Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έντονος προβληματισμός για τη νταντά μας....


Recommended Posts

Ως ΔΥ, τον πρώτο χρόνο της ζωής της μικρής, τον περάσαμε μαζί στο σπίτι...Στο χρόνο έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά και έτσι τα πρωινά αναθέσαμε σε μια κοπέλα να προσέχει τη μικρή...

 

Από την αρχή η μικρή έκλαιγε πολύ με την νταντά, έλεγα είναι επειδή φεύγω...Μέχρι και τώρα, μόλις τη βλέπει το πρωί, κλαίει και γαντζώνεται πάνω μου...Λέω ΔΕ φταίει η νταντά, φταίει επειδή έχει συνδυάσει τον ερχομό της με το ότι φεύγω και κλαίει...Η νταντά λέει ότι μόλις φύγω ηρεμεί και όλα μια χαρά...

 

Ο προβληματισμός ξεκινάει εδώ και μια βδομάδα περίπου...Η νταντά έκανε εγχείρηση και έτσι αναγκάστηκαν τα πεθερικά μου να έρχονται τα πρωινά...Από την πρώτη μέρα, η μικρή δεν έκλαιγε, έλεγα ΟΚ, οι παππούδες είναι, προφανώς δεν τους έχει συνδυάσει με το ότι θα φύγω, οπότε όλα καλά...Περίμενα να περάσουν οι μέρες...

 

Χτες, μόλις άκουσε την πόρτα το πρωί, άρχισε να φωνάζει "παππούς, παππούς!!!!", χαίρομαι πολύ, γιατί λέω, ααααααααα, περνάει ωραία!!΄

 

Σήμερα, ΠΡΩΤΗ φορά από τότε που γύρισα στη δουλειά, που κατάφερα να τη χαιρετήσω κανονικά!!!Με τη νταντά, σκαρφιζόμουν ένα σωρό κόλπα να φύγω κρυφά...

 

Χαίρομαι, γιατί προφανώς περνάει καλά, μάλιστα σήμερα μόλις τους είδε, έπεσε στην αγκαλιά τους!

 

ΟΚ, χαίρομαι, αλλά....ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΝΤΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ??

 

Αν ίσχυε αυτό που έλεγα ότι δεν θέλει τη νταντά επειδή βλέπει ότι εγώ φεύγω, τότε, γιατί αυτό δε συμβαίνει με τους παππούδες???

 

Η κοπέλα είναι πολύ ήρεμη, αλλά προφανώς δεν της κάνει ότι την κάνουν οι παππούδες, τα παιχνίδια που της αρέσουν, αλλά γιατί όλος αυτός ο φόβος??Πήγαμε στο νοσοκομείο να τη δούμε και μόλις την είδε, μαζεύτηκε και γαντζώθηκε πάνω μου...

 

Γιατί???Και τι να κάνω??30 Ιουνίου, τελειώνω τη δουλειά για 2 μήνες, το καλοκαίρι θα είμαστε μαζί, όλη μέρα, κάθε μέρα για 2 μήνες, αλλά τι θα κάνω από Σεπτέμβρη??Να ψάξω άλλη κοπέλα??

 

(Οι παππούδες μένουν 4-6 μήνες το χρόνο Αμερική-στην κόρη τους-και μένουν ψιλομακριά μας-αυτοί το βλέπουν ψιλομακριά, 30 χλμ από εδώ...Με την Εγνατία οδό είναι 20 λεπτά από σπίτι σε σπίτι...αλλά δεν μπορούν να έρχονται καθημερινά και συνέχεια)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτα για μενα το οτι το παιδι κλαει οταν την βλεπει δεν ειναι καλο σημαδι. Για λιγους μηνες ειχα παρει και εγω μια νταντα νηπιαγωγο λογω προβληματων υγειας αν και δεν δουλευα. Εγω βεβαια δεν εφευγα απο το σπιτι ημουν εκει μαζι με την νταντα. Καθε πρωι που ερχοταν η κοπελα για καποιες ωρες με το που ανοιγε η πορτα ο Μαριος χαιροταν πολυ που την εβλεπε και το εδειχνε, ποτε δεν εκλαιγε. Αν ειχα δει τετοια συμπεριφορα και εμενα θα με εβαζε σε σκεψεις και υποψιες. Την εχεις τσεκαρει καθολου οταν λειπεις με καμερα η κατι τετοιο????

