Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τελικά είμαι λεχώνα ή όχι;;


Recommended Posts

έχω τον πόνο μου μετα την απώλεια του μωρού μου στις 22 εβδομάδες κ τον τοκετό που πέραςα έχω κ τον συνάδελφο που 2 μέρες μετα τον τοκετο με ρωτησε αν θα παω στη δουλειά σε 2-3 μέρες!!ήμαρτον δηλαδη!όσο για το ΙΚΑ τι να πω;;δουλεύω 17 συνεχόμενα χρόνια κρατούν εισφορές απο το μισθό μου,και δεν δικαιούμαι ούτε άδεια λοχείας και ας πέρασα όλους τους πόνους κ γέννησα το κοριτσάκι μου που είναι αγγελάκι τωρα..

Αυτό είναι το κράτος μας,έτσι αντιμετωπίζουν τις μανούλες που χωρίς να θέλουν τους συμβαίνει τέτοιο τραγικό συμβαν;; δικαιουμαι λέει 20 μέρες ασθενείας...πάλι καλά που δεν μου ειπαν με το εξιτήριο να πάω για δουλεια!έχω πολλα νεύρα με όλους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είσαι μόνο λεχώνα είσαι και μάνα κορίτσι μου κι ας λείπει το μωρό σου. Λυπάμαι γιαυτό που έζησες και εύχομαι να απαλύνει ο πόνος σου. Αν μένεις στην Αθήνα μίλησε με τη Φαιναρέτη http://www.fainareti.gr να σε βοηθήσουν να το διαχειριστείς όλο αυτό το φορτίο. Ψυχολογική υποστήριξη και ίσως και κάποιες πρακτικές συμβουλές για τέτοια θέματα όπως αυτά που λες με τη δουλειά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου :( ..Πριν 17 χρονια εχασα το μωρο μου στις 33 εβδομαδες , τοκετος με καισαρικη και δυστυχως το ικα τοτε δεν μου αναγνωριζε την αδεια τοκετου μου. επρεπε να περναω απο επιτροπη να μου δινουν αδεια μονο και μονο για την καισαρικη, οτι και καλα ειχε μολυνθει...μονο για χειρουργειο, αν και το μωρο καταγραφηκε κανονικα στην οικογενειακη μου μεριδα ως νεκρο. Απ οτι καταλαβαινω δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γράφω για να σας ενημερώσω όλες..τελικά την άκρη τη βρήκε ο λογιστής μου και τα δικαιουμαι όλα και αδεια και επιδόματα,διότι αυτα χορηγουνται βαση του πραγματικου γεγονότος δηλαδή του τοκετού ασχετα αν το μωράκι ζησει ή ακόμα κ αν γεννηθεί νεκρό ή πεθάνει λιγο αργότερα!τώρα ξεκουραζομαι αφου το εχω ανάγκη κ δικαιουμαι τις 56+64 μερες όλες μαζι μια και καλη μετα τον τοκετο....να ξερετε οτι στην αρχη είπαν δε δικαιούμαι τίποτα... μακάρι να είχα το μωράκι μου τωρα που ξεκουραζομαι μόνο....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια...

εχει περάσει καιρός που μπαίνω απλά γιατί δεν θέλω να θυμάμαι πράγματα που έχω περάσει άσχημα και ήθελα να τα μοιραστω μαζί σας...

τώρα όμως μπήκα για να σας ενημερώσω σχετικά με τα επιδόματα -παροχές που δικαιούμαστε όσες γεννήσαμε ..και ας χάσαμε το μωράκι μας!

Μεγάλος γολγοθάς για να φτάσεις μέχρι το τέλος!

τελικά τι ΙΚΑ αφού μου ενέκρινε στην αρχή μόνο τις 63 μέρες λοχείας κ 3 μέρες από κυοφορία...μετά την ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ δέχτηκε και τις υπολειπόμενες 53 μέρες κυοφορίας που αφού δεν τις είχα πάρει πριν το τοκετό μεταφέρονται μετα ετσι ωστε να συμπληρωθουν οι 119 μέρες συνολικά!

ΟΑΕΔ τώρα άλλο θέμα.με την αρχικη αποφαση του ικα κατεθεσα και σε αυτους και πηρα το συμπληρωματικο μητρότητας.Ξαναπήγα μετα με το δεύτερο χαρτι του ικα αφου πληρώθηκα μετά την ενσταση μου .μου ειπαν δεν δικαιουμαι κατι...το έψαξα και μέσο του συνήγορου του πολίτη!

Αποτέλεσμα πληρώθηκα και από ΟΑΕΔ τις 53 μέρες κυοφορίας που εγκρίθηκαν αργότερα φυσικα απο το ΙΚΑ..!!

ΓΟΛΓΟΘΑΣ όπως σας είπα...απλά σας ενημερώνω να ξέρετε τι γίνεται σε τέτειες περιπτώσεις..αν και δεν εύχομαι να τύχει σε καμία γυναίκα κάτι τέτοιο...

τα φιλιά μου και καλή δύναμη σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια...

εχει περάσει καιρός που μπαίνω απλά γιατί δεν θέλω να θυμάμαι πράγματα που έχω περάσει άσχημα και ήθελα να τα μοιραστω μαζί σας...

τώρα όμως μπήκα για να σας ενημερώσω σχετικά με τα επιδόματα -παροχές που δικαιούμαστε όσες γεννήσαμε ..και ας χάσαμε το μωράκι μας!

Μεγάλος γολγοθάς για να φτάσεις μέχρι το τέλος!

τελικά τι ΙΚΑ αφού μου ενέκρινε στην αρχή μόνο τις 63 μέρες λοχείας κ 3 μέρες από κυοφορία...μετά την ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ δέχτηκε και τις υπολειπόμενες 53 μέρες κυοφορίας που αφού δεν τις είχα πάρει πριν το τοκετό μεταφέρονται μετα ετσι ωστε να συμπληρωθουν οι 119 μέρες συνολικά!

ΟΑΕΔ τώρα άλλο θέμα.με την αρχικη αποφαση του ικα κατεθεσα και σε αυτους και πηρα το συμπληρωματικο μητρότητας.Ξαναπήγα μετα με το δεύτερο χαρτι του ικα αφου πληρώθηκα μετά την ενσταση μου .μου ειπαν δεν δικαιουμαι κατι...το έψαξα και μέσο του συνήγορου του πολίτη!

Αποτέλεσμα πληρώθηκα και από ΟΑΕΔ τις 53 μέρες κυοφορίας που εγκρίθηκαν αργότερα φυσικα απο το ΙΚΑ..!!

ΓΟΛΓΟΘΑΣ όπως σας είπα...απλά σας ενημερώνω να ξέρετε τι γίνεται σε τέτειες περιπτώσεις..αν και δεν εύχομαι να τύχει σε καμία γυναίκα κάτι τέτοιο...

τα φιλιά μου και καλή δύναμη σε όλες μας!!!

 

αν κάποια κοπέλα χρειάζεται βοήθεια και μπορώ ευχαρίστως να την βοηθήσω τώρα που έμαθα τα σχετικά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...