Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιλογή νέου σπιτιού


athens2006

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα !!!

 

λόγω ότι η κρίση εχει χτυπήσει αρκετά το σπιτικό μας αποφασίσαμε να μετακομίσουμε.

 

θέλω όμως τη βοήθεια σας.

 

δεν ξέρω τι να διαλέξω, πρωτα απο όλα να σας πω οτι ειμαστε 5 μελής οικογένεια και αρα χρειαζόμαστε 3 υ/δ.

εχω βρει λοιπόν σπίτια με 3 υ/δ τα οποία ειναι αρκετα οικονομικά δηλαδή στα 350-400 το πολύ το ενοίκιο.

εχω βρει ομως και σπιτια στα 450 - 470,00 τα οποία παρέχουν ηλιακό και τζάκι.

σκεφτομαι με τον ηλιακο οτι θα κανω αρκετη οικονομια μιας και τωρα που δεν έχουμε και αναβω θερμοσίφωνα με μετρο και παντα με το νυχτερινο ρευμα ο λογαριασμος ειναι στα 450 το 4μηνο (χωρις χαρατσι). γνωστος που εβαλε ηλιακο στο σπιτι του μου ειπε οτι ξαφνικα οι Kw μειωθηκαν απο 1600 το 4μηνο στις 800, ο δε λογαριασμος εντυπωσιακα.

για πειτε και εσεις που εχετε ηλιακο ερχεται χαμηλα ο λογαριασμος της ΔΕΗ?

 

Mετά σκεφτομαι το τζακι οτι στο σπιτι τωρα δεν έχουμε, όταν λοιπον θελουμε να ζεσταθουμε ή θα αναψω καλοριφερ που ακομη και οταν χιονισε δεν ανεβηκε πανω απο τους 18 για λογους οικονομιας και μεχρι να βαλει και η πολυκατοικια πετρελαιο αναβα τα 2 a/c με αποτελεσμα να πληρωσω για 1,5 μηνα θερμανσης 200,00 κοινοχρηστα και αλλα επιπλεον 80,00 στη δεη. μου φανηκαν πολλα. ετσι σκεφτομαι οτι με το τζακι το σπιτι θα ζεσταινεται οικονομικοτερα και θα αναβω τα καλοριφερ πολυ λιγοτερο.

ισχυει ομως αυτο ή αναβετε τζακι και αναβετε και καλοριφερ? κανει οντως οικονομια το τζακι?

 

σκεφτομαι δηλαδη οτι ενα σπιτι στο οποιο το ενοικιο ειναι 450,00 θα κανω οικονομια ΔΕΗ - πετρελαιο με ηλιακο και τζακι ή καλυτερα ενα σπιτι με χαμηλοτερο ενοικιο πχ 380,00 χωρις ηλιακο και τζακι για να ειναι λιγοτερο το ενοικιο?

 

τέλος, αναμεσα σε ενα σπιτι με ηλιακο - τζακι - 450,00 που ειναι σχεδον μονοκατοικια(δεν υπαρχει αλλος οροφος μονο μαγαζι απο κάτω) και οι ιδιοκτητες κοντα και σε ενα σπιτι με ηλιακο τζακι 450,00 σε πολυκατοικια τι θα επιλέγατε? και στα δυο σπιτια υπαρχει πλήρης αυτονομια θερμανσης, το πρωτο δικο του λεβητα το δευτερο φυσικο αεριο.

 

βοηθηστε ρε κοριτσια και εσεις γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Καταρχήν εγώ θα επέλεγα το πιο καινούργιο σπίτι γιατί θα είχε καλύτερα κουφώματα άρα και καλύτερη θερμομόνωση. Επίσης για το τζάκι δεν αναφέρεις αν είναι απλό ή ενεργειακό. Αν είναι απλό τότε δυστυχώς είναι μόνο για μόστρα, στο λέω γιατί και εμείς έχουμε απλό και ζεσταίνει μόνο γύρω από το τζάκι. Αν όμως είναι ενεργειακό αλλάζει το πράγμα γιατί ζεσταίνει κάπως καλύτερα.

Επίσης όσο αφορά στο θέμα μονοκατοικία δεν έχεις κοινόχρηστα μεν αλλά όμως είναι πιο δύσκολο να το θερμάνεις το σπιτι απ'οτι ένα αλλο που είναι σε πολυκατοικία και ανάβουν θέρμανση το από πάνω και το από κάτω διαμέρισμα. Ακόμη αν είναι σε πολυκατοικία τι κοινόχρηστα έχει? Αν είναι ψηλά θα δίνει περισσότερα κοινόχρηστα. Πόσο περίπου είναι το πάγιο θέρμανσης που δίνουν? Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ηλιακό το θεωρώ μεγάλο ++ σε ένα σπίτι. Από Απρίλη-Οκτώβρη δεν θα ανάβεις καθόλου θερμοσίφωνο. Και επιπλέον τον Χειμώνα όποτε έχει ήλιο. Επίσης το τζάκι αν είναι καλό και δεν καπνίζει -γιατί πολλά υπάρχουν αλλά καπνίζουν και δεν μπορείς να τα ανάψεις- μπορείς να το εκμεταλλευτείς για θέρμανση. Εμείς πολλές μέρες ανάβουμε ΜΟΝΟ τζάκι και ζεστενόμαστε πολύ καλά (εννοείται στον ενιαίο χώρο περίπου 50μ- όχι στα δωμάτια μέσα). Το τζάκι μας είναι γωνιακό, έχω την εντύπωση πως αυτά αποδίδουν λίγο περισσότερο. Επίσης υπάρχει η λύση του aircontition. Στα δωμάτια όταν πάμε για ύπνο, ανάβω λίγο πριν καλοριφεράκια λαδιού. Εγώ φέτος δεν έχω ανάψει θέρμανση, γιατί το πετρέλειο μου έβγαινε πέρυσι 5ευρω/ωρα, φέτος θα έβγαινε 7!

