Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσωτερικές πορτες, κουζίνα και ντουλάπες σε φυσικό δρυ - λερώνουν (από μπόμπιρες)?


tsarli

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι σε φάση γενικής ανακαίνισης και λέω να κάνα κουζίνα-πόρτες-ντουλάπες από δρυ, στο φυσικό του χρώμα (αυτό το πολύ πολύ ανοιχτό). Δεν ξέρω όμως κατά πόσο λεκιάζεται αυτό το υλικό και φοβαμαι πολύ πως όταν μεγαλώσει ο μικρός (τώρα ειναι 4,5 μηνών) και πιάνει με τα "καθαρά" χεράκια του τις πόρτες ή του έρθει έμπνευση και τις ζωγραφίσει με μαρκαδόρο, θα πάθω...(έχω μια τρέλα με την καθαριότητα). Καθαρίζονται εύκολα ή θα έχω πρόβλημα? Τα θέλω όλα ανοιχτά, γιατί το σπίτι είναι σκοτεινό. Αλλά αν είναι να είμαι όλη μέρα με το πανί και να καθαρίζω, δε λέει. Γενικά ο δρυς και ειδικά αυτό το χρώμα, θα φαίνεται βρώμικο με το παραμικρό? Να το φοβάμαι με μικρό παιδί?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, είμαι σε φάση γενικής ανακαίνισης και λέω να κάνα κουζίνα-πόρτες-ντουλάπες από δρυ, στο φυσικό του χρώμα (αυτό το πολύ πολύ ανοιχτό). Δεν ξέρω όμως κατά πόσο λεκιάζεται αυτό το υλικό και φοβαμαι πολύ πως όταν μεγαλώσει ο μικρός (τώρα ειναι 4,5 μηνών) και πιάνει με τα "καθαρά" χεράκια του τις πόρτες ή του έρθει έμπνευση και τις ζωγραφίσει με μαρκαδόρο, θα πάθω...(έχω μια τρέλα με την καθαριότητα). Καθαρίζονται εύκολα ή θα έχω πρόβλημα? Τα θέλω όλα ανοιχτά, γιατί το σπίτι είναι σκοτεινό. Αλλά αν είναι να είμαι όλη μέρα με το πανί και να καθαρίζω, δε λέει. Γενικά ο δρυς και ειδικά αυτό το χρώμα, θα φαίνεται βρώμικο με το παραμικρό? Να το φοβάμαι με μικρό παιδί?

 

 

εγω εχω φωτεινο σπιτι, με καφε (οχι κ το εντελως σκουρο)εσωτ. πορτες --κουζινα, κ παλι, απο τα χερακια των παιδιων που πιανουν παντου, συνεχεια καθαριζω...καθημερινα μη σου πω....κι εγω μανιακη με την καθαριοτητα....

στις κρεβατοκαμαρες εχω ντουλαπες σε πολυ ανοιχτο, κ εκει ειναι καλυτερα, τι να πω?...

 

τωρα για μαρκαδορους...απλα θα το ελεγχεις.Στο τραπεζακι, θα ζωγραφιζει κ μετα τα κρυβω--ετσι κανω εγω....αλλιως, κ οι τοιχοι ζωγραφιες θα ειχαν:(

Link to comment
Share on other sites

Επομένως να καταλείξω στον ανοιχτό δρυ. Σε μια κουβέντα που είχα με μια γνωστή πριν, μου είπε να μη βάλω δρυ, γιατί ναι μεν φαίνεται πιο αρχοντικό, αλλά δεν καθαρίζει τόσο εύκολα και να κοιτάξω βακελίτη, laminate ή κάτι άλλο που βγαίνει πιο οικονομικό και θα σφουγγαρίζεται/καθαρίζεται με ό, τι πανί και καθαριστικό θέλω, ενώ ο δρυς για να καθαριστεί θέλει μόνο πανάκι με λίγο νερό (αφού στυφθεί πολύ καλά). Τί να πώ? Εδώ δεν αποφάσιζα το χρώμα, τώρα αν μπερδευτώ και με το υλικό..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το υλικό (κανονικό ξύλο ή βακελίτης) δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν είμαι ειδικός. Αλλά για το χρωματισμό θα σε συμβούλευα να βάλεις αυτό το ανοιχτό του δρυ, το΄χω βάλει στις ντουλάπες, και είναι πολύ όμορφο...

