Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χελωνάκια νερού


fragola

Recommended Posts

Αν η κόρη σου δεν είχε αλλεργία στις γάτες, θα έπαιρνες γάτα? Εκεί να δεις λάτρα....

Είχαμε 2 σιαμέζες! Μέχρι και επάνω στην τηλεόραση και στο πιάνο, έβλεπες τρίχες και πατημασιές... Έξυσαν με τα νυχάκια τους (παρόλο που εννοείται είχαν το νυχοδρόμιο τους) τους καναπέδες, τις πολυθρόνες και τα μαξιλάρια της μαμάς μου. Μπήκαν μέσα σε ντουλάπες και ξέσκισαν ρούχα...Κι όχι μόνο τα έσκιζαν αλλά γέμιζαν τα πάντα με τρίχα (και φαντάσου ότι ήταν κοντότριχες) 1,5 χρόνο αφού "έφυγε" και η δεύτερη, η μαμά μου έβρισκε ακόμη τρίχες κάνοντας γενική. ;)

 

 

Να πω και για τα χάμστερ... Είχα πολλά χρόνια πριν. Το 1ο μου, το έβγαζα συνέχεια στα χέρια μου (μάλλον δεν ήταν πολύ καλό αυτό χαχα!) με αποτέλεσμα να μου φεύγει και να το ψάχνουμε συνέχεια στο σπίτι. Τις φορές λοιπόν που έβγαινε, έτρωγε έπιπλα, καλώδια κλπ... Μετά σαν φοιτήτρια, είχα πάρει για παρεούλα ένα ζευγαράκι... Όπως ήταν φυσικό, το θηλυκό γονιμοποιήθηκε και πλησίαζε η ώρα να γεννήσει. Ήξερα ότι πρέπει να απομακρύνω το αρσενικό, γιατί υπήρχε κίνδυνος, λόγω ενστίκτου ακόμη και να φάει τα μικρά. Και έτσι έκανα. Όμως το αρσενικό, ίσως απο μοναξιά, δεν ξέρω... ψόφησε... Και μετά απο 2 μέρες, ψόφησε και η θηλυκή... Ίσως τελικά να είχαν κάποια αρρώστια, γιατί ξέρω ότι αρρωσταίνουν εύκολα. :-( Γενικώς πάντως, ήταν στο κλουβί τους, έτρεχαν στη ρόδα τους και εγώ τα παρατηρούσα και τα τάιζα....

Καμία σχέση με αυτά που σου προσφέρει η γάτα και ο σκύλος...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fragola μου, σκύλο τύπου (εννοω ημίαιμο) μαλτεζ ή κανις σίγουρα θα βρεις σε καταφύγιο, αλλά κατά καιρούς χαρίζουν και καθαρόαιμα (όπως εδώ https://www.facebook.com/?ref=home#!/media/set/?set=a.303143769711350.92391.138265112865884&type=3) και πραγματικά είναι ενα υπέροχο παράδειγμα για τη μικρή σου.

Αν είναι ενήλικο (πάνω από έτους) συνήθως δεν κάνουν ζημιές, ΑΛΛΑ στην αρχή επειδή έχουν αγχος οτι θα τα εγκαταλήψουν πάλι μπορει μες τον πανικό τους να κάνουν καμια ζημια ή να γαβγίζουν, αλλά αν το αντιμετωπίσεις σωστά θα το ξεπεράσει σε μια βδομάδα... Όταν πέρνεις σκύλο από καταφύγιο ξέρουν να σου πουν για τον χαρακτήρα του και σε βοηθάνε και στην προσαρμογή του, οπότε έχεις μια σιγουρια παραπάνω...

Κόστος:

Εμβόλιο ?40/χρόνο

Κολλάρο ?15/4 μήνες

Αμπούλα ?10/2 μήνες

Τροφή... Εδώ έχεις πολλές επιλογές! Εγω ακόμα μπορώ να της παρέχω την πιο ακριβή του εμπορίου (?23 τα 3 κιλά/2 μήνες, αλλά είναι μόνο 4 κιλά και τρώει πολύ λίγο). Η κολλητή μου του δίνει Lidl που αποκλείεται να της στιχίζει πάνω από ?4-5 το μήνα και είναι μια χαρα! Καλό είναι να μην τρώει το δικό μας φαγητό. Και εγω στον 1ο σκύλο μου έδινα μέχρι και φασολάκια αλλά εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσα να του έχω κάνει κακό... Αλλωστε η σκυλοτροφή είναι πιο φτηνή και πιο εύκολη!

Σύνολο: To πολύ ?20 το μήνα. Και σου βάζω και κανα εκτακτο...