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται περίεργο.Η δικιά μου, παρ'όλο που η κυρία έρχεται κατά μέσο όρο 4-5 φορές τον μήνα και αν, και είχα άγχος αν θα την συνηθίσει που δεν την βλέπει συχνά, μόλις μπει στο σπίτι η μικρή κάνει σαν τρελή! Φωνάζει και χτυπιέται μέχρι να πλύνει η γυναίκα τα χέρια της να την πάρει αγκαλιά, αν μάλιστα μου πιάσει την κουβέντα, μας ακούει όλη η γειτονιά επειδη δεν μιλάει σε εκείνην!

Τον παιδικό δεν τον σκέφτεσαι ως λύση;

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις τσεκαρει καθολου οταν λειπεις με καμερα η κατι τετοιο????

 

Όχι...Ήθελε ο άντρας μου, αλλά με έβρισκε αντίθετη...Βέβαια τώρα, έχω πολλούς προβληματισμούς.....Μου έχουν μπει πολλές ιδέες, αλλά η κοπέλα είναι εμπιστοσύνης, μου την έχει συστήσει φίλη που την ξέρει χρόοοοοοοοοοοονια και είχα και συστάσεις από άλλες οικογένειες...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Τον παιδικό δεν τον σκέφτεσαι ως λύση;

 

Δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχει βρεφικούς, πρέπει το μωρό να έχει καθαρίσει και να είναι 2,5, για να πάει παιδικό...Οπότε από Σεπτέμβρη του 2011, και ΑΝ έχει καθαρίσει-θέλω να πιστεύω θα έχει καθαρίσει, αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Η άλλη λύση είναι να αλλάξω νταντά και η τελευταία, αν μείνω έγκυος, να κάτσω σπίτι μου, αν και είμαι αντίθετη στο να πάρω επαπειλούμενη άδεια ενώ δεν έχω πρόβλημα (αν έχω πραγματικά πρόβλημα τότε θα κάτσω, αλλά μάλλον θα χρειαστώ και πάλι βοήθεια...). Και στην πρώτη εγκυμοσύνη, μέχρι τέλους πήγαινα δουλειά, αλλά τότε δεν είχα ένα μωρό να με περιμένει στο σπίτι....

 

Με προβληματίσατε πολύ που μου λέτε ότι τα δικά σας χαίρονται που βλέπουν τις νταντάδες...Εμένα είναι πολύ χαρούμενο παιδί και ποτέ δε γκρινιάζει ή κλαίει...Με τη νταντά γιατί το κάνει αυτό???Τώρα η φαντασία μου οργιάζει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μπορει να ειμαι υπερβολικη αλλα εμπιστοσυνη δεν θα ειχα σε καμια χωρις να εχει περασει εξετασεις, ειδικα αν ειχε και περιεργη συμπεριφορα το παιδι οπως περιγραφεις. Εγω δεν λεω ντε και καλα οτι κακοποιει το παιδι αλλα οτι μπορει η μεθοδος της και η συμπεριφορα της καποιες φορες να μην ειναι οπως τη θες εσυ για το παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ δεν εχω εμπειρια απο ντανταδες περαν αυτου που βλεπω στην παιδικη και εκει δεν βλεπω κατι το ιδιαιτερο γιατι ετσι και αλλιως δεν ειναι κλειστες πορτες. Ενα ξερω αν γατζωνεται επανω σου και μονο που την βλεπει κατι δεν παει καλα. Και ετσι παλι να μην ειναι, και μονο που δεν την θελει τοσο πολυ εγω θα κοιταζα να βρω καμια αλλη, ή να στο πω και διαφορετικα γιατι δεν της κανεις ενα ΝΤΟΥ απο το πουθενα εκει που δεν σε περιμενει να δεις σε τι κατασταση θα βρεις αυτην και το παιδι?......δεν μου αρεσει παντως ετσι που το ακουω. Αν ημουν εγω θα την ειχα διωξει like yester-year.....not yesterday.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορει να ειμαι υπερβολικη αλλα εμπιστοσυνη δεν θα ειχα σε καμια χωρις να εχει περασει εξετασεις, ειδικα αν ειχε και περιεργη συμπεριφορα το παιδι οπως περιγραφεις. Εγω δεν λεω ντε και καλα οτι κακοποιει το παιδι αλλα οτι μπορει η μεθοδος της και η συμπεριφορα της καποιες φορες να μην ειναι οπως τη θες εσυ για το παιδι σου.

