Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνδιασμός ονόματος Παρασκευή-Νικολία


loyfam

Recommended Posts

Κορίτσια θα με βοηθήσετε και εμένα να βρούμε όνομα για την κόρη μου ,που να προκύπτει απο τον συνδιασμό Παρασκευή(γιαγιά) και Νικολία ή Νικολίνα ή Νίκη (εφόσον έχει γεννηθεί του Αγ.Νικολάου).Δεν θέλω ν αγνοήσω το ένα όνομα,θα μου άρεσε να τα συνδιάσω και τα δύο,αλλά πώς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο βρε κορίτσια!Εγώ είχα σκεφτεί μόνο το Εβελίνα,και μια συνάδελφος μου είχε προτείνει το Βένια.Το Ραλία μου αρέσει.Επιβάλλεται όμως ν αρχίσουμε να την φωνάζουμε με το όνομα της ,μιας και είναι 20 μηνών,και βάπτιση δεν βλέπω στον ορίζοντα.Αντε για να κόψουμε αυτό το "μπέμπα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ρε παιδιά, δεν ξέρω, με χαλάνε λίγο αυτοί οι συνδυασμοί...έχουν το ίδιο πρόβλημα με τα μεγάλα ονόματα: Δεν φωνάζεις το παιδί με τ'όνομά του!

 

π.χ. Παρασκευά -> Πάρη

Αγαμέμνονα -> Μένιο

Ιάκωβε -> Άκη

 

Παρασκευή - Νικολία -> Ραλία, ε, και πάλι δεν ακούγονται τα ονόματα. Τι νόημα έχει; Το ίδιο και με τα Εβελίνα και Βένια...καλά, το τελευταίο χτυπάει και κάπως! Χώρια που και το Ραλία και το Εβελίνα, είναι άλλα, άσχετα ονόματα.

 

Είναι σαν να μου λέτε να με λέγανε Ορέστη - Φοίβο και να με φωνάζανε Ορφέα

9iWj.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα έχεις να δώσεις αυτά τα ονόματα αν δεν χρησιμοποιείς κανένα τελικά?? Στο τέλος τέλος, βάφτισε το παιδί με το υποκοριστικό που θα διαλέξεις!

 

Κι εγώ έδωσα στις κόρες μου δύο ονόματα, αλλά φωνάζω την κάθε μία με το ένα μόνο από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι κατα την αποψη μου να σκεφτεις τι ταιριαζει στην μικρη σαν ονομα, και μετα να δεις πιο θα κρατησεις και αν θα τα συνδιασεις!Παντως μου αρεσει το Εβελινα, αλλα και το Ευνικη!!Αλλα κατα την γνωμη μου δεν αγνοεις το ενα ονομα αν απλα την φωναζεις με το αλλο, θα το αγνοουσες αν δεν την βαφτιζες με αυτο. Μπορεις αλλωστε να τα γιορταζεις καλλιστα και τα δυο και να τους δοσεις την ιδια αξια παρα να καταληξεις να βρεις ενα ονομα μειγμα που απλα δεν σου αρεσει!!Π.Χ. εγω τον γιο μου τον βαφτισα Πετρο(πεθερος) και Ιωαννη(ταμα και ο μπαμπας μου αλλα τυχαια). Πως να τον ελεγα Πετρογιαννο?Προτιμησα το Πετρος για να μην παρεξηγηθω και με τα πεθερικα μου και απλα θα τον γιορταζω και τΑγγιαννιου!! Φιλικη συμβουλη μην με παρεξηγησεις!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά, δεν ξέρω, με χαλάνε λίγο αυτοί οι συνδυασμοί...έχουν το ίδιο πρόβλημα με τα μεγάλα ονόματα: Δεν φωνάζεις το παιδί με τ'όνομά του!

 

π.χ. Παρασκευά -> Πάρη

Αγαμέμνονα -> Μένιο

Ιάκωβε -> Άκη

 

Παρασκευή - Νικολία -> Ραλία, ε, και πάλι δεν ακούγονται τα ονόματα. Τι νόημα έχει; Το ίδιο και με τα Εβελίνα και Βένια...καλά, το τελευταίο χτυπάει και κάπως! Χώρια που και το Ραλία και το Εβελίνα, είναι άλλα, άσχετα ονόματα.