Α, στην αρχή θα χρειαστείς και κανα 30αρι για σπιτάκι η μαξιλάρι, παιχνιδια και λουράκι.

Στην διακοπές, μαζί σας! Αλλωστε είναι μέλλος της οικογένειας! Εγω την εχω μάθει και ερχεται ΠΑΝΤΟΥ! ΠΑραλίες, ταβέρνες, καφε, ποτό... Αν κουραστεί την βάζω και στην τσάντα μου. Καθεται η καημένη!

Τώρα το σπίτι... Ενα μικρό σκυλί, ακόμα και ενα τεράστιο σκυλι που είναι φροντισμένα δεν μυρίζουν τοσο ώστε να βρωμάει το σπίτι! Και ενα σπίτι που αερίζεται δεν βρομάει! Προσεχε, δεν λέω ότι το σπίτι σου θα μυρίζει κολώνια ετσι! και αν μπει κάποιος που δεν έχει σκύλο ίσως να καταλάβει οτι έχετε σκύλο, αλλά σε 2 λεπτά δεν θα μυρίζει τίποτα. Πραγματικά δεν είναι θέμα!

Τρίχες:Υπάρχουν σκυλιά που μαδάνε πολύ και σκυλιά που δεν μαδάνε σχεδόν καθόλου! ΑΛΛΑ ολα τα σκυλια μαδάνε μια φορά το χρόνο!

Το δικό μου είναι ημιαιμο πεκινουα με σιχ τζου, τωρα δεν της φευγει τρίχα, πιο πολλές δικές μου βρίσκω παρά του σκύλου! Αλλά το καλοκαίρι 2 βδομάδες αλλάζει τριχωμα και μαζεύω συνέχεια, αλλά 2 βδομάδες είναι, δεν ειναι και φοβερο. Και τα μαλτεζ δεν πολύμαδάνε.

 

Πάντως για να κλείσω, ΟΤΙ και να χρειαζεται ενας σκύλος, οση δουλεια και οσα έξοδα, σου το επιστρέφει στο 100πλασιο!!!

Τωρα που ειμαι στην αρχή της εγκυμοσυνης μου και κάνω εμετο το πρωι ερχεται εξω απο την πορτα και κλαιει... και μολις βγω με γλίφει να μου περάσει... Μολις χτυπάει το ξυπνητήρι μου σηκώνεται και κουναει την ουρα της να μου πει καλημέρα...

Δεν περιγράφεται η αγαπη που θα εισπράξετε από ενα σκύλο!

 

Αν το αποφασίσεις θα σε βοηθήσω όσο μπορώ να βρεις ενα καλό σκυλακι που να ταιριαζει στην οικογένεια σου και στον τρόπο ζωής σας.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μύθος, το έχω δει και μυρίσει σε αρκετά σπίτια. Δεν ξέρω να απλά δεν καθαρίζουν όσο πρέπει και δεν τους κρίνω γιατί δεν ξέρω αν κι εγώ θα μπορώ σε αντίστοιχη περίπτωση, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σιχαίνονται οι άλλοι να έρχονται σπίτι μου. Μακάρι να είχα αυλή αλλά...

 

Μιλάς για την υπέροχη μυρωδιά την "σκυλίλα". Μεγάλωσα με σκυλιά, τώρα έχω ένα στο διαμέρισμα στην πόλη κ δύο στο χωριό. Όποιος δεν θέλει τα σκυλιά μου να μην πατήσει ποτέ στο σπίτι μου! Έτσι λέει και ο μπαμπάς μου στο χωριό.

Το σπίτι θέλει την φροντίδα που θα είχε ένα σπίτι με μωρό που μπουσουλάει, καθαρό πάτωμα χωρίς χλωρίνη και χωρίς μικροαντικείμενα που μπορούν να φαγωθούν, τα παπούτσια στην παπουτσοθήκη κτλ.

Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ζώα που είναι καταδικασμένα να ζούνε σε κλουβί τα λυπάμαι.. Ενα πουλί που θα ζήσει όλη του την ζωή χωρίς να πετάξει, χελωνάκια που ψοφάνε με το φαι που τρώνε, ψάρια που ζούνε σε τόσο περιορισμένο χώρο που δεν μπορούνε να μεγαλώσουνε. Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μύθος, το έχω δει και μυρίσει σε αρκετά σπίτια. Δεν ξέρω να απλά δεν καθαρίζουν όσο πρέπει και δεν τους κρίνω γιατί δεν ξέρω αν κι εγώ θα μπορώ σε αντίστοιχη περίπτωση, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σιχαίνονται οι άλλοι να έρχονται σπίτι μου. Μακάρι να είχα αυλή αλλά...