 

Υπερβολική???Κοίτα να δεις...

 

Εμπιστοσύνη δεν μπορώ να έχω σε κανέναν!Είμαι η προσωποποίηση της υπερβολής!Ούτε στους παππούδες που λέει ο λόγος...

 

Αλλά την κοπέλα ειλικρινά μου τη σύστησαν και είχα και από άλλες οικογένειες συστάσεις που κρατούσε τα παιδιά τους...

 

Είμαι σίγουρη ότι η συμπεριφορά της δεν είναι αυτή που θα ήθελα..Είναι βαρύς άνθρωπος η νταντά (όχι στα κιλά!), αλλά πίστευα ότι περνάνε καλά μαζί-πάνε βόλτες, παίζουνε...Βέβαια, σίγουρα δεν κάνουν τρέλλες όπως κάνω εγώ μαζί της ή οι παππούδες, αλλά...να κλαίει μόλις τη βλέπει???Έχει διαφορά το "δεν κάνουν παιχνίδια που της αρέσουν" μέχρι το να κλαίει κάθε μέρα!

 

Ούτε εγώ λέω πως την κακοποιεί, αλλά ακόμα και τη φωνή κακοποίηση τη θεωρώ, οπότε πού ξέρω αν τη φωνάζει, π.χ. όταν κλαίει???

 

Αχ, νομίζω θα αρχίσω να κλαίω εγώ τώρα....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα.Υμφωνω κι εγω απολυτα οτι δεν παει κατι καλα και θα σου πω και την δικη μου εμπειρια.Μολις εγινε 10 μηνων η ζουζου μου πηραμε αναγκαστηκα κοπελα γιατι η πεθερα μου τα φτυσε(γεννησε και η κορη της)και η μαμα μου ειχε προβληματα υγειας.Την κοπελα την λατρευε και εκλαιγε μονο την ωρα που με εβλεπε στην πορτα.Ετσι καθε φορα που εφευγα η Χρυσανθη(ετσι την ελεγαν) την απασχολουσε με διαφορα και δεν με εβλεπε για να μην κλαιει.Παρολα αυτα οση ωρα εμενα μαζι τουσ,οσα ντου κι αν εκανα αλλα και την ωρα που γυριζαμε σπιτι-Ποτε σταθερη ωρα κι εγω και ο αντρας μου τις εβρισκα σε μια υπεροχη κατασταση.Πιο καλα και απο την γιαγια της περναγε και το εβλεπα στα ματια της.Δεν μιλουσε ακομα αλλα την εβλεπα ηρεμη και χαρουμενη και ποτε δεν ηθελε να φυγει η χρυσανθη!!!Την επομενη χρονια αυτη η κοπελα λαχειο επιασε δουλεια 8ωρη και δυστηχως μας "εγκατελειψε"Αναγκαστικα πηγαμε σε παιδικο σταθμο 18 μηνων ...με ολες τισ κοπελες τα πηγαινε καλα(εκανα συχνες επισκεψεις "ντου" και την πηγαινα και απροειδοποιητα εκει.Αυτο που εβλεπα ηταν οτι σε ολες πηγαινε αλλα μια συγκερκριμενη οταν την εβλεπε εμπηζε τα κλαματα..δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γιατι στον παιδικο πηγαινε με χαρα..μετα απο λιγο καιρο η κοπελα αυτη εφυγε και ρωτησα την ιδιοκτητρια και μου ειπε οτι ειχε πολλα νευρα και ειχαν πολλοι γονεις παραπονο-Δεν τα χτυπαγε αλλα οι τιμωριες και οι φωνες αρκουν για ενα τοσ μικρο παιδακι...Ψαξτο λιγο.Δεν θελω να κατηγορησω την κοπελα αλλα μπορει να μην εχουν καν χημεια με την κορη σου...