Στην κουζίνα βάλαμε ξύλο σε ανθρακί χρώμα και οι λεκέδες απο τα νερά φαίνονται πολύ έντονα. Δείχνει πολύ όμορφη η κουζίνα με αυτό το χρώμα αλλά δυστυχώς όταν γίνει νερολεκές μου σπάει τα νεύρα μέχρι να τον βγάλω. Αντίθετα στις ντουλάπες δεν φαίνεται τίποτα.

Τώρα σε ότι αφορά στο υλικό θα σου πω το εξής: η διαφορά μεταξύ ξύλου και βακελίτη όταν ψάχναμε εμείς πριν απο 6 χρόνια ήταν η διπλάσια....Ως τώρα δεν έχω δει διαφορά μεταξύ κουζίνας που βάλαμε ξύλο και ντουλαπών που βάλαμε βακελίτη. Δεν ξέρω πως θα είναι σε 5 χρόνια βέβαια...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα σου έλεγα να βάλεις δρυς αλλά όχι από βακελιτη γιατί εγώ που έχω δυσκολεύομαι παρά πολύ να τον καθαρισω,επί της ευκαιρίας αν ξέρει καμία κοπέλα κανένα κόλπο να καθαρισω τα ντουλάπια της κουζίνας και τις ντουλαπες που είναι που βακελιτη ας μου πει,έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά φαίνονται σαν να είναι λαδωμενα (οι δακτυλιες)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου έλεγα να βάλεις δρυς αλλά όχι από βακελιτη γιατί εγώ που έχω δυσκολεύομαι παρά πολύ να τον καθαρισω,επί της ευκαιρίας αν ξέρει καμία κοπέλα κανένα κόλπο να καθαρισω τα ντουλάπια της κουζίνας και τις ντουλαπες που είναι που βακελιτη ας μου πει,έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά φαίνονται σαν να είναι λαδωμενα (οι δακτυλιες)

 

Σοβαρά δεν καθαρίζουν? Φαντάσου ότι στο μαγαζί με τις κουζινες μου είπαν ότι ο δρυς ναι μεν είναι "αρχοντικός", αλλά καθαρίζεται πολύ δύσκολα, μόνο με ένα πανί με νερό (καλά στυμμένο), ενώ ο βακελίτης είναι ανθεκτικός και καθαρίζεται με ό, τι θες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

η πεθερα μου εχει φυσικο δρυ στη κουζινα της ,οχι βακελιτη ομως!αν εξαιρεσεις τα ντουλαπια που βρισκονται πανω απο το φουρνο(εχει το φουρνο ψηλα στο παγκο,οχι μαζι με τις εστιες,και δεν εχει αποροφητηρα απο πανω...)που λερωνουν ,στα υπολοιπα δεν φαινεται τιποτα.ουτε δαχτυλιες ουτε τιποτα!τα καθαριζει με βρεγμανο πανι και μετα με στεγνο για να φυγει η υγρασια!ισως εχει να κανει με τη ποσοτητα και ποιοτητα του λουστρου,γιατι σαν χρωμα δεν εχει προβλημα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

με τι με συμβουλεύετε να καθαρίσω τα ντουλάπια μου εσωτερικά ώστε να μυρίζουν και ωραία μετά την υγρασία του χειμώνα;είναι ξύλινα,τι ξύλο ακριβώς δε ξέρω πάντως όχι δρυς!και είναι βαμμένα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...