 

 

ΔΕν είναι μύθος αλλά μέχρι να το καταλάβεις, το έχεις αγαπήσει τόσο πολύ που, πίστεψέ με, δεν σε νοιάζει καθόλου. Άλλωστε, αν το σκυλάκι είναι καθαρό, δεν είναι άσχημη μυρωδιά. Είναι απλά..... ιδιαίτερη! (μου λείπει η μυρωδιά της σκυλίτσας μου:(:(:(:()

 

Η έννοια του 'φυλακισμένου' ζώου, ειδικά του πουλιού, δεν μου αρέσει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μια γατούλα 11,5 ετών, 2 παπαγαλάκια budgies και μια νεροχελώνα. Σε 3 περίπου μήνες που θα έρθει στον κόσμο ο μπέμπης μας, θα πρέπει να του μάθουμε να συμβιώνει με τα άλλα μας "παιδιά" (γιατί σαν παιδιά μας τα έχουμε). Πρόβλημα δεν νομίζω να έχουμε.

Οσον αφορά τις νεροχελώνες, πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράματα. Η νεροχελώνα ζει 60-70 χρόνια, δηλαδή πρέπει να είσαι έτοιμος ότι θα την έχεις για όλη σου την ζωή. Ναι, την αγοράσαμε από κάποιο πανηγύρι, είχε μέγεθος κέρματος και στην αρχή την είχαμε σε αυτά τα άθλια πλαστικά μπανάκια που πουλάνε οι άσχετοι. Παιδιά, το χελωνάκι ΔΕΝ μπορεί να ζήσει για πολύ καιρό εκεί μεσα. Η τροφαντή μας Τάρτη είναι πλέον 6 ετών, ζει εδώ και χρόνια στο ενυδρείο της και δεν έχει καμία σχέση με το κέρμα που αγοράσαμε. Φυσικά δεν τρώει μόνο γαριδούλες αλλά και ειδική τροφή που την παραγγέλνουμε από το εξωτερικό. Το ενυδρείο το έφτιαξε ο άντρας μου μετά από πολλές ώρες διαβάσματος στο ίντερνετ, τρώει μέρα παρά μέρα συγκεκριμένη ποσότητα τροφής και όταν πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι θα της φτιάξουμε μεγαλύτερο ενυδρείο. Οσοι γνωστοί μας πήραν χελωνάκια από πανηγύρια για τα παιδιά τους, τους ψοφήσανε μέσα σε λίγο καιρό. Το νερό δεν πρέπει να αλλάζει όλο κάθε 2-3 μέρες, διότι η χελώνα χρειάζεται κάποια από τα βακτήρια που δημιουργούνται μέσα. Συμπέρασμα? Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το χελωνάκι, καλύτερα να πάρεις κάποιο πιο "εύκολο" κατοικίδιο. Ολα τα πλάσματα έχουν ψυχή και εφόσον τα θέλουμε στο σπίτι μας πρέπει να τους προσφέρουμε αγάπη και αξιοπρεπή διαβίωση.

img0029cet.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Σχετικά με την χελωνα, μπορείς να μου πεις σε τι τροφή ακριβώς αναφέρεσαι, απο που την παραγγελνείς και απο ποια ηλικία και μετά την δίνεις? Όταν είναι μικρά εκτός απο γαριδούλες τι άλλο μπορώ να δώσω?? Επίσης αν την βγάλω στο μπαλκόνι με ήλιο υπάρχει περίπτωση να την πειράξει το κρύο????

 

Χμ πολλές ερωτήσεις ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα πολλά χελωνάκι νερού και ομολογώ ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα! :( Νιώθω πολύ άσχημα που δεν έκατσα ποτέ να το ψάξω.Όλο πέθαιναν πολύ γρήγορα και νόμιζα ότι έτσι γίνεται ( τι ανόητη!είναι δυνατόν ένας ζωντανός οργανισμός να πεθαίνει τόσο γρήγορα και να είναι φυσιολογικό;:-().Δεν ήξερα ότι ζουν τόσα χρόνια,δεν ήξερα ότι η μια αποξηραμένη γαρίδα την ημέρα που με συμβούλευαν να τους δίνω οι pet shopάδες και οι πανηγυριώτες είναι υποσιτισμός,δεν ήξερα ότι πρέπει να ζουν σε ενυδρείο και να μην τους αλλάζουμε κάθε 2-3 ημέρες νερό :( Το κάθε ζωάκι είναι μια ψυχούλα και δεν πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε σαν παιχνίδια.Το σκυλάκι,το γατάκι,το χαμστεράκι είναι παιδάκια μιας μανούλας που μπορεί να είναι ζωάκι αλλά τα αγαπούσε.Οφείλουμε να τα προσέχουμε σαν τα παιδιά μας λοιπόν,εμείς οι ''ανάδοχες'' οικογένειές τους.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις για κατοικιδιο εχουμε ενα ενυδρειο 220 λιτρων με πολλα ομορφα ψαρακια και φυτα.Καθομαστε οικογενειακως με τις ωρες και το χαζευουμε.Ταιζουμε τα ψαρακια πρωι βραδυ,και αλλαζουμε το 1/3 του νερου καθε 7 μερες.Συμμετεχουμε ολοι και μας αρεσει.Οταν λειπουμε απο το σπιτι,εχουμε αυτοματη ταιστρα και αυτοματο φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