Καλο κουραγιο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ δεν εχω εμπειρια απο ντανταδες περαν αυτου που βλεπω στην παιδικη και εκει δεν βλεπω κατι το ιδιαιτερο γιατι ετσι και αλλιως δεν ειναι κλειστες πορτες. Ενα ξερω αν γατζωνεται επανω σου και μονο που την βλεπει κατι δεν παει καλα. Και ετσι παλι να μην ειναι, και μονο που δεν την θελει τοσο πολυ εγω θα κοιταζα να βρω καμια αλλη, ή να στο πω και διαφορετικα γιατι δεν της κανεις ενα ΝΤΟΥ απο το πουθενα εκει που δεν σε περιμενει να δεις σε τι κατασταση θα βρεις αυτην και το παιδι?......δεν μου αρεσει παντως ετσι που το ακουω. Αν ημουν εγω θα την ειχα διωξει like yester-year.....not yesterday.....

 

Το έχω κάνει, είναι και η δουλειά μου τέτοια που το επιτρέπει αυτό..Δεν είδα κάτι μυστήριο...Απλά παίζανε στο δωμάτιο...Βέβαια, αυτό με το δωμάτιο πάντα με ενοχλούσε, από την αρχή και της το είχα πει...Μόνο εκεί μέσα παίζουνε όταν είναι στο σπίτι..Κάθονται στο πάτωμα και παίζουνε...Και όλες οι πόρτες από τα άλλα δωμάτια κλειστές-άλλα 3 δωμάτια. Μόνο στην κουζίνα και το σαλόνι της επιτρέπει να πάει..Έλεγα ΟΚ, το κάνει για να έχει το κεφάλι της ήσυχο...Αλλά όταν είμαστε εμείς σπίτι, τριγυρίζει παντού και ποτέ δεν τη βάζω με το ζόρι να κάτσει σε ένα δωμάτιο αν δε θέλει...

 

Αχ, ειλικρινά, τι έκανα στο παιδί μου???Γιατί πίστευα ότι δεν τρέχει τίποτα και έλεγα φταίει μόνο το ότι εγώ φεύγω και το έχει συνδυάσει έτσι???Και πού ξέρω εγώ αν δεν την άφηνε να κλαίει στην κούνια της, μόνο και μόνο για να κάνει αυτή κάτι άλλο-από τουαλέτα μέχρι τηλεόραση...???Ποτέ δεν την αφήνω έτσι εγώ,στην κούνια μπαίνει μόνο για ύπνο...Πολλά σκάφτομαι...Ο άντρας μου λέει ότι προφανώς αλλιώς είναι με τον συγγενή, ο οποίος μάλιστα λιώνει για το παιδί, παιζουν και κάνουν ένα σωρό "τρελλά" που ξετρελαίνουν τη μικρή!...Τι θα κάνω???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλε κάμερα. Μια γνωστή μου την πάτησε με συστημένη νταντά: μετά τις πρώτες μέρες το παιδάκι της 6 μηνών μόλις έβλεπε τη γυναίκα έβαζε τα κλάμματα. Έτσι έβαλε κάμερα. Ε, της έριχνε της μικρής ξυλιές στο ποδαράκι, την πίεζε να φάει όλο το φαΐ της... Άστα.

Καλύτερα να είσαι σίγουρη!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου χαιρεται όταν βλεπει τη νταντα...συμφωνω με τα κοριτσια...μια που εχεις χρονο, μηπως να εψαχνες και καμια αλλη? Και να ερχονταν για λιγες ωρες όταν θα εισαι και εσυ εκει, να μαθει τις συνηθειες της μικρης....Δεν ειναι ότι της κανει κατι κακο αφου εχεις τοσο καλες συστασεις αλλα ίσως ο τροπος της να μην αρσει στη μικρη σου

Link to comment
Share on other sites

με ολες τισ κοπελες τα πηγαινε καλα(εκανα συχνες επισκεψεις "ντου" και την πηγαινα και απροειδοποιητα εκει.Αυτο που εβλεπα ηταν οτι σε ολες πηγαινε αλλα μια συγκερκριμενη οταν την εβλεπε εμπηζε τα κλαματα..δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γιατι στον παιδικο πηγαινε με χαρα..μετα απο λιγο καιρο η κοπελα αυτη εφυγε και ρωτησα την ιδιοκτητρια και μου ειπε οτι ειχε πολλα νευρα και ειχαν πολλοι γονεις παραπονο-Δεν τα χτυπαγε αλλα οι τιμωριες και οι φωνες αρκουν για ενα τοσ μικρο παιδακι...Ψαξτο λιγο.Δεν θελω να κατηγορησω την κοπελα αλλα μπορει να μην εχουν καν χημεια με την κορη σου...

