε και εδωσε συνχαρητηρια στον συζυξ,ημουν στα 21 και νομιζω οτι με αυτα που του λεγα ενα φοβο τον ειχε.πολλα μπορουν να συμβουν σε ενα τοκετο και μπορει ακομη ενας τοκετος που ξεκιναει φσ να καταληξει σε κτ οπως συνεβει στο τριτο μου παιδακι,αλλα αυτο δεν ειναι τπτ γτ απλα το μονο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι να γεννησεις το μωρακι σου γερο και να δεις που μετα σαν βετερανα μανα θα μας λες κι εσυ τις δικες σου εμπειριες απο τον τοκετο σου.στην τελικη ο τοκετος δεν ειναι το τελος αλλα η αρχη ενος πανεμορφου υπεροχου ταξιδιου στην συνεχεια της ζωης σου με συνηδηπορο εκτος απο τον αντρα σου και το παιδι σου,να κανεις μαθηματακια ανωδυνου θα σε βοηθησουν και να δεις που η φυση ξερει καλυτερα και εσυ εισαι πολυ ποιο δυνατη και φτιαγμενη να φερεις το μπεμπεκακι σου σε αυτο τον κοσμο.000203FC.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

nanana κοιτα εξω απο το παραθυρο σου ολο τον κοσμο που περπαταει, ολοι ετσι γεννησαν και γεννηθηκαν! μη φοβασαι, ουτε θα λιποθυμησεις απο το φοβο σου, ουτε θα σφινωσει το κεφαλακι του, ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

εκείνη την ώρα ούτε να αγχωθείς δεν θα προλάβεις... Κοίτα θα έχεις τις μαίες και το γιατρό σου δίπλα σου. Θα σε παρακολουθούν συνεχώς και αν προκύψει κάτι θα γεννήσεις με καισαρική. Όλα καλά θα πάνε. Μιλάνε τώρα οι ορμόνες σου.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

πες μου μια γυναίκα που πηγε να γεννήσει και δεν ηταν αγχωμένη ειναι πολυ φυσιολογικό να νιωθεις ετσι. Ολες ανησυχουμε ακριβως γι' αυτα και εγω αυτο ελεγα μεχρι να βγει και να ακουσω το κλάμα και αυτο ξερεις επανηλθε και στο δευτερο παιδι παρ' ολο που περιμενα οτι στο δευτερο δεν θα ειχα τις ίδιες ανησυχίες. Αφου βγει θα παψεις να εχεις αυτες τις ανησυχίες και θα ανησυχείς για άλλα. Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα απο εδω και στο εξης και για μια ζωη το μονο που θα κανεις ειναι να αγχωνεσαι γιατι εισαι μανουλα.

Εγω νομιζα οτι θα γεννουσα και ωραια μετα εκλαιγα γιατι ειχε ικτερο γιατι δεν περπατουσε ενω τα αλλα περπατουσαν γιατι δεν μιλούσε μηπως ειχε πρόβλημα πως θα ηταν στον παιδικό σταθμό γιατι εχει πυρετό φοβομουν τα εμβολια φοβομουν φοβομουν φοβομουν.

Απολαυσε την εγκυμοσύνη και προετοιμάσου για την ποιο ομορφη στιγμη της ζωής σου δεν θα την ξεχάσεις ποτέ. Καλη λευτεριά ολα καλα θα τα πουμε σε αλλες συζητήσεις μετά.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φοβαμαι μη λιποθυμησω απ το φοβο μου και παθει τιποτα το μωρο

δεν θα λυποθυμήσεις (έχεις δει 14 χρονη τσιγγανούλα έγκυος? μια χαρά γενάνε και δε λυποθυμάνε και είναι και παιδάκια)

η΄μηπως δε μπορεσω να το βγαλω γρηγορα και σφηνωσει το κεφαλακι του μωρου για αρκετη ωρα και σκασει...κλπ.

θα σου το πάρουν με βεντούζα

αλλά αν θες να είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις αποτελεσματικές εξωθήσεις μην κάνεις επισκληρίδιο

ξερετε τι κινδυνοι υπαρχουν σε ενα φυσιολογικο τοκετο?

αν σου πω τους κινδύνους της καισαρικής θα πάψεις να τα σκεύτεσαι όλα αυτά

αν θέλεις να μειώσεις τους κινδύνους του φυσιολογικού τοκετού στο ελάχιστο ζήτα έναν μη παρεμβατικό φυσικό τοκετό (όχι πρόκληση, όχι παυσίπονα, όχι ορό, αλλαγές θέσεων και ενεργητικός τοκετός, όχι επισκληρίδιο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου nanana τους ιδιους φοβους ειχα και γω. Αλλα εγω φοβομουν την επισκληριδιο. Οταν με επιασαν οι πονοι πανικοβληθηκα και εκεινη την ωρα αν μου ελεγαν παμε για καισαρικη θα τους ελεγα μεσα παμεεε!!!! Τελικα κοριτσακι μου ολα μια ιδεα ειναι!Με την επισκληριδιο ειναι σαν να πηγαινεις εκδρομη. Φυσικα και ειναι προτιμοτερο να γεννησεις φυσιολογικα. Η καισαρικη ειναι χειρουργικη επεμβαση οπως και να το κανουμε και κρυβει περισσοτερους κινδυνους. Σκεψου το απλα ολοι οι ανθρωποι γυρω σου εχουν γεννηθει!!Τι πιο φυσιολογικο!!Τις καλυτερες ευχες μου!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...