γατακι.το ιδιο με το σκυλο με τη μονη διαφορα οτι ο σκυλος ειναι πιστος ενω η γατα αμα της κανεις τιποτα καταλαθος θα στη φυλαει,εκει που θα σε βρει ευαλωτο μπορει να σου πατησει και καμια γρατζουνια.δεν τις συμπαθω ιδιαιτερα.

 

αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση..εχω 4 γατες στο σπιτι και με κοιτανε στα ματια..επισης ποτε δεν μου την εχουν φυλαξει για το οτιδηποτε ουτε μου εχουν βγαλει νυχι επειδη της μαλωσα!

η μονη διαφορα με το σκυλι ειναι οτι η γατα δενεται πιο πολυ με το χωρο..αλλα σε καμια περιπτωση οτι δεν δενεται με τον ιδιοκτητη!

 

απο κει και περα ειχα κι εγω χελωνακια τα οποια φυσικα μου πεθαναν..

πριν 3 χρονια πηρα χαμστερακι αυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ και μου εζησε ακριβς 3 χρονια..δεν θελει ιδιαιτερη φροντιδα απλα θελει καθαρισμο το σανο τακτικα γιατι ειναι πολυ καθαρα ζωα..

εγω ειχα παρει μονο ενα για να μην εχω γεννες και εζησε μια χαρα..

το μονο ελαττωμα ειναι οτι ζουν λιγο και εμφανιζουν πολυ συχνα ογκο..εμενα 3 μηνες πριν πεθανει εβγαλε ενα καρουμπαλακι στο κεφαλι το πηγα στο γιατρο και ηταν ογκος..μετα απο 3 μηνες πεθανε..

δεν θα ξαναπαιρνα οχι επειδη η φροντιδα τους ειναι δυσκολη απλα δεν μπορεις να δεθεις τοσο πολυ μαζι τους..τουλαχιστον εγω γιατι υπαρχουν και ατομα που μπορουν να δεθουν μαζι τους..

 

απλα η συμβουλη μου θα ηταν να μην παρεις χαμστερ απο μεγαλη αλυσιδα πετσοπ..εκτος του οτι τα περισσοτερα ειναι αρρωστα δεν ξερουν τι τους γινεται εκει μεσα..

εγω το πηρα απο συνοικιακο πετσοπ στη περιοχη μου ο ιδιοκτητης ασχολιοταν παρα πολυ και πραγματικα μου βγηκε το χαμστερακι πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Αν η κόρη σου δεν είχε αλλεργία στις γάτες, θα έπαιρνες γάτα? Εκεί να δεις λάτρα....

Είχαμε 2 σιαμέζες! Μέχρι και επάνω στην τηλεόραση και στο πιάνο, έβλεπες τρίχες και πατημασιές... Έξυσαν με τα νυχάκια τους (παρόλο που εννοείται είχαν το νυχοδρόμιο τους) τους καναπέδες, τις πολυθρόνες και τα μαξιλάρια της μαμάς μου. Μπήκαν μέσα σε ντουλάπες και ξέσκισαν ρούχα...Κι όχι μόνο τα έσκιζαν αλλά γέμιζαν τα πάντα με τρίχα (και φαντάσου ότι ήταν κοντότριχες) 1,5 χρόνο αφού "έφυγε" και η δεύτερη, η μαμά μου έβρισκε ακόμη τρίχες κάνοντας γενική. ;)

 

 