 

Μου έκανε πολύ πολύ εντύπωση που προχτές πήγαμε στο νοσοκομείο να τη δούμε, την είχα στο ring sling και μόλις την είδε, μαζεύτηκε...Πώς μαζεύεσαι όταν φοβάσαι κάτι???Αυτό...Πήγα να τη βγάλω από το rs και γαντζώθηκε πάνω μου!Δεν την πλησίαζε, ούτε φιλάκια, ούτε τίποτα...Της έλεγα δώσε φιλάκι και γυρνούσε το κεφάλι της, τη στιγμή που δίνει φιλάκια στα πάντα, από άψυχα μέχρι έμψυχα...

 

Και εγώ αυτό φοβάμαι, τις φωνές και τις τιμωρίες...Δε θέλω καν να σκέφτομαι ότι τη χτυπάει ή κάτι τέτοιο...

 

Αυτό με τη χημεία, ε, αυτό!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Rώτησέ το το παιδί με απλά λογάκια. Ίσως κάτι μάθεις έτσι.

 

Δε μιλάει τόσο πολύ...ΟΚ, όταν χτυπήσει και της πω πού χτύπησες, μου δείχνει και λέει "ντουκ", αλλά πώς να τη ρωτήσω να μου πει για τη νταντά???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να βάλεις κάμερες στο σπίτι για να δεις το συμβαίνει. Εμάς η μικρή τρελαίνεται από την χαρά της το πρωί όταν ακούει το κουδούνι που έρχεται η νταντά και όταν φεύγει το απόγευμα γυρίζει γύρω γύρω και την ψάχνει.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάμερα. Μια γνωστή μου την πάτησε με συστημένη νταντά: μετά τις πρώτες μέρες το παιδάκι της 6 μηνών μόλις έβλεπε τη γυναίκα έβαζε τα κλάμματα. Έτσι έβαλε κάμερα. Ε, της έριχνε της μικρής ξυλιές στο ποδαράκι, την πίεζε να φάει όλο το φαΐ της... Άστα.

Καλύτερα να είσαι σίγουρη!

 

ΟΥΤΕ να το σκέφτομαι ότι γινόταν κάτι τέτοιο!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ότι της κανει κατι κακο αφου εχεις τοσο καλες συστασεις αλλα ίσως ο τροπος της να μην αρσει στη μικρη σου

 

Αυτό σίγουρα!

 

Αχ, κορίτσια, δεν σας είπα το χειρότερο...

 

Μόλις έλεγα "πού είναι η Δήμητρα (η νταντά)??" ή αν άνοιγε η πόρτα (γυρνούσε ο μπαμπάς της) έλεγα "ήρθε η Δήμητρα!", εκλαιγε, τσίριζε, έκανε σαν τρελλή και με αγκάλιαζε...

 

Έβλεπε ότι είναι ο μπαμπάς της και για ώρα δεν ήταν σίγουρη ότι δεν ήρθε και κοιτούσε ακόμα την πόρτα...

 

Αυτά τα έκανα γιατί ήθελα να δει ο άντρας μου πώς κάνει, γιατί το περιέγραφα, αλλά δεν το πίστευε πόσο πολύ...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω για την καμερα. Εχω σκεφτει οτι αν χρειαστει να προσλαβω κοπελα για τα παιδια μου, θα βαλω σιγουρα καμερες, αλλα θα της το εχω πει. Ετσι ελπιζω οτι θα προσεχει τη συμπεριφορα της, γιατι το να κακοποιησει το παιδι μου κι εγω απλα να το δω καταγεγραμμενο στην καμερα δεν ωφελει και πολυ. Θα ελεγα να βαλεις καμερες, να της το πεις, και απο κει και περα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να βαλεις καμερες, να της το πεις, και απο κει και περα βλεπεις.