Το πετρέλαιο πλέον έχει γίνει ασύμφορο!

Για μένα αν η διαφορά είναι 50 ευρω αξίζει τον κόπο, θα τα αποσβέσεις και μόνο από το ηλιακό.

Τώρα, όσον αφορά το δέυτερο ερώτημα σου, είναι δύσκολο να σου απαντήσω γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες.

Τα κοινόχρηστα που θα δίνεις στην μία περίπτωση, οι συγκατοικιση με άλλους ενοίκους, η φασαρία που μπορεί να έχεις και η ασυνενοησία σε θέματα που προκύπτουν vs της ησυχίας σου με κόστος το λίγο πιο παγωμένο σπίτι, μιας και δεν έχεις κάποιον άλλον πάνω-κάτω!

Αλλά αυτά είναι λαχείο και δυστυχώς τα περισσότερα δεν μπορείς να τα γνωρίζεις από πριν!

Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα έχεις οικονομία με τον ηλιακό,το θερμοσίφωνο καίει πάρα πολύ!

Το τζάκι μη φανταστείς οτι θα πολυζεσταίνει εκτος αν είναι ενεργειακό,απλά εχεις άλλη μια επιλογή θέρμανσης λίγο φθηνότερης του πετρελαίου.Μέχρι 400 ευρω είναι οκ μετα νομίζω ξεφεύγει.

Αν νοίκιαζες με 2 υπνοδωμάτια θα έβρισκες καινούργιο στΑ 350-400 ευρω,αν εχεις 3 παιδάκια μπορουν και σε ενα δωμάτιο φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω σε μονοκατοικια(πεντελη,δηλαδη κρυο)η μαμα μου πολυκατοικια αγια παρασκευη.επειδη εχω περασει και απο τα δυο ειδη σπιτιων αλλα τωρα μενω σε μονοκατοικια θα πω το εξης.η μονοκατοικια οπως και η πολυκατοικια εχει τα καλα της και τα κακα της.την μονοκατοικια ειναι δυσκολο να την ζεστανεις καθως ειναι μονη της και το κρυο χτυπαει απο παντου που αυτο σημαινει περισσοτερη θερμανση κτλ.η πολυκατοικια εχει τα κοινοχρηστα ομως που και αυτο επισης ειναι δυσκολο θεμα.η μανα μου πληρωνει κοινοχρηστα στην πολυκατοικια καθε μηνα χωρις καλοριφερ(το εχει κλεισει)80 ευρο στην καλυτερη.εχει τζακι αλλα ζεστενει πολυ καλα μονο το σαλονι(40 τετραγωνικα)και οχι βεβαια τα αλλα δωματια.εχει ενα καλοριφερ λαδιου που το παει απο το ενα δωματιο στο αλλο.αλλα αυτο δεν γινετε στην περιπτωση της κοπελας γιατι ειναι πολλα τα ατομα.γιαυτο οσο αφορα την πολυκατοικια το πρωτο πραγμα που θα ρωτησει η κοπελα ειναι ποσο ειναι τα κοινοχρηστα χωρις την θερμανση(δηλαδη τα παγια).ο ηλιακος ειναι απαραιτητος και οντως κανει οικονομια..αν ημουν στην θεση της κοπελας θα διαλεγα ενα σπιτι ισως λιγο ακριβοτερο αλλα με τζακι και ηλιακο καθως επισης εγω προτιμω την μονοκατοικια αλλα για αλλους λογους(ησυχια,εισαι εσυ και οχι αλλοι 10 και γενικως κανεις οτι σου καπνισει)εγω δηλ την μονοκατοικια δεν την αλλαζω αλλα οπως ειπαμε εχει το μειον της θερμανσης.εγω εχω ξυλαρακια για τζακι,και εχω και αιρκοντισιον μονο.πετρελαιο καθολου γιατι απλα δεν υπαρχουν λεφτα.καιω το τζακι τα πρωινα με μια παυση το μεσημερι.στο δωματιο της μικρης αναβω το αιρκοντισιον(αφου το εχω αερισει πρωτα)τις ωρες που κοιμαται και την υπολοιπη μερα την βγαζουμε στο σαλονι με το τζακι.το βραδυ επισης αναβω παλι το κλιματιστικο στην κρεβατοκαμαρα μου παλι για λιγο.το ρευμα μου ερχετε περιπου στα 350ευρο το 4μηνο.ειναι πολλα αν φανταστεις οτι δεν τα εχω ολη την ημερα ανοιχτα.αλλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι κραταει για 4 μηνες το κρυο και κανω υπομονη μεχρι το καλοκαιρι που εννοειτε δεν εχω κανενα εξοδο ενω στην πολυκατοικια τα κοινοχρηστα τρεχουνε ειτε ειναι χειμωνας ειτε καλοκαιρι.με λιγα λογια ενα καλο σπιτι με τζακι και ηλιακο(αν γινετε μονοκατοικια λογω κοινοχρηστων) ή ενα σπιτι με τζακι και ηλιακο σε πολυκατοικια με πολυ λιγα παγια σε κοινοχρηστα(μεχρι 30 ευρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πωσ πρεπει να πας στην πολυκατοικια με το φυσικο αεριο(τεραστια διαφορα με πετρελαιο).Υπολογισε πως και τα ξυλα εχουν κοστος.Δυσκολο ειναι επισης να κρατησεις τα παιδια μονο στο δωματιο με το τζακι ολη μερα,εκτος αν ειναι πολυ μικρα.Τα πιο μεγαλα θελουν τα δωματια τους(διαβασμα,η/υ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...