Να πω και για τα χάμστερ... Είχα πολλά χρόνια πριν. Το 1ο μου, το έβγαζα συνέχεια στα χέρια μου (μάλλον δεν ήταν πολύ καλό αυτό χαχα!) με αποτέλεσμα να μου φεύγει και να το ψάχνουμε συνέχεια στο σπίτι. Τις φορές λοιπόν που έβγαινε, έτρωγε έπιπλα, καλώδια κλπ... Μετά σαν φοιτήτρια, είχα πάρει για παρεούλα ένα ζευγαράκι... Όπως ήταν φυσικό, το θηλυκό γονιμοποιήθηκε και πλησίαζε η ώρα να γεννήσει. Ήξερα ότι πρέπει να απομακρύνω το αρσενικό, γιατί υπήρχε κίνδυνος, λόγω ενστίκτου ακόμη και να φάει τα μικρά. Και έτσι έκανα. Όμως το αρσενικό, ίσως απο μοναξιά, δεν ξέρω... ψόφησε... Και μετά απο 2 μέρες, ψόφησε και η θηλυκή... Ίσως τελικά να είχαν κάποια αρρώστια, γιατί ξέρω ότι αρρωσταίνουν εύκολα. :-( Γενικώς πάντως, ήταν στο κλουβί τους, έτρεχαν στη ρόδα τους και εγώ τα παρατηρούσα και τα τάιζα....

Καμία σχέση με αυτά που σου προσφέρει η γάτα και ο σκύλος...

 

Είχα κι εγώ Σιαμ πριν παντρευτώ (τώρα είναι 14 ετών την έχει η κουνιάδα μου - μεγάλη ιστορία). Πράγματι τρίχες, ζημιές, κλπ. Δεν εννοούσα ότι θα έπαιρνα γάτα αν δεν είχε αλλεργία η κόρη μου, απλά ότι μου αρέσουν λίγο περισσότερο οι γάτες. Τα χάμστερ είναι μια λύση ανάγκης, ένα υποκατάστατο ας το πούμε για ένα παιδί που δικαίως θέλει κατοικίδιο.

 

Πάντως για να κλείσω, ΟΤΙ και να χρειαζεται ενας σκύλος, οση δουλεια και οσα έξοδα, σου το επιστρέφει στο 100πλασιο!!!

....

Αν το αποφασίσεις θα σε βοηθήσω όσο μπορώ να βρεις ενα καλό σκυλακι που να ταιριαζει στην οικογένεια σου και στον τρόπο ζωής σας.

 

Επειδή είχα γάτα όπως είπα, της οποία ακόμα πληρώνω τον γιατρό και την τροφή, ξέρω ότι εκτός από τα στάνταρ έξοδα προκύπτουν και έκτακτα (στείρωση, κάποια ασθένεια, κλπ) και φυσικά όταν αγαπάς το ζώο δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι. Ξέρω τι μπορεί να σου προσφέρει ένα σκυλάκι και γι'αυτό το συζητώ, απλά φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω στις ανάγκες του, ακόμα το σκέφτομαι. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου ούτως ή άλλως. Πάντως, αν τελικά πάρω χάμστερ, δεν αποκλείεται να πάρω και σκύλο έτσι δεν είναι?:wink:

 

Μιλάς για την υπέροχη μυρωδιά την "σκυλίλα". Μεγάλωσα με σκυλιά, τώρα έχω ένα στο διαμέρισμα στην πόλη κ δύο στο χωριό. Όποιος δεν θέλει τα σκυλιά μου να μην πατήσει ποτέ στο σπίτι μου! Έτσι λέει και ο μπαμπάς μου στο χωριό.

Το σπίτι θέλει την φροντίδα που θα είχε ένα σπίτι με μωρό που μπουσουλάει, καθαρό πάτωμα χωρίς χλωρίνη και χωρίς μικροαντικείμενα που μπορούν να φαγωθούν, τα παπούτσια στην παπουτσοθήκη κτλ.

Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ζώα που είναι καταδικασμένα να ζούνε σε κλουβί τα λυπάμαι.. Ενα πουλί που θα ζήσει όλη του την ζωή χωρίς να πετάξει, χελωνάκια που ψοφάνε με το φαι που τρώνε, ψάρια που ζούνε σε τόσο περιορισμένο χώρο που δεν μπορούνε να μεγαλώσουνε. Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση τους...

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και δυστυχώς είμαι αδύναμη σε αυτό τον τομέα. Ακούω φίλους μου που λένε "σκυλι ή γάτα μέσα στο σπίτι, αποκλείεται!" και μαγκώνομαι, χωρίς να ξέρουν ότι είναι κάτι που το σκέφτομαι χρόνια μπορώ να πω.

Για τα φυλακισμένα ζώα το έχω σκεφτεί κι έτσι, αλλά από την άλλη, αν πραγματικά κάτσεις και μάθεις τι χρειάζονται, μπορεί να είναι και ευτυχισμένα!