 

Για τον Ιούνιο δεν το βλέπω να ξαναέρχεται..Το θέμα είναι από Σεπτέμβρη...Αλλά μάλλον θα κοιτάξω να βρω άλλη-ΑΝ δεν είμαι έγκυος...Αλλά κάμερες και πάλι κάμερες...Και συμφωνώ ότι θα της το πω...Δε με νοιάζει να το δω στην κάμερα ενώ το κακοποιεί..Το θέμα είναι η πρόληψη στην προκειμένη περίπτωση...Να μη φτάσουμε να γίνει αυτό...Αν γίνει, έστω και μια φορά, πάει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

...μόλις την είδε, μαζεύτηκε...Πώς μαζεύεσαι όταν φοβάσαι κάτι???Αυτό...Πήγα να τη βγάλω από το rs και γαντζώθηκε πάνω μου!

:? Μόνη σου έχεις την απάντηση. Το παιδί για κάποιο λόγο τη φοβάται... Δεν είναι καλό αυτό. Μακάρι να είναι μόνο χημεία και όχι κάτι άλλο. Έχει τίποτα περίεργο εμφανισιακά η νταντά;

Link to comment
Share on other sites

Φοράει γυαλιά, αλλά σε όσους φοράνε γυαλιά, γελάει και φωνάζει "λιαλιά, λιαλιά!!!" και τα θέλει...Τίποτα άλλο εμφανισιακά...Ακόμα και σωματότυπο σαν το δικό μου έχει-στα κυβικά μου...

 

Όσο το σκέφτομαι το σκηνικό με το νοσοκομείο, ανατριχιάζω...και συνειδητοποιώ ότι πραγματικά είναι σα να τη φοβάται...Απλά μπορεί να φοβάται το να μη φύγω και την αφήσω???Τόσο πολύ???Μπααααααααααα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

σταμάτα την συνεργασία αμέσως !!!!!!

μπορεί να είναι υπεροχή κοπέλα αλλά σαφώς το παιδί σου δεν περνάει καΐλα μαζί της.

εμένα τα πρωινά την κρατά η πεθερά μου , και το πρωί που καταλαβαίνει ότι θα φύγω γκρινιάζει και δεν θέλει αλλά την αγαπάει την γιαγιά και η πεθερά μου την προσέχει και πάνε και βόλτες .

πάντως στην δική σας ηλικία για να κάνει τέτοια κάτι γίνεται με το παιδί και δεν περνάει καλά .

και καλό είναι το θέμα της κρυφής κάμερας στο σπίτι εφόσον εμπιστευόμαστε τα παιδιά σε ξένους.

όταν ήμουν μικρή εγώ ειχα μια νταντα και ακόμα την αγαπω τρελά την κοπέλα αυτή , όταν για κάποιο διαστημα δεν μπορουσε και ανέλαβε η αδερφή της και εγώ και ο δίδυμος αδερφός μου δεν θέλαμε με τίποτε, μια και δυο λέει η μάνα μου δεν παει άλλο και την παρακάλεσε να ξαναέρθει πίσω της είχαμε και τα δύο αδυναμία .

η αδερφή της καλή ήταν αλλά δεν ασχολιόταν όπως αυτή η κοπέλα.

Σκέψου ότι ακομα πολλαααα χρόνια μετα εχουμε μεγάλη αδυναμία μεταξύ μας!!!!!

Η νταντά ειναι κάτι που πρέπει να βγάζει αγάπη και χαρά στο παιδί όχι φοβο!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα πρωινά την κρατά η πεθερά μου , και το πρωί που καταλαβαίνει ότι θα φύγω γκρινιάζει και δεν θέλει αλλά την αγαπάει την γιαγιά και η πεθερά μου την προσέχει και πάνε και βόλτες .

 

Νομίζω στην ηλικία σας μπορείς αλλιώς να επικοινωνήσεις και να καταλάβεις γιατί κλαίει...Και δε νομίζω να κλαίει όπως η δική μου, απλά γκρινιάζει γιατί θα φύγεις, λογικό...Τι να πω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ήταν μόνο ο αποχωρισμός, μετά από τόσους μήνες θα έπρεπε να έχει συνηθίσει το παιδάκι και να μην αντιδρά έτσι. Συμφωνώ κι εγώ με τη μελίνα, ό,τι κι αν φταίει, το παιδάκι μάλλον δεν περνάει καλά. Μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη κόπέλα να δεις πώς θ' αντιδράσει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...