 

Είναι σαν να μου λέτε να με λέγανε Ορέστη - Φοίβο και να με φωνάζανε Ορφέα

συμφωνω.
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον δικό μας τον βαφίσαμε Μιχαήλ Άγγελο και κατόπιν επιμονής του συζύγου τον φωνάζουμε και με τα δύο. Εμένα βέβαια μου φαίνεται λίγο ψωνίστικο :oops: , αλλά ας όψεται...

Τώρα ο κόσμος τον αποκαλεί με όποιο από τα δύο του αρέσει περισσότερο και έτσι ακούγονται και τα δύο ονόματα. Βέβαια γιορτάζουν και την ίδια μέρα οπότε και πάλι δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Πως θα σας φαινόταν αν οι μισοί την αποκαλούσατε Νικολέτα και οι άλλοι Παρασκευή;

Αν μου επιτρέπεις, καθότι δικό σου το τόπικ, θα ήθελα κι εγώ καμία ιδέα για συνδυασμό των ονομάτων του μπουμπούκου μου για μελλοντική χρήση, οπότε αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ προτείνετε. Αν και μάλλον δεν θα το κάνουμε αλλά εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ τέτοιου είδους συνδυασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σας φαινόταν αν οι μισοί την αποκαλούσατε Νικολέτα και οι άλλοι Παρασκευή;

 

Εμένα αν οι γονείς μου επέτρεπαν να συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα τους το συγχωρούσα ποτέ .....άσε που μπορεί να πάθεις διχασμό προσωπικότητας... :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως το Μιχαήλ-Άγγελος είναι ειδική περίπτωση διπλού ονόματος που δένει τόσο πολύ μαζί και ακριβώς επειδή ταιριάζει τόσο πολύ το ένα με το άλλο δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο να σε φωνάζουν όπως θέλουν........εννοείται πως δεν παθαίνεις και κανενός είδους διχασμό! :wink::lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα προτείνω να εξακολουθήσετε να τον φωνάζετε Μιχαήλ Άγγελο κι ας σου φαίνεται ψωνίστικο... σε λίγο καιρό θα είναι απλά το πιο τέλειο όνομα του κόσμου γιατί θα είναι του γιόκα σου.

 

Νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας τελικά και στην Ελλάδα είμαστε εξαιρετικά στενόμυαλοι. Συναναστρέφομαι με αρκετούς ισπανόφωνους -λόγω επαγγέλματος- οι οποίοι όπως ξέρετε έχουν πάντα 2 ονόματα και 2 επώνυμα. Μεγάλη πλειοψηφία κρατά και τα δύο του ονόματα και έτσι τους φωνάζουν χωρίς κανείς να παραξενεύεται. Μια φίλη μου Ελληνίδα παντρεμένη με Κολομβιανό είχε τρομερό πρόβλημα όταν πήγε τα παιδιά της στο νηπιαγωγείο γιατί τα έλεγαν Luis Carlos και Ana Patricia και οι δασκάλες της πρότειναν να τα συστήσουν στα υπόλοιπα παιδιά σαν Κάρολο και Άννα για να μην φαίνονται "ξένα". Απίστευτο;;; Έτσι προωθούν αυτές οι κυρίες την αποδοχή της διαφορετικότητας!! Τα παιδάκια δεν καταλάβαιναν γιατί τα υπόλοιπα παιδάκια δεν τα φώναζαν με το κανονικό τους όνομα κι ένιωθαν όντως ξένα κι ανεπιθύμητα, παρόλο που είχαν γεννηθεί εδώ. Το ξένο ονοματεπώνυμο τους στιγμάτισε! Έλεος!

 

Επίσης, έχω μια φίλη που τη λένε Γκόλφω κι όλοι περιμένουν να δουν καμιά θείτσα με μαντήλα ενώ εκείνη είναι μια κοκκινομάλλα καλλίγραμμη θεά!!! Και δεν το έχει αλλάξει το όνομά της γιατί είναι το όνομά της ρε παιδί μου, τι θα πει εύηχο και σαχλαμάρες;;; Το εύηχο όπως και το ωραίο είναι υποκειμενικό. Εγώ έβγαλα τον γιο μου Ευάγγελο σαν τον μπαμπά μου χωρίς να είναι το αγαπημένο μου όνομα όμως ο άντρας μου το λατρεύει, του χτυπάει ωραία στο αυτί του κι εκείνος επέμενε να το βγάλουμε.