 

ΔΕν είναι μύθος αλλά μέχρι να το καταλάβεις, το έχεις αγαπήσει τόσο πολύ που, πίστεψέ με, δεν σε νοιάζει καθόλου. Άλλωστε, αν το σκυλάκι είναι καθαρό, δεν είναι άσχημη μυρωδιά. Είναι απλά..... ιδιαίτερη! (μου λείπει η μυρωδιά της σκυλίτσας μου:(:(:(:()

 

Η έννοια του 'φυλακισμένου' ζώου, ειδικά του πουλιού, δεν μου αρέσει καθόλου!

 

Όταν όμως δεν μπορείς να πάρεις σκύλο ή γάτα?

 

αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση..εχω 4 γατες στο σπιτι και με κοιτανε στα ματια..επισης ποτε δεν μου την εχουν φυλαξει για το οτιδηποτε ουτε μου εχουν βγαλει νυχι επειδη της μαλωσα!

η μονη διαφορα με το σκυλι ειναι οτι η γατα δενεται πιο πολυ με το χωρο..αλλα σε καμια περιπτωση οτι δεν δενεται με τον ιδιοκτητη!

 

απο κει και περα ειχα κι εγω χελωνακια τα οποια φυσικα μου πεθαναν..

πριν 3 χρονια πηρα χαμστερακι αυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ και μου εζησε ακριβς 3 χρονια..δεν θελει ιδιαιτερη φροντιδα απλα θελει καθαρισμο το σανο τακτικα γιατι ειναι πολυ καθαρα ζωα..

εγω ειχα παρει μονο ενα για να μην εχω γεννες και εζησε μια χαρα..

το μονο ελαττωμα ειναι οτι ζουν λιγο και εμφανιζουν πολυ συχνα ογκο..εμενα 3 μηνες πριν πεθανει εβγαλε ενα καρουμπαλακι στο κεφαλι το πηγα στο γιατρο και ηταν ογκος..μετα απο 3 μηνες πεθανε..

δεν θα ξαναπαιρνα οχι επειδη η φροντιδα τους ειναι δυσκολη απλα δεν μπορεις να δεθεις τοσο πολυ μαζι τους..τουλαχιστον εγω γιατι υπαρχουν και ατομα που μπορουν να δεθουν μαζι τους..

 

απλα η συμβουλη μου θα ηταν να μην παρεις χαμστερ απο μεγαλη αλυσιδα πετσοπ..εκτος του οτι τα περισσοτερα ειναι αρρωστα δεν ξερουν τι τους γινεται εκει μεσα..

εγω το πηρα απο συνοικιακο πετσοπ στη περιοχη μου ο ιδιοκτητης ασχολιοταν παρα πολυ και πραγματικα μου βγηκε το χαμστερακι πολυ καλο!

 

Συμφωνώ για τις γάτες...

Ναι το χάμστερ δεν είναι σαν τη γάτα ή το σκύλο σίγουρα! Όταν όμως έβαλα στην κόρη μου βιντεάκια με χάμστερ στο youtube ξεκαρδίστηκε στο γέλιο! Το παιδί έχει μεγάλη ανάγκη για πετ, αφού μαζεύει σαλιγκάρια (ψόφια), τα βάζει σε ένα κουτάκι, τα ταίζει (!) και λέει ότι τα κάνει κατοικίδια! Οπότε, από το τίποτα καλό είναι και το χάμστερ?

Σκεφτόμουνα να κοιτάξω σε αγγελίες, να πάρω από άτομα που έχουν ζευγάρια...

 

Το θέμα του θρεντ μάλλον πρέπει να το αλλάξω σε "ποιο κατοικίδιο μου προτείνετε?" :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα του θρεντ μάλλον πρέπει να το αλλάξω σε "ποιο κατοικίδιο μου προτείνετε?" :D

 

:lol::lol::lol::lol::lol: έχεις δίκιο, ξεφύγαμε.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε σκυλο και ψαρια

ο σκυλος θελει φροντιδα και πολλη πολλη αγαπη!!!ειναι πραγματι σαν τα μωρα!!φαγητο 2 φορες τη μερα και βολτα(τωρα βεβεια με το μωρο ειναι λιγο δυσκολο). ευτυχως τη μαθαμε απο μικρη να λερωνει σε πανες οποτε ειναι ευκολο το καθαρισμα.εμβολια περιπου 2 φορες το χρονο και μπανιο καθε 15 περιπου μερες.

τα ψαρακια τα εχουμε σε ενυδρειο 120 λιτρων(με φιλτρα κτλ). θελουν φαγητο μια φορα τη μερα και οταν λειπεις για μερες υπαρχουν ειδικες ταμπλετες για τροφη που καλυπτει μεχρι και 7 ημερες.

μικρη θυμαμαι οτι ειχαμε και χελωνιτσες(σιχαινομουν να τις βγαλω απο το νερο), οσο περισσοτερο φαγητο ριχνεις, περισσεύει και λερωνεται το νερο πολυ γρηγορα.