 

Ας υποστηρίξουμε, λέω, τα ονόματα των παιδιών μας αφού εμείς τα διαλέγουμε και σε λίγο καιρό όλα θα ακούγονται ΤΕΛΕΙΑ γιατί είναι των παιδιών μας, όχι του πεθερού ή της πεθεράς ή του αρχαίου στρατηλάτη ή της νύμφης του δάσους... του παιδιού μας!!

 

Ουφ, σας ζάλισα πρωί πρωί!!

 

Υ.Γ. Εγώ πώς θα το βγάλω άραγε το μωράκι που έρχεται;;; Όταν θα μάθω το φύλο, θα επανέρθω ζητώντας προτάσεις!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω να εξακολουθήσετε να τον φωνάζετε Μιχαήλ Άγγελο κι ας σου φαίνεται ψωνίστικο... σε λίγο καιρό θα είναι απλά το πιο τέλειο όνομα του κόσμου γιατί θα είναι του γιόκα σου.

 

Νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας τελικά και στην Ελλάδα είμαστε εξαιρετικά στενόμυαλοι. Συναναστρέφομαι με αρκετούς ισπανόφωνους -λόγω επαγγέλματος- οι οποίοι όπως ξέρετε έχουν πάντα 2 ονόματα και 2 επώνυμα. Μεγάλη πλειοψηφία κρατά και τα δύο του ονόματα και έτσι τους φωνάζουν χωρίς κανείς να παραξενεύεται. Μια φίλη μου Ελληνίδα παντρεμένη με Κολομβιανό είχε τρομερό πρόβλημα όταν πήγε τα παιδιά της στο νηπιαγωγείο γιατί τα έλεγαν Luis Carlos και Ana Patricia και οι δασκάλες της πρότειναν να τα συστήσουν στα υπόλοιπα παιδιά σαν Κάρολο και Άννα για να μην φαίνονται "ξένα". Απίστευτο;;; Έτσι προωθούν αυτές οι κυρίες την αποδοχή της διαφορετικότητας!! Τα παιδάκια δεν καταλάβαιναν γιατί τα υπόλοιπα παιδάκια δεν τα φώναζαν με το κανονικό τους όνομα κι ένιωθαν όντως ξένα κι ανεπιθύμητα, παρόλο που είχαν γεννηθεί εδώ. Το ξένο ονοματεπώνυμο τους στιγμάτισε! Έλεος!

 

Επίσης, έχω μια φίλη που τη λένε Γκόλφω κι όλοι περιμένουν να δουν καμιά θείτσα με μαντήλα ενώ εκείνη είναι μια κοκκινομάλλα καλλίγραμμη θεά!!! Και δεν το έχει αλλάξει το όνομά της γιατί είναι το όνομά της ρε παιδί μου, τι θα πει εύηχο και σαχλαμάρες;;; Το εύηχο όπως και το ωραίο είναι υποκειμενικό. Εγώ έβγαλα τον γιο μου Ευάγγελο σαν τον μπαμπά μου χωρίς να είναι το αγαπημένο μου όνομα όμως ο άντρας μου το λατρεύει, του χτυπάει ωραία στο αυτί του κι εκείνος επέμενε να το βγάλουμε.

 

Ας υποστηρίξουμε, λέω, τα ονόματα των παιδιών μας αφού εμείς τα διαλέγουμε και σε λίγο καιρό όλα θα ακούγονται ΤΕΛΕΙΑ γιατί είναι των παιδιών μας, όχι του πεθερού ή της πεθεράς ή του αρχαίου στρατηλάτη ή της νύμφης του δάσους... του παιδιού μας!!

 

Ουφ, σας ζάλισα πρωί πρωί!!

 

Υ.Γ. Εγώ πώς θα το βγάλω άραγε το μωράκι που έρχεται;;; Όταν θα μάθω το φύλο, θα επανέρθω ζητώντας προτάσεις!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!1074.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ,δεν φαντάζεστε πόσο πολύ με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου αυτό που κατα βάθος υπήρχε,αλλά ψιλοκολλούσα..

Θα τη φωνάζω με το ένα όνομα ,αυτό της μαμάς μου,μιας και αυτή την κρατάει και θα ήθελε να το ακούει .Όσο για το δεύτερο όνομα,το τάμα ,πάντα θα το γιορτάζουμε αφού αυτή τη μέρα θα έχουμε τα γενέθλιά της.

Μέσα από την καρδιά μου ,σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...