ειχα παπαγαλακια, δεν ηταν απαιτητικα, λιγο φαγητο, νερο και καθαρο κλουβι.

και κουνελακι ειχαμε θυμαμαι αλλα ξαφνικα το εχασα(μαλλον θα κατεληξε σε καμια κατσαρολα....)

γενικα νομιζω πως το καθε κατοικιδιο θελει φροντιδα και αυτο στην ανταποδιδει με τον τροπο του!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε επηρεασω ουτε ειμαι ειδικη στο θεμα αλλα οταν προσπαθουσα να μεινω εγκυος ο γιατρος μου ειχε τονισει πως για την εγκυμοσυνη απαγορευοταν η γατα και τα χελωνακια.Και μαλιστα μου ειχε πει για τα χελωνακια πως και αργοτερα για τα παιδια , ειναι απο τα ζωακια που εχουν πολλες αρρωστιες.Τωρα τι να σου πω, ψαξτο λιγακι ....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και για ινδικό χοιρίδιο :) Μεγάλο κλουβί ναι.. μεγαλύτερο από το χαμστερ αλλά είναι χειροπιαστό ζωάκι ;)

 

Είμαι πάντως κι εγώ υπερ του μικρού σκύλου στην περίπτωση που κάνεις γκάλοπ εφόσον το παιδί έχει αλλεργία στις γάτες...

 

(εμείς είχαμε 3 [πρόσφατα αποδήμησε η μία από βαθιά γηρατειά και μας έμειναν 2] και έχουμε και 2 ενυδρεια... τα οποία θα σου σύστηνα αλλά είναι παντελώς αντιοικονομικά δεδομένου ότι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο μπορεί να χάσεις πολλά ζώα και επιπλέον στοιχίζει....)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις γάτες...

Ναι το χάμστερ δεν είναι σαν τη γάτα ή το σκύλο σίγουρα! Όταν όμως έβαλα στην κόρη μου βιντεάκια με χάμστερ στο youtube ξεκαρδίστηκε στο γέλιο! Το παιδί έχει μεγάλη ανάγκη για πετ, αφού μαζεύει σαλιγκάρια (ψόφια), τα βάζει σε ένα κουτάκι, τα ταίζει (!) και λέει ότι τα κάνει κατοικίδια! Οπότε, από το τίποτα καλό είναι και το χάμστερ?

Σκεφτόμουνα να κοιτάξω σε αγγελίες, να πάρω από άτομα που έχουν ζευγάρια...

 

Το θέμα του θρεντ μάλλον πρέπει να το αλλάξω σε "ποιο κατοικίδιο μου προτείνετε?" :D

οι αγγελιες ακομα καλυτερες απο τα πετσοπ οποτε κοιτα και εκει;)

κι εμας σιαμ ηταν η πρωτη μας γατα οταν γεννηθηκα ηταν 5 χρονων και εζησε μεχρι τα 21 της!

 

Δε θελω να σε επηρεασω ουτε ειμαι ειδικη στο θεμα αλλα οταν προσπαθουσα να μεινω εγκυος ο γιατρος μου ειχε τονισει πως για την εγκυμοσυνη απαγορευοταν η γατα και τα χελωνακια.Και μαλιστα μου ειχε πει για τα χελωνακια πως και αργοτερα για τα παιδια , ειναι απο τα ζωακια που εχουν πολλες αρρωστιες.Τωρα τι να σου πω, ψαξτο λιγακι ....

 

τη χελωνα να το καταλαβω..τη γατα γιατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί βρε παιδιά...η χελώνα τι μπορεί να προκαλέσει. Εγώ την πιάνω μόνο εγω απο το καβούκι της όταν είναι να αλλάξω το νερό της και πλένω σχολαστικά μετά τα χέρια μου. Να αρχίσω να φοβάμαι??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα fragola μου,επειδη εμεις εχουμε ενα κτημα με παρα πολλα ζωακια και τα φροντιζει ο παππουσ μου θελω να σου πω χωρισ παρεξηγηση προς τισ υπολοιπες κοπελες οτι το χελωνακι 8ελει πολυ καλο καθαρησμα επειδη κουβαλαει παρα μα παρα πολλα μικροβια,και κουνελια εχουμε κ οτι μπορεις να φανταστησ,αλλα σε κτημα.εγω σου προτεινω να παρεις στο παιδακι σου ενα πουλακι,που ζει στο κλουβακι και δεν θα μπορει να το σκαλισει το παιδακι σου.μακρυα και αγαπημενοι δλδ.κανουν πολυ καλο τα ζωακια αλλα κατα την αποψη μου δεν ειναι και τοσο υγιεινα μεσα στο διαμερησμα.τα καναρινια τρωνε και αβγουλακι βραστο τροφη σαν σπορακια και νερακι και βαζεισ ενα βρακακι κατο απο το κλουβακι κ δεν λερωνει και καθολου.και παλι συγνωμι προς τισ υπολοιπεσ κοπελεσ.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Σκεφτικα να ρωτησω εδω...μηπως εχει τυχη σε καποια...εχουμε ενα χελωνακι και ξαφνικα εδω και 4μερες δεν τρωει τιποτα....ενω ετρωγε πολυ αλλες φορες.?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Παιδιά μου ακούστε... Για να μην αλλάζετε συνεχώς το νερό για τα χελωνάκια που έχετε να πάρετε ενα φίλτρο(που κάνει 10-20 ευρό), ενα θερμοστάτη(πιο πολυ για τον χειμωνα γιατι δεν πρεπει να πεφτουν σε χειμερη αναρκη γιατι θα παιθάνουν) και τελος και ποιο συμαντικο να ζητησετε απο το πετ σοπ που θα πατε μικροβια οπου πάνε και καθαριζουν το χελωνάρειο σας και μπαινουν και μεσα στο φιλτρο και ετσι το φιλτρο να μην χρειαζετε καθολου τακτικο καθαρισμα... Τα μικροβια για το φιλτρο μπαίνουν 15-20 σταγόνες (εγω βαζω 10εμελ--->ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ)κάθε 3-4 μέρες και το νερο να το αλλαζετε 1 φορα το μηνα ή και ποιο χαλαρά... Να σας πω εγω εχω να το καθαρισω 3 μήνες (βαζοντας τα μικροβια καθε 2-3 μερες ΤΑΚΤΙΚΑ) και είναι πεντακάθαρο!!! Το νερο εχει τέλεια διαύγεια! Αυτά ήθελα να πώ... Ελπιζω να σας είναι χρήσιμα!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια συγνώμη που δεν απάντησα στα ερωτήματά σας, δεν είχα βάλει παρακολούθηση του θέματος και δεν τα είδα...:oops:

Σχετικά με τις νεροχελώνες, προέκυψε κάτι που δεν το ξέραμε και ήταν δύσκολο να το αντιμετωπίσουμε... Η Τάρτη μας κυοφορούσε αυγό (κλούβιο φυσικά), αυτό συμβαίνει όταν έρχεται η ώρα αναπαραγωγής τους και δεν βρίσκουν ταίρι. Αποτέλεσμα? Αρχισε να κοπανάει τα τοιχώματα του ενυδρίου και να "σκάβει" τον πάτο με απίστευτη μανία. Ολη την ώρα ακούγαμε γκάπα-γκούπα, εγώ φοβόμουν ότι θα σπάσει κανά τζάμι από το ενυδρείο, μιλάμε για πολλή δύναμη. Το ζώο υπέφερε. Μετά από ιντερνετικό ψάξιμο, βρήκαμε ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο σημείο όπου θα μπορούσε να "θάψει" το αυγό, όπως δλδ θα έκανε και στη φύση. Κοινώς, μιλάμε ότι θα έπρεπε να έχουμε ένα τεράστιο ενυδρίο με κάποιο σημείο με άμμο. Ο χώρος όμως του σπιτιού μας, δεν επέτρεπε κάτι τέτοιο. Τελικά αποφασίσαμε ότι το καλύτερο ήταν να πάει σε φυσικό περιβάλλον, να γεννήσει το αυγό της και να ζευγαρώσει αργότερα. Την πήγαμε στη λίμνη στο Πάρκο Τρίτση, όπου έχει πολλά χελωνάκια. Ηταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να κάνουμε γι' αυτήν, αν το αυγό δεν αποβαλλόταν θα πέθαινε... Και νομίζω ότι η τεράστια λίμνη είναι ο ιδανικός χώρος και όχι το ενυδρείο ενός σπιτιού.

Συμπέρασμα? Οι νεροχελώνες δεν κάνουν για κατοικίδια αν μένεις σε διαμέρισμα. Οι απαιτήσεις τους είναι πιο μεγάλες απ' ότι φαίνεται στην αρχή, αυτό πλέον το κατάλαβε και ο άντρας μου, ο οποίος στενοχωρήθηκε που την απελευθερώσαμε στη λίμνη, όμως δεν γινόταν αλλιώς. Αντιθέτως, αν μένεις σε μονοκατοικία με κήπο, μπορείς να φτιάξεις μια λιμνούλα και το ζωάκι να είναι σε φυσικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...